X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Unimot: Pierwszy kwartał bieżącego roku był dla nas bardzo wymagający

Opublikowano: 2018-05-16 11:33:59

Omawiane walory:

Dystrybutor oleju napędowego, energii elektrycznej i gazu ziemnego zwiększył przychody ze sprzedaży. Pozostałe pozycje rachunku zysku i strat wypadły słabiej. Unimot zanotował niższą rentowność i 1,96 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej. 

Prezes Unimot SA, Maciej Szozda. (Fot. spółka)

W I kwartale 2018 r. grupa Unimot osiągnęła przychody ogółem na poziomie 677,44 mln zł, w porównaniu do 665,78 mln zł w analogicznym okresie 2017 r. Wzrost przychodów o 1,8 proc. r/r nastąpił głównie dzięki wzrostowi hurtowej sprzedaży oleju napędowego, energii elektrycznej i gazu ziemnego. Grupa zanotowała wynik EBITDA na poziomie 0,8 mln zł oraz stratę netto w wysokości 1,96 mln zł, wobec zysku netto w 7,94 mln zł za I kwartał 2017 r. Strata operacyjna wyniosła 5,49 mln zł wobec 11,1 mln zł zysku rok wcześniej. Grupa zanotowała wynik EBITDA na poziomie 0,8 mln zł. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Unimotu

– Pierwszy kwartał bieżącego roku był dla nas bardzo wymagający, głównie ze względu na otoczenie rynkowe naszego wiodącego biznesu, czyli sprzedaży oleju napędowego. Pragnę pokreślić, że mimo tej niekorzystnej sytuacji, w omawianym okresie Unimot zwiększył sprzedaż oleju napędowego o 18,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Koszty związane z obsługą tej sprzedaży były jednak znaczne wyższe niż w ubiegłym roku, ponieważ wzrosły m.in. koszty magazynowania zapasu obowiązkowego, koszty realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego oraz inwestycje w nowe projekty, tj. rozwój sieci AVIA i Tankuj24 – powiedział prezes Maciej Szozda, cytowany w komunikacie.

Źródło: Unimot

Na wyniki grupy Unimot istotny wpływ miała (o charakterze księgowym, a nie gotówkowym) niższa o 7,7 mln zł wycena zapasu obowiązkowego oleju napędowego, spowodowana istotną zmianą różnicy pomiędzy natychmiastowymi a terminowymi cenami oleju napędowego. Po korekcie o tę pozycję, skonsolidowana EBIDTA wyniosła 8,4 mln zł – jest to poziom o 31 proc. niższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (12,2 mln zł). Również sektor LPG funkcjonował w trudniejszych niż rok temu warunkach rynkowych. W związku z trwającymi od końca 2017 r. ograniczeniami w dostawach gazu LPG do Polski, wzrosły koszty jego transportu, przeładunku oraz wymuszonych postojów towaru w bazach magazynowych. Mimo to spółka zwiększyła wolumeny sprzedaży LPG o 11 proc. wobec analogicznego okresu 2017 r.

Spółka pracuje nad strategią rozwoju na najbliższe lata. Według deklaracji, dokument ma zostać ogłoszony pod koniec drugiego kwartału.

– Również obecne prace zarządu nad finalizacją strategii Unimotu na kolejne lata mają na celu koncentrację działań na najbardziej perspektywicznych kierunkach rozwoju, co ma wesprzeć długoterminową budowę wartości Unimot – dodaje prezes Szozda.

>> 5 wskazówek, które pozwolą wprowadzić Twój handel na akcjach na wyższy poziom

Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. W marcu 2017 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect. W środę akcje Unimotu tanieją o 1,8 proc. do 16,15 zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o UNIMOT)

 • Unimot: Ruszyła 22. stacja AVIA

  Częstochowa to kolejna miejscowość, w której UNIMOT uruchomił stację paliw pod marką AVIA. Obecnie sieć AVIA liczy 22 placówki, w tym 3 własne.

 • Unimot uruchomił drugą własną stację AVIA

  W Rększowicach, w Śląskiem, ruszyła 21. stacja paliw pod marką AVIA. Jest to druga stacja własna giełdowego UNIMOTu, który odpowiada za rozwój sieci AVIA w Polsce.

 • 12 najciekawszych propozycji dywidendowych z I połowy kwietnia

  Karuzela deklaracji dywidendowych kręci się w najlepsze. Tylko w kwietniu chęć podzielenia się zyskiem z akcjonariuszami zgłosiło około 40 spółek z GPW. Sprawdziliśmy, u kogo tegoroczne wypłaty zapowiadają się najciekawiej. 

 • Afera z komunikatem GetBack. W tle spadki na Quercusie i Bogdance

  Nowy tydzień przynosi kolejną odsłonę giełdowej telenoweli z GetBack w roli głównej. Szkoda tylko, że inwestorom nie jest do śmiechu, a zarząd GetBack psuje opinię o giełdzie.

 • Unimot chce wypłacić rekordową dywidendę

  Zarząd UNIMOTu zarekomendował wypłatę dywidendy z zysku za 2017 r. w wysokości 13,9 mln zł, czyli 1,70 zł na akcję. Tegoroczna stawka jest o ponad 40 proc. wyższa niż przed rokiem. W piątek na godzinę przed zamknięciem sesji akcji spółki rosną o 5,6 proc.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku