X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Świetne dane z polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa mocno przyspieszyła

Opublikowano: 2017-02-17 14:23:42

Po południu GUS opublikował dane z polskiej gospodarki. Pozytywną niespodzianką okazał się najwyższy od pięciu lat odczyt produkcji przemysłowej oraz znacznie lepsza od prognoz analityków sprzedaż detaliczna.

(Fot. mat prasowe Stalprofil)

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w styczniu br. o 9 proc. r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 1,9 proc.

Piętnastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała od 6,5 proc. do 8,9 proc. wzrostu r/r przy średniej w wysokości 7,68 proc. wzrostu r/r w styczniu (wobec wzrostu o 2,3 proc. r/r w grudniu ub. r.).

– Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2016 r. i o 0,2 proc. niższym w porównaniu z grudniem ub.r. – czytamy w komunikacie.

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych wzrosła w styczniu br. o 2,1 proc. r/r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 64,6 proc. Według ankietowanych ekonomistów, produkcja budowlana w ubiegłym miesiącu odnotowała spadek średnio o 3,2 proc. (prognozy od -8,5 proc. spadku do 3,2 proc. wzrostu r/r) wobec spadku o 8 proc. r/r w grudniu ub.r.

– Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 2,6 proc. niż w analogicznym miesiącu 2016 r. i wyższym o 1,4 proc. w stosunku do grudnia ub.r. – czytamy w komunikacie.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrosły w styczniu br. o 4,1 proc. w ujęciu rocznym, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,3 proc. w styczniu. GUS zrewidował dane za grudzień 2016 r. W ujęciu rocznym odnotowano inflację producentów w wysokości 3,2 proc., zaś w ujęciu miesięcznym wyniosła ona 1,2 proc. Analitycy spodziewali się, że w przypadku cen producentów w styczniu 2017 r. odnotowaliśmy od 3,3 proc. r/r do 4,2 proc. r/r wzrostu, przy średniej na poziomie 3,64 proc. r/r (wobec wzrostu o 3 proc. r/r w grudniu ub.r.). GUS podał też, że ceny produkcji budowlano-montażowej w styczniu 2017 r. wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu rocznym oraz nie zmieniły się w ujęciu miesięcznym.

Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 11,4 proc. r/r w styczniu 2017 r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 22,1 proc. Prognozy trzynastu ankietowanych przez ISBnews ekonomistów wahały się od 6,5 proc. do 12,5 proc. wzrostu, przy średniej na poziomie 8,23 proc. wzrostu.

– W styczniu 2017 r. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 9,6 proc. (wobec wzrostu o 6,1 proc. przed miesiącem oraz o 3,2 proc. w styczniu 2016 r.). W porównaniu z grudniem ub.r. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 22,3 proc. (wobec spadku przed rokiem o 24,9 proc.) – czytamy w komunikacie.

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Komentarz giełdowy: Hossa Trumpa na zakręcie

  Piątkowa sesja jest kolejną, która przynosi rozchwianie rynkowych nastrojów. W amerykańskim Kongresie przedłuża się batalia nad zmianami w systemie ubezpieczeń zdrowotnych. Jest to test, który ma pokazać, czy nowa administracja w Białym Domu jest w stanie zrealizować ambitny plan reform, na którego gruncie wyrosła obecna hossa.

 • Podaż przejmuje inicjatywę na pustym parkiecie, w grze Getin Holding i PZU

  Ostatnia w tym tygodniu sesja na GPW przebiega pod znakiem niskich obrotów i niewielkiej zmienności. Rynkowy marazm przełamują dynamiczne ruchy na kursach akcji spółek prezentujących wyniki finansowe. 

 • Prezydent podpisał nowelizację ustawy o górnictwie węgla kamiennego

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, podała Kancelaria Prezydenta.

 • Pharmena rozwija działalność na Bliskim Wschodzie

  Pharmena, biotechnologiczna spółka notowana na rynku NewConnect, podpisała kontrakt na sprzedaż dermokosmetyków z odbiorcą z Bangladeszu. Produkty w pierwszej kolejności będą sprzedawane w krajach Bliskiego Wschodu, a docelowo mają być dystrybuowane na 49 rynkach na świecie. Umowa handlowa ma charakter umowy istotnej, dzięki czemu w ciągu najbliższych lat może mieć znaczący wpływ na zwiększenie przychodów ze sprzedaży.

 • DM BOŚ podniósł rekomendację i wycenę dla akcji KGHM

  W raporcie z 16 marca analitycy Domu Maklerskiego BOŚ podnieśli rekomendację dla akcji KGHM Polska Miedź do "kupuj" z "trzymaj", a cenę docelową do 171,4 zł ze 86,5 zł wcześniej.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com