X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Pechowy 13 listopada. Mocne spadki na XTB, CD Projekcie i Eurocashu

Opublikowano: 2017-11-13 12:55:13

Omawiane walory: , , , , ,

Trzynasty listopada, pomimo że to nie piątek, dla sporej grupy inwestorów jest pechowy. PGNiG rozczarował wynikami, kurs Eurocashu kolejny dzień szuka dna, CD Projekt leci w dół za sprawą kontrowersji wokół gry Cyberpunk 2077, a notowania XTB załamały się po ujawnieniu przez prasę informacji, że prokuratura bada sprawę oszustwa na szkodę klientów.

Marcin Kiepas

To nie jest udany dzień dla wielu inwestorów z warszawskiej giełdy. W południe na wartości traciła prawie połowa notowanych akcji, podczas gdy na plusie było 28 proc. z nich, a 24 proc. nie zmieniło swej wartości. Poniedziałek jest też czwartym z rzędu spadkowym dniem dla wszystkich indeksów z GPW. W południe WIG20 tracił 0,3 proc. i cofnął się do 2.449 pkt., WIG miał wartość 63.183,5 pkt. (-0,4 proc.), mWIG40 4.801,1 pkt. (-0,7 proc.), a sWIG80 13.741 pkt. (-0,6 proc) i znalazł się najniżej od sierpnia 2016 roku. Spadki te wprawdzie wpisują się w nastroje dominujące dziś na europejskich parkietach, ale w dużej mierze u ich źródeł znalazły się wyniki kwartalne i inne informacje ze spółek notowanych w Warszawie.

W III kwartale zysk netto PGNiG był o 2,5 proc. wyższy niż rok wcześniej i wyniósł 367 mln zł, ale jednocześnie był aż o 22 proc. niższy niż zakładano. Niższe od prognoz były też przychody. Sięgnęły one 6,08 mld zł wobec 5,7 mld zł przed rokiem i wobec oczekiwanych 6,3 mld zł. W południe akcje PGNiG traciły 2,1 proc. i za jedną trzeba było zapłacić 6,43 zł. Był to najniższy ich kurs od trzech miesięcy.

W indeksie WIG20 słabiej niż PGNiG spisuje się tylko Eurocash. Notowania giganta z branży handlowej idą w dół o 4,4 proc. do 28,44 zł, co jest poziomem nieoglądanym od początku 2012 roku. Poniedziałkowa przecena jest kontynuacją negatywnej reakcji na opublikowane w miniony piątek słabe wyniki finansowe.

Sytuację indeksu WIG20 próbują ratować banki. Akcje Alior Banku drożeją o 2,5 proc. do 71,78 zł, mBanku o 2,3 proc. do 466,90 zł, a PKO BP o 1,2 proc. do 39,25 zł. W tym ostatnim przypadku wzrost jest reakcją na opublikowany przed sesją raport kwartalny. Państwowy bank zarobił w tym okresie 902 mln zł (769 mln zł rok wcześniej), przekraczając tym samym rynkowe prognozy na poziomie 870,3 mln zł.>> Zobacz także: PKO BP chce wypłacić dywidendę za 2017 rok

Co dalej z kursami akcji CD Projektu, 11 bit studios, CI Games i The Farm 51 >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Rano wyniki opublikowała też spółka GTC. W III kwartale wypracowany przez nią zysk netto wprawdzie spadł o 27,4 proc. rok do roku do 51,9 mln euro, ale był o 2,8 mln euro wyższy od prognoz analityków. Przychody GTC spadły o 1,5 proc. rok do roku i wyniosły 29,7 mln euro. W tym przypadku jednak były one niższe o 16,8 proc. od rynkowego konsensusu. Akcje GTC tanieją o 0,4 proc. do 9 zł.

Fatalnie nowy tydzień rozpoczął się dla akcjonariuszy CD Projektu. Walory producenta gier wideo tanieją o 6,8 proc. do 116,35 zł, po tym jak jeszcze w ubiegłym tygodniu wyznaczały one nowe historyczne rekordy. Przecena jest efektem pojawiających się spekulacji, że przygotowywana przez CD Projekt gra Cyberpunk 2077 może zadebiutować, i to w najlepszym scenariuszu, w 2020 roku, podczas gdy dotychczas jej debiut był oczekiwany w 2019 roku.

notowania

Prawdziwie czarnego poniedziałku doświadcza jednak X-Trade Dom Maklerski. Akcje forexowego brokera tanieją aż o 35,7 proc. do 3,40 zł i są najtańsze w historii. Źródłem wyprzedaży są doniesienia Pulsu Biznesu, że Komisja Nadzoru Finansowego zawiadomiła prokuraturę o możliwości dopuszczenia się przez władze XTB oszustwa na szkodę klientów o wartości 8-23,5 mln zł. Na marginesie tych doniesień warto pamiętać, że we wtorek XTB opublikuje wyniki za III kwartał br.

notowania

>> Nie masz czasu samodzielnie inwestować? Powierz pieniądze ekspertom – sprawdź nasze wyniki >>

Początek tygodnia na warszawskiej giełdzie nie wróży najlepiej na kolejne dni. Szczególnie, że podażowe impulsy płyną zarówno ze spółek, jak i rynków zagranicznych. W kolejnych dniach pierwszoplanową rolę będą odgrywać przede wszystkim publikowane raporty kwartalne:

Raportowy rozkład jazdy na szczyt sezonu wyników za III kwartał >>> CZYTAJ WIĘCEJ

 • Wtorek: CCC, KGHM, Boryszew, Braster, Cognor, Cormay, Dębica, Dino Polska, Drop, Erbud, Bank Handlowy, Lubawa, Marvipol, Miraculum, Mostostal-Warszawa, Play, Polnord, Prochem, Sanok, Stalprodukt, Trakcja, Ursus, Wirtualna Polska, XTB
 • Środa: PZU, Arteria, BOŚ, Elektrobudowa, Getin Noble, Gobarto, Unibet, Vistula
 • Czwartek: JSW, 11 bit studios, Apator, PCC Exol, Redan
 • Piątek: Comarch, Gino Rossi, Lentex, Mostostal-Zabrze i Wojas

Na drugim planie znajdą się rynki globalne, gdzie nastroje będą budować doniesienia nt. reformy podatkowej w USA, a także amerykańskie dane o inflacji konsumenckiej i producenckiej, sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej, a także serii raportów z Wielkiej Brytanii, Chin i Japonii. W kraju zostaną opublikowane dane nt. dynamiki PKB za III kwartał br., inflacji konsumenckiej, płacy i zatrudnieniu w październiku, co też może lekko wpływać na decyzje inwestorów.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:40. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o CDPROJEKT, eurocash, gtc, PGNiG, pkobp, xtb)

 • Krwawy początek sesji na GPW. Mocna przecena Lotosu i KGHM-u

  Amerykańsko-chińska wojna na cła psuje nastroje na światowych giełdach, ściągając tym samym w dół również GPW. Widoki na przyszłość nie są najlepsze. I to niezależnie od tego, czy oceniamy je na podstawie przesłanek fundamentalnych, czy też sytuacji na wykresach warszawskich indeksów. Jedyną nadzieją jest to, że rynek jest mocno wyprzedany, więc na koniec dnia skala przeceny zostanie zredukowana.

 • W sierpniu PKO BP wypłaci 0,55 zł dywidendy na akcję

  Akcjonariusze PKO Banku Polskiego zdecydowali o przeznaczeniu 678,5 mln zł z zysku za 2017 r. na dywidendę, co oznacza wypłatę w wysokości 0,55 zł na akcję.

 • Komplet czerwieni na głównych indeksach GPW. Tanieje PKO BP i Idea Bank

  Warszawska giełda jest słaba. Doskonale pokazuje to układ sił na wykresach poszczególnych indeksów. Wystarczy byle impuls, niewielka iskra, żeby rynek posypał się jak przysłowiowy domek z kart. To mogą być trudne wakacje dla inwestorów.

 • CD Projekt bije rekordy, reszta patrzy na kontrakty

  Nowy dzień i nowy rekord kursu CD Projektu. Gwiazda targów E3 nie przestaje błyszczeć. Reszta dużych spółek wpatruje się w rynek terminowy, gdzie dziś wygasają czerwcowe kontrakty. To one zdecydują o losach dzisiejszej sesji na GPW. Zwłaszcza o losach indeksu WIG20, który w pierwszej połowie dnia traci na wartości.

 • Cyfrowy Polsat ciągnie GPW w dół, wciąż gorąco na CD Projekcie

  Dobre zachowanie CD Projekt to za mało, żeby warszawskie indeksy ruszyły do góry. Mocna przecena Cyfrowego Polsatu, taniejący PKN Orlen i słabe zachowanie sektora finansowego ciągnie GPW w dół. To może być jednak dopiero początek jej kłopotów. Byki może dobić jeszcze Fed.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku