X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Morawiecki: Chcemy pobierać 2-2,5 mld zł rocznie dywidend od spółek Skarbu Państwa

Opublikowano: 2017-09-13 10:55:17

Rząd chce pozyskiwać w ramach dywidend od spółek z udziałem Skarbu Państwa 2-2,5 mld zł rocznie, natomiast nie przewiduje dalszych wpływów z prywatyzacji, powiedział Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

– Zakładamy, że będzie wpływać 2-2,5 mld zł z dywidend rocznie od spółek Skarbu Państwa, a z prywatyzacji nic. Nie pobieramy tak obficie dywidend od spółek Skarbu Państwa, jak nasi poprzednicy – powiedział Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

>> TMS ogłosił darmowy konkurs giełdowy [ 35.000 zł ]. Dowiedz się więcej >>

W projekcie przyszłorocznego budżetu rząd zapisał, że dochody z dywidend i wypłat z zysku mają wynieść 1,77 mld zł w 2017 r. i 2,25 mld zł w 2018 r. (wobec 2,81 mld zł w 2016 r.).

W tym roku spółki z GPW należące do Skarbu Państwa wpłacą do budżetu tytułem dywidendy w sumie ponad 1,9 mld zł. Większość już rozdysponowała środki. Na liście wypłat zostały już tylko 4 spółki. We wrześniu kasę państwa zasili Lotos, w październiku PZU i Energa, a w listopadzie drugą połowę tegorocznej dywidendy (0,50 zł na akcję) wypłaci KGHM. >> Zobacz także: Spółki z WIG20 wypłacą w 2017 r. 7,6 mld zł

W poprzednich latach strumień dywidend był większy. W 2016 roku spółki Skarbu Państwa wpłaciły do budżetu nieco ponad 2,1 mld zł dywidend, a w rekordowym 2012 roku aż 6 mld zł.

Spółki Skarbu Państwa notowane na GPW.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Volkswagen Poznań rozbuduje zakład w Antoninku pod produkcję modelu Caddy 5

  Volkswagen Poznań przygotowuje się do rozbudowy zakładu w Antoninku. W 2020 roku zakład ma być gotowy na produkcję nowego auta Caddy 5, także w wersji z alternatywnym napędem, poinformował prezes Jens Ocksen.

 • Morawiecki: Przychody z VAT wzrosły o 23 proc. r/r do 157 mld zł w 2017 r.

  Przychody z podatku od towarów i usług (VAT) wyniosły 157 mld zł na koniec 2017 r., co oznacza wzrost o 23 proc. r/r, poinformował premier Mateusz Morawiecki. 

 • Frank najtańszy od trzech lat. Przewalutowanie może jednak podnieść ratę kredytu

  Szwajcarska waluta jest najtańsza od trzech lat. Stosunkowo niski kurs franka do złotego może zachęcać osoby mające kredyty mieszkaniowe w tej walucie do przewalutowania ich na rodzimą walutę i zdjęcie sobie z barków ryzyka zmiany kursu. Jednak zdaniem przedstawiciela Związku Banków Polskich warto poważnie rozważyć, czy taki krok nie podniesie jednak rat kredytów.

 • Surowce: Powrót do wzrostów notowań złota

  W minionym tygodniu notowania złota osunęły się w dół. Ruch ten miał uzasadnienie techniczne, ponieważ cena złota dotarła do poziomu oporu w okolicach 1.344-1.345 USD za uncję, po czym odbiła się od niego na południe. Niemniej, w piątek notowania złota powróciły do zwyżek i również bieżący tydzień rozpoczyna się na tym rynku wzrostowo.

 • 🔥Boom! Indeks WIG najwyżej w historii, w grze Energa i 11 bit studios

  Na ten moment inwestorzy z GPW czekali ponad dekadę. We wtorek rano WIG pokonał poziom 67.772,9 pkt. i znalazł się najwyżej w historii, na 67.933,05 pkt. Dobre nastroje na rynkach światowych, a także zbliżający się sezon wyników na GPW sprawiają, że to prawdopodobnie nie ostatni rekord polskiej giełdy.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku