X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Tauron szacuje, że miał 194 mln zł zysku netto w IV kwartale 2017 r.

Opublikowano: 2018-02-13 12:46:37

Omawiane walory:

Tauron Polska Energia szacuje, że w IV kwartale 2017 r. wypracował 194 mln zł zysku netto przy 4.545 mln zł przychodów. Zysk netto za cały 2017 r. szacowany jest na 1.388 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży 17.416 mln zł.

(Fot. materiały prasowe)

– Istotne czynniki mające wpływ na wyniki IV kwartału 2017 r. (w porównaniu z IV kwartałem 2016 r.): przychody finansowe z tytułu dodatnich różnic kursowych od zadłużenia denominowanego w euro, co wpłynęło na zwiększenie wyniku finansowego brutto Grupy Tauron w IV kwartale 2017 r. o 120 mln zł – czytamy w komunikacie.

>> DEGIRO przedłuża ofertę, ze względu na sukces promocji 4000 PLN na prowizje. Kup akcje na GPW.

W IV kwartale 2016 r. ujęcie różnic kursowych od zadłużenia denominowanego w euro wpłynęło na zmniejszenie wyniku finansowego brutto grupy o 16 mln zł, zaznaczono.

Tauron rozwiązał części rezerwy w wysokości 14 mln zł na poczet ewentualnych kar nakładanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, podano także.

Grupa poinformowała również o zwiększeniu stanu rezerw:

 • utworzenie rezerwy w wysokości 55 mln zł na wypłatę premii jednorazowej dla pracowników (w tym segmenty: wydobycie: 14 mln zł, wytwarzanie: 11 mln zł, dystrybucja: 23 mln zł, sprzedaż 1 mln zł, pozostałe 6 mln zł),
 • zwiększenie o 26 mln zł rezerwy z tytułu potencjalnych opłat związanych ze służebnością przesyłu (segment dystrybucja),
 • zwiększenie o 17 mln zł rezerw aktuarialnych z tytułu kosztów przeszłego zatrudnienia (segment wydobycie),
 • zwiększenie o 27 mln zł rezerwy z tytułu potencjalnego wzrostu podatku od nieruchomości dotyczącego majątku sieciowego (segment Dystrybucja) – czytamy dalej.

Według szacunków w IV kwartale 2017 r. EBITDA Grupy Tauron wyniosła 667 mln zł, EBITDA segmentu wydobycie: (41) mln zł; segmentu wytwarzanie: 78 mln zł; segmentu dystrybucja: 488 mln zł a segmentu sprzedaż: 150 mln zł.

EBIT (zysk operacyjny)w IV kwartale wyniósł 225 mln zł, a capex: 1 257 mln zł, wymieniono również.

– Dług netto na dzień 31 grudnia 2017 r: 8.047 mln zł; wskaźnik dług netto/EBITDA na dzień 31 grudnia 2017 r.: 2,3 – czytamy dalej.

>> Wyniki pod wpływem zielonego podmuchu – omówienie sprawozdania GK Tauron po 3 kw. 2017 r.

Produkcja węgla handlowego w IV kw. wyniosła: 1,8 mln ton (6,4 mln ton w całym roku. Sprzedaż węgla handlowego to1,8 mln ton w IV kwartale i 6,8 mln ton w 2017 r. Produkcja energii elektrycznej brutto wyniosła 4,4 TWh przy 18,4 TWh za cały rok, a produkcja ciepła: 4,3 PJ przy 12,2 PJ za cały rok. Dystrybucja energii elektrycznej ukształtowała się na poziomie 13,1 TWh (w tym do odbiorców końcowych: 12,6 TWh) w IV kwartale i odpowiednio 51,4 TWh i 49,1 TWh w całym roku. Sprzedaż detaliczna energii elektrycznej wyniosła 9,4 TWh przy wynili 34,9 TWh za cały rok.

Tauron Polska Energia wg. szacunków miał w 2017 r. 3.544 mln zł EBITDA przy czym na segment wydobycie przypadło (83) mln zł, segment wytwarzanie: 464 mln zł. segment dystrybucja: 2.283 mln zł, a segment sprzedaż: 841 mln zł, podano w raporcie.

EBIT za 2017 r. wg. szacunków wyniósł 1.805 mln zł, a capex: 3.474 mln zł, dodano.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

notowania

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o TAURONPE)

 • Analiza techniczna 4 przecenionych spółek energetycznych

  Notowania czołowych koncernów energetycznych po wielomiesięcznej przecenie dotarły do ciekawych poziomów technicznych. Krzysztof Borowski, ekspert od analizy technicznej specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził szanse na korektę wzrostową na wykresach Enei, Energi, PGE i Tauronu.

 • Energetyka wspiera indeksy, w grze PGE, Energa i Kruk

  Inwestorzy z warszawskiej giełdy są tak mocno skupieni na sytuacji na rynkach globalnych, że zupełnie zignorowali nieco słabszy od oczekiwań odczyt nt. polskiego PKB. Dlatego też o losach środowej sesji zdecydują popołudniowe dane z USA. Póki co dobre zachowanie spółek energetycznych zapewnia wzrosty w Warszawie. Kolejny dzień drożeją też akcje Kruka.

 • Nowe rekomendacje dla akcji Enei, Energi, PGE i Taurona

  Analitycy Domu Maklerskiego BZ WBK podnieśli rekomendacji dla Enei do kupuj i wydali rekomendacje trzymaj dla Energi, Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) oraz Taurona Polskiej Energii, wynika z raportu datowanego na 5 lutego.

 • Giełdy wzorem Wall Street odrabiają straty, w grze CD Projekt i Dino

  Jeżeli przyjąć, że ostatnia paniczna fala wyprzedaży, jaka przetoczyła się przez największe giełdy, była tylko konieczną korektą długoletniej hossy, to widoki na przyszłość są dobre. Pytanie tylko, czy to właściwe założenie?

 • Morawiecki jest zwolennikiem połączenia 4 koncernów energetycznych w dwa

  Premier Mateusz Morawiecki chce, by na rynku zamiast czterech pozostały dwie silne grupy energetyczne, wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej". W pierwszej kolejności połączone mają zostać ich spółki ciepłownicze.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku