X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Morawiecki: Deficyt budżetu centralnego wyniesie 40-41 mld zł w tym roku

Opublikowano: 2017-09-13 10:48:19

Deficyt budżetu centralnego wyniesie na koniec tego roku ok. 40-41 mld zł, poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki.

– Z uwzględnieniem prawie 9-miliardowego wpływu z NBP, deficyt będzie oscylował raczej wokół 40-41 mld zł, a nie 50 mld zł, czyli uwzględniam tu tę podstawową różnicę metodologiczną w rozliczeniach pomiędzy metodologią krajową, a metodologią europejską – powiedział Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

>> TMS ogłosił darmowy konkurs giełdowy [ 35.000 zł ]. Dowiedz się więcej >>

Według szacunkowych danych Ministerstwa Finansów, na koniec lipca w budżecie państwa odnotowano nadwyżkę w wysokości 2,4 mld zł. Jednak wiceminister finansów Leszek Skiba powiedział kilka dni temu, że po sierpniu w budżecie pojawi się deficyt, który w każdym kolejnym miesiącu będzie rósł o kilka miliardów złotych.

W projekcie ustawy budżetowej na 2018 r. rząd zapisał, że planowane wykonanie deficytu budżetu w tym roku to 32,94 mld zł (wobec zapisanych w tegorocznej ustawie budżetowej 59,35 mld zł), a w 2018 r. – 41,49 mld zł.

Wzrost PKB może wynieść ok. 4 proc. w tym roku

Wzrost gospodarczy będzie najprawdopodobniej wyższy w br. niż zapisane w tegorocznym budżecie 3,6 proc. i może wynieść ok. 4 proc., uważa wicepremier Mateusz Morawiecki. Według niego, w II poł. br. wkład inwestycji w PKB może być już wyższy niż wkład konsumpcji.

– Nie aktualizujemy nawet dla porządku naszej prognozy, która dzisiaj rzeczywiście wygląda na bardzo nieśmiałą i konserwatywną, czyli 3,6 proc. Według wszelkich znaków na niebie i na ziemi będzie więcej, być może będzie oscylowało wokół 4 proc. Ale nie spodziewałbym się jeszcze dużo wyższych wyników – powiedział Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Podkreślił, że bardzo ważny jest skład PKB i w tym kontekście bardzo zależy mu na wzroście inwestycji, który jest już widoczny. W I kwartale br. inwestycje spadły o 0,4 proc. r/r, a w II kwartale wzrosły o 0,8 proc.

– W trzecim kwartale to będzie to najmniej 3-4 proc., a w czwartym kwartale NBP pokazał 15 proc. Mam nadzieję, że się aż tyle nie zadzieje, dlatego, że gwałtowne przyspieszenie przypomina mi rok 2011-212, kiedy nastąpiło spiętrzenie prac przed Euro 2012 i wtedy gwałtownie brakowało pracowników, pojawiły się zatory płatnicze, bankructwa firm budowlanych – dodał wicepremier.

Wskazał, że wolałby, żeby wzrost inwestycji przyspieszał stopniowo, np. do 3,5 proc., 5,5 proc. i 7,5 proc.

– Na razie jest nadzieja na to, że druga połowa tego roku to będzie wyższy wkład tego komponentu inwestycji niż konsumpcji – podsumował Morawiecki.

Nakłady brutto na środki trwale odnotowały wzrost po raz pierwszy od IV kw. 2015 r. – o 0,8 proc. r/r.

W ub. tygodniu Moody’s Investors Service podniósł prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski do 4,3 proc. z 3,2 proc. Wczoraj główny analityk S&P Global Ratings odpowiedzialny za rating Polski Felix Winnekens powiedział, że S&P wstrzymuje się z aktualizacją prognozy dotyczącej PKB Polski do przeglądu ratingu zaplanowanego na 20 października, ale podkreślił, że istnieje presja na podwyższenie tej prognozy.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • 20 najciekawszych raportów przyszłego tygodnia

  Szczyt sezonu jest już za nami, ale wyniki kwartalne jeszcze do końca listopada będą ważnym czynnikiem kształtującym nastroje na warszawskiej giełdzie. W porównaniu do ubiegłego tygodnia, gdy na rynek trafiło ponad pół tysiąca sprawozdań, najbliższe dni zapowiadają się znacznie spokojniej. Wśród ponad 50 zaplanowanych na ten tydzień publikacji jest kilka ze szczególnie ważnych dla warszawskiego rynku firm.

 • KNF wszczęła postępowanie ws. naruszenia przepisów przez X-Trade Brokers DM

  Komisji Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej na X-Trade Brokers w związku z podejrzeniem istotnego naruszenia przepisów prawa w szczególności w obszarze świadczenia usług maklerskich na rzecz klientów spółki oraz organizacją i funkcjonowaniem systemów transakcyjnych.

 • PCC Exol skokowo poprawił zyski w III kwartale 2017 r.

  Inwestorzy ciepło przyjęli najnowszy raport dolnobrzeskiej spółki chemicznej. PCC Exol pochwalił się blisko 50-proc. wzrostem zysku netto oraz ponad 9-proc. przyrostem przychodów. W piątek po południu akcje spółki z grupy PCC rosną o 8,6 proc.

 • JSW nie wyklucza wypłaty dywidendy za 2017 r., decyzja po I kw. 2018 r.

  Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) nie wyklucza wypłaty dywidendy za 2017, ale decyzje podejmie po I kw. 2018 r., poinformował p.o. prezesa Daniel Ozon.

 • Mocne odbicie na GPW. Po wynikach gorąco na JSW i 11 bit studios

  Poprawa nastrojów na globalnych giełdach stała się przyczynkiem do wzrostowego odbicia w Warszawie. W piątek rosną wszystkie polskie indeksy. Negatywnym bohaterem sesji jest spadająca o kilka procent Jastrzębska Spółka Węglowa.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku