X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Komentarz giełdowy: Powiew optymizmu

Opublikowano: 2017-06-19 17:23:17

Rynki akcyjne na stracie nowego tygodnia żyły wynikami II tury wyborów parlamentarnych we Francji, dzięki którym pełnię władzy w swoich rękach zebrał prezydent Macron. Co więcej, po długim weekendzie bardzo dobre nastroje były widoczne na warszawskim parkiecie.

Partia Macrona wraz sojusznikami zdobyli 361 z 577 wszystkich mandatów.

Dobry sentyment na europejskich rynkach akcyjnych jest wynikiem zdecydowanej wygranej ugrupowania prezydenta Macrona w II turze wyborów parlamentarnych we Francji. Tamtejszy parlament składa się z 577 miejsc i do większości wymagane jest 289 miejsc. Członkowie partii Macrona oraz jej sojusznicy z MoDem zdobyli 361 mandatów. Wygrana jest więc mniejsza od wcześniejszych oczekiwań na poziomie 390-445 miejsc, a frekwencja była zadziwiająco niska. Jednakże i tak nowy prezydent ma w zasadzie pełnię władzy w swoich rękach i rynki teraz liczą, że uda mu się zreformować drugą co do wielkości gospodarkę strefy euro. Poprawa koniunktury nad Sekwaną powinna być korzystna dla całego kontynentu. W efekcie paryski CAC 40 podszedł w górę znacznie powyżej 1 proc., podobnie zresztą, jak niemiecki DAX, który powrócił ponad barierę 12.900 pkt.

Na Wall Street także widać dobre nastroje. Wzrostom przewodzi technologiczny Nasdaq, który jednak wciąż znajduje się znacznie poniżej poziomów sprzed na początku czerwca. Należy także wyróżnić indeks Dow Jones, który zameldował się przy poziomie 21.500 pkt, czym wyznaczył nowe historyczne szczyty. Podobnie ma się sytuacja w przypadku indeksu S&P 500, który oscyluje w pobliżu 2.450 pkt.

>> Zobacz także: EUR/PLN znów powyżej 4,21
xtb-online-trading-logo-(1)

Optymizm inwestorów jest również obecny w Warszawie, a dodatkowo dane z polskiego rynku pracy wypady solidnie. W maju zatrudnienie wzrosło o 4,5 proc. r/r, czyli w nieco słabszym tempie niż zakładał konsensus celujący w 4,6 proc. Jest to i tak bardzo solidny wynik. Zdecydowanie in plus zaskoczyły płace – tutaj odnotowano wzrost z 4,1 proc. do 5,4 proc. r/r, podczas gdy oczekiwano +4,9 proc. W efekcie dynamika nominalnego funduszu płac przewyższyła szczyty z przełomu 2010 oraz 2011 roku. To dobry sygnał dla przyszłej konsumpcji. GPW ma także nowego prezesa. Został nim Marek Dietl, który do tej pory zasiadał w radzie nadzorczej tej spółki, a także był m.in. doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. Przy Książęcej najlepiej dziś radziły sobie blue chipy. WIG20 w niezłym stylu powrócił ponad poziom 2.300 pkt. W przypadku pozostałych indeksów, mWIG40 wzrósł o 0,6 proc., a cały WIG odbił o 0,9 proc. Jedynie sWIG80 notował marginalny spadek rzędu 0,3 proc.

Komentarz przygotował: Michał Dąbrowski. młodszy analityk rynków finansowych XTB

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku