X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Skarb Państwa ma akcje warte 100 mld zł. W 3 miesiące portfel urósł o wartość PGE

Opublikowano: 2017-02-17 09:11:53

Obecna hossa znacząco podreperowała stan rachunku inwestycyjnego największego gracza na GPW. Po 1,5-letniej przerwie wartość giełdowego majątku Skarbu Państwa wróciła do poziomu 100 mld zł.

bedzin
27,00 +2,30 (+9,31%)
Enea
11,88 +0,08 (+0,68%)
energa
10,98 +0,19 (+1,76%)
gpw
45,20 -0,58 (-1,27%)
Grupaazoty
70,26 -0,22 (-0,31%)

Czwartkowa sesja na GPW okazała się przełomowa pod wieloma względami. W branżowych mediach najczęściej wskazywanym sukcesem było przełamanie przez WIG20 ważnego oporu na 2.200 pkt. oraz najwyższe od blisko dekady wartości segmentów małych i średnich spółek. Powodów do świętowania jest znacznie więcej. W sumie od połowy listopada indeks blue chipów urósł o 27 proc., mWIG40 o 22 proc., a sWIG80 o blisko 12 proc. Największym wygranym 3-miesięcznej hossy jest Skarb Państwa, czyli inwestor numer jeden na polskiej giełdzie. W czwartek wartość akcji zgromadzonych w państwowym portfelu po 1,5-letniej przerwie wróciła do poziomu 100 mld zł.

Giełda nie bierze jeńców

Poprzednim razem wartość giełdowego portfela Skarbu Państwa była wyższa niż 100 mld zł pod koniec sierpnia 2015 r., czyli w okresie między wygraną Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich a jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Niepokój inwestorów wynikający ze spodziewanej zmiany na scenie politycznej oraz zapowiedziami kosztownych obietnic wyborczych negatywnie odbił się na wycenie państwowych koncernów. Dołek wypadł w styczniu 2016 roku, czyli mniej więcej w okresie, gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości prezentował założenia programu 500 plus i podatków sektorowych, a agencja Standard & Poor’s dokonała historycznego cięcia ratingu Polski. Oczywiście, na przecenę poszczególnych sektorów nałożyło się znacznie więcej czynników. Popłoch wśród akcjonariuszy państwowych spółek spowodowały m.in. zapowiedzi cięcia dywidend, podnoszenia wartości nominalnej akcji, zmiany w zarządach wg partyjnego klucza czy narzucanie spółkom celów sprzecznych z ich interesami.

Portfel Skarbu Państwa urósł o wartość PGE

Klimat na GPW poprawił się dopiero pod koniec ubiegłego roku. W ciągu trzech miesięcy wartość portfela Skarbu Państwa urosła o 22,56 mld zł, czyli tyle ile obecnie wynosi kapitalizacja całej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Powrót ponad okrągły poziom 100 mld zł przypieczętowali w czwartek giganci z sektora paliwowego. Kapitalizacja PGNiG – spółki odpowiadającej za 1/4 całego portfela SP – urosła po wstępnych wynikach kwartalnych o 6,5 proc. Swoją cegiełkę dołożyły też giełdowe rafinerie – akcje PKN Orlen (11 proc. portfela SP) urosły o 4,6 proc., a Lotosu (4,5-proc. udział) o 2,3 proc.

Źródło: StockWatch.pl/opracowanie własne

Wystartował konkurs inwestycyjny !! Graj na CFD na akcje i indeksy i wygraj MILION w zarządzanie – Dołącz >>>

W szerszym ujęciu największy wkład we wzrost portfela również miał PGNiG. W przeciągu trzech miesięcy wartość rynkowa pakietu akcji gazowej spółki podskoczyła o 5,8 mld zł do 35,58 mld zł. Na drugim miejscu uplasował się PKO BP (+3,36 mld zł), a na trzecim KGHM (blisko 3 mld zł). Jedyną spółką, która w omawianym okresie przyniosła stratę była Jastrzębska Spółka Węglowa. Korekta dynamicznych wzrostów z wcześniejszych miesięcy pomniejszyła kapitalizację producenta węgla i koksu o 0,78 mld zł do 8,22 mld zł.

Pieniądze lubią spokój

(Fot. dp/stockwatch.pl)

Skarb Państwa w swoim portfelu posiada akcje 16 spółek, z czego większość (10) to giganci zaliczani do segmentu WIG20. Ponad 3/4 portfela stanowią spółki paliwowe, energetyczne oraz szeroko rozumiany sektor finansowy (PZU i PKO BP). Na wzrost wartości poszczególnych segmentów złożyło się wiele czynników. Spółkom paliwowym (PKN Orlen, Lotos, PGNiG) sprzyjało otoczenie makro dla sektora rafineryjnego (rekordowo wysokie wyniki) oraz efekty pakietu paliwowego, czyli nowych regulacji prawnych, których celem jest walka z szarą strefą paliw w Polsce. Notowania koncernów energetycznych wsparły zapowiedzi wprowadzenia tzw. rynku mocy. Nowe regulacje mają podnieść opłacalność inwestycji w konwencjonalne źródła energii, a dodatkowo nadać sens remontom i regeneracjom starych bloków, co w obecnym układzie stanowi duży wysiłek finansowy dla spółek. Z kolei banki dynamicznie odbiły po prezentacji wysokich zysków za poprzedni rok oraz sygnałach ze strony polityków o wycofaniu się z pomocy frankowiczom. Jarosław Kaczyński w jednym z wywiadów otwarcie przyznał, że posiadacze walutowych kredytów hipotecznych powinni wziąć sprawy we własne ręce i zacząć walczyć w sądach. Jednocześnie przyznał, że rząd nie może podejmować działań, które np. doprowadzą do zachwiania systemu bankowego.

Źródło: stockwatch.pl/inwestor/Skarb-Panstwa.aspx

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o bedzin, Enea, energa, gpw, Grupaazoty, jsw, kghm, Lotos, PGE, PGNiG, phn, PKNOrlen, pkobp, Police, PZU, TAURONPE)

 • Komentarz giełdowy: Hossa Trumpa na zakręcie

  Piątkowa sesja jest kolejną, która przynosi rozchwianie rynkowych nastrojów. W amerykańskim Kongresie przedłuża się batalia nad zmianami w systemie ubezpieczeń zdrowotnych. Jest to test, który ma pokazać, czy nowa administracja w Białym Domu jest w stanie zrealizować ambitny plan reform, na którego gruncie wyrosła obecna hossa.

 • Podaż przejmuje inicjatywę na pustym parkiecie, w grze Getin Holding i PZU

  Ostatnia w tym tygodniu sesja na GPW przebiega pod znakiem niskich obrotów i niewielkiej zmienności. Rynkowy marazm przełamują dynamiczne ruchy na kursach akcji spółek prezentujących wyniki finansowe. 

 • DM BOŚ podniósł rekomendację i wycenę dla akcji KGHM

  W raporcie z 16 marca analitycy Domu Maklerskiego BOŚ podnieśli rekomendację dla akcji KGHM Polska Miedź do "kupuj" z "trzymaj", a cenę docelową do 171,4 zł ze 86,5 zł wcześniej.

 • GPW odrabia straty. Gorąco na PZU, Bumechu i Ursusie

  W czwartek warszawskie indeksy zabrały się za odrabianie strat z poprzednich sesji. Liderem odbicia jest mWIG40, którego kurs rośnie o blisko 0,9 proc. Tematem dnia jest nieoczekiwana zmiana na stanowisku prezesa PZU i potencjalne skutki dla akcjonariuszy.

 • Analiza techniczna czterech indeksowych debiutantów

  Marcowe roszady w głównych indeksach GPW objęły kilkanaście spółek, ale nie każdej wyszły na dobre. StockWatch.pl z pomocą eksperta z SGH sprawdził, w jakiej formie technicznej zadebiutowały w nowych barwach akcje JSW, Kruka, Celon Pharmy i Selvity.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com