X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Ministerstwo Energii liczy na uchwalenie i notyfikację rynku mocy jeszcze w tym roku

Opublikowano: 2017-10-11 12:13:14

Omawiane walory: , , ,

Ministerstwo Energii rozmawia z Komisją Europejską na temat derogacji i ma nadzieję na uchwalenie i notyfikację w Komisji ustawy o rynku mocy jeszcze w tym roku, poinformował minister Krzysztof Tchórzewski. 

– Chcemy przekazać Komisji Europejskiej, żebyśmy nie redukowali dalej wydobycia węgla, ale żeby wszystko, co ponad to, pochodziło docelowo z innych źródeł, w tym z energetyki jądrowej – powiedział Tchórzewski podczas otwarcia XIV Kongresu Nowego Przemysłu.

>> Najlepsze rynkowe spready, m.in.: DAX (0.79 pkt), EURUSD (0.2 pipsa), Złoto (0.11$), Ropa (0.02$) i najniższe prowizje od 0,002%. TMS wprowadza nową ofertę >>

Podkreślił, że zużycie energii w Polsce stale rośnie i wzrost może sięgnąć 2 proc. r/r w 2017 r.

Zdaniem ministra rysują się szanse, żeby Polska uzyskała derogacje w odniesieniu m.in. do rynku mocy w stosunku do tzw. pakietu zimowego.

– Jest pewna nadzieja, że uda się uzyskać nie jednostkowy, a ogólnokrajowy wskaźnik emisji dwutlenku węgla na jednostkę wytworzonej energii elektrycznej – powiedział.

Wskazał, że dla Polski najbardziej istotny jest rynek mocy, bez którego trudno będzie o dalszy rozwój energetyki konwencjonalnej, a rezerwa konwencjonalna jest także potrzebna do rozwoju źródeł odnawialnych.

– Mam nadzieję, że ta ustawa [o rynku mocy] zostanie zarówno w tym roku uchwalona, jak i notyfikowana – podsumował Tchórzewski.

Tchórzewski: Do ustawy o rynku mocy będzie 4-5 poprawek

Ustawa o rynku mocy może trafić pod obrady Sejmu jeszcze podczas obecnego posiedzenia. Wobec aktualnego tekstu może być wprowadzonych 4-5 poprawek, dodał Tchórzewski.

– Rozpoczynamy prace w Sejmie. Być może już na tym posiedzeniu – powiedział Tchórzewski.

Poinformował, że dyskusja o kształcie polskiego rynku mocy z Komisją Europejską obejmuje takie kwestie, jak udział zagranicznych mocy w polskim rynku oraz czas obowiązywania derogacji.

– Jeśli weźmiemy tę ustawę, która jest teraz w Sejmie, to do niej będzie 4-5 poprawek – powiedział minister.

Notowania spółek energetycznych

Rynek mocy to mechanizm, którego celem jest wsparcie finansowe dla wytwórców energii. Producenci mają otrzymać środki nie za wytworzoną i sprzedaną energię, ale za gotowość do zapewnienia w danej chwili określonej mocy, czyli np. utrzymywanie określonych bloków energetycznych w gotowości. Na uchwalenie runku mocy czekają głównie państwowi giganci, którzy dzięki wsparciu będą w stanie utrzymać nierentowne elektrownie i sfinansować budowę nowych bloków. WIG-Energia to dziś najlepszy indeks sektorowy na GPW (+2,02 proc.). O ponad 4 proc. rośnie kurs akcji Energi, o ponad 2 proc. drożeją walory PGE i Enei, a o 1,4 proc. umacnia się Tauronu.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Enea, energa, PGE, TAURONPE)

 • Amerykańska firma szacuje straty wynikające z działań rządu w kwestii OZE na 2,5 mld zł

  Invenergy i spółki z grupy złożyły m.in. do prezydenta i premiera formalne zawiadomienie o sporze na podstawie umowy o ochronie inwestycji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi (BIT) i Traktatu Karty Energetycznej (TKE) w związku ze szkodą w wysokości 700 mln USD. Amerykańska spółka ostrzega, że skieruje sprawę do arbitrażu, jeśli w ciągu sześciu miesięcy nie dojdzie do rozwiązania sporu.

 • Tauron, Energa, PGE i KGHM przesądziły o losach piątkowej sesji

  Popyt przez całą sesję walczył, ale ostatecznie poległ. Piątkowa sesja na GPW zakończyła się niewielką realizacją zysków. Przesądziły o tym spadki spółek energetycznych i KGHM-u. Cały tydzień polski rynek akcji może jednak zaliczyć do udanych. Wyznaczone przez WIG20 i WIG nowe kilkuletnie rekordy są dobrym prognostykiem na drugą połowę października.

 • Faworyci DM mBanku na październik

  Dobre momentum makro w światowej gospodarce, napływ nowego kapitału do funduszy akcyjnych ETF i rosnąca relatywna atrakcyjność wycen spółek z EM vs. rynki rozwinięte to główne argumenty biura przemawiające za pozytywnym nastawieniem do rynku akcji. Na październikowej liście DM mBank umieścił blisko 30 spółek.

 • WIG20 rośnie piątą sesję z rzędu, w tle nowe rekordy CD Projektu

  Dobre nastroje na globalnych rynkach akcji (zwłaszcza rekordy na Wall Street), a także taniejący dolar, wspierają w środę rano nastroje na GPW. Tym razem popyt nie tylko koncentruje się na największych spółkach, ale też dobrze radzą sobie spółki średnie z indeksu mWIG40.

 • WIG20 siedzi na beczce prochu, w grze KGHM, PGE i Vistal

  Nowe rekordy na Wall Street, odbicie na giełdzie w Madrycie, a także droższe surowce lekko wspierają poranne nastroje na GPW. Giełda przypomina jednak beczkę prochu, która w każdej chwili może eksplodować, co zakończy się silną wyprzedażą akcji.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku