X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Ministerstwo Energii liczy na uchwalenie i notyfikację rynku mocy jeszcze w tym roku

Opublikowano: 2017-10-11 12:13:14

Omawiane walory: , , ,

Ministerstwo Energii rozmawia z Komisją Europejską na temat derogacji i ma nadzieję na uchwalenie i notyfikację w Komisji ustawy o rynku mocy jeszcze w tym roku, poinformował minister Krzysztof Tchórzewski. 

– Chcemy przekazać Komisji Europejskiej, żebyśmy nie redukowali dalej wydobycia węgla, ale żeby wszystko, co ponad to, pochodziło docelowo z innych źródeł, w tym z energetyki jądrowej – powiedział Tchórzewski podczas otwarcia XIV Kongresu Nowego Przemysłu.

>> Najlepsze rynkowe spready, m.in.: DAX (0.79 pkt), EURUSD (0.2 pipsa), Złoto (0.11$), Ropa (0.02$) i najniższe prowizje od 0,002%. TMS wprowadza nową ofertę >>

Podkreślił, że zużycie energii w Polsce stale rośnie i wzrost może sięgnąć 2 proc. r/r w 2017 r.

Zdaniem ministra rysują się szanse, żeby Polska uzyskała derogacje w odniesieniu m.in. do rynku mocy w stosunku do tzw. pakietu zimowego.

– Jest pewna nadzieja, że uda się uzyskać nie jednostkowy, a ogólnokrajowy wskaźnik emisji dwutlenku węgla na jednostkę wytworzonej energii elektrycznej – powiedział.

Wskazał, że dla Polski najbardziej istotny jest rynek mocy, bez którego trudno będzie o dalszy rozwój energetyki konwencjonalnej, a rezerwa konwencjonalna jest także potrzebna do rozwoju źródeł odnawialnych.

– Mam nadzieję, że ta ustawa [o rynku mocy] zostanie zarówno w tym roku uchwalona, jak i notyfikowana – podsumował Tchórzewski.

Tchórzewski: Do ustawy o rynku mocy będzie 4-5 poprawek

Ustawa o rynku mocy może trafić pod obrady Sejmu jeszcze podczas obecnego posiedzenia. Wobec aktualnego tekstu może być wprowadzonych 4-5 poprawek, dodał Tchórzewski.

– Rozpoczynamy prace w Sejmie. Być może już na tym posiedzeniu – powiedział Tchórzewski.

Poinformował, że dyskusja o kształcie polskiego rynku mocy z Komisją Europejską obejmuje takie kwestie, jak udział zagranicznych mocy w polskim rynku oraz czas obowiązywania derogacji.

– Jeśli weźmiemy tę ustawę, która jest teraz w Sejmie, to do niej będzie 4-5 poprawek – powiedział minister.

Notowania spółek energetycznych

Rynek mocy to mechanizm, którego celem jest wsparcie finansowe dla wytwórców energii. Producenci mają otrzymać środki nie za wytworzoną i sprzedaną energię, ale za gotowość do zapewnienia w danej chwili określonej mocy, czyli np. utrzymywanie określonych bloków energetycznych w gotowości. Na uchwalenie runku mocy czekają głównie państwowi giganci, którzy dzięki wsparciu będą w stanie utrzymać nierentowne elektrownie i sfinansować budowę nowych bloków. WIG-Energia to dziś najlepszy indeks sektorowy na GPW (+2,02 proc.). O ponad 4 proc. rośnie kurs akcji Energi, o ponad 2 proc. drożeją walory PGE i Enei, a o 1,4 proc. umacnia się Tauronu.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Enea, energa, PGE, TAURONPE)Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku