X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Prognozy dywidendy na 2017 rok z siedmiu dużych banków

Opublikowano: 2016-12-27 14:12:07

Omawiane walory: , , , , , ,

Przyszły rok w sektorze bankowym zapowiada się wyjątkowo skromnie. Najnowsze wytyczne KNF tylko nielicznym pozwolą na wypłatę całego zysku w formie dywidendy.

DM PKO BP w oparciu o grudniowe wytyczne KNF przedstawił prognozy przyszłorocznych dywidend dla głównych graczy z sektora bankowego. Biuro wśród siedmiu ocenianych spółek za dywidendowych pewniaków uważa jedynie Pekao oraz Bank Handlowy. W obu wypadkach analitycy spodziewają się wypłaty praktycznie całego zysku za 2016 r. Prognoza dla Pekao to 8,80 zł na akcję (stopa 7,1 proc.), a dla Handlowego 4,40 zł (6,1 proc.). Na tegoroczne profity załapią się m.in. nowi akcjonariusze Pekao, czyli PZU i Polski Fundusz Rozwoju.

Szansę na dywidendę mają też akcjonariusze ING BSK. Bank na koniec III kwartału spełniał wymagania dotyczące współczynników wypłacalności pozwalające na wypłatę połowy zysku oraz nie ma znaczącej ekspozycji na kredyty walutowe. Jednak maklerzy zwracają uwagę, że na poziomie skonsolidowanym nadwyżka na koniec 3Q16 nie była wysoka (5 p.b.), w związku z czym na koniec IV kwartału współczynnik wypłacalności Tier 1 mógłby spaść poniżej wymaganego poziomu.

– Na koniec 3Q16 bank uwzględniał w kapitałach 50 proc. zysku za 1H16, dlatego osiągniecie wymaganego poziomu wymagałoby zaliczenia 50 proc. zysku za drugie półrocze. W scenariuszu bazowym konserwatywnie zakładamy brak wypłaty za 2016 r. Widzimy jednak szansę na wypłatę 50 proc. zysku. – uważają eksperci z DM PKO BP.

Scenariusz bazowy biura zakłada brak dywidendy z BZ WBK, mBanku, Millennium i Alior Banku. W pierwszej spółce udział kredytów walutowych udzielonych w latach 2007-2008 (portfel BZ WBK i Kredyt Banku bez Santander Consumer Banku) w łącznej ekspozycji na kredyty walutowe może przekraczać 50 proc., co implikuje korektę o 50 p.p. Z kolei mBank spełnia wymogi dotyczące współczynników na poziomie jednostkowym, ale na poziomie skonsolidowanym już nie. W wypadku Millennium o braku dywidendy przesądzi ekspozycja na kredyty walutowe, a w Alior Banku plany dynamicznego wzrostu.

Perspektywy na 2018 rok są nieco lepsze

Według prognoz biura, dywidendą podzielą się cztery z siedmiu analizowanych banków. Z uwagi na niskie wyniki obciążone przez refundację spreadów (zakładany koszt dla sektora w wysokości 4 mld zł) oraz zwiększenie wymogu kapitałowego na hipoteki walutowe (ze 100 proc. do 120 proc.) zyski zatrzymają mBank i Millennium. Bez dywidendy pozostaną także akcjonariusze Alior Banku.

Według prognoz, w 2018 roku najwyższe stopy dywidend zaoferują Pekao (6,4 proc.) oraz Handlowy (5,9 proc.). Wypłaty na akcję wyniosą odpowiednio 7,80 zł i 4,30 zł. Powrotu do polityki dzielenia się zyskiem eksperci spodziewają się w ING BSK i BZ WBK. Prognoza dla pierwszego banku zakłada wypłatę 5,20 zł na akcję (stopa 3,2 proc.), a drugiego 8,90 zł (2,7 proc.).

– W swojej rekomendacji KNF określiła również sposób postępowania w odniesieniu do wypłaty niepodzielonych zysków z lat wcześniejszych. Taka wypłata wymaga notyfikacji KNF oraz uzyskania zgody przy jednoczesnym spełnianiu wymogu do wypłaty zysków za 2016. Spośród banków przez nas analizowanych niepodzielone zyski z lat ubiegłych wykazuje mBank oraz BZ WBK, nie widzimy jednak możliwości ich wypłaty w najbliższym czasie. – czytamy w raporcie.

Źródło: DM PKO BP

Źródło: DM PKO BP

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Alior, bzwbk, handlowy, ingbsk, mBank, Millennium, Pekao)Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku