X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Makroekonomia

 • 07 sierpnia 2018

  Donald Trump prowokuje Chiny do sztucznych wzrostów?

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Po poniedziałkowej dobrej sesji na Wall Street, kolejny pozytywny impuls europejskim rynkom akcji dały dziś giełdy azjatyckie. O ile wzrosty Nikkei były solidne, ale nie niezwykłe (+0,7 proc.), a Sensex zaliczył nawet minimalny spadek (-0,1 proc.), Hang Seng rósł o imponujące 1,5 proc., a Szanghaj o 2,7 proc., co oznacza, że właśnie zobaczyliśmy najlepszą sesję giełdową w tym roku w Chinach kontynentalnych.

 • 10 lipca 2018

  Prognozy Saxo na III kwartał: Jedynie Chiny mogą nas ocalić

  Opublikowano:
 • 22 czerwca 2018

  Polska i Świat: Kolejne uderzenia w wojnie handlowej. Kłopoty zachodniego sąsiada

  Opublikowano:
 • 14 czerwca 2018

  EBC podał datę zakończenia programu luzowania ilościowego

  Opublikowano:

  EBC postanowił, że skup aktywów będzie prowadzony do końca grudnia 2018 r., przy czym do końca września - na dotychczasowym poziomie (30 mld euro m-c), a później na poziomie obniżonym do 15 mld euro miesięcznie. Program luzowania ilościowego wygaśnie z końcem br., jeśli dane gospodarcze będą zgodne z prognozami banku.

 • 05 czerwca 2018

  Europa dalej spowalnia, wyhamowanie wzrostu w Stanach Zjednoczonych

  Opublikowano:
 • 18 maja 2018

  Dynamika zatrudnienia wyhamuje, płace będą rosły w tempie 7-8 proc. r/r

  Opublikowano:

  Kwietniowe dane z rynku pracy okazały się zdecydowanie wyższe od oczekiwań rynkowych w przypadku dynamiki wynagrodzeń i zgodne z oczekiwaniami w przypadku dynamiki zatrudnienia. 

 • 23 marca 2018

  Perspektywy dla globalnej hossy

  Opublikowano:

  Hossa na globalnych rynkach kapitałowych rozpoczęła się w marcu 2009 roku, a więc trwa już niemalże 9. lat. To relatywnie długo jak na historyczne standardy. Poprzedni okres ekspansji cen ryzykownych aktywów nie przekroczył okresu pięciu lat i z hukiem zakończył się na przełomie 2007 i 2008 roku.

 • 22 marca 2018

  Trump idzie na wojnę handlową z Chinami. Kapitał ucieka z Wall Street

  Opublikowano:

  W czwartek na giełdzie w Nowym Jorku polała się krew, po tym jak prezydent Donald Trump ogłosił rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem ceł na towary warte dziesiątki miliardów dolarów z Chin. Inwestorzy obawiają się, że to początek wojny handlowej między dwiema największymi gospodarkami na świecie.

 • 18 marca 2018

  3 najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne nadchodzącego tygodnia

  Opublikowano:
 • 07 lutego 2018

  KE podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski i strefy euro na 2018 r.

  Opublikowano:

  Komisja Europejska (KE) podniosła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski o 0,4 p.p. do 4,2 proc. Lepiej od oczekiwań rozwija się także cała europejska gospodarka, czego efektem jest korekta w górę o 0,2 p.p. do 2,3 proc. w 2018 r.

 • 30 listopada 2017

  Polska gospodarka złapała wiatr w żagle

  Opublikowano:

  W czwartek napłynęły bardzo dobre dane makro z krajowej gospodarki. Dynamika PKB w III kw. 2017 r. wyniosła +4,9 proc. w skali roku. Jest to najlepszy rezultat od 2011 roku.

 • 28 listopada 2017

  OECD podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2017 r. o 0,7 pkt. do 4,3 proc.

  Opublikowano:

  Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje, że wzrost PKB Polski wyniesie 4,3 proc. w 2017 r. i 3,5 proc. w 2018 r., podano w czerwcowym wydaniu "Global Economic Outlook". W poprzedniej edycji, w czerwcu br., Organizacja spodziewała się, że wzrost PKB Polski wyniesie 3,6 proc. w 2017 r. i 3,1 proc. w 2018 r. Na 2019 r. OECD prognozuje wzrost PKB Polski na poziomie 3,2 proc.

