X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Widmo wojny USA z Koreą. Frank szwajcarski podrożał o 5 groszy

Opublikowano: 2017-08-09 15:46:50

Wzrost napięcia geopolitycznego na linii USA - Korea Północna wystraszył inwestorów. Na tej fali strachu kurs szwajcarskiego franka rośnie o 5 gr. Drożeje też japoński jen i złoto.

Jak bumerang wróciło napięcie geopolityczne na linii USA-Korea Północna, tradycyjnie psując nastroje na rynkach globalnych i zwiększając awersję do ryzyka. Obecna odsłona tej zimnej wojny została zapoczątkowana wczorajszą wypowiedzią prezydenta USA Donalda Trumpa. Po tym jak w sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ założyła nowe sankcje na Koreę Północną powiedział on, że Koreę czeka „ogień i furia”, jeżeli kraj ten będzie kontynuował swój program nuklearny. Na co dziś rzecznik Armii Ludowej Korei odpowiedział w opublikowanym oświadczeniu, że jego kraj rozpatruje możliwość ataku rakietowego na amerykańską wyspę Guam na Pacyfiku, gdzie znajduje się baza wojskowa USA.

Powrót ryzyka geopolitycznego wystraszył inwestorów, którzy realizują zyski na akcjach i innych ryzykownych aktywach. W środę giełda w Warszawie traci 1,1 proc., parkiet we Frankfurcie spada o 1,5 proc., w Paryżu o 1,8 proc., a w Londynie o 0,8 proc. Jednocześnie zyskują na wartości tzw. bezpieczne aktywa. Dziś drożeją m.in. obligacje USA i Niemiec, złoto, japoński jen i szwajcarski frank.

Szwajcarska waluta zyskuje w środę w relacji do złotego aż 5 gr i za jednego franka trzeba zapłacić 3,7760 zł, co oznacza największy dzienny wzrost od 21 lipca br. Frank drożeje już czwarty kolejny dzień.

Kliknij, aby powiększyć

>> Na czym można zarobić w II połowie 2017 roku? Dax czy FTSE? BP czy BASF? Glaxo, a może Bayer? Pozycja krótka czy długa? [darmowy webinar z maklerami]

Póki co, na gruncie analizy wykresu dziennego CHF/PLN, ten skok notowań należy traktować jako, co prawda gwałtowną, ale jedynie korektę, wcześniejszych silnych spadków, które sprowadziły notowania franka z poziomu prawie 4,18 zł w grudniu 2016 roku do 3,6729 zł w ostatni piątek (najniższy kurs od 15 stycznia 2015). Tym samym jeszcze nie można mówić o definitywnym zakończeniu spadków na CHF/PLN. A więc nie można też mówić o zmianie trendu na wzrostowy. Dopiero trwały powrót powyżej dawnej strefy wsparcia 3,80-3,8040 zł (a obecnie oporu), jaką m.in. tworzył dołek z maja br., będzie pierwszym wiarygodnym sygnałem zmiany układu sił. Oczywiście dojdzie do jego wygenerowania, jeżeli konflikt na linii USA – Korea Północna będzie się przedłużał.

Wzrost napięcia geopolitycznego odciska swe piętno również na notowaniach innych walut w relacji do złotego. Aczkolwiek już dużo mniejsze niż w przypadku franka. Euro podrożało w ciągu ostatnich dwóch dni do 4,2670 zł z 4,2520 zł, podczas gdy dolar do 3,6330 zł 3,6050 zł. Jeżeli niepokój wokół Korei będzie się utrzymywał to złoty będzie dalej tracił, ale o losach EUR/PLN i USD/PLN w głównej mierze będą decydować dane makroekonomiczne. Z jednej strony będzie to piątkowy raport o inflacji w USA, który będzie wprost odnoszony do przyszłych decyzji Fed. Z drugiej, będzie to cała seria przyszłotygodniowych danych z rodzimej gospodarki (m.in. PKB, sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa).

Geopolityka przede wszystkim jednak odciska swe piętno na notowaniach tzw. bezpiecznych aktywów. Oprócz wspomnianego silnie zyskującego franka, drożeje też japoński jen i złoto. Notowania USD/JPY spadły dziś do 109,56 z 110,32 jenów wczoraj, wyznaczając nowe 2-miesięczne minimum. Tymczasem jeszcze przed miesiącem za dolara trzeba było zapłacić ponad 114 jenów. Kurs złota rośnie natomiast o 1,1 proc. do 1274,4 dolarów za uncję, wyznaczając nowy 2-miesięczny szczyt. Ceny tego kruszcu wyraźnie podążają w kierunku 1300 dolarów.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Rząd przyjął ustawy o KAS, które m.in. podniosą ściągalność podatków

  Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), zgodnie z którą 1 stycznia 2019 r. nastąpi przejęcie przez Centrum Informatyki Resortu Finansów (CI RF) całości zadań związanych z dostarczaniem usług informatycznych wszystkim podmiotom funkcjonującym w obszarze działania Ministerstwa Finansów, w tym także jednostkom organizacyjnym KAS, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

 • Deloitte: W I półroczu wzrosły przychody 10 największych firm budowlanych z GPW

  Dziesięć największych spółek budowlanych notowanych na GPW zanotowało 2-proc. wzrost r/r przychodów w I półroczu 2017 roku, wynika z raportu Deloitte "Polskie spółki budowlane 2017 - najważniejsi gracze, kluczowe czynniki wzrostu i perspektywy rozwoju branży".

 • Lisala sprzeda połowę swojego pakietu akcji Echo Investment

  Echo Investment oraz główny akcjonariusz - Lisala (akcjonariusz sprzedający) - zawarli umowę w sprawie oferty i plasowania akcji z Kempen & Co N.V., Pekao Investment Banking oraz Wood & Company Financial Services (globalni koordynatorzy) na potrzeby przeprowadzenia przez akcjonariusza sprzedającego oferty nie więcej niż 136,19 mln akcji.

 • Warszawskie indeksy w odwrocie, tanieją KGHM i CD Projekt

  Nowe rekordy na Wall Street już nie wystarczają, żeby pchać w górę warszawską giełdę. Rynek się trochę cofnął i czeka na nowe silne impulsy. Piętą achillesową indeksu WIG20 jest dzisiaj KGHM, a mWIG40 - CD Projekt.

 • ZM Henryk Kania chcą przejąć za dług Staropolskie Specjały

  Zakłady Mięsne Henryk Kania zawarły przedwstępną umowę przeniesienia przedsiębiorstwa Staropolskie Specjały w celu zwolnienia go z długu względem siebie. Wartość nabywanego przedsiębiorstwa oszacowana została na 293 mln zł. Warunkiem zawarcia umowy przyrzeczonej jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku