X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Prawo i podatki

 • 17 października 2017

  Rząd przyjął ustawy o KAS, które m.in. podniosą ściągalność podatków

  Opublikowano:

  Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), zgodnie z którą 1 stycznia 2019 r. nastąpi przejęcie przez Centrum Informatyki Resortu Finansów (CI RF) całości zadań związanych z dostarczaniem usług informatycznych wszystkim podmiotom funkcjonującym w obszarze działania Ministerstwa Finansów, w tym także jednostkom organizacyjnym KAS, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

 • 11 października 2017

  Ministerstwo Energii liczy na uchwalenie i notyfikację rynku mocy jeszcze w tym roku

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , ,

  Ministerstwo Energii rozmawia z Komisją Europejską na temat derogacji i ma nadzieję na uchwalenie i notyfikację w Komisji ustawy o rynku mocy jeszcze w tym roku, poinformował minister Krzysztof Tchórzewski. 

 • 10 października 2017

  Ustawa spreadowa odsuwa się w czasie. Akcje banków idą w górę

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , ,

  Prezydencka nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. ustawa o funduszu pomocy) może wejść w życie od stycznia 2018 r., natomiast ustawa dotycząca naliczania spreadów walutowych weszłaby w życie w późniejszym terminie, poinformował przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Jacek Sasin.

 • 04 października 2017

  Ministerstwo Finansów chce uwolnić producentów cydru od płacenia akcyzy

  Opublikowano:

  Ministerstwo Finansów proponuje zerową stawkę, czyli w zasadzie rezygnację z akcyzy na cydr i dodatkowo zwolnienie z obowiązku banderolowania. Wicepremier Mateusz Morawiecki liczy, że rozwiązanie to będzie dodatkowym impulsem dla rozwoju produkcji tego trunku.

 • Pracownicze plany kapitałowe od 2019 roku. Nowe przepisy zwiększą zainteresowanie oszczędzaniem na emeryturę

  Opublikowano:

  Według zapowiedzi Mateusza Morawieckiego, pracownicze plany kapitałowe mają zacząć obowiązywać od 2019 roku. Niejasne plany wprowadzenia kolejnego systemu oszczędzania na emeryturę w ramach III filara - obok wciąż mało popularnych IKE i IKZE – budzą jednak niepokój pracodawców. System miałby być bowiem obowiązkowy. W związku z tym, że firmy, w których działają pracownicze programy emerytalne mają być zwolnione z konieczności tworzenia PPK, przedsiębiorcy zaczynają interesować się tą formą zabezpieczenia emerytalnego pracowników. 

 • 26 września 2017

  Rząd przyjął projekt nowelizacji ws. walki z wyłudzaniem podatku VAT

  Opublikowano:

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów.

 • Morawiecki: Wpływy z VAT mogą w tym roku przekroczyć 150 mld zł

  Opublikowano:

  Wpływy z podatku od towarów i usług (VAT) mogą w tym roku przekroczyć 150 mld zł wobec zaplanowanego w budżecie poziomu 143,5 mld zł, poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki.

 • 25 września 2017

  Do likwidacji OFE może nie dojść w tej kadencji Sejmu

  Opublikowano:

  Najbardziej prawdopodobny scenariusz reformy emerytalnej nie zakłada już likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE) za tej kadencji Sejmu, czyli przekazania 25 proc. ich aktywów do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a 75 proc. na prywatne indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) Polaków, wynika z ustaleń "Rzeczpospolitej". Także "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że nie wiadomo, czy ustawa reformująca OFE kiedykolwiek będzie gotowa ze względu na brak zgody w rządzie co do jej kształtu.

 • 19 września 2017

  Nowa ustawa o VAT przyniesie 11,76 mld zł dodatkowych dochodów budżetu w 10 lat

  Opublikowano:

  Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach został przesłany do konsultacji społecznych. W ramach kolejnego uszczelnienia systemu VAT, budżet państwa ma zyskać 11,76 mld zł dodatkowych dochodów w ciągu 10 lat. Nowe przepisy mają wejść w życie w I kw. przyszłego roku. 

 • 18 września 2017

  Powstał społeczny projekt ustawy o akcjonariacie pracowniczym

  Opublikowano:

  Akcjonariat pracowniczy - popularny w USA i Europie Zachodniej - przynosi wymierne korzyści gospodarce oraz firmom. Wzmacnia więzi między pracownikami a pracodawcami, co może być rozwiązaniem na bolączki polskiego rynku pracy zmagającego się z niedoborem pracowników i ich dużą rotacją. Konieczne są jednak działania edukacyjne, system zachęt i ulg podatkowych dla przedsiębiorców oraz współpraca pracodawców ze związkami zawodowymi, by przekonać obie strony do korzyści z akcjonariatu pracowniczego. 

 • 14 września 2017

  PGNiG będzie dochodzić roszczeń od byłych władz spółki

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Akcjonariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zdecydowali o udzieleniu zgody dochodzenie roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy sprawowaniu zarządu od członków zarządu PGNiG, w szczególności poprzez wystąpienie z wnioskami o zawezwanie do próby ugodowej, w związku z nieprawidłowym rozliczaniem umów handlowych z odbiorcami gazu, podała spółka w uchwałach nadzwyczajnego walnego zgromadzenia.

 • 13 września 2017

  Morawiecki: Deficyt budżetu centralnego wyniesie 40-41 mld zł w tym roku

  Opublikowano:

  Deficyt budżetu centralnego wyniesie na koniec tego roku ok. 40-41 mld zł, poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki.

 • 12 września 2017

  Rząd podwyższył płacę minimalną na 2018 rok

  Opublikowano:

  Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, w którym zdecydowała o podniesieniu na 2018 r. płacy minimalnej o 100 zł do 2.100 oraz minimalnej stawki godzinowej do 13,70 zł z 13 zł, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

 • 11 września 2017

  Sąd wycofał się z opcji wykreślenia PCZ z Krajowego Rejestru Sądowego

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Jak ustaliła redakcja StockWatch.pl, w ubiegłym tygodniu wrocławski sąd umorzył postępowanie ws. rozwiązania PCZ bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.

 • 06 września 2017

  Morawiecki: Dzięki nowej ustawie cała Polska może stać się strefą inwestycyjną

  Opublikowano:

  Wicepremier Mateusz Morawiecki zaprezentował w Krynicy-Zdrój projekt ustawy, która tworzy nowy instrument wsparcia dla inwestorów. W nowej koncepcji zachęty podatkowe będą dostępne na całym terytorium Polski (bez ograniczeń terytorialnych), ale z zachowaniem zasad dotyczących przeznaczenia terenu. W efekcie proponowanych zmian skumulowana wartość nakładów inwestycyjnych wyniesie 117,2 mld zł do 2027 r., a skumulowana liczba nowych miejsc pracy w tym okresie to 158,3 tys. Ustawa ma wejść w życie z początkiem 2018 r., najdalej w I kw.

 • Urząd Skarbowy wstrzymał decyzję dot. zaległości podatkowej Emperii

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zdecydował o wstrzymaniu wykonania decyzji dotyczącej stwierdzenia zaległości podatkowej Emperii Holding oraz zdecydował o przyjęciu zabezpieczeń, podała spółka.

 • 28 sierpnia 2017

  Prezes PKO BP: Czekamy na dalsze procedowanie projektu prezydenckiego ws. CHF

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  PKO Bank Polski czeka na dalsze procedowanie prezydenckiego projektu w sprawie kredytów hipotecznych we frankach, poinformował prezes Zbigniew Jagiełło. 

 • 25 sierpnia 2017

  MF: Nadwyżka budżetu to 2,4 mld zł po lipcu 2017 r. wg wstępnych danych

  Opublikowano:

  W budżecie państwa na koniec lipca br. odnotowano nadwyżkę w wysokości 2,4 mld zł, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane. 

 • Eurocash ujawnił proceder wyłudzania VAT. Spółka może stracić 120 mln zł

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Najnowsze wyniki Eurocashu stoją w cieniu afery z wyłudzeniem VAT. Spółka odkryła proceder po przeprowadzeniu wewnętrznego audytu i zgłosiła sprawę do prokuratury. Zarząd uważa, że padł ofiarą przestępców.

 • 24 sierpnia 2017

  R. Sadoch: Na koniec roku w budżecie możliwe kilkanaście miliardów złotych nadwyżki. Nie ma także zagrożeń dla przyszłorocznego budżetu

  Opublikowano:

  W I połowie roku wpływy budżetowe przekroczyły połowę zakładanych na cały rok, podczas gdy wydatki nie sięgnęły 45 proc. To stawia budżet w dobrej sytuacji nawet pomimo ponoszonych wydatków na program Rodzina 500 plus i przewidywanych kolejnych, związanych z obniżeniem wieku emerytalnego.

 • 22 sierpnia 2017

  Resorty rozwoju i pracy porozumiały się ws. formy likwidacji OFE

  Opublikowano:

  Resorty rozwoju i pracy osiągnęły porozumienie w kwestii reformy systemu emerytalnego, zakładającej przekształcenie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) - uzgodniono, że reforma zostanie przeprowadzona w kształcie proponowanym przez Ministerstwo Rozwoju, podał Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na źródło z otoczenia wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

 • 21 sierpnia 2017

  Będzie łatwiej wnioskować o unijne dofinansowanie. Na nowych przepisach skorzystają przedsiębiorcy i samorządy

  Opublikowano:

  Nowelizacja ustawy wdrożeniowej ma ułatwić korzystanie z unijnych dotacji. Nowe przepisy upraszczają proces ubiegania się o dofinansowanie i ograniczają biurokrację. Tworzą też instytucję Rzecznika Funduszy Europejskich, który będzie dbał o interesy beneficjentów środków unijnych. Na zmianach skorzystają głównie samorządy i przedsiębiorcy, którzy w największym stopniu wykorzystują fundusze z UE.

 • 17 sierpnia 2017

  Fiskus nie odpuszcza i skarży się na postanowienia dot. spisu wierzytelności Action

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Skarb Państwa - Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie złożył zażalenie od postanowienia sędziego komisarza w postępowaniu restrukturyzacyjnym Action w przedmiocie ustalenia spisu wierzytelności. 

 • 16 sierpnia 2017

  Rynek pozytywnie ocenia prezydencką propozycję dotyczącą pomocy frankowiczom. Może zastąpić pozostałe projekty, nad którymi pracuje Sejm

  Opublikowano:

  Nowa propozycja Kancelarii Prezydenta dotycząca pomocy frankowiczom to ciekawe i sensowne rozwiązanie – ocenia Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Projekt, który trafił do Sejmu na początku sierpnia, został też pozytywnie oceniony przez ekspertów NBP i KNF, a zdaniem agencji ratingowej Moody’s projekt jest negatywny dla ryzyka kredytowego polskich banków, ale nie powinien mieć wpływu na rozwój banków oraz ich zdolność do prowadzenia akcji kredytowej. Nowa propozycja powinna jednak zastąpić szereg innych projektów, nad którymi już w tej chwili pracuje Sejm.

 • Energa szacuje, że dzięki nowelizacji ustawy o OZE zyska ok. 150 mln zł w 2018 r.

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Energa szacuje pozytywny wpływ nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) na ok. 150 mln zł w 2018 r.

 • 10 sierpnia 2017

  Urząd Kontroli Skarbowej utrzymał decyzję ws. 142,5 mln zł zaległych podatków Emperii

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie utrzymał decyzję zobowiązania podatkowego Emperia Holding w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2011 w wysokości 142,46 mln zł.

 • 09 sierpnia 2017

  KAS: Dochody z VAT wyniosą co najmniej 150 mld zł w tym roku

  Opublikowano:

  Dochody państwa z poboru podatku od towarów i usług (VAT) wyniosą w tym roku co najmniej 150 mld zł, poinformował dyrektor departamentu poboru podatku w Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Tomasz Strąk. Według ustawy budżetowej na 2017 r., dochody z VAT zaplanowano w tym roku na poziomie 143,48 mld zł.

 • 07 sierpnia 2017

  Wpływy z VAT wzrosły o 1/4 do ok. 94,7 mld zł w okresie styczeń-lipiec

  Opublikowano:

  Tegoroczne wpływy budżetu państwa z podatku od towarów i usług (VAT) wzrosły o prawie 25 proc. r/r i wyniosły ok. 94,7 mld zł w okresie styczeń-lipiec br., wynika z nieoficjalnych informacji Dziennika Gazety Prawnej. Stanowi to 2/3 planu na cały rok, wynoszącego 143,5 mld zł, podkreśliła gazeta.

 • 05 sierpnia 2017

  Analiza techniczna 4 banków z grubymi portfelami kredytów frankowych

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , ,

  Publikacja prezydenckiego projektu ustawy ws. pomocy frankowiczom okazała się sądnym dniem dla notowań banków z ekspozycją na walutowe kredyty hipoteczne. Ekspert z SGH specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził, na jakich poziomach cenowych będą bronić się w najbliższych tygodniach notowania PKO BP, mBanku, Millennium i Getin Noble Banku.

 • 03 sierpnia 2017

  MF: Tegoroczne wpływy z VAT będą wyższe niż zaplanowane w budżecie

  Opublikowano:

  Tegoroczne wpływy z podatku od towarów i usług (VAT) powinny być wyższe od poziomu założonego w ustawie budżetowej na 2017 r., poinformował wiceminister finansów Paweł Cybulski.


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku