X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Makroekonomia

 • 23 marca 2018

  Perspektywy dla globalnej hossy

  Opublikowano:

  Hossa na globalnych rynkach kapitałowych rozpoczęła się w marcu 2009 roku, a więc trwa już niemalże 9. lat. To relatywnie długo jak na historyczne standardy. Poprzedni okres ekspansji cen ryzykownych aktywów nie przekroczył okresu pięciu lat i z hukiem zakończył się na przełomie 2007 i 2008 roku.

 • 22 marca 2018

  Trump idzie na wojnę handlową z Chinami. Kapitał ucieka z Wall Street

  Opublikowano:

  W czwartek na giełdzie w Nowym Jorku polała się krew, po tym jak prezydent Donald Trump ogłosił rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem ceł na towary warte dziesiątki miliardów dolarów z Chin. Inwestorzy obawiają się, że to początek wojny handlowej między dwiema największymi gospodarkami na świecie.

 • wczoraj

  3 najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne nadchodzącego tygodnia

  Opublikowano:
 • 07 lutego 2018

  KE podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski i strefy euro na 2018 r.

  Opublikowano:

  Komisja Europejska (KE) podniosła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski o 0,4 p.p. do 4,2 proc. Lepiej od oczekiwań rozwija się także cała europejska gospodarka, czego efektem jest korekta w górę o 0,2 p.p. do 2,3 proc. w 2018 r.

 • 30 listopada 2017

  Polska gospodarka złapała wiatr w żagle

  Opublikowano:

  W czwartek napłynęły bardzo dobre dane makro z krajowej gospodarki. Dynamika PKB w III kw. 2017 r. wyniosła +4,9 proc. w skali roku. Jest to najlepszy rezultat od 2011 roku.

 • 28 listopada 2017

  OECD podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2017 r. o 0,7 pkt. do 4,3 proc.

  Opublikowano:

  Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje, że wzrost PKB Polski wyniesie 4,3 proc. w 2017 r. i 3,5 proc. w 2018 r., podano w czerwcowym wydaniu "Global Economic Outlook". W poprzedniej edycji, w czerwcu br., Organizacja spodziewała się, że wzrost PKB Polski wyniesie 3,6 proc. w 2017 r. i 3,1 proc. w 2018 r. Na 2019 r. OECD prognozuje wzrost PKB Polski na poziomie 3,2 proc.

 • 23 listopada 2017

  PMI znowu w górę. Gospodarcze fundamenty do kontynuacji hossy są mocne

  Opublikowano:

  W czwartek rano poznaliśmy wstępne szacunki indeksów PMI dla Niemiec, Francji i strefy euro. Zdecydowana większość wskaźników znowu zaskoczyła pozytywnie, osiągając nie tylko wartości wyższe niż przed miesiącem, ale i przebijając prognozy analityków.

 • 15 listopada 2017

  Morawiecki: Wzrost PKB ma szansę wynieść powyżej 4 proc. w całym 2017 r.

  Opublikowano:

  Wzrost gospodarczy w Polsce ma szansę przekroczyć 4 proc. r/r w tym roku, uważa wicepremier Mateusz Morawiecki.

 • 30 września 2017

  Historyczny awans. Polska dołączy do grupy rynków rozwiniętych w indeksach FTSE Russell

  Opublikowano:

  FTSE Russell ogłosiła właśnie, że we wrześniu 2018 roku przekwalifikuje Polskę z rynków rozwijających się (emerging markets) do rozwiniętych (developed markets). To pierwszy przypadek zakwalifikowania do elitarnego grona kraju z Europy Środkowo-Wschodniej.

 • 19 września 2017

  Podwyżki stóp dopiero w 2019 roku. Oprocentowanie lokat będzie dalej spadać

  Opublikowano:

  Stopy procentowe w Polsce pozostają rekordowo niskie od marca 2015 roku. W opinii Jerzego Kropiwnickiego z Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmienią się one jeszcze przez 2 lata. To realny scenariusz. Niestety, to zła wiadomość dla wszystkich oszczędzających. Oprocentowanie lokat nie tylko nie wzrośnie, ale prawdopodobnie będzie dalej spadać.

 • 30 sierpnia 2017

  Ożywienie gospodarcze w Polsce utrzyma się w kolejnych latach. Bezrobocie będzie dalej spadać, a płace zaczną szybciej rosnąć

  Opublikowano:

  Jeśli tempo rozwoju gospodarki będzie się utrzymywać, a wszystko na to wskazuje, możemy obserwować spadek bezrobocia do 5–6 proc. – ocenia Rafał Sadoch z Domu Maklerskiego mBanku. To powinno też skutkować przyspieszeniem wzrostu płac. 

 • 31 lipca 2017

  Raport: Co przyniesie III kwartał 2017 r. w Polsce i na świecie?

  Opublikowano:

  Czy wzrost gospodarczy w strefie euro utrzyma się na poziomie 1,8 proc? W jaki sposób będzie przebiegał proces zmniejszania bilansu Fed do 2,5 bln USD? Jakim wyzwaniom będą musiały stawić czoła rynki wschodzące? Między innymi na te pytania odpowiedzi udzielają eksperci z Departamentu Zarządzania Aktywami DM TMS Brokers, w opublikowanym właśnie raporcie Analiza i założenia makroekonomiczne. Opracowanie dotyczy III kwartału 2017 r. 

 • 13 lipca 2017

  Analitycy NBP prognozują, że w 2017 roku PKB wzrośnie o 3,8 proc.

  Opublikowano:

  Prognoza centralna dotycząca dynamiki PKB, przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski wśród 23 analityków w okresie czerwcie-lipiec br., zakłada wzrost na poziomie 3,8 proc. w 2017 r. i 3,7 proc. w 2018 r. oraz 3,4 proc. w 2019 r. wynika z raportu NBP.

 • 30 czerwca 2017

  Wyższe stopy procentowe w Polsce dopiero w 2019? – komentarz walutowy

  Opublikowano:

  W czerwcu inflacja w Polsce nieoczekiwanie wyhamowała do 1,5 proc. i była najniższa od grudnia ubiegłego roku. Dane wzmacniają, powtarzaną jak mantrę, sugestię prezesa Glapińskiego, że również w 2018 roku nie będzie argumentów za podwyżką stóp procentowych w Polsce.

 • 29 maja 2017

  Naimski: Naszym celem jest zastąpienie dostaw gazu z Rosji importem z Północy

  Opublikowano:

  Celem polskich działań dywersyfikacyjnych w odniesieniu do importu gazu jest zastąpienie importu od Gazpromu importem z kierunku północnego, poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 • 26 maja 2017

  Optymizm Polaków najwyższy od dwóch lat

  Opublikowano:

  Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) wzrósł o 0,51 pkt i osiągnął w maju najwyższą wartość w ciągu ostatnich dwóch lat, czyli 104,04 pkt. Najwyższy wzrost dotyczył wzrostu wskaźnika oczekiwań - o 2,56 pkt do 107,4 pkt, podał instytut badawczy Ipsos.

 • 24 maja 2017

  Morawiecki: Wzrost PKB może przekroczyć planowane w budżecie 3,6 proc. w tym roku

  Opublikowano:

  Wzrost gospodarczy w tym roku może być wyższy niż zaplanowane w budżecie 3,6 proc. (wobec 2,7 proc. w ub.r.), uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

 • wczoraj

  K. Białas: To dobry sygnał dla Polaków, którzy zastanawiają się nad zmianą pracy w poszukiwaniu wyższego wynagrodzenia

  Opublikowano:

  Według danych GUS, w kwietniu zatrudnienie znów przyspieszyło i było o 4,6 proc. wyższe niż rok wcześniej. Nieco słabiej wypadł odczyt dot. przeciętnego wynagrodzenia brutto, ale zdaniem Konrada Białasa, głównego ekonomisty Domu Maklerskiego TMS Brokers, osłabienie płac nie jest niepokojące.

 • 16 maja 2017

  Morawiecki: Dane o PKB za I kw. potwierdzają, że wzrost przyspieszy już w tym roku

  Opublikowano:

  Wzrost PKB w I kw. br. w wysokości 4 proc. r/r to rezultat zarówno dużego optymizmu Polaków, jak i poprawy dynamiki aktywności inwestycyjnej, uważa wicepremier, ministra rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Według niego, dane te potwierdzają zapowiadane wyraźne przyspieszenie tempa wzrostu PKB w Polsce już w tym roku.

 • 13 kwietnia 2017

  Analitycy NBP prognozują, że w 2017 roku PKB wzrośnie o 3,4 proc.

  Opublikowano:

  Prognoza centralna dotycząca dynamiki PKB, przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski (NBP) wśród 25 analityków w okresie marzec-kwiecień br. zakłada wzrost na poziomie 3,4 proc. w 2017 r. i 3,5 proc. w 2018 r. oraz 3,4 proc. w 2019 r. wynika z raportu NBP.

 • 20 lutego 2017

  Komentarz: Dobre dane nie wsparły złotego, to niepokojący sygnał

  Opublikowano:

  Opublikowane w ostatni piątek bardzo dobre dane z polskiej gospodarki nie pomogły złotemu, który osłabił się do głównych walut. To zły znak. Nie tylko pokazuje, że dobre wiadomości z kraju są już w cenach, a rynek pozostaje pod głównym wpływem czynników globalnych, ale też może zapowiadać osłabienie złotego.

 • 19 października 2016

  Po krótkim odreagowaniu powrót do spadków? – analiza techniczna GBP/USD

  Opublikowano:

  Funt Brytyjski w tym roku osłabił się w stosunku do dolara najmocniej spośród 31 istotnych walut świata. Obecna sytuacja techniczna pary GBP/USD pozwala co prawda liczyć na krótkie odreagowanie, ale w średnim terminie podstawowym kierunkiem są spadki.

 • 02 czerwca 2016

  Jest decyzja EBC w sprawie polityki pieniężnej

  Opublikowano:

  Komunikat prasowy, 2 czerwca 2016 r. Na dzisiejszym posiedzeniu, które odbyło się w Wiedniu, Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz ‑0,40 proc. Jeśli chodzi o niestandardowe środki […]

 • 19 maja 2016

  Komentarz giełdowy: Rzeź na GPW, WIG20 spadł poniżej 1.800 pkt.

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , ,

  Przed potężną falą wyprzedaży warszawskiej giełdy nie uchroniła nawet seria dobrych odczytów z polskiej gospodarki. W czwartek indeks blue chipów spadł o blisko 2,3 proc. i wylądował tuż poniżej poziomu 1.800 pkt. W skali Europy gorzej wypadł dzisiaj tylko rosyjski RTS, który tąpnął o 3,8 proc.

 • 17 maja 2016

  Komentarz giełdowy: Dobre dane to za mało

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Początek handlu na rynkach akcyjnych napawał optymizmem. Po części wpływał na to sentyment na innych rynkach, zwłaszcza na rynku ropy, gdzie obserwujemy marsz po 50 USD za baryłkę. Zwiększony popyt na ryzykowne aktywa widać było także na innych rynkach, traciły tak zwane bezpieczne przystanie. 

 • 14 maja 2016

  Moody’s utrzymał rating Polski, ale obniżył perspektywę do negatywnej

  Opublikowano:

  Inwestorzy i kredytobiorcy mogą odetchnąć z ulgą. W sobotnim komunikacie agencja Moody's potwierdziła rating Polski, ale zmieniła jego perspektywę ze stabilnej do negatywnej.

 • 13 maja 2016

  Kapitalizacja spółek na GPW w dół o 50 mld dolarów

  Opublikowano:

  Bloomberg opublikował miażdżącą dla Polski analizę na temat zmiany kapitalizacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w porównaniu do stanu sprzed roku, gdy prezydentem został Andrzej Duda.

 • 21 kwietnia 2016

  EBC: Stopy procentowe i wielkość programu QE bez zmian

  Opublikowano:

  Komunikat prasowy, 21 kwietnia 2016 r. Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz ‑0,40 proc. Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, zaczęliśmy zwiększać miesięczne […]

 • wczoraj

  Dane makro zachwiały dolarem – analiza techniczna USD/PLN

  Opublikowano:

  Seria gorszych od oczekiwań odczytów z amerykańskiej gospodarki odbiła się na wycenie dolara. Jednak w szerszym horyzoncie czasowym powrót notowań do 4 zł za dolara jest wysoce prawdopodobny.

 • wczoraj

  Negatywny układ kalendarza namieszał w styczniowych danych makro

  Opublikowano:

  Zgodnie z naszymi oczekiwaniami negatywny układ kalendarza istotnie wpłynął na wyniki produkcji przemysłowej w styczniu prowadząc do wyhamowania jej tempa wzrostu z 6,7 proc. r/r w grudniu do 1,4 proc. r/r, a więc zdecydowanie poniżej rynkowego konsensusu (3,5 proc. /r) i w pobliżu naszej prognozy (0,9 proc. r/r). Po wyeliminowaniu efektów sezonowych wynik produkcji był lepszy (3,3 proc. r/r), jednak także słabszy niż miesiąc wcześniej.


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku