X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Małe szanse na kolejny rekordowy rok w Orlenie i Lotosie

Opublikowano: 2018-01-12 11:10:19

Omawiane walory: ,

Według Vestor DM, bieżący rok ze względu na słabszego dolara, niski dyferencjał i rosnący koszt zużycia własnego będzie wyzwaniem dla polskich rafinerii. Analitycy w raporcie z 9 stycznia wycenili jedną akcję Orlenu na 117 zł, a Lotosu na 54 zł.

Maklerzy zwracają uwagę, że 2017 r. był wyjątkowo korzystny dla polskich rafinerii. Mimo rosnących cen ropy i węższego dyferencjału Ural/Brent, wysokie marże produktowe i odbieranie udziału w rynku szarej strefie przełożyły się na wzrost zysków i kursów akcji PKN Orlen i Lotosu. W tym roku śrubowanie rekordów będzie znacznie trudniejsze.

– Uważamy, że fundamenty globalnego rynku paliw na 2018 r. pozostają zdrowe, biorąc pod uwagę spadek zapasów w 2017 r. i perspektywy dla popytu na paliwa. Jednakże, słabszy USD, niski dyferencjał i rosnący koszt zużycia własnego będą wyzwaniem dla polskich rafinerii. Zakładamy średnią cenę ropy Brent 65/bbl USD w 2018 r. i prognozujemy modelową marżę rafineryjną Orlenu (z dyferencjałem) 6,7/bbl USD (spadek o 14 proc. r/r) i Lotosu 6,7/bbl USD (spadek o 12 proc. r/r). Jednocześnie zakładamy modelową marżę petrochemiczną PKN-u na poziomie 874/t euro (spadek o 6 proc. r/r). W rezultacie, prognozujemy spadek znorm. EBITDA LIFO o 13 proc. w Orlenie i 10 proc. w Lotosie. – uważają maklerzy Vestor DM.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Mimo gorszego momentum wyników, biuro podtrzymało zalecenie neutralnie dla PKN Orlen z ceną docelową podniesioną do 117 zł ze 105 zł. Maklerzy uważają, że wskaźniki wyceny spółki nie są wymagające, a ich prognozy EBITDA na lata 2017-19 są mniej więcej zgodne z konsensusem.

notowania

Równolegle Vestor DM obniżył rekomendację dla Lotosu z neutralnie do redukuj. Cena docelowa spadła o 2 zł do 54 zł, ze względu na niższą od konsensusu o 6-7 proc. prognozę EBITDA na lata 2018-19. Maklerzy zakładają, że nowe projekty w segmencie wydobycie ledwie skompensują spadające wolumeny na obecnie produkujących złożach.

notowania

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Lotos, PKNOrlen)

 • PKN Orlen analizuje kondycję Grupy Lotos

  PKN Orlen przystąpił do procesu badania due diligence w Grupie LOTOS, poinformowała Grupa LOTOS. Rozpoczęcie procesu jest związane z podpisaniem listu intencyjnego przez PKN Orlen i Skarb Państwa.

 • Ważą się losy GetBack, GPW czeka na nowe impulsy

  Zawieszenie notowań akcji GetBack, nieco uspokoi negatywne emocje wokół tej spółki. To też pozwoli inwestorom giełdowym skoncentrować swą uwagę na innych czynnikach. Przede wszystkim na wynikach spółek z Wall Street.

 • WIG20 na falstarcie. Tanieją spółki paliwowe i CD Projekt

  Radość ze świetnego startu indeksu dużych spółek nie trwała długo. Jeszcze przed południem WIG20 zmienił bawrę na czerwoną, w czym kluczową rolę odegrały spółki paliwowe. Wtorkowa sesja może jednak jeszcze zakończyć się wzrostami. Przemawiają za tym dobre nastroje na świecie.

 • Spokojny handel na GPW, w grze Braster, Prairie Mining i spółki paliwowe

  Po okresie dużej zmienności na warszawskiej giełdzie, piątek przynosi wyraźne uspokojenie nastrojów. Indeksy pozostają blisko poziomów z wczoraj. Gorąco jest natomiast na poszczególnych spółkach. Wyróżniają się spółki paliwowe i CD Projekt, a także Braster i Prairie Mining.

 • GPW najniżej od roku, KGHM od końca 2016 roku, a GetBack na dnie

  Wczorajsza mocna wyprzedaż akcji na Wall Street, gwałtownie ściąga w dół GPW. WIG20 jest najniżej od prawie roku. Balastem są przeceniane akcje KGHM, JSW oraz spółek paliwowych. Inwestorzy tracą też cierpliwość do GetBecku, który szoruje po dnie. Dawno już nie było na giełdzie tak niespokojnego okresu przedświątecznego.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku