X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Prognozy na 2014 rok dla 12 tegorocznych mistrzów giełdy

Opublikowano: 2013-12-23 16:58:31

Wśród reprezentantów indeksu sWIG80 trzycyfrowa stopa zwrotu nie jest rzadkością. StockWatch.pl przyjrzał się dwunastu spółkom, które w tym roku przyniosły swoim akcjonariuszom luksusowe zyski. Zobacz, czy mają szansę na powtórkę spektakularnego wyniku w 2014 r.

Nawet grudniowa zadyszka rynku nie jest w stanie przyćmić imponującego rajdu małych spółek z poprzednich miesięcy. Aktualnie całoroczny wynik indeksu sWIG80 wynosi aż 33 proc. W gronie 80 spółek skupionych w tym indeksie, aż 17 popisało się w tym czasie skokowym wzrostem notowań. Jeśli wierzyć prognozom ekspertów, dobra forma małych spółek powinna utrzymać się w przyszłym roku. Czynnikami sprzyjającymi ma być oczekiwana poprawa wyników oraz dalszy popyt ze strony funduszy inwestycyjnych. Eksperci przekonują, że w takim klimacie doskonale odnajdą się tegoroczni liderzy hossy.

W 2013 roku z grona małych spółek najmocniej podrożały akcje Monnari. Odzieżowa spółka podbiła serca inwestorów rewelacyjnymi wynikami sprzed roku (za IV kw. 2012 r.). Roczna stopa zwrotu z akcji wynosi aż 460 proc. Po pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku na koncie spółki jest 5,2 mln zł zysku EBIT i 6,4 mln zł zysku netto. Rok wcześniej zyski były symboliczne i wynosiły odpowiednio 0,6 mln zł i 0,2 mln zł. Skokowej poprawie zyskowności towarzyszył 8,5-proc. wzrost przychodów do poziomu 96,4 mln zł. Mankamentem są nadal ujemne przepływy z działalności operacyjnej, które po trzech kwartałach tego roku stanowią minus 1,95 mln zł wobec minus 10,3 mln zł rok wcześniej. W tle od kilku miesięcy trwają negocjacje w sprawie przejęcia firmy KAN, która jest właścicielem odzieżowych marek Tatuum i Coyoco. >> Zobacz szczegółową analizę raportu Monnari za III kwartał.

Przy okazji euforia udzieliła się akcjom giełdowych konkurentów Monnari i wykreowała branżę modową na lidera tegorocznej hossy. Trzycyfrowa dynamika wzrostu kursu akcji nie jest tutaj rzadkością. Oto zachowanie kursów akcji najpopularniejszych reprezentantów branży odzieżowo-obuwniczej.

Mijający rok wykreował także modę na dystrybutorów farmaceutyków. Akcje Pelionu podrożały o 262 proc., Neuki o 206 proc., a Farmacolu o 115 proc. Analitycy stawiają na tę branżę także w 2014 roku. DM IDM wśród faworytów na styczeń wymienia Farmacol oraz Pelion. Biuro widzi drugą z wymienionych spółek na swojej liście faworytów na cały przyszły rok. Natomiast potencjał w akcjach Neuki cały czas dostrzegają analitycy DM BZ WBK. Biuro wycenia jedną akcje tego dystrybutora na rekordowe 379 zł i zaleca kupno akcji.

>> Więcej informacji na temat działalności farmaceutycznej grupy oraz jej wyników finansowych znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce. >> Odwiedź microsite grupy Neuca w serwisie StockWatch.pl

Jeszcze innymi docenionymi dystrybutorami w tym roku są przedstawiciele segmentu elektroniki użytkowej. Ponad 100-proc. wzrostem kursu popisali się Asbis oraz Action. Niedawno w akcjonariacie pierwszej ze spółek ujawnił się Noble Funds TFI. Spółka po wynikach za III kwartał podtrzymała prognozę finansową na cały rok. Plan zakłada, że obroty sięgną 1,85-1,95 mld USD a zysk netto 11-12,5 mln USD. Pozytywnym aspektem jest także wygenerowanie zarówno w III kwartale oraz w okresie od początku roku wyższego cash flow z działalności operacyjnej niż rok temu. Natomiast przedstawiciele Actionu niedawno przyznali, że szykują się do akwizycji. Dystrybutor rozmawia o przejęciach w Polsce i chciałby zrealizować transakcję na początku 2014 r. Jednocześnie dodaje, że jeśli nawet wydatek związany z akwizycją byłby odczuwalny dla spółki, to dywidenda za 2013 r. i tak będzie nie niższa niż wypłata za 2012 r. Z zysku za 2012 r. Action wypłacił 24,62 mln zł na dywidendę, co dało 1,50 zł na akcję.

W 2013 roku wzięciem cieszyły się spółki przemysłowe. Popyt na akcje tych spółek był podyktowany poprawą wyników i spodziewaną kontynuacją tego trendu. Tak dzieje się w wypadku Forte. Kurs producenta mebli zyskał na przestrzeni roku ponad 200 proc. Forte kontynuowało w trzecim kwartale trend silnej poprawy wyników. Do tego wzrosły przepływy pieniężne z działalności operacyjnej i zmalało zadłużenie netto. Zarząd spółki wierzy, że w kolejnych latach spółka może rosnąć dalej w dwucyfrowym tempie. Dobre wyniki są sprzymierzeńcem kursu akcji Amiki, który systematycznie wspina się od końca 2011 roku. Ostatnio pojawiły się sugestie, że upadłość hiszpańskiej grupy Fagor/Mastercook może w znaczący sposób przysporzyć klientów Amice. Podobnie zachowują się akcje spółki Stomil Sanok, które także w skali ostatnich 12 miesięcy rosną w tempie trzycyfrowym. W przyszłym roku spółka chce ruszyć z produkcją w Chinach. Ostatnio sanocki producent wyrobów gumowych kupił 100 proc. udziałów w spółce holdingowej Meteor China-Beteiligungs GmbH.

>> Zapytaliśmy rynkowych ekspertów, czy kolejny rok na giełdzie przyniesie prezenty, czy rózgi. >> Co z tą hossą: Prognozy ekspertów na 2014 r.

Kolejnym liderem tegorocznej hossy jest ACE. Miesiąc temu na rynku pojawiła się rekordowo wysoka rekomendacja dla producenta części do aut od analityków Erste. Biuro wyceniło jedna akcję spółki na 22 zł i zaleca ich kupno. Zdaniem autorów raportu, niskie zadłużenie ACE w połączeniu z poprawą wyników powinno pozwolić spółce na kontynuowanie skupu akcji własnych oraz wypłaty dywidend. Dodali, że gotówka może posłużyć również do finalizacji planowanych akwizycji. W 2013 roku do łask wrócił Eko Export. Producent mikrosfery znowu imponuje tempem poprawy wyników. DM BPS jest zdania, że spółka w kolejnych latach powinna znacząco zwiększyć zyski. Jednocześnie biuro zwraca uwagę na czynniki ryzyka. W mijającym roku formę odzyskał także kurs akcji Lubawy. Producent tekstyliów technicznych, materiałów reklamowych oraz artykułów dedykowanych odbiorcom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i obronność także w tym roku poprawia wyniki. Spółka planuje od 2014 r. wprowadzić stałą politykę w tym zakresie. Eko Export przedstawił swoją strategię w tym zakresie we wrześniu. Dywidenda z tegorocznego zysku ma sięgnąć 50-65 proc. W kolejnych trzech latach jej kwota zwiększy się odpowiednio do 60-70 proc., 60-80 proc. i 70-90 proc.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o ACE, action, amica, asbis, ekoexport, FARMACOL, FORTE, lubawa, MONNARI, NEUCA, PELION, sanok)Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku