X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Nastroje na rynkach wschodzących pomagają złotemu, WIG najwyżej od połowy maja

Opublikowano: 2017-07-17 09:45:31

Polski złoty (fot. www.sxc.hu)

KOMENTARZ EKONOMICZNY 
Według danych podanych przez NBP eksport przyspieszył w maju do 14,5 proc. r/r wobec 1,4 proc. r/r w kwietniu. W tym samym czasie import zanotował przyspieszenie do 19,1 proc. r/r po wzroście o 3,3 proc. miesiąc wcześniej. Poprawa w obu kategoriach wynikała naszym zdaniem z ogólnej poprawy nastrojów gospodarczych w kraju i za granicą, jednak tak silny wzrost nie miałby miejsca bez sprzyjającego efektu kalendarzowego. Warto zauważyć, że w przypadku importu dynamika była najwyższa od 2011 r. Oprócz wspomnianych czynników mogło to wynikać z umocnienia złotego, ale również może też być oznaką długo oczekiwanej poprawy po stronie inwestycji. 

Kolejne dane z krajowej gospodarki poznamy już w tym tygodniu. Jutro GUS opublikuje dynamikę zatrudnienia i wynagrodzeń, dla których oczekujemy odczytów odpowiednio poniżej i powyżej oczekiwań rynku. Dzień później, w środę poznamy natomiast wskaźniki produkcji przemysłowej i jej cen oraz dynamikę sprzedaży detalicznej. Mogą one okazać się nieco niższe niż mediana prognoz jednak nie na tyle aby zaburzać ogólnie pozytywny obraz gospodarki na koniec II kwartału. Najwięcej uwagi warto poświęcić danym o sprzedaży, która powinna już spowalniać z uwagi na wzrost bazy z minionego roku związanej z programem 500+. 

Giełda jakiej nie znasz – w co można inwestować w 2 poł. 2017 roku, jak handlować na giełdach i indeksach z całego świata, czym różni się CFD od futures? [webinar]

KOMENTARZ RYNKOWY 
Miniony tydzień przyniósł wzrost apetytu na ryzyko na rynkach, co sprzyjało rynkom wschodzącym, w tym w Warszawie. Indeks WIG znalazł się na najwyższym poziomie od połowy maja, podczas gdy MSCI Emerging wzrósł do najwyższych poziomów od dwóch lat, wybijając się z dwumiesięcznej konsolidacji. Umocnił się też złoty, który wobec euro dotarł niemal do bariery 4,20, wyznaczającej dolny zakres wahań obserwowanych od miesiąca. Początek tygodnia ma szanse przynieść utrzymanie dobrego sentymentu na rynkach, m.in., dzięki dobrym danym z chińskiej gospodarki, jakie poznaliśmy dziś rano (wzrost PKB o 6,9 proc.r/r – wyżej od oczekiwań, podobnie jak podane także dziś wyniki sprzedaży i produkcji przemysłowej). Negatywnym dla złotego impulsem może być natomiast informacja z agencji S&P, która oceniła, że ostatnie zmiany legislacyjne w Polsce potwierdzają osłabienie otoczenia instytucjonalnego, co było uzasadnieniem cięcia ratingu Polski przez tę agencje w styczniu ub.r. Nie spodziewamy się jednak by informacja ta istotnie zaszkodziła złotemu, a jedynie może utrudnić powrót EURPLN poniżej bariery 4,20. 

Ostatnie dni nie są natomiast udane dla dolara. Bilans ubiegłotygodniowych wydarzeń (przemówienia J. Yellen, spadek inflacji i rozczarowanie sprzedażą detaliczną z USA) spowodował ponowne osłabienie oczekiwań co do skali podwyżek stóp procentowych w USA – obecnie rynki znów wyceniają tylko jedną podwyżkę do końca 2018r., wobec dwóch wycenianych wcześniej. Z drugiej strony w minionym tygodniu napływały sygnały potwierdzające, że EBC przygotowuje się do ogłoszenia planu stopniowego wygaszania programu skupu aktywów.W czwartek będzie miała miejsce decyzja i konferencja EBC, która przyniesie więcej informacji dotyczących zamierzeń banku centralnego. W oczekiwaniu na to wydarzenie utrzymywać może się presja na wzrost kursu EURUSD, który po nieudanym teście oporu na poziomie 1,15 prawdopodobnie ponownie zmierzy się z tą barierą. Reakcja na konferencję EBC jest natomiast obarczona sporą niepewnością, chociażby z uwagi na ostatnie umocnienie euro po jastrzębich komentarzach, sugerujących że bank może zdecydować się na nieco bardziej stonowaną retorykę, przede wszystkim powstrzymując się od konkretnych deklaracji w kwestii terminu i tempa ograniczania programu QE.

Zespół Analiz Ekonomicznych 
Raiffeisen Polbank 

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku