X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Świetne dane z polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa mocno przyspieszyła

Opublikowano: 2017-02-17 14:23:42

Po południu GUS opublikował dane z polskiej gospodarki. Pozytywną niespodzianką okazał się najwyższy od pięciu lat odczyt produkcji przemysłowej oraz znacznie lepsza od prognoz analityków sprzedaż detaliczna.

(Fot. mat prasowe Stalprofil)

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w styczniu br. o 9 proc. r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 1,9 proc.

Piętnastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała od 6,5 proc. do 8,9 proc. wzrostu r/r przy średniej w wysokości 7,68 proc. wzrostu r/r w styczniu (wobec wzrostu o 2,3 proc. r/r w grudniu ub. r.).

– Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2016 r. i o 0,2 proc. niższym w porównaniu z grudniem ub.r. – czytamy w komunikacie.

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych wzrosła w styczniu br. o 2,1 proc. r/r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 64,6 proc. Według ankietowanych ekonomistów, produkcja budowlana w ubiegłym miesiącu odnotowała spadek średnio o 3,2 proc. (prognozy od -8,5 proc. spadku do 3,2 proc. wzrostu r/r) wobec spadku o 8 proc. r/r w grudniu ub.r.

– Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 2,6 proc. niż w analogicznym miesiącu 2016 r. i wyższym o 1,4 proc. w stosunku do grudnia ub.r. – czytamy w komunikacie.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrosły w styczniu br. o 4,1 proc. w ujęciu rocznym, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,3 proc. w styczniu. GUS zrewidował dane za grudzień 2016 r. W ujęciu rocznym odnotowano inflację producentów w wysokości 3,2 proc., zaś w ujęciu miesięcznym wyniosła ona 1,2 proc. Analitycy spodziewali się, że w przypadku cen producentów w styczniu 2017 r. odnotowaliśmy od 3,3 proc. r/r do 4,2 proc. r/r wzrostu, przy średniej na poziomie 3,64 proc. r/r (wobec wzrostu o 3 proc. r/r w grudniu ub.r.). GUS podał też, że ceny produkcji budowlano-montażowej w styczniu 2017 r. wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu rocznym oraz nie zmieniły się w ujęciu miesięcznym.

Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 11,4 proc. r/r w styczniu 2017 r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 22,1 proc. Prognozy trzynastu ankietowanych przez ISBnews ekonomistów wahały się od 6,5 proc. do 12,5 proc. wzrostu, przy średniej na poziomie 8,23 proc. wzrostu.

– W styczniu 2017 r. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 9,6 proc. (wobec wzrostu o 6,1 proc. przed miesiącem oraz o 3,2 proc. w styczniu 2016 r.). W porównaniu z grudniem ub.r. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 22,3 proc. (wobec spadku przed rokiem o 24,9 proc.) – czytamy w komunikacie.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • 20 najciekawszych raportów przyszłego tygodnia

  Szczyt sezonu jest już za nami, ale wyniki kwartalne jeszcze do końca listopada będą ważnym czynnikiem kształtującym nastroje na warszawskiej giełdzie. W porównaniu do ubiegłego tygodnia, gdy na rynek trafiło ponad pół tysiąca sprawozdań, najbliższe dni zapowiadają się znacznie spokojniej. Wśród ponad 50 zaplanowanych na ten tydzień publikacji jest kilka ze szczególnie ważnych dla warszawskiego rynku firm.

 • KNF wszczęła postępowanie ws. naruszenia przepisów przez X-Trade Brokers DM

  Komisji Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej na X-Trade Brokers w związku z podejrzeniem istotnego naruszenia przepisów prawa w szczególności w obszarze świadczenia usług maklerskich na rzecz klientów spółki oraz organizacją i funkcjonowaniem systemów transakcyjnych.

 • PCC Exol skokowo poprawił zyski w III kwartale 2017 r.

  Inwestorzy ciepło przyjęli najnowszy raport dolnobrzeskiej spółki chemicznej. PCC Exol pochwalił się blisko 50-proc. wzrostem zysku netto oraz ponad 9-proc. przyrostem przychodów. W piątek po południu akcje spółki z grupy PCC rosną o 8,6 proc.

 • JSW nie wyklucza wypłaty dywidendy za 2017 r., decyzja po I kw. 2018 r.

  Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) nie wyklucza wypłaty dywidendy za 2017, ale decyzje podejmie po I kw. 2018 r., poinformował p.o. prezesa Daniel Ozon.

 • Mocne odbicie na GPW. Po wynikach gorąco na JSW i 11 bit studios

  Poprawa nastrojów na globalnych giełdach stała się przyczynkiem do wzrostowego odbicia w Warszawie. W piątek rosną wszystkie polskie indeksy. Negatywnym bohaterem sesji jest spadająca o kilka procent Jastrzębska Spółka Węglowa.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku