X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

WIG20 i WIG przed szansą na nowe rekordy, w grze CD Projekt i Millennium

Opublikowano: 2017-10-12 11:06:23

Omawiane walory: ,

Nowymi rekordami rozpoczęła się czwartkowa sesja na GPW. Indeks WIG20 jest najwyżej od 2013 roku, a WIG od 2007 roku. Jeżeli dobra koniunktura na rynkach globalnych się utrzyma, to już wkrótce inwestorzy będą świętować nowy historyczny rekord indeksu WIG. Brakuje niespełna 3 proc. W krótkim terminie zagrożeniem jest jednak wykupienie dużych spółek.

Marcin Kiepas, niezależny analityk.

Od nowych rekordów rozpoczęła się czwartkowa sesja w Warszawie. Krótko po otwarciu indeks WIG20 wzrósł do 2.566,02 pkt., a WIG do 66.053,8 pkt. Indeks blue chipów wybił się więc powyżej maksimów z 2015 r. (2.558,58 pkt.) i 2014 roku (2.559,94 pkt.) i przetestował poziomy nieoglądane od czterech lat. Z kolei WIG wyznacza nowe 10-letnie rekordy, a inwestorzy zapewne już oczami wyobraźni widzą udany atak na rekord wszech czasów z 2007 roku na poziomie 67.772,90 pkt.

Wzrosty są pokłosiem obserwowanej od tygodnia silnej poprawy na warszawskiej giełdzie, w tym przełomowej wczorajszej sesji, jak również nowych rekordów na Wall Street, generalnie dobrych nastrojów na rynkach globalnych, taniejącego dolara i drożejących surowców. To co może martwić inwestorów, to obecnie tylko wykupienie rynku. Indeks WIG20 rośnie szóstą kolejną sesję, co w sposób naturalny może prowokować realizację zysków. Mocno wykupione są też indeksy na Wall Street, które bez większej korekty wspinają się już od sierpnia, systematycznie poprawiając historyczne rekordy.

notowania

>> Najlepsze rynkowe spready, m.in.: DAX (0.79 pkt), EURUSD (0.2 pipsa), Złoto (0.11$), Ropa (0.02$) i najniższe prowizje od 0,002%. TMS wprowadza nową ofertę >>

Po ponad godzinie handlu WIG20 miał wartość 2.556,3 pkt. (+0,18 proc.), WIG 65.973,3 pkt. (+0,36 pkt.), mWIG40 4.992,77 pkt. (+0,87 proc.), a sWIG80 14.849,25 pkt. Zwraca uwagę, że dużo lepiej niż największe spółki spisują się te średnie. Mając na uwadze krótkoterminowe wykupienie tych pierwszych i ryzyko potencjalnej realizacji zysków, być może teraz będziemy świadkami mini rajdu w segmencie spółek średnich, a zwłaszcza taniejących od miesięcy spółek małych.

Nastroje na warszawskiej giełdzie wspiera też słabnący dolar, co automatycznie zwiększa atrakcyjność rynków wschodzących i przekłada się na wyższe ceny surowców (np. miedź). Amerykańska waluta słabnie, po tym jak po środowej publikacji tzw. minutek FOMC okazało się, że Fed jest mocno podzielony w ocenie tego, czy inflacja w kolejnych miesiącach odbije. Wielu jego przedstawicieli na ostatnim posiedzeniu FOMC wyraziło bowiem obawy, że za obserwowanym w ostatnich miesiącach obniżeniem wskaźnika inflacji mogą stać bardziej trwałe czynniki niż dotychczas się wydawało. >> Zobacz także: Zapomnijcie o Katalonii, Włochy to prawdziwe zagrożenie

Faworyci DM mBanku na październik>>> CZYTAJ WIĘCEJ

Czwartkowe kalendarium, w odróżnieniu od tego w pierwszej połowie tygodnia, jest już wypełnione po brzegi. Uwaga rynków akcji będzie koncentrować się dziś na dwóch wydarzeniach. Mianowicie na publikacji wyników kwartalnych przez spółki z Wall Street oraz na popołudniowych danych inflacyjnych z USA i wystąpieniach przedstawicieli Fed. >> Dolar osłabia się po minutkach z FOMC

Przed rozpoczęciem sesji na Wall Street wyniki finansowe za III kwartał br. opublikuje Citigroup i J.P. Morgan Chase. W tym drugim przypadku oczekiwany jest wzrost zysku na jedną akcję o 4,7 proc. w relacji rocznej do poziomu 1,65 USD, przy jednoczesnym spadku przychodów o 1,1 proc. do 25,23 mld USD.

Startujący za oceanem sezon wyników to potencjalny impuls, który może dalej pchać amerykańskie, a wraz z nimi również warszawskie, indeksy w górę. Oczekiwania są bowiem dość niskie. Prognozuje się, że w III kwartale br. zyski spółek z indeksu S&P 500 wzrosły o 3,6 proc. w skali roku wobec 10,9 proc. w II kwartale. Co więcej, w IV kwartale spodziewany jest powrót do dwucyfrowej dynamiki zysków. Tym samym lepsze od prognoz wyniki, co jest już pewną regułą na Wall Street, będą zachęcać do kupna akcji.

Obok raportów finansowych Citigroup i J.P. Morgan inwestorzy będą też się przyglądać publikowanym dziś o 14:30 danym o wrześniowej inflacji producenckiej w USA. Oczekuje się, że wskaźnik PPI ukształtował się we wrześniu na poziomie 2,5 proc. r/r, a wskaźnik bazowy PPI na poziomie 2 proc. r/r. Dane te będą stanowiły odniesienie do oczekiwań co do przyszłych decyzji Fed. Aczkolwiek należy pamiętać, że mogą one być zaburzone przez wrześniowe huragany.

Po południu też pojawią się wypowiedzi członków Fed, a także ECB. Bez wpływu na nastroje na GPW będą natomiast publikowane o godzinie 14:00 szczegółowe dane nt. inflacji w Polsce, które zgodnie z pierwszymi szacunkami przyspieszyła we wrześniu do 2,2 proc. r/r, ale nie zmieniło to oczekiwań co do terminu przyszłej podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Dzisiejsze początkowe wzrosty indeksu WIG20 to w głównej mierze zasługa drożejących po około 1 proc. akcji KGHM-u i PGE, które wspiera rosnący o 1,7 proc. mBank. Indeksowi ciąży natomiast taniejących o 1,5 proc. Lotos, gdzie trwa realizacja zysków z ostatnich dwóch tygodni, gdy notowania tej spółki wspięły się na nowe historyczne maksima.

W indeksie mWIG40 pozytywnie wyróżnia się m.in. Budimex (+4,3 proc.), Millennium (+3,3 proc.) i CD Projekt (+3,15 proc.), podczas gdy najmocniej tracą akcje Benefit Systems, spadając o prawie 1,2 proc.

notowania

W gronie najmniejszych graczy tworzących indeks sWIG80 wyróżnia się Comp (+5,85 proc.), TIM (+4,2 proc.), Bumech (+3,7 proc.), PBG (+3,6 proc.) i Eko Export (+3,45 proc.). Po drugiej stronie barykady znalazły się natomiast akcje m.in. spółek Mangata Holding (-4,15 proc.), Atal (-3,1 proc.) i CFI (-3,1 proc.).

Wczorajsza mocna sesja w Warszawie zmieniła układ sił na wykresach WIG20 i WIG. Wybicie powyżej wrześniowych maksimów jest mocnym sygnałem kupna, każącym zakładać kontynuację wzrostów w kolejnych tygodniach. Pierwszym sygnałem, że to środowe wybicie było pułapką będzie dopiero cofnięcie się WIG20 ponownie poniżej 2.500 pkt.

Mapa rynku – stan na godzinę 10:40. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o CDPROJEKT, Millennium)Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku