X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Vestor DM spodziewa się większej liczby wezwań w 2018 r., pracuje nad 3 IPO

Opublikowano: 2018-01-12 13:52:20

Vestor Dom Maklerski spodziewa się jeszcze większej aktywności w obszarze przejęć i wezwań na GPW w Warszawie w 2018 r. i dobrego roku na rynku akcji, ocenił wiceprezes Tomasz Bardziłowski. Obecnie Vestor pracuje nad trzema pierwszymi ofertami publicznymi (IPO) na 2018 r. i dwiema ofertami wtórnymi (SPO).

(Fot. Vestor DM)

Przejęć i wezwań spodziewamy się jeszcze więcej w tym roku. Czynników jest kilka: przede wszystkim wyceny, szczególnie tych mniejszych spółek, są atrakcyjne versus średnie historyczne. Po drugie, mamy bardzo dobrą sytuację makro w Polsce i Europie. Po trzecie, jest część spółek giełdowych, która pozyskała wymagany kapitał i jeżeli nie mają dalszych planów inwestycyjnych, to bycie na giełdzie, szczególnie po wprowadzeniu MAR-u, może być dla nich większym kosztem niż poprzednio – powiedział Bardziłowski podczas spotkania prasowego.

– A po czwarte, wiemy, że zespoły doradców M&A mówią o tym, że być może jest to ostatni moment na to, żeby spółki po atrakcyjnych wycenach z polskiej giełdy zdjąć. Jeżeli ruszą Pracownicze Plany Kapitałowe, to napływy na giełdę spowodują, że po pierwsze ceny będą wyższe, a po drugie nowi inwestorzy będą mniej skłonni do oddawania swoich pakietów bez wysokich premii, wiedząc, że mają stałe napływy, które gdzieś muszą być zainwestowane – kontynuował wiceprezes.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Poinformował także, że Vestor DM przygotowuje w tym momencie 3 IPO na ten rok.

– Nadal chcemy być jednym z najbardziej aktywnych brokerów, jeżeli chodzi o rynek pierwotny w segmencie mniejszych i średnich spółek. W tym momencie mamy 5 mandatów na oferty publiczne w tym roku. Zarówno IPO [3 z nich], jak i oferty wtórne. Nadal namawiamy spółki na debiut na giełdzie, wskazując, że strukturalnie giełda warszawska będzie znów atrakcyjnym miejscem na pozyskanie kapitału – powiedział Bardziłowski.

Według niego, w kolejnych latach czeka nas boom w segmencie spółek innowacyjnych.

– W perspektywie kilku lat możemy mieć do czynienia z boomem, wysypem spółek innowacyjnych, które dostaną finansowanie z funduszy venture capital. Na pewno słyszeli państwo o programie organizowanym przez PFR Ventures, gdzie środki unijne będą przekazywane do innowacyjnych spółek za pośrednictwem nowo tworzonych funduszy venture capital. Tych funduszy powstanie kilkadziesiąt i liczymy, że ponad 1000 spółek innowacyjnych może dostać finansowanie typu VC. Zapewne po kilku latach te fundusze będą szukały wyjść z tych inwestycji. Mam nadzieję, że giełda będzie jedną z głównych możliwości. My staramy się być coraz aktywniejsi w segmencie spółek technologicznych – podkreślił.

>> Zobacz także: Prezes GPW liczy, że część wycofywanych z giełdy spółek wróci na nią za 2-5 lat

W ogólnej ocenie Vestor DM jest bardzo pozytywny wobec rynku akcji na 2018 r.

– Pozostajemy bardzo pozytywnie nastawieni, uważamy, że hossa będzie kontynuowana, zwłaszcza w I połowie roku. Globalne makro sprzyja akcjom. Rynki akcji powinny mieć dobry rok – wskazał Bardziłowski.

– Polskie akcje na tle globalnym mają się dobrze. Zachowują się jak akcje europejskie, a my uważamy, że 2018 r. będzie rokiem europejskich akcji – dodał.

Według zespołu Vestor DM, oczekiwany rekord indeksu WIG zostanie pobity w I kw. 2018 r.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Novaturas odnotował wzrost przychodów o 43 proc. r/r w I półroczu 2018 r.

  Tegoroczny debiutant odnotował wzrost przychodów o 43 proc. r/r do 80,2 mln euro w pierwszym półroczu 2018 r. Od początku br. z oferty grupy Novaturas skorzystało łącznie 134,5 tys. klientów, co oznacza wzrost o 42 proc. w skali roku.

 • XTB ma zgodę KNF na wypłatę dywidendy za 2018 rok

  X-Trade Brokers Dom Maklerski otrzymał od Departamentu Firm Inwestycyjnych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) ocenę nadzorczą (BION) wynoszącą 2 (2,61) na dzień 30 grudnia 2017 r., co oznacza, że ewentualna wypłata dywidendy za obecny rok obrotowy byłaby w zgodzie z zalecanymi przez KNF kryteriami.

 • Trump z Putinem w Helsinkach, Tusk i Juncker z Keqiangiem w Pekinie

  Wprawdzie amerykańska giełda zamknęła się w piątek minimalnie nad kreską (S&P500: +0,11 proc., Nasdaq: +0,03 proc.), ale nie wystarczyło to, by giełdy azjatyckie kontynuowały wzrosty. Pod nieobecność Tokyo spadają na chwilę obecną wszystkie pozostałe ważne rynki: Hong Kong, Szanghaj, Bombaj i Singapur. Jest to częściowo efekt opublikowanych w nocy danych z Chin. Wprawdzie wzrost gospodarczy w 2Q2018 wyniósł zgodnie z oczekiwaniami 6,7 proc. r/r, ale analitycy przeszacowali produkcję przemysłową za czerwiec (6 proc. r/r vs konsensus 6,5 proc. r/r).

 • Celon Pharma wnioskuje o zgodę na II fazę badania leku na depresję dwubiegunową

  Celon Pharma złożyła do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wniosek o zgodę na rozpoczęcie II fazy klinicznej badania nad lekiem opartym na esketaminie w depresji lekoopornej dwubiegunowej. Spodziewa się ona otrzymania decyzji w ciągu 60 dni.

 • Kruk wygrał przetarg na zakup portfela wierzytelności na rynku hiszpańskim o wartości nom. 230 mln euro

  InvestCapital Ltd., spółka zależna Kruka, została wybrana jako preferowany nabywca portfela detalicznych niezabezpieczonych wierzytelności na rynku hiszpańskim. Wartość nominalna portfela wierzytelności wynosi ok. 230 mln euro (1 mld zł). Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku