X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Portfel STOCKWATCH 2016 pokonał rynek. Zwycięzca podwoił kapitał

Opublikowano: 2017-01-02 09:40:40

Inwestorzy skupieni wokół forum StockWatch.pl wiedzą jak skutecznie pomnażać pieniądze na giełdzie. Stopa zwrotu w czwartej edycji konkursu Portfel STOCKWATCH zostawiła daleko w tyle rynek oraz wyniki liczących się funduszy inwestycyjnych.

DESCRIPTION HEREPortfel STOCKWATCH regularnie bije rynek pod względem stopy zwrotu:
2016 rok: +23,8 proc.
2015 rok: +23,2 proc.
2014 rok: +5,9 proc.
2013 rok: +32,8 proc.

Już po raz czwarty użytkownicy StockWatch.pl okazali się lepsi niż rynek czy fundusze inwestycyjne. Konkursowy Portfel STOCKWATCH 2016 w ciągu roku urósł o 23,8 proc. To o blisko 6 p.p. więcej niż mWIG40, czyli najlepszy w tym roku warszawski indeks, i ponad dwa razy więcej niż wskaźnik szerokiego rynku WIG (11,3 proc.).

Wirtualnym portfelem o wartości 500 tys. zł zarządzało łącznie 25 graczy. Każdy miał do dyspozycji kwotę 20 tys. zł. Uczestnicy mogli inwestować w spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect, z wyjątkiem tych, których kurs akcji w momencie zakupu był niższy niż 0,50 zł oraz tych, które w danym momencie znajdowały się w portfelu innego uczestnika. W ciągu całej zabawy można było dokonać maksymalnie 10 zmian.

– Warto podkreślić, iż w tej edycji konkursu po raz pierwszy obowiązywało płynnościowe kryterium zakupu spółek, które ograniczyło nieco możliwości w wyborze walorów (wykluczyło bardzo niepłynne spółki) i urealniło ceny zawieranych transakcji. Przy takim ograniczeniu osiągnięty wynik jest tym bardziej imponujący. – podsumowuje Flesz, forumowicz prowadzący statystyki portfela.

Kliknij, aby powiększyć. Wykres obrazujący wartość portfela na tle benchmarków na przestrzeni roku. Źródło: forum StockWatch.pl/opracowane przez flesz

Kliknij, aby powiększyć.
Wykres obrazujący wartość portfela na tle benchmarków na przestrzeni roku. Źródło: forum StockWatch.pl/opracowane przez flesz

>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany konkursowi

Na koniec roku wartość wirtualnego portfela urosła do 619.121 zł. Trzech najlepszych uczestników podwoiło kapitał. Konkurs wygrał andy_dufrense, który kwotę 20 tys. zł zamienił na 41.879 zł (+109,2 proc.). Zwycięstwo zapewniła jedna transakcja – inwestycja w akcje 11 bit studios. Andy_dufrense wykazał się nie lada cierpliwością i wytrwałością, bo przez pierwsze miesiące notowania warszawskiego producenta gier pozostawały w okowach trendu bocznego, a w drugiej połowie marca zaliczyły tąpnięcie po informacji o przesunięciu terminu premiery gry Frostpunk (wówczas gra miała roboczy tytuł Industrial). Punktem zwrotnym okazała się majowa publikacja wyników za I kwartał 2016 r.

– Podstawowym kryterium trzymania tych akcji [11bit – przyp. red.] przez cały rok, również w portfelu rzeczywistym – poza sprawami fundamentalnymi – był dla mnie czytelny i logiczny wykres, który cały czas mi się podobał i podoba nadal. Byłem przekonany, że im dłużej trwa konsolidacja, tym wybicie będzie silniejsze i jest ono tylko kwestią czasu. W kolejnym roku liczę na dodatnią stopę zwrotu, choć nie oczekuję aż takiej skali wzrostu (aczkolwiek jej nie wykluczam w scenariuszu pozytywnym). – podsumował andy_dufrense.

wykres_11bit

>> Zacznij samodzielnie inwestować. Sprawdź TMS >>

Na drugim miejscu z wynikiem 40.323 zł uplasował się Kakarotto. Stopę 101,6 proc. zapewniły trzy udane transakcje na akcjach PGNiG, Pepees i Patentus. Ostatnie miejsce na podium zajął Vladinho, który jednocześnie był najaktywniejszym graczem w konkursie. Wartość jego portfela urosła dokładnie o 98,3 proc. do 39.660 zł. Wysoką pozycję w rankingu zapewniły przede wszystkim zyskowne transakcje na akcjach JSW.

Pierwsza piątka konkursu nagrodzona rocznymi abonamentami StockWatch.pl

Poz. Nick uczestnika Stopa zwrotu Wartość portfela na koniec konkursu Transakcje na spółkach
1 andy_dufrense +109,2% 41.879 zł 11 bit studios
2 Kakarotto +101,6% 40.323 zł PGNiG, Pepees, Patentus
3 Vladinho +98,3% 39.660 zł Trakcja, Bloober Team, Eko Export, MFO, JSW, JSW, MFO, JSW, KGHM
4 Nataniel +93,2% 38.649 zł PGS Software, Kruk, Kruk, PGS Software, Kruk
5 myster 77777 +82,5% 36.506 zł Bank BPH, SoftBlue, PKN Orlen, KGHM, PKN Orlen, KGHM, Miraculum, JSW
>> Więcej na temat wyników poszczególnych uczestników konkursu przeczytasz tutaj

To nie koniec zabawy z wirtualnym inwestowaniem. Na forum trwają zapisy do kolejnej edycji portfela STOCKWATCH. Na najlepszych inwestorów czekają nagrody – roczne abonamenty, dające nieograniczony dostęp do treści i narzędzi inwestycyjnych w StockWatch.pl.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku