X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Surowce: Cena ropy naftowej nadal niedaleko tegorocznych minimów

Opublikowano: 2017-06-19 12:19:18

Notowania ropy naftowej już od kilku miesięcy notują dużą zmienność, znajdując się jednak pod widoczną presją podaży. Spadek cen tego surowca był spory w ostatnich tygodniach za sprawą rozczarowującego porozumienia OPEC w sprawie cięcia produkcji ropy naftowej w dotychczasowym zakresie. W rezultacie, notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI w poprzednim tygodniu zbliżyły się nawet do poziomu 44 USD za baryłkę i mimo piątkowego wzrostu, w poniedziałek rano utrzymują się poniżej poziomu 45 USD za baryłkę, czyli całkiem blisko tegorocznych minimów.

(Fot. iancu justin/freeimages)

Sytuacja fundamentalna na rynku ropy naftowej nie skłania do optymizmu. Produkcja tego surowca w USA wciąż rośnie: w piątek firma Baker Hughes poinformowała, że w minionym tygodniu liczba funkcjonujących wiertni w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 6, tym samym była to już dwudziesta druga ich zwyżka z rzędu.

Jednocześnie, obawy budzą perspektywy popytu na ropę naftową w Azji. Chociaż import tego surowca do Chin (największy importer w Azji) znajduje się wciąż blisko rekordów, jednak oczekiwany jest jego spadek w kolejnych miesiącach. Poniedziałkowe dane pokazały, że w Japonii w maju import ropy naftowej spadł o 13,5 proc. w ujęciu rdr. Z kolei w Indiach, które od niedawna są drugim największym importerem ropy w Azji (po wyprzedzeniu Japonii), import ropy w maju spadł o 4,2 proc. rdr. Obawy dotyczące popytu na ropę są więc uzasadnione, a dodatkowo budzą one wątpliwości co do możliwości rychłej redukcji nadwyżki na globalnym rynku ropy naftowej.

Raport przygotowała: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku