X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Świat finansów znów patrzy tylko na Wall Street. Na GPW tanieją PGE i LPP

Opublikowano: 2018-02-13 11:17:07

Omawiane walory: , , , ,

Warszawska giełda kontynuuje wzrostowe odreagowanie dwutygodniowych spadków. Indeksom jednakże ciążą spadające akcje PGE i LPP. Jeżeli w drugiej połowie dnia popyt nie dostanie wsparcia ze strony Wall Street, to sesja może zakończyć się spadkami.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Wtorkowy poranek przynosi kontynuację wzrostowego odbicia na GPW, w ślad za wczorajszymi mocnymi wzrostami na Wall Street (DJIA +1,7 proc.; S&P500 +1,39 proc.; Nasdaq Composite +1,56 proc.) i pomimo dzisiejszego lekkiego pogorszenia nastrojów na europejskich parkietach (DAX -0,2 proc.; CAC40 -0,15 proc.). Rodzimi inwestorzy za dobrą monetę wzięli piątkowy zwrot amerykańskich indeksów, traktując go jako zakończenie najgłębszej od wielu miesięcy korekty na Wall Street, co po pewnym czasie mogłoby przerodzić się w powolny marsz w kierunku historycznych rekordów. Warunkiem koniecznym realizacji tego scenariusza jest jednak zwrot na amerykańskim rynku długu i spadek rentowności tamtejszych obligacji.

Po dwóch godzinach handlu w Warszawie indeks WIG20 miał wartość 2.423 pkt., rosnąc o 0,4 proc. WIG w tym czasie rósł o 0,3 proc. do 62.794 pkt., mWIG40 o 0,5 proc. do 4.768 pkt., a sWIG80 o 0,35 proc. do 14.570 pkt. Rynkowi akcji ciążą dziś przede wszystkim taniejące akcje Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) i LPP.

Wyniki PGE słabsze od prognoz

W poniedziałek po sesji PGE poinformowało, że zgodnie ze wstępnymi szacunkami, wypracowało w całym 2017 roku zysk netto przypadający na jednostkę dominującą na poziomie 2,64 mld zł. To wynik aż o 24 proc. gorszy od rynkowych prognoz, które mówiły o zysku netto na poziomie 3,47 mld zł. Nieco bardziej zbliżony do prognoz był zysk EBITDA, który zgodnie z komunikatem spółki wyniósł w 2017 roku 7,6 mld zł, podczas gdy oczekiwano 7,69 mld zł.

Akcje PGE tanieją dziś o 0,6 proc. do 10,89 zł, spadając momentami do 10,70 zł, co było ich najniższym kursem od ponad roku. Obecna fala spadkowa na walorach PGE została zapoczątkowana przed miesiącem. W tym czasie potaniały one o około 10 proc., przełamując najpierw wsparcie tworzone przez dołki z listopada i grudnia ub.r., a następnie z kwietnia i maja br. To może otwierać drogę do dalszych spadków.

LPP schodzi z dziesięciotysięcznika

Akcje LPP tanieją o 2,25 proc. do 9.105 zł i testują najniższe poziomy od początku roku. Spadki te są zwykłą techniczną korektą, której cel wyznacza psychologiczny poziom 9.000 zł.

notowania

>> DEGIRO przedłuża ofertę, ze względu na sukces promocji 4000 PLN na prowizje. Kup akcje na GPW.

Dziś po sesji wyniki opublikuje BZ WBK. Rynek oczekuje, że w IV kwartale 2017 roku zysk netto banku wzrósł o 17 proc. w skali roku do 537 mln zł, a w całym 2017 roku sięgnął on 2 mld zł. Akcje BZ WBK drożeją o 0,6 proc. do 405,40 zł.

Jutro wynikami kwartalnymi pochwali się Bank Handlowy. Oczekuje się, że w ostatnim kwartale bank wypracował 163,5 mln zł zysku netto. To wynik o ponad 1/4 lepszy niż przed rokiem. Notowania banku rosną o 0,9 proc. do 81 zł.

GetBack idzie za ciosem

Poniedziałkowe mocne wzrosty kontynuuje GetBack. Akcje tej spółki z branży windykacyjnej drożeją o 3,8 proc. do 18,08 zł, po tym jak w poniedziałek wystrzeliły w górę o 11,67 proc. Na wykresie dziennym akcji GetBack powstał świecowy układ „gwiazdy porannej”, co w połączeniu z inną świecową formacją młota z poprzedniego wtorku, powinno ostatecznie zakończyć trwający 4 miesiące trend spadkowy.

notowania

Na tle GetBack blado wypada branżowy konkurent. Akcje Kruka tanieją o 0,2 proc. do 208 zł. Strona popytowa wciąż stara się bronić dołka ze stycznia, gdy po ponad czterech miesiącach spadków, ceny akcji były najniższe od ponad roku. Wspomniane wcześniej dobre zachowanie akcji GetBack może w tym przypadku zachęcić stronę popytową do jeszcze większej aktywności i obrony wspomnianego dołka, co przełożyłoby się w późniejszym czasie na ruch do góry.

Na szerokim rynku, oprócz wymienionych spółek, wyróżnia się jeszcze Biomed Lublin (+9,7 proc.), Groclin (+3,1 proc.), Silvano (-5,7 proc.), CCC (-1,6 proc.) i Ursus.

Ubywa chętnych do sprzedawania akcji

Wtorkowe kalendarium publikacji makroekonomicznych jest praktycznie puste. Jedyną wartą uwagi pozycją są publikowane o godzinie 14:00 przez Narodowy Bank Polski (NBP) dane o bilansie płatniczym za grudzień. Nie będą one jednakże mieć najmniejszego wpływu na zachowanie inwestorów na GPW. Stąd też w kolejnych godzinach wpływ na losy sesji w Warszawie przede wszystkim będą miały zmieniające się nastroje na światowych parkietach. W tym przede wszystkim początek notowań na Wall Street. To właśnie od zachowania amerykańskich indeksów będzie zależało, czy wtorkowa sesja na GPW zakończy się niewielkimi wzrostami indeksów. Czy też jednak, w przypadku słabszego startu sesji w USA, strona podażowa przechyli szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Analizując aktualną sytuację na GPW oraz na wielu innych giełdach można dojść do wniosku, że po dwóch tygodniach silnych spadków, potencjał spadkowy wyczerpał się. Stąd też, nawet jeżeli w przyszłości to niedźwiedzie będą rozdawać karty, to w najbliższych kilku tygodniach wzrosty wydają się być bardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o bzwbk, getback, handlowy, lpp, PGE)

 • Spółki leasingowe z grupy BZ WBK we wrześniu zmienią nazwę

  Spółki leasingowe Banku Zachodniego WBK zmienią swoje nazwy w związku z rebrandingiem spółki na Santander Bank Polska. BZ WBK Leasing, BZ WBK F24 i BZ WBK Finanse przekształcą się na Santander Leasing, Santander F24 i Santander Finanse.

 • Mercor rozpoczyna przegląd opcji strategicznych grupy

  Mercor podjął decyzję o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych związanych z dalszym rozwojem działalności oraz spółek z grupy kapitałowej. We wtorek kurs akcji spółki przy ponadprzeciętnych obrotach spada o prawie 2 proc.

 • WIG20 odbija. PGE i spółki Czarneckiego na nowych historycznych minimach

  W poniedziałek tematem numer jeden na GPW była wyprzedaż spółek kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego. Sporo też działo się na spółkach gamingowych. To właśnie dzięki dobremu zachowaniu CD Projektu, a także PKO BP i Orlenu, WIG20 zdołał częściowo odrobić straty z piątku. Obraz rynku niestety dalej pozostaje słaby.

 • PKN, KGHM i LPP ciągną w dół WIG20, druga połowa sesji może być lepsza

  Spółki paliwowe, KGHM i LPP ciągnął w dół warszawską giełdę, która w ten sposób reaguje na wczorajsze mocne spadki na świecie. Pojawiające się jednak pozytywne informacji z Turcji i Chin, a także odbicie na europejskich giełdach, w kolejnych godzinach powinny wesprzeć popyt na GPW.

 • GetBack odbija się czkawką Quercusowi. Zyski półroczne znacząco stopniały

  Pierwsza połowa roku nie była udana dla giełdowego funduszu kierowanego przez Sebastiana Buczka. Quercus zanotował spadek wyników na wszystkich głównych poziomach rachunku zysków i strat. W czwartek po południu kurs akcji spółki broni się przed przeceną. Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku