X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Machina amerykańskich sankcji rozkręca się

Opublikowano: 2018-08-09 18:14:14

Pomimo przymierzania się Wall Street do rekordów oraz w miarę udanej sesji azjatyckiej, inwestorzy na Starym Kontynencie kolejny dzień zachowywali wyraźną powściągliwość.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

W czwartek przewaga europejskich indeksów nieznacznie traciła na wartości, a WIG20 przez większą część sesji pozostawał wokół poziomu neutralnego. W polskim indeksie blue chipów na niechlubny tytuł lidera spadków zapracował sobie Alior, który tracił momentami ponad 5 proc. Jest to o tyle zaskakujące, że jeszcze wczoraj rynek „świętował” fiasko rozmów dotyczących fuzji tego banku z Pekao. Największą dodatnią kontrybucję do indeksu wniosły dziś z kolei akcje PKO BP, które zyskały 2,3 proc. Machina amerykańskich sankcji rozkręca się na dobre – po Turcji przyszedł czas na Rosję. W środę Departament Stanu w USA wprowadził kolejny pakiet sankcji wobec Rosji jako odpowiedź na marcowy zamach przeprowadzony na rosyjskiego agenta Siergieja Skripala. W czwartek dolar zyskuje wobec rubla ok. 2,6 proc., RTS traci z kolei 2 proc. Trzeba jednak przyznać, że od momentu mocnego ciosu w postaci kwietniowych sankcji, rosyjska waluta pozostawała względnie stabilna. Czarę goryczy przelała wczorajsza wiadomość o nowym pakiecie, który wejdzie w życie jeszcze w tym miesiącu, a polegać ma na zakazie eksportu do Rosji „dóbr o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa”. Można powiedzieć, że ruch ten ma raczej wymiar symboliczny, niemniej jednak strona amerykańska zastrzega, że na tym może się nie skończyć. Nie jest to jednak jedyny problem Moskwy – niepewna perspektywa utrzymania się cen ropy naftowej na obecnych poziomach jest kolejnym, istotnym ryzykiem. We wczorajszym komentarzu wspominaliśmy o słabnącej fali optymizmu w kontekście tego surowca. Jednym z pierwszych wydarzeń, które w sposób wymowny pokazało narastający sceptycyzm była reakcja na lipcowe spotkanie Trumpa z Putinem w Helsinkach – wydarzenie to niczego nowego nie wniosło, mimo to ceny ropy zaliczyły gwałtowny zjazd w dół. Dodatkowo zauważamy, że o ile dotychczas temat wojny handlowej dołował wyceny miedzi i innych metali przemysłowych, o tyle ostatnie dni pokazują, że patowa sytuacja negocjacyjna na linii USA-Chiny zaczyna również ciążyć na rynku ropy naftowej. WIG20 zakończył ostatecznie czwartkową sesję wzrostem o 0,8 proc. Nieznaczne zwyżki pojawiły się również na indeksach reprezentujących małe i średnie spółki – sWIG80 zyskał 0,2 proc. a mWIG40 0,3 proc. W momencie pisania komentarza, amerykański dolar zyskuje wobec złotego ok. 0,6 proc., co jest pośrednio efektem omawianej wcześniej słabości rubla oraz tureckiej liry. Fiasko rozmów tureckiej delegacji, która próbowała poprawić chłodne relacje z USA dołuje w dalszym ciągu lirę (o godzinie siedemnastej kurs USD/TRY zyskuje ok. 3,4 proc. przekraczając dotąd niepokonany poziom 5,45).

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 9 sierpnia 2018 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • CD Projekt opublikował garść nowych screenshotów z gry Cyberpunk 2077

  Warszawskie studio na targi do Kolonii wybrało się głównie w celach biznesowych i zrezygnowało z oficjalnych pokazów. Na otarcie łez CD Projekt zaserwował fanom Cyberpunka garść nowych screenshotów z gry.

 • Echo Investment rozpoczęło budowę kolejnego biurowca w Browarach Warszawskich

  Echo Investment rozpoczęło budowę biur w bezpośrednim sąsiedztwie odrestaurowanej Willi Schiele - dawnego domu właścicieli słynnych Browarów Warszawskich. Będzie to najwyższy, 14-kondygnacyjny budynek komercyjny tego projektu. 

 • Maciej Szymański nowym prezesem Kredyt Inkaso

  Rada nadzorcza Kredyt Inkaso powołała na stanowisko prezesa Macieja Szymańskiego na okres wspólnej trzyletniej kadencji obejmującej lata 2016-2019 ze skutkiem na 28 sierpnia 2018 r. 

 • Asbis skokowo zwiększył przychody w lipcu

  Asbis wypracował w lipcu br. skonsolidowane przychody na poziomie ok. 158 mln USD, wobec 94 mln USD w lipcu 2017 r., co oznacza wzrost o ok. 67 proc., podała spółka, powołując się na wstępne dane szacunkowe. We wtorek przed południem kurs akcji rośnie o prawie 2 proc.

 • Surowce: Cena złota w górę na skutek osłabienia USD

  Po gwałtownej przecenie metali szlachetnych w poprzednim tygodniu, początek bieżącego tygodnia przynosi odreagowanie zniżek. Notowania złota dzisiaj rano rosną, kontynuując ruch z piątku i poniedziałku, i docierając obecnie do okolic 1.200 USD za uncję. Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku