X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Małe szanse na kolejny rekordowy rok w Orlenie i Lotosie

Opublikowano: 2018-01-12 11:10:19

Omawiane walory: ,

Według Vestor DM, bieżący rok ze względu na słabszego dolara, niski dyferencjał i rosnący koszt zużycia własnego będzie wyzwaniem dla polskich rafinerii. Analitycy w raporcie z 9 stycznia wycenili jedną akcję Orlenu na 117 zł, a Lotosu na 54 zł.

Maklerzy zwracają uwagę, że 2017 r. był wyjątkowo korzystny dla polskich rafinerii. Mimo rosnących cen ropy i węższego dyferencjału Ural/Brent, wysokie marże produktowe i odbieranie udziału w rynku szarej strefie przełożyły się na wzrost zysków i kursów akcji PKN Orlen i Lotosu. W tym roku śrubowanie rekordów będzie znacznie trudniejsze.

– Uważamy, że fundamenty globalnego rynku paliw na 2018 r. pozostają zdrowe, biorąc pod uwagę spadek zapasów w 2017 r. i perspektywy dla popytu na paliwa. Jednakże, słabszy USD, niski dyferencjał i rosnący koszt zużycia własnego będą wyzwaniem dla polskich rafinerii. Zakładamy średnią cenę ropy Brent 65/bbl USD w 2018 r. i prognozujemy modelową marżę rafineryjną Orlenu (z dyferencjałem) 6,7/bbl USD (spadek o 14 proc. r/r) i Lotosu 6,7/bbl USD (spadek o 12 proc. r/r). Jednocześnie zakładamy modelową marżę petrochemiczną PKN-u na poziomie 874/t euro (spadek o 6 proc. r/r). W rezultacie, prognozujemy spadek znorm. EBITDA LIFO o 13 proc. w Orlenie i 10 proc. w Lotosie. – uważają maklerzy Vestor DM.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Mimo gorszego momentum wyników, biuro podtrzymało zalecenie neutralnie dla PKN Orlen z ceną docelową podniesioną do 117 zł ze 105 zł. Maklerzy uważają, że wskaźniki wyceny spółki nie są wymagające, a ich prognozy EBITDA na lata 2017-19 są mniej więcej zgodne z konsensusem.

notowania

Równolegle Vestor DM obniżył rekomendację dla Lotosu z neutralnie do redukuj. Cena docelowa spadła o 2 zł do 54 zł, ze względu na niższą od konsensusu o 6-7 proc. prognozę EBITDA na lata 2018-19. Maklerzy zakładają, że nowe projekty w segmencie wydobycie ledwie skompensują spadające wolumeny na obecnie produkujących złożach.

notowania

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Lotos, PKNOrlen)

 • Rynki łapią oddech

  Poniedziałkowa sesja zakończyła się wzrostami na większości parkietów azjatyckich. Hang Seng zyskał 1,3 proc., natomiast Nikkei 1,2 proc. Zjawisko to potwierdza, że dotychczasowe decyzje w kontekście wojny handlowej zostały już uwzględnione w cenach. Nie zmienia to jednak faktu, że przed nami wiele ryzyk, które poważnie mogą zachwiać globalnymi nastrojami. Nie ulega wątpliwości, że atmosfera wokół rynków wschodzących wciąż pozostaje daleka od idealnej.

 • 4 nowe rekomendacje dla gigantów z branży paliwowej

  DM mBanku w raporcie z 29 czerwca zaktualizował zalecenia i ceny docelowe dla czterech najważniejszych spółek z branży paliwowej. Biuro w swoim scenariuszu makro rekomenduje przeważanie spółek z ekspozycją na segment E&P, a więc PGNiG i MOL-a, kosztem Orlenu.

 • WIG20 wśród liderów odbicia. LPP i CCC po dwóch stronach barykady

  WIG20 jest dzisiaj jednym z najmocniej rosnących indeksów w Europie, gdzie obserwujemy typowo korekcyjną sesję. Wśród polskich blue chipów największe zmiany kursów akcji notują giganci z sektora handlu odzieżą i obuwiem.  

 • Giełda i złoty rozpoczęły lipiec od spadków. Gorąco na CCC i PGNiG

  Giełda w Warszawie rozpoczęła lipiec w takich samych nastrojach, w jakich kończyła czerwiec. W poniedziałek indeksy w dół pociągnął PKN Orlen, PZU, Dino Polska i Play. O losach lipca rozstrzygną wyniki spółek i to, co dalej wydarzy się w temacie wojen handlowych.

 • Instytut Staszica: Połączenie Orlenu i Lotosu poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski

  Konsolidacja Orlenu i LOTOSu może przynieść duże korzyści polskiej gospodarce - oceniają eksperci Instytutu Staszica. Budowa przez duże koncerny siły ekonomicznej państwa w ramach inwestycji w przetwórstwo ropy czy możliwość inwestowania w duże projekty technologiczne może także wpłynąć na przyspieszenie rozwoju gospodarki. Korzyści powinni odczuć także kierowcy. Jeśli integracja pomiędzy Orlenem a LOTOSem będzie skuteczna, rynek będzie lepiej zorganizowany, a to może doprowadzić nawet do obniżki cen paliw.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku