X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Prawo i podatki

 • 17 listopada 2017

  KNF wszczęła postępowanie ws. naruszenia przepisów przez X-Trade Brokers DM

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Komisji Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej na X-Trade Brokers w związku z podejrzeniem istotnego naruszenia przepisów prawa w szczególności w obszarze świadczenia usług maklerskich na rzecz klientów spółki oraz organizacją i funkcjonowaniem systemów transakcyjnych.

 • 15 listopada 2017

  Morawiecki: Chcemy przeprowadzić zmiany w OFE w ciągu 1-2 lat

  Opublikowano:

  Zmiany dotyczące otwartych funduszy emerytalnych (OFE) powinny być wdrożone w ciągu 1-2 lat, zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

 • 10 listopada 2017

  KGHM: Komisja Europejska nie uznała koncesji w rej. Pucka za pomoc państwa

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Komisja Europejska uznała, że udzielenie w 2014 r. KGHM Polska Miedź koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka nie stanowi pomocy państwa, podała spółka.

 • 02 listopada 2017

  UOKiK wszczął postępowania przeciwko PKO BP, Pekao i BPH w kwestii sposobu określania wysokości kursów walut

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , ,

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania przeciwko bankom trzem bankom w związku z wątpliwościami dotyczącymi sposobu określania wysokości kursów walut, poinformował Urząd. To kolejne postępowania dotyczące spreadów, stosowanych przez banki.

 • 31 października 2017

  Morawiecki: Dochody z VAT wzrosną do 163-164 mld zł w 2018 r.

  Opublikowano:

  Dochody budżetu z podatku od towarów i usług (VAT) wzrosną do 163-164 mld zł w 2018 r., uważa wicepremier Mateusz Morawiecki.

 • 27 października 2017

  Sejm skierował projekt ustawy dot. rynku mocy do dalszych prac

  Opublikowano:

  Sejm nie odrzucił w I czytaniu projektu ustawy o rynku mocy. Oznacza to, że dokument będzie dalej procedowany w parlamencie.

 • 24 października 2017

  E-paragony fiskalne mają pomóc w walce z szarą strefą. Jej udział w stratach VAT może sięgać 50 mld zł

  Opublikowano:

  Szara strefa odpowiada nawet za 40 proc. luki w VAT. Straty budżetu z tego tytułu szacuje się na ok. 50 mld zł. Dlatego rząd wprowadza kolejne zmiany, które mają uszczelnić system. Jednym z elementów walki z szarą strefą jest wprowadzenie elektronicznych paragonów fiskalnych, co jest zaplanowane na 2018 rok. Trwają prace nad systemem, który pozwoli połączyć klienta z danymi. Wyzwaniem jest też opracowanie sposobu otrzymywania informacji o przesłaniu paragonu.

 • 17 października 2017

  Rząd przyjął ustawy o KAS, które m.in. podniosą ściągalność podatków

  Opublikowano:

  Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), zgodnie z którą 1 stycznia 2019 r. nastąpi przejęcie przez Centrum Informatyki Resortu Finansów (CI RF) całości zadań związanych z dostarczaniem usług informatycznych wszystkim podmiotom funkcjonującym w obszarze działania Ministerstwa Finansów, w tym także jednostkom organizacyjnym KAS, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

 • 11 października 2017

  Ministerstwo Energii liczy na uchwalenie i notyfikację rynku mocy jeszcze w tym roku

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , ,

  Ministerstwo Energii rozmawia z Komisją Europejską na temat derogacji i ma nadzieję na uchwalenie i notyfikację w Komisji ustawy o rynku mocy jeszcze w tym roku, poinformował minister Krzysztof Tchórzewski. 

 • 10 października 2017

  Ustawa spreadowa odsuwa się w czasie. Akcje banków idą w górę

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , ,

  Prezydencka nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. ustawa o funduszu pomocy) może wejść w życie od stycznia 2018 r., natomiast ustawa dotycząca naliczania spreadów walutowych weszłaby w życie w późniejszym terminie, poinformował przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Jacek Sasin.

 • 04 października 2017

  Ministerstwo Finansów chce uwolnić producentów cydru od płacenia akcyzy

  Opublikowano:

  Ministerstwo Finansów proponuje zerową stawkę, czyli w zasadzie rezygnację z akcyzy na cydr i dodatkowo zwolnienie z obowiązku banderolowania. Wicepremier Mateusz Morawiecki liczy, że rozwiązanie to będzie dodatkowym impulsem dla rozwoju produkcji tego trunku.

 • Pracownicze plany kapitałowe od 2019 roku. Nowe przepisy zwiększą zainteresowanie oszczędzaniem na emeryturę

  Opublikowano:

  Według zapowiedzi Mateusza Morawieckiego, pracownicze plany kapitałowe mają zacząć obowiązywać od 2019 roku. Niejasne plany wprowadzenia kolejnego systemu oszczędzania na emeryturę w ramach III filara - obok wciąż mało popularnych IKE i IKZE – budzą jednak niepokój pracodawców. System miałby być bowiem obowiązkowy. W związku z tym, że firmy, w których działają pracownicze programy emerytalne mają być zwolnione z konieczności tworzenia PPK, przedsiębiorcy zaczynają interesować się tą formą zabezpieczenia emerytalnego pracowników. 

 • 26 września 2017

  Rząd przyjął projekt nowelizacji ws. walki z wyłudzaniem podatku VAT

  Opublikowano:

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów.

 • Morawiecki: Wpływy z VAT mogą w tym roku przekroczyć 150 mld zł

  Opublikowano:

  Wpływy z podatku od towarów i usług (VAT) mogą w tym roku przekroczyć 150 mld zł wobec zaplanowanego w budżecie poziomu 143,5 mld zł, poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki.

 • 25 września 2017

  Do likwidacji OFE może nie dojść w tej kadencji Sejmu

  Opublikowano:

  Najbardziej prawdopodobny scenariusz reformy emerytalnej nie zakłada już likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE) za tej kadencji Sejmu, czyli przekazania 25 proc. ich aktywów do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a 75 proc. na prywatne indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) Polaków, wynika z ustaleń "Rzeczpospolitej". Także "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że nie wiadomo, czy ustawa reformująca OFE kiedykolwiek będzie gotowa ze względu na brak zgody w rządzie co do jej kształtu.

 • wczoraj

  Nowa ustawa o VAT przyniesie 11,76 mld zł dodatkowych dochodów budżetu w 10 lat

  Opublikowano:

  Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach został przesłany do konsultacji społecznych. W ramach kolejnego uszczelnienia systemu VAT, budżet państwa ma zyskać 11,76 mld zł dodatkowych dochodów w ciągu 10 lat. Nowe przepisy mają wejść w życie w I kw. przyszłego roku. 

 • 18 września 2017

  Powstał społeczny projekt ustawy o akcjonariacie pracowniczym

  Opublikowano:

  Akcjonariat pracowniczy - popularny w USA i Europie Zachodniej - przynosi wymierne korzyści gospodarce oraz firmom. Wzmacnia więzi między pracownikami a pracodawcami, co może być rozwiązaniem na bolączki polskiego rynku pracy zmagającego się z niedoborem pracowników i ich dużą rotacją. Konieczne są jednak działania edukacyjne, system zachęt i ulg podatkowych dla przedsiębiorców oraz współpraca pracodawców ze związkami zawodowymi, by przekonać obie strony do korzyści z akcjonariatu pracowniczego. 

 • 14 września 2017

  PGNiG będzie dochodzić roszczeń od byłych władz spółki

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Akcjonariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zdecydowali o udzieleniu zgody dochodzenie roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy sprawowaniu zarządu od członków zarządu PGNiG, w szczególności poprzez wystąpienie z wnioskami o zawezwanie do próby ugodowej, w związku z nieprawidłowym rozliczaniem umów handlowych z odbiorcami gazu, podała spółka w uchwałach nadzwyczajnego walnego zgromadzenia.

 • 13 września 2017

  Morawiecki: Deficyt budżetu centralnego wyniesie 40-41 mld zł w tym roku

  Opublikowano:

  Deficyt budżetu centralnego wyniesie na koniec tego roku ok. 40-41 mld zł, poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki.

 • 12 września 2017

  Rząd podwyższył płacę minimalną na 2018 rok

  Opublikowano:

  Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, w którym zdecydowała o podniesieniu na 2018 r. płacy minimalnej o 100 zł do 2.100 oraz minimalnej stawki godzinowej do 13,70 zł z 13 zł, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

 • 11 września 2017

  Sąd wycofał się z opcji wykreślenia PCZ z Krajowego Rejestru Sądowego

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Jak ustaliła redakcja StockWatch.pl, w ubiegłym tygodniu wrocławski sąd umorzył postępowanie ws. rozwiązania PCZ bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.

 • 06 września 2017

  Morawiecki: Dzięki nowej ustawie cała Polska może stać się strefą inwestycyjną

  Opublikowano:

  Wicepremier Mateusz Morawiecki zaprezentował w Krynicy-Zdrój projekt ustawy, która tworzy nowy instrument wsparcia dla inwestorów. W nowej koncepcji zachęty podatkowe będą dostępne na całym terytorium Polski (bez ograniczeń terytorialnych), ale z zachowaniem zasad dotyczących przeznaczenia terenu. W efekcie proponowanych zmian skumulowana wartość nakładów inwestycyjnych wyniesie 117,2 mld zł do 2027 r., a skumulowana liczba nowych miejsc pracy w tym okresie to 158,3 tys. Ustawa ma wejść w życie z początkiem 2018 r., najdalej w I kw.

 • Urząd Skarbowy wstrzymał decyzję dot. zaległości podatkowej Emperii

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zdecydował o wstrzymaniu wykonania decyzji dotyczącej stwierdzenia zaległości podatkowej Emperii Holding oraz zdecydował o przyjęciu zabezpieczeń, podała spółka.

 • 28 sierpnia 2017

  Prezes PKO BP: Czekamy na dalsze procedowanie projektu prezydenckiego ws. CHF

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  PKO Bank Polski czeka na dalsze procedowanie prezydenckiego projektu w sprawie kredytów hipotecznych we frankach, poinformował prezes Zbigniew Jagiełło. 

 • 25 sierpnia 2017

  MF: Nadwyżka budżetu to 2,4 mld zł po lipcu 2017 r. wg wstępnych danych

  Opublikowano:

  W budżecie państwa na koniec lipca br. odnotowano nadwyżkę w wysokości 2,4 mld zł, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane. 

 • Eurocash ujawnił proceder wyłudzania VAT. Spółka może stracić 120 mln zł

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Najnowsze wyniki Eurocashu stoją w cieniu afery z wyłudzeniem VAT. Spółka odkryła proceder po przeprowadzeniu wewnętrznego audytu i zgłosiła sprawę do prokuratury. Zarząd uważa, że padł ofiarą przestępców.

 • 24 sierpnia 2017

  R. Sadoch: Na koniec roku w budżecie możliwe kilkanaście miliardów złotych nadwyżki. Nie ma także zagrożeń dla przyszłorocznego budżetu

  Opublikowano:

  W I połowie roku wpływy budżetowe przekroczyły połowę zakładanych na cały rok, podczas gdy wydatki nie sięgnęły 45 proc. To stawia budżet w dobrej sytuacji nawet pomimo ponoszonych wydatków na program Rodzina 500 plus i przewidywanych kolejnych, związanych z obniżeniem wieku emerytalnego.

 • 22 sierpnia 2017

  Resorty rozwoju i pracy porozumiały się ws. formy likwidacji OFE

  Opublikowano:

  Resorty rozwoju i pracy osiągnęły porozumienie w kwestii reformy systemu emerytalnego, zakładającej przekształcenie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) - uzgodniono, że reforma zostanie przeprowadzona w kształcie proponowanym przez Ministerstwo Rozwoju, podał Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na źródło z otoczenia wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

 • 21 sierpnia 2017

  Będzie łatwiej wnioskować o unijne dofinansowanie. Na nowych przepisach skorzystają przedsiębiorcy i samorządy

  Opublikowano:

  Nowelizacja ustawy wdrożeniowej ma ułatwić korzystanie z unijnych dotacji. Nowe przepisy upraszczają proces ubiegania się o dofinansowanie i ograniczają biurokrację. Tworzą też instytucję Rzecznika Funduszy Europejskich, który będzie dbał o interesy beneficjentów środków unijnych. Na zmianach skorzystają głównie samorządy i przedsiębiorcy, którzy w największym stopniu wykorzystują fundusze z UE.

 • 17 sierpnia 2017

  Fiskus nie odpuszcza i skarży się na postanowienia dot. spisu wierzytelności Action

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Skarb Państwa - Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie złożył zażalenie od postanowienia sędziego komisarza w postępowaniu restrukturyzacyjnym Action w przedmiocie ustalenia spisu wierzytelności. 


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku