X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Makroekonomia

 • 20 lutego 2017

  Komentarz: Dobre dane nie wsparły złotego, to niepokojący sygnał

  Opublikowano:

  Opublikowane w ostatni piątek bardzo dobre dane z polskiej gospodarki nie pomogły złotemu, który osłabił się do głównych walut. To zły znak. Nie tylko pokazuje, że dobre wiadomości z kraju są już w cenach, a rynek pozostaje pod głównym wpływem czynników globalnych, ale też może zapowiadać osłabienie złotego.

 • 19 października 2016

  Po krótkim odreagowaniu powrót do spadków? – analiza techniczna GBP/USD

  Opublikowano:

  Funt Brytyjski w tym roku osłabił się w stosunku do dolara najmocniej spośród 31 istotnych walut świata. Obecna sytuacja techniczna pary GBP/USD pozwala co prawda liczyć na krótkie odreagowanie, ale w średnim terminie podstawowym kierunkiem są spadki.

 • 02 czerwca 2016

  Jest decyzja EBC w sprawie polityki pieniężnej

  Opublikowano:

  Komunikat prasowy, 2 czerwca 2016 r. Na dzisiejszym posiedzeniu, które odbyło się w Wiedniu, Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz ‑0,40 proc. Jeśli chodzi o niestandardowe środki […]

 • 19 maja 2016

  Komentarz giełdowy: Rzeź na GPW, WIG20 spadł poniżej 1.800 pkt.

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , ,

  Przed potężną falą wyprzedaży warszawskiej giełdy nie uchroniła nawet seria dobrych odczytów z polskiej gospodarki. W czwartek indeks blue chipów spadł o blisko 2,3 proc. i wylądował tuż poniżej poziomu 1.800 pkt. W skali Europy gorzej wypadł dzisiaj tylko rosyjski RTS, który tąpnął o 3,8 proc.

 • 17 maja 2016

  Komentarz giełdowy: Dobre dane to za mało

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Początek handlu na rynkach akcyjnych napawał optymizmem. Po części wpływał na to sentyment na innych rynkach, zwłaszcza na rynku ropy, gdzie obserwujemy marsz po 50 USD za baryłkę. Zwiększony popyt na ryzykowne aktywa widać było także na innych rynkach, traciły tak zwane bezpieczne przystanie. 

 • 14 maja 2016

  Moody’s utrzymał rating Polski, ale obniżył perspektywę do negatywnej

  Opublikowano:

  Inwestorzy i kredytobiorcy mogą odetchnąć z ulgą. W sobotnim komunikacie agencja Moody's potwierdziła rating Polski, ale zmieniła jego perspektywę ze stabilnej do negatywnej.

 • 13 maja 2016

  Kapitalizacja spółek na GPW w dół o 50 mld dolarów

  Opublikowano:

  Bloomberg opublikował miażdżącą dla Polski analizę na temat zmiany kapitalizacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w porównaniu do stanu sprzed roku, gdy prezydentem został Andrzej Duda.

 • 21 kwietnia 2016

  EBC: Stopy procentowe i wielkość programu QE bez zmian

  Opublikowano:

  Komunikat prasowy, 21 kwietnia 2016 r. Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz ‑0,40 proc. Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, zaczęliśmy zwiększać miesięczne […]

 • 18 kwietnia 2016

  Dane makro zachwiały dolarem – analiza techniczna USD/PLN

  Opublikowano:

  Seria gorszych od oczekiwań odczytów z amerykańskiej gospodarki odbiła się na wycenie dolara. Jednak w szerszym horyzoncie czasowym powrót notowań do 4 zł za dolara jest wysoce prawdopodobny.

 • 18 lutego 2016

  Negatywny układ kalendarza namieszał w styczniowych danych makro

  Opublikowano:

  Zgodnie z naszymi oczekiwaniami negatywny układ kalendarza istotnie wpłynął na wyniki produkcji przemysłowej w styczniu prowadząc do wyhamowania jej tempa wzrostu z 6,7 proc. r/r w grudniu do 1,4 proc. r/r, a więc zdecydowanie poniżej rynkowego konsensusu (3,5 proc. /r) i w pobliżu naszej prognozy (0,9 proc. r/r). Po wyeliminowaniu efektów sezonowych wynik produkcji był lepszy (3,3 proc. r/r), jednak także słabszy niż miesiąc wcześniej.

 • 16 lutego 2016

  Raport: 11 spółek, które obłowią się na programie Rodzina 500+

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , , , ,

  Kształt flagowego programu nowego rządu 500+ jest już znany. Teraz czas na dzielenie łupów. Sprawdziliśmy, które giełdowe spółki zyskają na wsparciu rodzin wielodzietnych, a które będą musiały się dorzucić do jego sfinansowania.

 • 08 lutego 2016

  Prognozy dla stóp procentowych w Polsce, strefie euro i USA

  Opublikowano:

  W comiesięcznym raporcie analitycy DM Raiffeisen Bank Polska omówili prognozy dotyczące stóp procentowych w Polsce i na rynkach zagranicznych.

 • 27 stycznia 2016

  Prognozy na luty dla rynków akcji, surowców i towarów rolnych

  Opublikowano:

  Ceny ropy, kurs dolara i wyniki za IV kwartał to główne czynniki, które zaważą na losach warszawskiego parkietu w lutym. StockWatch.pl sprawdził też, gdzie szukać okazji inwestycyjnych na zdołowanym rynku surowcowym.

 • 18 stycznia 2016

  Polskie akcje tanieją po historycznej decyzji agencji Standard & Poor’s

  Opublikowano:

  Ryzyko polityczne znów materializuje się na GPW, a indeks WIG20 od pierwszych minut poniedziałkowej sesji walczy z przeceną. Tym razem powodem do wyprzedaży akcji jest obniżka długoterminowego ratingu polskiego długu.

 • 30 grudnia 2015

  Raport: 8 warunków koniecznych hossy w Nowym Roku

  Opublikowano:

  Optymistyczne scenariusze kreślone przez ekspertów dopuszczają wzrosty na polskiej giełdzie nawet przez sześć miesięcy 2016 roku. StockWatch.pl sprawdził, jakie warunki muszą być spełnione, aby na GPW wreszcie zakwitła prawdziwa hossa.

 • 17 grudnia 2015

  Raport GUS: Przeciętny Polak zarabia na rękę tylko 1.787 zł

  Opublikowano:

  Grudniowy raport Głównego Urzędu Statystycznego obala mit średniego wynagrodzenia w gospodarce na poziomie ponad 4 tys. zł. Według bardziej miarodajnych wskaźników, aż 2/3 Polaków zarabia mniej niż popularna średnia krajowa, a najczęściej pobierana kwota to jedynie 1.787 zł.

 • 16 grudnia 2015

  Decyzja FED: Stopy procentowe w USA idą w górę o 25 p.b.

  Opublikowano:

  Zgodnie z oczekiwaniami Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) podniósł stopy procentowe o 25 p.b. Stopa funduszy federalnych wzrosła z 0-0,25 proc. do 0,25-0,50 proc. Fed swoją decyzję uzasadnił znaczną poprawą na rynku pracy oraz tym, że najprawdopodobniej zostanie spełniony cel inflacyjny w średnim okresie na poziomie 2 proc. Środowa decyzja jest historyczna, bo kończy erę […]

 • 19 listopada 2015

  Siedem postulatów prezesów spółek giełdowych dla nowego rządu

  Opublikowano:

  PiS wygrał wybory głosami obywateli, ale w sprawach gospodarczych musi dopuścić do głosu przedsiębiorców. W planach nowego rządu kryją się zarówno szanse jak i zagrożenia, które już kształtują spółkom nową rzeczywistość. Sprawdziliśmy, jakie kwestie najbardziej leżą na sercu prezesom i akcjonariuszom wiodących firm giełdowych.

 • 13 listopada 2015

  Saxo Bank: nowa odsłona prymitywnej ekonomii

  Opublikowano:

  Nadszedł czas na tegoroczne podsumowanie naszego modelu prognoz na 2016 r. Przedstawiamy „Prymitywną ekonomię”, podstawowy model ekonomiczny, który zmuszeni jesteśmy obecnie stosować po latach nieefektywnej polityki banków centralnych i wyraźnego braku reform politycznych. W tej prognozie wszelkie przyszłe scenariusze opierają się wyłącznie na jednym czynniku, którym jest kurs dolara amerykańskiego.

 • 9 powodów, dla których rządy PiS nie zagrożą giełdzie

  Opublikowano:

  Prawo i Sprawiedliwość powoli wycofuje się z najniebezpieczniejszych dla polskiego rynku kapitałowego zapowiedzi, za to sprawnie organizuje mechanizmy nowej władzy. StockWatch.pl sprawdził, jakie perspektywy zaczynają się rysować przed warszawską giełdą.

 • 05 listopada 2015

  Raport: Wyrok Trybunału pogrzebie GPW wraz z emeryturami Polaków

  Opublikowano:

  Śpisz spokojnie, bo dostałeś list z ZUSu z wyliczeniem hipotetycznej emerytury? Pora się obudzić. Eksperci biją na alarm, że kapitał zgromadzony przez fundusze w polskich akcjach zagrożony jest drastyczną przeceną.

 • 02 listopada 2015

  Partia Erdogana wygrywa wybory w Turcji, lira i XU100 mocno w górę

  Opublikowano:

  Wydarzeniem weekendu były wybory w Turcji. Wygrała je partia urzędującego prezydenta. Turecka lira to dziś zdecydowanie najsilniejsza waluta. Zyskuje ona ponad 3 proc. zarówno do dolara, jak i euro. W nocy lira była jeszcze silniejsza, a USD/TRY wtedy poniżej 2,80. Silne zwyżki notuje także turecki indeks XU100, który zyskuje na wartości około 5 proc.    […]

 • 02 października 2015

  Słabe dane z rynku pracy USA pogrążyły giełdy w przecenie

  Opublikowano:

  Fatalny odczyt z amerykańskiego rynku pracy postawił pod mocnym znakiem zapytania grudniową podwyżkę stóp procentowych w USA. W piątek po południu na wartości traci dolar, a rynki akcji po obu stronach Atlantyku spadają o ponad 1 proc.

 • 25 sierpnia 2015

  Chiński bank centralny rzucił rękawice bessie na rynku akcji

  Opublikowano:

  Ludowy Bank Chin chce ożywić tamtejszą gospodarkę i tnie stopy procentowe. Na wtorkową decyzję banku centralnego euforycznie zareagowali inwestorzy w całej Europie. Indeksy na Zachodzie rosną o ponad 4 proc., a w Warszawie o około 2 proc. Straty zaczęły odrabiać także surowce.

 • 24 sierpnia 2015

  Prognozy dla rynków akcji i surowców po czarnym poniedziałku

  Opublikowano:

  Już nie korekta, ale jeszcze nie bessa. Pęknięcie chińskiej bańki w połączeniu z rozsypką polskiej układanki energetyczno-surowcowej zafundowały inwestorom kubeł lodowatej wody. Sytuacja wygląda arcypoważnie, ale będzie dużo gorzej, jeśli pękną ważne wsparcia na indeksach WIG i WIG20.

 • 07 maja 2015

  Raport: Prognozy fundamentalne na resztę roku dla indeksu WIG

  Opublikowano:

  Majowy niepokój na rynku przypomina inwestorom, że od połowy stycznia nie było poważniejszej korekty. Czy to już teraz? Wyniki spółek na razie nie dają powodów do ucieczki, a nawet mimo technicznej możliwości korekty, giełdowi eksperci spokojnie patrzą na perspektywy naszego rynku na resztę roku.

 • 04 marca 2015

  Polskie indeksy rosną po niespodziewanej decyzji RPP

  Opublikowano:

  Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła większe niż spodziewał się tego rynek obniżki stóp procentowych. Stopa referencyjna spadła aż o 50 p.b. do rekordowo niskiego poziomu 1,5 proc. 

 • 14 sierpnia 2014

  Admiral Markets: RPP we wrześniu zetnie stopy procentowe o 25 p.b.

  Opublikowano:

  Wstępny odczyt dla polskiego PKB za II kwartał okazał słabszy niż ten z początku roku. Rynek nie ma wątpliwości, że rosyjskie sankcje oraz sytuacja w Niemczech jeszcze mocniej przyhamują polską gospodarkę. Zdaniem analityków Admiral Markets, lipcowa deflacja powinna przechylić szalę i wymusić na RPP cięcie stóp procentowych.

 • 13 marca 2014

  Saxo Bank: RBNZ rozpoczyna zaostrzanie polityki monetarnej

  Opublikowano:

  W Europie rynki żyją kryzysem na Ukrainie i groźbą aneksji Krymu przez Rosję. Tymczasem na drugiej półkuli, w środę bank centralny Nowej Zelandii wykonał ważny ruch, który zdaniem ekspertów może być początkiem zaostrzania tamtejszej polityki monetarnej.

 • Wywiad z City Index: Polska waluta wyróżnia się dużą elastycznością

  Opublikowano:

  Ashraf Laidi, analityk City Index rozmawia o bieżącej sytuacji na rynkach finansowych z redakcją StockWatch.pl. 


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com