 • 23 listopada 2017

  PMI znowu w górę. Gospodarcze fundamenty do kontynuacji hossy są mocne

  Opublikowano:

  W czwartek rano poznaliśmy wstępne szacunki indeksów PMI dla Niemiec, Francji i strefy euro. Zdecydowana większość wskaźników znowu zaskoczyła pozytywnie, osiągając nie tylko wartości wyższe niż przed miesiącem, ale i przebijając prognozy analityków.

 • 15 listopada 2017

  Morawiecki: Wzrost PKB ma szansę wynieść powyżej 4 proc. w całym 2017 r.

  Opublikowano:

  Wzrost gospodarczy w Polsce ma szansę przekroczyć 4 proc. r/r w tym roku, uważa wicepremier Mateusz Morawiecki.

 • 30 września 2017

  Historyczny awans. Polska dołączy do grupy rynków rozwiniętych w indeksach FTSE Russell

  Opublikowano:

  FTSE Russell ogłosiła właśnie, że we wrześniu 2018 roku przekwalifikuje Polskę z rynków rozwijających się (emerging markets) do rozwiniętych (developed markets). To pierwszy przypadek zakwalifikowania do elitarnego grona kraju z Europy Środkowo-Wschodniej.

 • 19 września 2017

  Podwyżki stóp dopiero w 2019 roku. Oprocentowanie lokat będzie dalej spadać

  Opublikowano:

  Stopy procentowe w Polsce pozostają rekordowo niskie od marca 2015 roku. W opinii Jerzego Kropiwnickiego z Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmienią się one jeszcze przez 2 lata. To realny scenariusz. Niestety, to zła wiadomość dla wszystkich oszczędzających. Oprocentowanie lokat nie tylko nie wzrośnie, ale prawdopodobnie będzie dalej spadać.

 • 30 sierpnia 2017

  Ożywienie gospodarcze w Polsce utrzyma się w kolejnych latach. Bezrobocie będzie dalej spadać, a płace zaczną szybciej rosnąć

  Opublikowano:

  Jeśli tempo rozwoju gospodarki będzie się utrzymywać, a wszystko na to wskazuje, możemy obserwować spadek bezrobocia do 5–6 proc. – ocenia Rafał Sadoch z Domu Maklerskiego mBanku. To powinno też skutkować przyspieszeniem wzrostu płac. 

 • 31 lipca 2017

  Raport: Co przyniesie III kwartał 2017 r. w Polsce i na świecie?

  Opublikowano:

  Czy wzrost gospodarczy w strefie euro utrzyma się na poziomie 1,8 proc? W jaki sposób będzie przebiegał proces zmniejszania bilansu Fed do 2,5 bln USD? Jakim wyzwaniom będą musiały stawić czoła rynki wschodzące? Między innymi na te pytania odpowiedzi udzielają eksperci z Departamentu Zarządzania Aktywami DM TMS Brokers, w opublikowanym właśnie raporcie Analiza i założenia makroekonomiczne. Opracowanie dotyczy III kwartału 2017 r. 

 • 13 lipca 2017

  Analitycy NBP prognozują, że w 2017 roku PKB wzrośnie o 3,8 proc.

  Opublikowano:

  Prognoza centralna dotycząca dynamiki PKB, przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski wśród 23 analityków w okresie czerwcie-lipiec br., zakłada wzrost na poziomie 3,8 proc. w 2017 r. i 3,7 proc. w 2018 r. oraz 3,4 proc. w 2019 r. wynika z raportu NBP.

 • 30 czerwca 2017

  Wyższe stopy procentowe w Polsce dopiero w 2019? – komentarz walutowy

  Opublikowano:

  W czerwcu inflacja w Polsce nieoczekiwanie wyhamowała do 1,5 proc. i była najniższa od grudnia ubiegłego roku. Dane wzmacniają, powtarzaną jak mantrę, sugestię prezesa Glapińskiego, że również w 2018 roku nie będzie argumentów za podwyżką stóp procentowych w Polsce.

 • 29 maja 2017

  Naimski: Naszym celem jest zastąpienie dostaw gazu z Rosji importem z Północy

  Opublikowano:

  Celem polskich działań dywersyfikacyjnych w odniesieniu do importu gazu jest zastąpienie importu od Gazpromu importem z kierunku północnego, poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 • 26 maja 2017

  Optymizm Polaków najwyższy od dwóch lat

  Opublikowano:

  Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) wzrósł o 0,51 pkt i osiągnął w maju najwyższą wartość w ciągu ostatnich dwóch lat, czyli 104,04 pkt. Najwyższy wzrost dotyczył wzrostu wskaźnika oczekiwań - o 2,56 pkt do 107,4 pkt, podał instytut badawczy Ipsos.

 • 24 maja 2017

  Morawiecki: Wzrost PKB może przekroczyć planowane w budżecie 3,6 proc. w tym roku

  Opublikowano:

  Wzrost gospodarczy w tym roku może być wyższy niż zaplanowane w budżecie 3,6 proc. (wobec 2,7 proc. w ub.r.), uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

 • 18 maja 2017

  K. Białas: To dobry sygnał dla Polaków, którzy zastanawiają się nad zmianą pracy w poszukiwaniu wyższego wynagrodzenia

  Opublikowano:

  Według danych GUS, w kwietniu zatrudnienie znów przyspieszyło i było o 4,6 proc. wyższe niż rok wcześniej. Nieco słabiej wypadł odczyt dot. przeciętnego wynagrodzenia brutto, ale zdaniem Konrada Białasa, głównego ekonomisty Domu Maklerskiego TMS Brokers, osłabienie płac nie jest niepokojące.

 • 16 maja 2017

  Morawiecki: Dane o PKB za I kw. potwierdzają, że wzrost przyspieszy już w tym roku

  Opublikowano:

  Wzrost PKB w I kw. br. w wysokości 4 proc. r/r to rezultat zarówno dużego optymizmu Polaków, jak i poprawy dynamiki aktywności inwestycyjnej, uważa wicepremier, ministra rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Według niego, dane te potwierdzają zapowiadane wyraźne przyspieszenie tempa wzrostu PKB w Polsce już w tym roku.

 • 13 kwietnia 2017

  Analitycy NBP prognozują, że w 2017 roku PKB wzrośnie o 3,4 proc.

  Opublikowano:

  Prognoza centralna dotycząca dynamiki PKB, przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski (NBP) wśród 25 analityków w okresie marzec-kwiecień br. zakłada wzrost na poziomie 3,4 proc. w 2017 r. i 3,5 proc. w 2018 r. oraz 3,4 proc. w 2019 r. wynika z raportu NBP.

 • 20 lutego 2017

  Komentarz: Dobre dane nie wsparły złotego, to niepokojący sygnał

  Opublikowano:

  Opublikowane w ostatni piątek bardzo dobre dane z polskiej gospodarki nie pomogły złotemu, który osłabił się do głównych walut. To zły znak. Nie tylko pokazuje, że dobre wiadomości z kraju są już w cenach, a rynek pozostaje pod głównym wpływem czynników globalnych, ale też może zapowiadać osłabienie złotego.

 • 19 października 2016

  Po krótkim odreagowaniu powrót do spadków? – analiza techniczna GBP/USD

  Opublikowano:

  Funt Brytyjski w tym roku osłabił się w stosunku do dolara najmocniej spośród 31 istotnych walut świata. Obecna sytuacja techniczna pary GBP/USD pozwala co prawda liczyć na krótkie odreagowanie, ale w średnim terminie podstawowym kierunkiem są spadki.

 • 02 czerwca 2016

  Jest decyzja EBC w sprawie polityki pieniężnej

  Opublikowano:

  Komunikat prasowy, 2 czerwca 2016 r. Na dzisiejszym posiedzeniu, które odbyło się w Wiedniu, Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz ‑0,40 proc. Jeśli chodzi o niestandardowe środki […]

 • 19 maja 2016

  Komentarz giełdowy: Rzeź na GPW, WIG20 spadł poniżej 1.800 pkt.

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , ,

  Przed potężną falą wyprzedaży warszawskiej giełdy nie uchroniła nawet seria dobrych odczytów z polskiej gospodarki. W czwartek indeks blue chipów spadł o blisko 2,3 proc. i wylądował tuż poniżej poziomu 1.800 pkt. W skali Europy gorzej wypadł dzisiaj tylko rosyjski RTS, który tąpnął o 3,8 proc.


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku