X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Raport: We wrześniu aktywa funduszy inwestycyjnych skurczyły się do 274 mld zł

Opublikowano: 2017-10-11 16:30:38

Omawiane walory: , , ,

Na koniec ubiegłego miesiąca wartość aktywów krajowych funduszy inwestycyjnych uległa lekkiemu spadkowi do 273,8 mld zł (-0,4 proc.), głównie za sprawą funduszy niedetalicznych, z których - według szacunków Analiz Online - wycofano przeszło 2,4 mld zł netto. Jednocześnie wzrosła wartość środków ulokowanych w funduszach detalicznych, przekraczając próg 150 mld zł. To efekt wysokiego dodatniego salda wpłat i wypłat, ale też wyniku zarządzania.


Za ogólny spadek wartości aktywów odpowiedzialne są fundusze aktywów niepublicznych. W ubiegłym miesiącu wartość kapitału zgromadzonego w produktach z tego segmentu uległa obniżeniu o blisko -2,6 mld zł. W efekcie aktywa w nich zgromadzone spadły poniżej symbolicznej bariery 100 mld zł.

Zmniejszyły się także aktywa funduszy realizujących strategię o wyższym ryzyku – akcyjnych (-0,4 mld zł) oraz rynku surowców (-50 mln zł). Mimo dobrej koniunktury na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych polscy inwestorzy stronią od produktów skupiających się na akcjach. Jeśli chodzi o drugi z segmentów, oprócz braku zainteresowania klientów, aktywom zaciążył także spadek cen metali szlachetnych. Zmniejszeniu uległa także wartość kapitału ulokowanego w funduszach absolutnej stopy zwrotu.

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN). Źródło: Analizy Online na podstawie raportów TFI oraz danych IZFiA

Ogromną popularnością cieszą się natomiast produkty, których celem jest zapewnienie stabilnego dochodu, co kolejny miesiąc z rzędu przełożyło się na wzrost zgromadzonego w nich kapitału. We wrześniu największy przyrost aktywów odnotowały fundusze gotówkowe i pieniężne (+0,8 mld zł). Od początku roku wartość inwestycji w tym segmencie zwiększyła się o przeszło +5 mld zł – najwięcej na całym rynku.

Źródło: Analizy Online na podstawie raportów TFI oraz danych IZFiA

>> Najlepsze rynkowe spready, m.in.: DAX (0.79 pkt), EURUSD (0.2 pipsa), Złoto (0.11$), Ropa (0.02$) i najniższe prowizje od 0,002%. TMS wprowadza nową ofertę >>

Istotnie wzrosła również wartość środków w funduszach dłużnych, wśród których największym zainteresowaniem klientów cieszą się fundusze obligacji korporacyjnych. Aktywa w całym segmencie wzrosły o przeszło +0,6 mld zł (+1,3 proc. m/m).

Od początku roku zwiększa się również wartość kapitału ulokowanego w funduszach mieszanych. We wrześniu, głównie za sprawą dodatniego bilansu sprzedaży, aktywa zwiększyły się o +0,2 mld zł. Także i w tym segmencie daje o sobie znać wysoka skłonność klientów do zapewnienia bezpieczeństwa inwestycji – najchętniej wybierane są bowiem produkty stabilnego wzrostu.

Rosły również aktywa w najmniejszych grupach funduszy na rynku – nieruchomości i sekurytyzacyjne. W pierwszym przypadku o wyniku zadecydowały wpłaty od klientów, natomiast w drugim dodatni wynik zarządzania.

Źródło: Analizy Online na podstawie raportów TFI oraz danych IZFiA
* Zgodnie z klasyfikacją funduszy według Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami do sektora funduszy rynku niepublicznego zaliczamy te, których aktywa nie są lokowane na rynkach kapitałowych. Są tu fundusze: sekurytyzacyjne, nieruchomości oraz aktywów niepublicznych. Pozostałe fundusze zaliczone zostały do grupy funduszy rynku kapitałowego.
* Wartość aktywów według stanu na koniec sierpnia 2017 r.

Źródło: Analizy Online, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o ALTUSTFI, ipopema, quercus, skarbiec)Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku