X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

WIG20 rośnie piątą sesję z rzędu, w tle nowe rekordy CD Projektu

Opublikowano: 2017-10-11 10:46:48

Omawiane walory: , , ,

Dobre nastroje na globalnych rynkach akcji (zwłaszcza rekordy na Wall Street), a także taniejący dolar, wspierają w środę rano nastroje na GPW. Tym razem popyt nie tylko koncentruje się na największych spółkach, ale też dobrze radzą sobie spółki średnie z indeksu mWIG40.

Od wzrostów rozpoczęła się środowa sesja w Warszawie. Po godzinie handlu indeks WIG20 znalazł się na poziomie 2.533,7 pkt., rosnąc o 0,7 proc. To już piąta kolejna zwyżka tego indeksu. WIG20 zbliżył się do wrześniowego maksimum na 2.550,7 pkt. Pomimo dobrych nastrojów, rosnący od tygodnia rynek jest już wykupiony, więc pokonanie tegorocznego szczytu z marszu wydaje się mało realne. Dlatego równocześnie rośnie ryzyko realizacji zysków w pobliżu oporu.

notowania

Zwyżkują też inne indeksy. O godzinie 10:00 WIG rósł o 0,6 proc. do 65.448,5 pkt., mWIG40 o 0,8 proc. do 4.960,7 pkt. i tylko sWIG80 znajdował się na poziomach z wczorajszego zamknięcia.
Wzrosty w Warszawie są zasługą utrzymujących się bardzo dobrych nastrojów na globalnych rynkach akcji. Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się wyznaczeniem przez DJIA, S&P500 i Nasdaq Composite nowych historycznych rekordów. Duża w tym zasługa akcji Wal-Martu oraz linii lotniczych American Airlines i United Continental. Zwyżką zakończyła się też sesja na giełdzie w Tokio. Indeks Nikkei przetestował dziś najwyższe poziomy od dwóch lat, ale równocześnie zakończył dzień na najwyższym poziomie od 21 lat. Dobre nastroje dodatkowo wspiera słabnący dolar, jak również niewielkie wzrosty surowców.

W środę indeks WIG20 w górę ciągnie sektor energetyczny, który wczoraj zaliczył słabszą sesję. Energa drożeje o 2,4 proc., PGE o 1,7 proc., a Tauron o 1,1 proc. Po wczorajszej zwyżce odpoczywają natomiast banki. Inwestorzy przypomnieli sobie o branży detalicznej. Akcje LPP drożeją o 2 proc. do 8.620 zł, Eurocashu o 1,5 proc. do 38,38 zł, a CCC o 1,2 proc. do 292,15 zł. Dobrze radzi sobie JSW, rosnąc o 1,3 proc. do 99,63 zł.

Kiciński: Gra Cyberpunk 2077 to jest projekt, z którym wiążemy ogromne nadzieje >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Indeks mWIG40 swoje wzrosty zawdzięcza przede wszystkim zwyżce cen akcji CD Projektu o 5,3 proc. do 122 zł, co prawdopodobnie jest opóźnioną reakcją na wczorajszy, optymistyczny w swej wymowie, wywiad prezesa Adama Kicińskiego, w którym m.in. został poruszony temat gry Cyberpunk 2077. Akcje producenta Wiedźmina kosztowały dziś już 124 zł, co jest ich nowym historycznym rekordem. Zapewne nie ostatnim, bo kurs wybił się górą z 3-tygodniowej konsolidacji, co na gruncie analizy technicznej stanowi mocny sygnał kupna.

notowania

>> Najlepsze rynkowe spready, m.in.: DAX (0.79 pkt), EURUSD (0.2 pipsa), Złoto (0.11$), Ropa (0.02$) i najniższe prowizje od 0,002%. TMS wprowadza nową ofertę >>

W indeksie mWIG40 ponadto mocno drożeją akcje Getin Noble (+4,7 proc.), Bogdanki (+2,8 proc.) i Stalproduktu (+2,2 proc.). Natomiast w ogonie notowań są walory firm Neuca (-1,3 proc.) i CI Games (-0,9 proc.).

Na szerokim rynku zwraca uwagę skok notowań Miraculum o 11,1 proc. do 2,20 zł, a także kontynuacja wczorajszych wzrostów przez Ursus i Agroton. Akcje pierwszej spółki drożeją dziś o 2,8 proc., a drugiej o 1,8 proc.

Dzisiejsze kalendarium jest praktycznie puste. Przynajmniej z punktu widzenia rodzimych inwestorów, którzy na publikowany o godzinie 20:00 polskiego czasu protokół z ostatniego posiedzenia FOMC (tzw. minutki FOMC), będą mogli zareagować dopiero jutro. Stąd też pozytywne tendencje zarysowane rano na GPW, a więc utrzymujący się popyt na duże spółki, dobre zachowanie spółek średnich i wciąż nienajlepsze nastroje w segmencie spółek małych, mogą utrzymać się do końca notowań. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że obserwowana rano zwyżka WIG20 jest 5. kolejnym wzrostem, a indeks zbliża się do oporu w okolicy 2550,7 pkt., co w sposób naturalny będzie prowokować realizację zysków.

Uwaga globalnych rynków akcji w drugiej połowie tygodnia skoncentruje się na startującym sezonie wyników kwartalnych na Wall Street, a także danych o amerykańskiej inflacji. To one zdecydują o nastrojach. Zdecydują o tym, czy indeksy w USA dalej systematycznie będą wyznaczać nowe historyczne rekordy, czy jednak rozpocznie się realizacja zysków z całego, zapoczątkowane w sierpniu impulsu wzrostowego.

W środę raporty finansowe za miniony kwartał opublikuje Blackrock i Delta Air Lines. Jednak prawdziwe emocje wywołają dopiero publikowane w czwartek i piątek wyniki bankowych tuzów Citigroup, JPMorgan Chase, Bank of America i Wells Fargo.

Rynek oczekuje, że w III kwartale br. zyski spółek z indeksu S&P500 wzrosły o 3,6 proc. w skali roku wobec 10,9 proc. w II kwartale. Oczekiwania są dość niskie. Szczególnie, że w ostatnim czasie dodatkowo zostały skorygowane w dół z zakładanego wcześniej poziomu ponad 5 proc. r/r. Jeżeli dodać do tego, że równocześnie prognozuje się powrót zysków do dwucyfrowej dynamiki w ostatnim kwartale 2017 roku, to startujący sezon wyników raczej stanie się pretekstem do wzrostów cen akcji niż ich wyprzedaży.

Marcin Kiepas, niezależny analityk.

Wydarzeniami gospodarczymi drugiej połowy tygodnia na świecie będą publikowane w czwartek dane o inflacji producenckiej w USA (prognoza: 2,5 proc. r/r) i piątkowy raport o inflacji konsumenckiej (prognoza: 2,3 proc. r/r). To wszystko zostanie uzupełnione przez dane o sprzedaży detalicznej i okraszone licznymi wystąpieniami członków Fed. Tym samym inwestorzy otrzymają miks informacji, który pozwolą im jeszcze bardziej sprecyzować oczekiwania odnośnie kolejnych decyzji Fed ws. polityki monetarnej. Wizja podwyżek stóp procentowych w USA nie musi zaszkodzić Wall Street, ale może już negatywnie (poprzez dolara i ceny surowców) odbić się na giełdach rynków wschodzących. W tym na GPW.

Mapa rynku – stan na godzinę 10:30. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o CDPROJEKT, energa, PGE, TAURONPE)

 • GPW na plusie dzięki BZ WBK i spółkom surowcowym

  W czwartek, na przekór europejskim parkietom, warszawska giełda rośnie. W górę ciągnie ją BZ WBK oraz surowcowy KGHM i JSW. Całemu rynkowi ciąży natomiast sektor energetyczny. Sytuacja jest jednak płynna i sesja może zamknąć się zarówno wzrostami, jak i spadkami.

 • WIG20 na solidnym plusie. Udana sesja PGNiG, Bogdanki i CD Projektu

  Obraz wtorkowej sesji podkoloryzowały wzrosty na fixingu. W końcówce sesji świetnie poradziły sobie m.in. Orange Polska i CD Projekt.

 • Gwiazdy hossy w odwrocie. Mocno w dół Orlen, Lotos i CD Projekt

  Początek tygodnia na warszawskiej giełdzie stoi pod znakiem przeceny wśród dużych i średnich spółek. W poniedziałek największe straty ponieśli akcjonariusze giełdowych rafinerii oraz producenta gier o przygodach Wiedźmina.

 • Na rynek wraca moc – analiza techniczna PGE, Energi, Tauronu i Enei

  Postępy w pracach legislacyjnych nad rynkiem mocy wyrwały z dołka notowania koncernów energetycznych. Na kursach ruszyła gra pod nowe prawo, które znacząco poprawi opłacalność inwestowania i modernizowania bloków opartych na węglu. Krzysztof Borowski, ekspert od analizy technicznej specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził jak wysoko mogą wspiąć się kursy akcji czterech czołowych reprezentantów branży energetycznej.

 • WIG20 w górę, mWIG40 w dół. Polska giełda wciąż bez formy

  Poprawa nastrojów na światowych rynkach wsparła w piątek nastroje na GPW. Najlepiej wypadły dziś duże spółki, a najsłabiej giełdowe misie, gdzie listę spadkowiczów otwierają CD Projekt, Dino Polska i Play.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku