X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Nowe rekomendacje dla siedmiu znanych spółek z sektora bankowego

Opublikowano: 2017-06-19 12:00:51

Omawiane walory: , , , , , ,

Analitycy DM PKO BP zajmujący się sektorem bankowym są pozytywnie nastawieni jedynie do akcji ING Banku Śląskiego, neutralnie do akcji Banku Pekao i Millennium, natomiast negatywnie - do walorów BZ WBK, mBanku, Handlowego oraz Alior Banku, wynika z raportu datowanego na 12 czerwca.

– Uważamy, że po silnych wzrostach w tym roku (YTD +20 proc.) wyceny polskich banków nie wyglądają już tak atrakcyjnie (17x oczyszczone zyski w 2017 r.). Perspektywy podwyżek stóp oddalają się, podczas gdy w niedługim czasie zaprezentowane zostaną ostateczne rozwiązania w odniesieniu do kredytów frankowych. Dodatkowo zwracamy uwagę, że z uwagi na rosnące wymogi kapitałowe dywidendy w bankach będą pod presją (średnia stopa dywidendy dla analizowanych przez nas banków nie przekroczy 3 proc. do 2019) – czytamy w raporcie.

Jedynym top-pickiem DM PKO BP w sektorze jest ING Bank Śląski.

– Podoba nam się fakt, że ING BSK konsekwentnie rośnie zdecydowanie szybciej niż rynek. Naszym zdaniem, szybsze tempo wzrostu powinno być kontynuowane w kolejnych latach z uwagi na dobrą pozycje płynnościową (L/D poniżej 90 proc.) oraz kapitałową (Tier 1 na poziomie 15 proc.). Zwracamy uwagę, że współczynniki kapitałowe ING mogą być istotnie podwyższone (+0,7 p.p.), gdyby zniesiony został tzw. floor nadzorczy w metodzie IRB – czytamy dalej.

Analitycy podtrzymali rekomendację kupuj dla ING BSK przy cenie docelowej 200 zł za akcję.

Analitycy negatywnie nastawieni są wobec BZ WBK, mBanku, Banku Handlowego oraz Alior Banku. W przypadku BZ WBK głównym powodem jest wysoka wycena, tj. 18x oczyszczone zyski w 2017 i P/BV 1,6x, przy dużej ekspozycji frankowej oraz ROE 10 proc. W odniesieniu do mBanku DM PKO BP zakłada, że z uwagi na zwiększenie wymogu kapitałowego dla portfela walutowego (-2,7 p.p. na Tier 1), co w istotny sposób obciąży ROE, bank nie będzie mógł wypłacać dywidend aż do 2020.

Źródło: DM PKO BP

>> Biblioteka Inwestora – DARMOWE książki o inwestowaniu i technice >>>

Z kolei Bank Handlowy ciągle boryka się z presją po stronie przychodów podstawowych i niskim wzrostem kredytów, co przy braku zysków tradingowych powoduje, że jest to obecnie najwyżej wyceniany polski bank (20x zyski w 2017). W odniesieniu do Aliora analitycy uważają, że ze względu na słabą pozycję kapitałową, bank nie będzie w stanie utrzymać dotychczasowego tempa wzrostu. Dodatkowe ryzyka wiążą się z rezygnacją prezesa oraz potencjalną podażą akcji przez EBOR i Innova Capital.

Analitycy podtrzymali rekomendację sprzedaj BZ WBK i mBanku, przy cenach docelowych odpowiednio 301 zł i 332 zł. Rekomendacje Banku Handlowego i Aliora został obniżonego do sprzedaj przy wycenach 62 zł i 59 zł.

Z kolei wobec Banku Pekao i Banku Millennium analitycy mają neutralne nastawienie.

– Po ostatnich spadkach wycena Pekao zaczyna wyglądać atrakcyjnie, tj. 17x oczyszczone zyski, 1,5 P/BV oraz stopa dywidendy 6,5 proc. Naszą największą obawą jest jednak fakt, że tak wysokie dywidendy mogą być nie do utrzymania. W naszych prognozach zakładamy jeszcze tylko dwa lata wypłat bliskich 100 proc. zysku, po czym spodziewamy się spadku wskaźnika wypłaty do 50 proc., a stopy dywidendy do ok. 4 proc. – czytamy dalej.

(Źródło: Opracowanie własne na podstawie DM PKO BP)

Bank Millennium jest najbardziej preferowaną ekspozycją „frankową” DM PKO BP, jednak potencjał wzrostu jest, zdaniem analityków, ograniczony. Bank jest obecnie najniżej wyceniany (13x oczyszczone zyski), co odzwierciedla ryzyko związane z portfelem CHF.

Analitycy podtrzymali rekomendację trzymaj dla Pekao przy cenie docelowej 140 zł i obniżyli rekomendację dla Banku Millennium do trzymaj przy wycenie 7,40 zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Alior, bzwbk, handlowy, ingbsk, mBank, Millennium, Pekao)Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku