X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Ministerstwo Energii liczy na uchwalenie i notyfikację rynku mocy jeszcze w tym roku

Opublikowano: 2017-10-11 12:13:14

Omawiane walory: , , ,

Ministerstwo Energii rozmawia z Komisją Europejską na temat derogacji i ma nadzieję na uchwalenie i notyfikację w Komisji ustawy o rynku mocy jeszcze w tym roku, poinformował minister Krzysztof Tchórzewski. 

– Chcemy przekazać Komisji Europejskiej, żebyśmy nie redukowali dalej wydobycia węgla, ale żeby wszystko, co ponad to, pochodziło docelowo z innych źródeł, w tym z energetyki jądrowej – powiedział Tchórzewski podczas otwarcia XIV Kongresu Nowego Przemysłu.

>> Najlepsze rynkowe spready, m.in.: DAX (0.79 pkt), EURUSD (0.2 pipsa), Złoto (0.11$), Ropa (0.02$) i najniższe prowizje od 0,002%. TMS wprowadza nową ofertę >>

Podkreślił, że zużycie energii w Polsce stale rośnie i wzrost może sięgnąć 2 proc. r/r w 2017 r.

Zdaniem ministra rysują się szanse, żeby Polska uzyskała derogacje w odniesieniu m.in. do rynku mocy w stosunku do tzw. pakietu zimowego.

– Jest pewna nadzieja, że uda się uzyskać nie jednostkowy, a ogólnokrajowy wskaźnik emisji dwutlenku węgla na jednostkę wytworzonej energii elektrycznej – powiedział.

Wskazał, że dla Polski najbardziej istotny jest rynek mocy, bez którego trudno będzie o dalszy rozwój energetyki konwencjonalnej, a rezerwa konwencjonalna jest także potrzebna do rozwoju źródeł odnawialnych.

– Mam nadzieję, że ta ustawa [o rynku mocy] zostanie zarówno w tym roku uchwalona, jak i notyfikowana – podsumował Tchórzewski.

Tchórzewski: Do ustawy o rynku mocy będzie 4-5 poprawek

Ustawa o rynku mocy może trafić pod obrady Sejmu jeszcze podczas obecnego posiedzenia. Wobec aktualnego tekstu może być wprowadzonych 4-5 poprawek, dodał Tchórzewski.

– Rozpoczynamy prace w Sejmie. Być może już na tym posiedzeniu – powiedział Tchórzewski.

Poinformował, że dyskusja o kształcie polskiego rynku mocy z Komisją Europejską obejmuje takie kwestie, jak udział zagranicznych mocy w polskim rynku oraz czas obowiązywania derogacji.

– Jeśli weźmiemy tę ustawę, która jest teraz w Sejmie, to do niej będzie 4-5 poprawek – powiedział minister.

Notowania spółek energetycznych

Rynek mocy to mechanizm, którego celem jest wsparcie finansowe dla wytwórców energii. Producenci mają otrzymać środki nie za wytworzoną i sprzedaną energię, ale za gotowość do zapewnienia w danej chwili określonej mocy, czyli np. utrzymywanie określonych bloków energetycznych w gotowości. Na uchwalenie runku mocy czekają głównie państwowi giganci, którzy dzięki wsparciu będą w stanie utrzymać nierentowne elektrownie i sfinansować budowę nowych bloków. WIG-Energia to dziś najlepszy indeks sektorowy na GPW (+2,02 proc.). O ponad 4 proc. rośnie kurs akcji Energi, o ponad 2 proc. drożeją walory PGE i Enei, a o 1,4 proc. umacnia się Tauronu.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Enea, energa, PGE, TAURONPE)

 • GPW na plusie dzięki BZ WBK i spółkom surowcowym

  W czwartek, na przekór europejskim parkietom, warszawska giełda rośnie. W górę ciągnie ją BZ WBK oraz surowcowy KGHM i JSW. Całemu rynkowi ciąży natomiast sektor energetyczny. Sytuacja jest jednak płynna i sesja może zamknąć się zarówno wzrostami, jak i spadkami.

 • Na rynek wraca moc – analiza techniczna PGE, Energi, Tauronu i Enei

  Postępy w pracach legislacyjnych nad rynkiem mocy wyrwały z dołka notowania koncernów energetycznych. Na kursach ruszyła gra pod nowe prawo, które znacząco poprawi opłacalność inwestowania i modernizowania bloków opartych na węglu. Krzysztof Borowski, ekspert od analizy technicznej specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził jak wysoko mogą wspiąć się kursy akcji czterech czołowych reprezentantów branży energetycznej.

 • Inwestorzy ciepło przywitali nowego premiera, rośnie Tauron, KGHM i WDX

  Kandydatura Mateusza Morawieckiego na szefa rządu już ociepliła wizerunek polskich akcji. W piątek WIG20, czyli indeks pierwszego wyboru dużych inwestorów zagranicznych rośnie o blisko 1 proc. Popyt na polskie blue chipy zaostrzyły dodatkowo świetne dane makro z Chin.

 • Topnieją szanse na rajd św. Mikołaja, w tle wzrosty spółek energetycznych

  Przyjęty przez Sejm projekt ustawy o rynku mocy wspiera branżę energetyczną. Akcje Energi, PGE i Tauronu drożeją o ponad 5 proc., ENEA rośnie o 6,8 proc., a ZE PAK o 3,6 proc. Niestety szeroki rynek wciąż prezentuje się słabo, nie dając nadziei na rajd w końcówce roku.

 • WIG20 rośnie pod nieobecność Amerykanów, w grze CD Projekt i Bumech

  Łagodny wydźwięk minutek Fed-u, świetne dane z Europy, ale też i poprawa ogólnego sentymentu do krajowych aktywów, przekładają się na wzrosty w Warszawie. Indeksy w górę ciągnie Pekao, Eurocash i LPP. W dalszym ciągu gorąco jest na CD Projekcie.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku