X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Raport: Analiza fundamentalna sześciu kuszących spółek

Opublikowano: 2015-12-16 18:33:43

Omawiane walory: , , , , ,

Mocne spadki kursów akcji dużych i dobrze postrzeganych biznesowo spółek mogą kusić promocyjnymi cenami, ale nie zawsze jest to okazja. StockWatch.pl sprawdził, czy i gdzie pośród sześciu znanych a zdołowanych spółek mogą kryć się szanse na ponadprzeciętne zyski.

Tegoroczna bessa jednym pustoszy portfele, innych przyciąga możliwością spekulacji. Długotrwałe spadki mają to do siebie, że presji podażowej nie wytrzymują nawet kursy akcji zdrowych i prężnie działających spółek. Albo przynajmniej za takie uchodzących. Kto by bowiem pomyślał, że po czterech latach od debiutu akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej będzie można kupić poniżej 10 proc. wartości z oferty publicznej. Lub że debiutant z podobnego okresu, Tauron Polska Energia, straci od szczytu ponad połowę? StockWatch.pl sprawdził, jak wyglądają fundamenty sześciu podobnych mocno przecenionych spółek, o których w żadnym razie nie można było dotychczas powiedzieć, że są spekulacyjne. A jednak w ich przecenie, może kryć się szansa ponadprzeciętnego zarobku, lub ryzyko dalszych spadków.

Jedną z nich jest wspomniany Tauron, którego notowania w tym roku straciły aż 45 proc. Jeszcze w styczniu za jeden walor spółki energetycznej trzeba było zapłacić nieco ponad 5 zł, co dawało kapitalizację 8,8 mld zł. Obecnie cała spółka jest wyceniana przez rynek na niespełna 4,5 mld zł. Patrząc szerzej, to nie jedyny przykład w rodzimej branży energetycznej, która popadła w niełaskę inwestorów z powodu obaw o fuzję z kopalniami, konsolidację w sektorze i wymuszanie przez rząd budowy nowych mocy wytwórczych. Ostatnio w Tauronie doszło do zmiany na fotelu prezesa – świeżo powołanego Jerzego Kurellę zastąpił Remigiusz Nowakowski. W grudniu walne podjęło natomiast decyzję o odrzuceniu uchwały w sprawie emisji akcji. Tauron będzie realizować program inwestycyjny na dotychczasowych zasadach, finansując go z emisji obligacji, kredytów i środków własnych. Pod koniec listopada spółka pozyskała nowe źródło finansowania w postaci programu emisji obligacji na łączną kwotę 6,27 mld zł z gwarantowanym objęciem przez banki. W środę Societe Generale podwyższyło rekomendację dla Tauronu do kupuj z trzymaj, wyceniając jedną akcję na 3,30 zł.

– W mojej ocenie, trzy czynniki zachęcają do kupna akcji Tauronu. Pierwszy ma związek z atrakcyjną wyceną. Przy aktualnym kursie stopa dywidendy płaconej z tegorocznego zysku może wynieść około 7 proc., w kolejnym roku prognozujemy 5 proc. Drugi czynnik jest związany z wysokim zadłużeniem. Do tej pory wysoka dźwignia finansowa Tauronu odbierana była jako element ryzyka. Teraz paradoksalnie może chronić spółkę przed nowymi pomysłami rządu, które zmierzałby do dodatkowych obciążeń spółki. Kolejnym argumentem są dodatkowe zyski, jakie może generować w segmencie wytwarzania. W 2016 r. może to być 280-300 mln zł z IRM i kilkadziesiąt milionów złotych z Rezerwy Zimowej. – wymienia Bartłomiej Kubicki, analityk Societe Generale.

>> Nie tylko Tauron w przyszłym roku zaoferuje atrakcyjną stopę dywidendy. Zobacz także: Ponad 9 mld zł dywidend z 7 hojnych spółek w 2016 roku

Równie mocno zdołowane są giełdowe kopalnie. Po dnie szoruje kurs akcji JSW, który w tym roku stracił kolejne 38 proc., a na przestrzeni ostatnich trzech lat ok. 90 proc. Zapaść w sektorze wydobywczym przekłada się na wysokie straty jastrzębskiej kopalni. Po trzech kwartałach tego roku strata netto to 623 mln zł. Niemniej w ocenie analityków rząd nie pozwoli na niekontrolowane bankructwo jednej z kluczowych spółek wydobywczych, zatrudniającej 33 tys. pracowników.

– JSW cały czas zmaga się z niesprzyjającym otoczeniem. Ceny benchmarkowe węgla koksowego na I kwartał 2016 r. spadły z 89 USD/t do 81 USD/t. Trudno obecnie określić, czy to koniec spadków. Do tego ruda żelaza cały czas jest w trendzie spadkowym. Patrząc na bilans JSW można powiedzieć, że spółka idzie bardziej w stronę NWR niż Bogdanki. NWR jest na skraju bankructwa. JSW na razie to nie grozi, ale musi kontynuować restrukturyzację i liczyć na poprawę koniunktury w górnictwie. Na razie nie liczyłbym na jakieś fundamentalne odbicie na kursie JSW. Jeśli już to bardziej spekulacyjne. – dodaje analityk Societe Generale.

Bessa w górnictwie rykoszetem uderza w producentów maszyn i urządzeń górniczych. W tym roku Famur i Kopex straciły na wartości po około 60 proc., co plasuje je na czele rankingu spadków w indeksie sWIG80. Kopex przez trzy kwartały 2015 r. wypracował tylko 6,1 mln zł zysku netto, wobec 84,7 mln zł przed rokiem. Z kolei w Famurze zysk stopniał z 70,6 mln zł do 44,3 mln zł.

– Nie widzę obecnie istotnych impulsów, które mogłyby już teraz wpłynąć na szybkie odbicie kursów akcji Famuru i Kopeksu. Notowania obu spółek mocno spadły wraz z silną przeceną węgla, ropy naftowej i gazu. Bessa na rynku surowców ogranicza inwestycje kopalń. W Polsce sektor górniczy notuje najniższe inwestycje od 2010 r. To konsekwencja tego, że spółki wydobywcze mają problem z generowaniem gotówki. Jeżeli trudna sytuacja na rynku wydobywczym potrwa dłużej, to bardziej skłonny byłbym zainwestować długoterminowo w Famur niż Kopex. Pierwsza ze spółek jest praktycznie niezadłużona, a druga ma wyższy dług. Być może w perspektywie dwóch lat koniunktura na rynku węgla się odwróci i w takim scenariuszu preferowałbym Famur. Kopex bardziej typowałbym na obserwację. – ocenia Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Otocznie zewnętrze mocno doskwierało także wynikom Arctic Paper. W rezultacie akcje producenta papieru potaniały w tym roku o 15 proc., ale w ostatnio zaczęły odbijać. Zdaniem analityków DM BDM, sygnałem dla wzrostu notowań w krótkim terminie może być głębszy spadek cen celulozy BHKP, który obserwowaliśmy już w grudniu. Biuro chwali spółkę za plan redukcji kosztów – 50 mln zł w perspektywie 2017 roku i decyzję o zamknięciu fabryki Mochenwangen, która najbardziej obciążała wyniki grupy w ostatnich latach – od 2012 roku ponad 50 mln zł gotówkowej straty EBITDA.

Arctic Paper jest nisko wyceniany. W tym roku spółka zmagała się z silnym dolarem i drogą celulozą, a mimo to wyniki segmentu papierniczego są pozytywne. Z drugiej strony wprowadziła podwyżki cen papierów i ogłosiła szeroki plan redukcji kosztów, co powinno zaprocentować w 2016 roku. Przyszłoroczne wyniki będą wspierać również niższe ceny celulozy liściastej. – mówi Krystian Brymora, analityk DM BDM.

Źródło: Raport DM BDM SA

Źródło: Raport DM BDM SA

>> Analityk StockWatch.pl przyjrzał się dokładnie sytuacji fundamentalnej Arctic Paper po wynikach za III kwartał >> Zobacz analizę najnowszego raportu kwartalnego Arctic Paper

Rok 2015 w fatalnych nastrojach kończą też akcjonariusze Pelionu. Od stycznia kurs akcji dystrybutora farmaceutyków schudł o 46 proc. Dla wielu inwestorów jest to niemała niespodzianka, bo w tym samym czasie konkurencyjna Neuca urosła o ponad 50 proc., a Farmacol zyskał 9 proc. Słabość Pelionu ma związek z kilkoma czynnikami, lecz głównym jest nierentowny segment sprzedaży detalicznej.

– W 2015 segment hurtu będący trzonem rentownej działalności w grupie notuje spadek rentowności EBIT, detal pozostaje wciąż nierentowny, a akwizycja Natury zwiększyła koszty SG&A i powiększyła dług. Naszym zdaniem, koszty restrukturyzacji detalu obciążą wyniki 2016 r., a dodatni wynik operacyjny segmentu pojawia się najwcześniej w 2017 r. Nie widzimy strukturalnych czynników, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na wyniki spółki w 2016 r. Ponadto planowany CAPEX (nowy magazyn dla szpitali) obniży wolne przepływy pieniężne, co naszym zdaniem nie pozwoli zwiększyć poziomu dywidendy wypłacanej z zysku za 2015 r. – wymienia Adrian Skłodowski, analityk DM PKO BP.

wykres

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o arctic, Famur, jsw, Kopex, PELION, TAURONPE)

 • Analiza techniczna 4 przecenionych spółek energetycznych

  Notowania czołowych koncernów energetycznych po wielomiesięcznej przecenie dotarły do ciekawych poziomów technicznych. Krzysztof Borowski, ekspert od analizy technicznej specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził szanse na korektę wzrostową na wykresach Enei, Energi, PGE i Tauronu.

 • JSW pracuje nad inteligentną kopalnią

  Proces automatyzacji i cyfryzacji ma pomóc Jastrzębskiej Spółce Węglowej zwiększyć efektywność wydobycia węgla do około 870 ton rocznie na pracownika. Zaawansowane technologie pomogą rozpoznać złoża, ich grubość i jakość, zautomatyzują wydobycie, wspomogą logistykę, transport oraz monitoring. Trwają prace nad tym, by takie rozwiązania zainstalować w jednej z kopalni północnych – w Knurowie, Szczygłowicach lub Budryku. Jeszcze w tym roku w jednym z rejonów wydobywczych JSW chce wprowadzić nowy w polskim górnictwie węgla kamiennego, tzw. kotwiowy, typ obudowy wyrobisk.

 • Czarne konie sezonu wyników za IV kwartał 2017 r. wg DM mBanku

  DM mBanku w odtajnionym niedawno raporcie przestawił listę faworytów trwającego obecnie sezonu wyników. Według prognoz, największe dynamiki zysków pokażą spółki finansowe, deweloperskie oraz chemiczne.

 • Energetyka wspiera indeksy, w grze PGE, Energa i Kruk

  Inwestorzy z warszawskiej giełdy są tak mocno skupieni na sytuacji na rynkach globalnych, że zupełnie zignorowali nieco słabszy od oczekiwań odczyt nt. polskiego PKB. Dlatego też o losach środowej sesji zdecydują popołudniowe dane z USA. Póki co dobre zachowanie spółek energetycznych zapewnia wzrosty w Warszawie. Kolejny dzień drożeją też akcje Kruka.

 • Tauron szacuje, że miał 194 mln zł zysku netto w IV kwartale 2017 r.

  Tauron Polska Energia szacuje, że w IV kwartale 2017 r. wypracował 194 mln zł zysku netto przy 4.545 mln zł przychodów. Zysk netto za cały 2017 r. szacowany jest na 1.388 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży 17.416 mln zł.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku