X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Prawo i podatki

 • dzisiaj

  Na złożenie PIT-a został już tylko tydzień. Oszczędzający w ramach IKZE mogą liczyć na sporą ulgę

  Opublikowano:

  Za tydzień mija termin rozliczenia podatków i przysługujących ulg. Rodzice i opiekunowie mogą oszczędzić ponad 1,1 tys. zł przy jednym dziecku, na 760 zł mogą zaś liczyć użytkownicy internetu, choć nie wszyscy. Od podatku można też odliczyć darowizny kościelne czy na organizacje użytku publicznego. Z ulgi skorzystają też krwiodawcy. Coraz częściej wykorzystujemy też możliwość odliczenia wpłat na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). W zależności od progu podatkowego oszczędności mogą wynieść nawet 1,7 tys. zł.

 • 18 kwietnia 2018

  Prezes Unified Factory ma zarzuty prokuratorskie. Szef RN czasowo w zarządzie

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Rada nadzorcza Unified Factory podjęła uchwałę w sprawie czasowego delegowania do pełnienia funkcji członka zarządu, przewodniczącego rady nadzorczej Cezarego Nowosada, po tym jak prezesowi Maciejowi Oknińskiemu zostały przedstawione zarzuty prokuratorskie. W środę akcje spółki na NewConnect tanieją o 30 proc.

 • 16 kwietnia 2018

  PFR i PKO BP dementują informację o negocjacjach z GetBack nt. finansowania

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i PKO BP nie prowadziły i nie prowadzą żadnych negocjacji ze spółką GetBack. PFR złożył też zawiadomienie do Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji.

 • 13 kwietnia 2018

  [OPINIA] MF popełniło błąd. Handel kryptowalutami nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

  Opublikowano:

  Ministerstwo Finansów w kwestii opodatkowania handlu bitcoinem i innymi walutami cyfrowym jest w błędzie. Zdaniem ekspertów, od handlu kryptowalutami nie trzeba płacić podatku ani składać druku PCC.

 • 11 kwietnia 2018

  Nowe prawo dot. przedawnienia długów utrudni życie windykatorom

  Opublikowano:

  Proponowane zmiany w przepisach dotyczących przedawnień roszczeń majątkowych będą w większym stopniu chronić dłużników. Eksperci ostrzegają, że może być to wykorzystywane przez grupę nieuczciwych konsumentów, którzy zyskają więcej narzędzi, by uniknąć spłaty zaległych zobowiązań. Zmiany odczują firmy zarządzające wierzytelnościami, przedsiębiorcy oraz sami konsumenci, gdyż część produktów finansowych będzie trudniej dostępna i droższa - oceniają eksperci Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

 • 06 kwietnia 2018

  Podatkiem w kryptowaluty. Fiskus puści z torbami najaktywniejszych graczy

  Opublikowano:

  Najnowsze wytyczne Ministerstwa Finansów dotyczące rozliczania podatków z kryptowalut okazały się bardzo nieprzyjemną niespodzianką dla wielu uczestników rynku. Zarówno prowadzący działalność gospodarczą jak i osoby fizyczne handlujące kryptowalutami mogą mieć spore problemy z fiskusem w tym roku.

 • 05 kwietnia 2018

  Kaczyński: PiS przygotuje ustawy obniżające zarobki posłów i senatorów o 20 proc.

  Opublikowano:

  Prawo i Sprawiedliwość (PiS) złoży dwa projekty ustaw m.in. dotyczący obniżenia o 20 proc. pensji poselskich i senatorskich, a także zniesienia limitów dla władz samorządowych, zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

 • 26 marca 2018

  PGNiG oczekuje jutro zakończenia postępowania arbitrażowego z Gazpromem

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) spodziewa się, że jutro odbędzie się posiedzenie kończące postępowanie arbitrażowe z Gazpromem w sprawie renegocjacji ceny dostarczanego gazu ziemnego i liczy, że decyzja Trybunału w Sztokholmie zapadnie w możliwie najkrótszym czasie, poinformował prezes Piotr Woźniak.

 • 19 marca 2018

  KNF utrzymała karę pieniężną 60 tys. zł dla Romana Karkosika

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie utrzymała w mocy decyzję w sprawie nałożenia 60 tys. zł kary pieniężnej na Romana Karkosika. Sprawa dotyczy rozpowszechniania nieprawdziwych i nierzetelnych informacji w kwestii inwestycji Krezusa w rudy niklu w Indonezji.

 • 14 marca 2018

  Urząd skarbowy może rozliczyć twojego PIT-a, wystarczy złożyć wniosek

  Opublikowano:

  Coraz więcej Polaków korzysta z pomocy urzędów skarbowych przy wypełnianiu deklaracji rocznych PIT. W 2017 roku z usługi wstępnie wypełnionego formularza (PFR) skorzystało kilkaset tysięcy osób. Od 15 marca urząd na podstawie dostępnych danych sam dokona rozliczenia. Podatnik musi wcześniej złożyć wniosek PIT-WZ. Ma na to czas do 16 kwietnia.

 • KNF przedstawiła rekomendację ws. średnioterminowej polityki dywidendowej banków

  Opublikowano:

  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) rekomenduje, by banki spełniające jednocześnie przedstawione przez Komisję kryteria mogły wypłacić do 75 proc. wypracowanego zysku za rok poprzedzający decyzję. Banki chcące wypłacać całość zysków muszą dodatkowo przejść przez stress testy nadzorcze mierzące ich odporność na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny.

 • 13 marca 2018

  Jak propozycja Marka Dietla może wpłynąć na inwestorów z GPW?

  Opublikowano:

  Pod koniec stycznia prezes GPW zabrał głos w sprawie zmodyfikowania podatku od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Jan Karczewski, ekspert Domu Maklerskiego Michael/Ström specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził, jak propozycja Marka Dietla może wpłynąć na inwestorów z GPW.

 • 09 marca 2018

  Trump wprowadził cła na stal i aluminium. Na wojnie cenowej ucierpi światowa gospodarka

  Opublikowano:

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał rozporządzenie, które wprowadza cła na import stali i aluminium do USA. To może wywołać decyzję o wprowadzeniu kolejnych barier w handlu, co może być poważnym ciosem dla wielu branż. Prowadzenie wojny handlowej pomiędzy Stanami a Europą to dla globalnej gospodarki poważny czynnik ryzyka – komentuje Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.  

 • 08 marca 2018

  Działalność KAS przyniosła budżetowi państwa ok. 42,5 mld zł wpływów w 2017 r.

  Opublikowano:

  Dzięki działalności Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) do budżetu państwa wpłynęło około 42,5 mld zł, w tym 30 mld zł stanowiły dodatkowe wpływy z podatku VAT, w całym 2017 r., poinformował szef KAS Marian Banaś.

 • 06 marca 2018

  Fiskus chce od Cyfrowego Polsatu 24 mln zł zaległego podatku za 2012 r.

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie określił wysokość zobowiązania podatkowego Cyfrowego Polsatu z tytułu niepobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w 2012 r. w kwocie 24,2 mln zł plus odsetki. To nie koniec zmartwień spółki, ponieważ fiskus prowadzi czynności w analogicznym zakresie za lata 2013 i 2014.

 • 27 lutego 2018

  MIFID II odciął polskich inwestorów od handlu zagranicznymi ETF-ami

  Opublikowano:

  Z początkiem roku weszła w życie nowa unijna dyrektywa MIFID II, o której głośno zrobiło się m.in. za sprawą zmian w zasadach składania zleceń kupna i sprzedaży akcji. Jedną z ofiar szeroko zakrojonych zmian prawnych okazały się zagraniczne ETF-y i ETN-y. Wraz z nadejściem MIFID II brokerzy musieli wycofać znaczną część instrumentów, których emitentami są amerykańskie fundusze.

 • Wpływy budżetu z VAT spadły o 17 proc. r/r do ok. 18,2 mld zł w styczniu

  Opublikowano:

  Wpływy budżetowe z podatku od towarów i usług (VAT) spadły o 17 proc. r/r do ok. 18,2 mld zł w styczniu br., wynika z nieoficjalnych informacji "Dziennika Gazety Prawnej". Informatorzy DGP twierdzą, że styczeń przyniósł budżetowi więcej z podatków dochodowych, a kasa państwa zamknęła miesiąc nadwyżką.

 • 26 lutego 2018

  MF: Strategia dla rynku kapitałowego będzie gotowa jeszcze w tym roku

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK) ma być ukończona do końca 2018 r. i wdrażana sukcesywnie do końca 2024 r., poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak.

 • Dziś ostatni dzień dla mikroprzedsiębiorców na złożenie JPK

  Opublikowano:

  Dziś mija termin, w którym mikroprzedsiębiorcy muszą wysłać Jednolity Plik Kontrolny. Od stycznia 2018 r. obowiązek ten obejmuje już wszystkich przedsiębiorców – w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. W Polsce na 1,5 mld wystawianych co roku faktur jedynie 30 proc. powstaje online, a 15 mln jest nadal wypisywanych na papierowym bloczku.

 • 21 lutego 2018

  Spadek obrotów przez wolne niedziele to okazja do renegocjacji umowy najmu lokalu

  Opublikowano:

  11 i 18 marca to pierwsze niedziele, w które konsumenci nie będą mogli zrobić zakupów. W tym roku sklepy zamknięte będą jeszcze przez 21 niedziel. Może to oznaczać spadek obrotów w sklepach, co z kolei może się przełożyć na próby renegocjowania umów najmu lokali i stawek czynszów. Umożliwią im to przepisy Kodeksu cywilnego ws. nadzwyczajnej zmiany stosunków. Chyba że konsumenci zmienią swoje przyzwyczajenia i niedzielne zakupy przełożą na inne dni tygodnia, tak by zmiana ta nie była odczuwalna przez handlowców.

 • KNF nałożyła kary na Gothaer TU, Generali TU oraz Pawła Paluchowskiego

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na Generali Towarzystwo Ubezpieczeń karę pieniężną w wysokości 97 tys. zł, na Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń - karę pieniężną w wysokości 240 tys. zł, poinformowała Komisja. KNF nałożyła również na Pawła Tomasza Paluchowskiego karę pieniężną w wysokości 300 tys. zł za rażące naruszenie obowiązków informacyjnych przez spółkę publiczną.

 • 16 lutego 2018

  Prezes GPW: Na wprowadzeniu PPK skorzysta cały rynek kapitałowy

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Wprowadzenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) rozpocznie nową epokę rozwoju rynku kapitałowego, znacząco poprawi warunki do pozyskania kapitału w Polsce, a uczestnicy PPK skorzystają z owoców wzrostu gospodarczego, ocenił prezes GPW Marek Dietl w rozmowie z ISBnews.

 • 15 lutego 2018

  Czerwińska: Projekt ustawy o PPK zostaje skierowany do konsultacji społecznych

  Opublikowano:

  Projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) zostanie dziś skierowany do konsultacji społecznych, poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska.

 • 12 lutego 2018

  Ciąg dalszy sprawy prywatyzacji Ciechu. CBA zatrzymało Pawła T., byłego prezesa GPW

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało sześć osób, w tym Pawła T., byłego wiceministra Skarbu Państwa w rządzie PO-PSL oraz byłego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych. Sprawa dotyczy głośnej prywatyzacji z 2014 r. spółki chemicznej Ciech, na czym Skarb Państwa, zdaniem śledczych, miał stracić nawet ponad 100 mln zł.

 • 08 lutego 2018

  Kryzys w energetyce wiatrowej. Przez niekorzystne zmiany w prawie 70 proc. instalacji notuje straty

  Opublikowano:

  Z początkiem stycznia 2018 roku doszło do pierwszego od lat bankructwa farmy wiatrowej w Polsce. Sytuacja energetyki wiatrowej jest bardzo zła, głównie ze względu na drastyczny spadek cen zielonych certyfikatów i dodatkowy podatek, nałożony w ramach tzw. ustawy antywiatrakowej. Obecna sytuacja w OZE to przestroga dla prywatnych inwestorów, którzy przez ostatnie lata borykali się z niestabilnością polskiego prawa.

 • Pierwsze giełdy kryptowalutowe w Polsce trafiły na czarną listę KNF

  Opublikowano:

  Komisja Nadzoru Finansowego od słów przeszła do czynów. W tym tygodniu urząd złożył zawiadomienie do Prokuratury na BitBay, jedną z największych w kraju giełd kryptowalut, oraz Abucoins. Obie firmy trafiły też na listę ostrzeżeń publicznych.

 • 02 lutego 2018

  WSA oddalił skargę Petrolinvestu na decyzję KNF wykluczającą akcje z obrotu

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA) oddalił skargę Petrolinvestu na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) dotyczącą wykluczenia akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym oraz nałożenia kary pieniężnej w wysokości 800 tys. zł, poinformowała Komisja.

 • Banki przestrzegają klientów przed inwestycjami w kryptowaluty

  Opublikowano:

  Związek Banków Polskich przyłącza się do grona krytyków kryptowalut i chce się włączyć w proces uregulowania tego rynku wspólnie z NBP i Komisją Nadzoru Finansowego. – Wiemy z doświadczenia, że kiedy coś bardzo gwałtownie rośnie, to bardzo często gwałtownie spada. Przestrzegamy naszych klientów, żeby uważali z rynkiem kryptowalut – mówi dr Przemysław Barbrich, ekspert Związku Banków Polskich.

 • 01 lutego 2018

  Zbliża się termin rozliczeń z fiskusem. Oszczędzający w ramach IKZE mogą liczyć na sporą ulgę

  Opublikowano:

  Wpłaty na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego dokonane w danym roku podatkowym można odliczyć od podstawy opodatkowania. Dzięki temu obniży się kwota należnego do zapłacenia podatku. W rozliczeniach za 2017 rok przy maksymalnych wpłatach wynoszących ponad 5,1 tys. zł ulga sięgnie 0,9-1,6 tys. zł w zależności od progu podatkowego.

 • 25 stycznia 2018

  Morawiecki: Wzrost PKB to blisko 5 proc. w IV kw. i ok. 4,5 proc. w całym 2017 r.

  Opublikowano:

  Wzrost gospodarczy wyniósł blisko 5 proc. r/r w IV kw. 2017 r., a w całym ub.r. - zapewne ok. 4,5 proc., prognozuje premier Mateusz Morawiecki.


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku