X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

JSW z wysokimi zyskami za 2017 r., ale bez dywidendy. Inwestorzy wyprzedają akcje

Opublikowano: 2018-03-13 10:29:23

Omawiane walory:

Jastrzębska Spółka Węglowa odnotowała gigantyczną poprawę wyników w ujęciu r/r. Skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej za 2017 r. wyniósł 2.538,9 mln zł wobec zaledwie 6,7 mln zł zysku rok wcześniej. Języczkiem u wagi okazała się jednak kwestia dywidendy.

(Fot. JSW)

– W 2017 roku grupa kapitałowa JSW osiągnęła zysk netto [ogółem] w wysokości 2 543,3 mln zł wobec 4,4 mln zł w roku 2016. Tak dobre wyniki finansowe to efekt korzystnych cen węgla koksowego, działań optymalizacyjnych oraz konsekwentnej realizacji programu restrukturyzacji – czytamy w komunikacie poświęconym wynikom.

Zysk operacyjny wyniósł 3.116,5 mln zł wobec 226,6 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDA grupy JSW wzrosła o prawie 270 proc. r/r i wyniosła 3,9 mld zł w 2017 roku.

– Dobrym wynikom finansowym sprzyjały przede wszystkim wysokie ceny surowców. Warto podkreślić, że średnia cena węgla koksowego dla odbiorców zewnętrznych wyniosła 656,70 zł za tonę, a więc o 65 proc. więcej niż w 2016 roku. Średnia cena koksu wzrosła o 60 proc. i osiągnęła wartość 936,01 zł za tonę – czytamy dalej.

>> Akcje z GPW? 1 PLN +0,08%. Akcje amerykańskie? €0,50 + $0,004 za akcję. Inwestuj z DEGIRO.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 8.877,2 mln zł w 2017 r. wobec 6.731,3 mln zł rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2017 r. wyniósł 2.422,1 mln zł wobec 371,99 mln zł zysku rok wcześniej.

– Wyniki 2017 roku są dla nas satysfakcjonujące, zwracam jednak uwagę, że funkcjonujemy na cyklicznym i zmiennym rynku. By dalej śmiało patrzeć w przyszłość, musimy realizować kierunki rozwoju spółki przyjęte pod koniec 2017 roku w ‚Strategii Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z uwzględnieniem Spółek Zależnych GK JSW na lata 2018-2030’ – powiedział prezes Daniel Ozon, cytowany w komunikacie.

– Prorozwojowa strategia JSW wyznacza najważniejsze kierunki organicznego rozwoju grupy kapitałowej JSW. Ambitne plany inwestycyjne i innowacyjne rozwiązania zwiększające efektywność pozwolą spółce zwiększyć produkcję węgla koksowego do 85 proc. w produkcji węgla ogółem w kolejnych latach, a w efekcie osiągać optymalne wyniki finansowe – dodał.

JSW zatrzyma zyski dla siebie

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydował o zawieszeniu polityki dywidendowej JSW w odniesieniu do zysku za 2017 rok. Decyzja wynika z zobowiązań jakie spółka posiada względem obligatariuszy.

– Mając na uwadze zapisy porozumienia z obligatariuszami, o którym spółka informowała w raporcie bieżącym nr 45/2016 oraz konieczność odbudowania kapitału zapasowego uszczuplonego w latach poprzednich, zarząd spółki nie będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu JSW wypłaty dywidendy za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2017 roku. – czytamy w komunikacie.

Brak dywidendy z ubiegłorocznego zysku to spora niespodzianka dla akcjonariuszy. Zgodnie z tegorocznymi deklaracjami, w 2018 roku JSW miało rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy na poziomie 30 proc. skonsolidowanego zysku netto za 2017 rok.

– Zgodnie z polityką dywidendową stosowaną przez spółkę zarząd spółki w 2018 roku powinien rekomendować Walnemu Zgromadzeniu JSW wypłatę dywidendy na poziomie co najmniej 30 proc. skonsolidowanego zysku netto za 2017 rok. – czytamy w poniedziałkowym komunikacie.

Kwestia dywidendy przeważyła na sentymencie do akcji JSW. We wtorek akcje spółki tanieją o ponad 3 proc. do 94,70 zł.

notowania

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o jsw)

 • Energetyka może zatopić GPW, w grze T-Bull, Altus i Gino Rossi

  Jeszcze rano wizja podwyżek cen energii, a więc i wyższych zysków koncernów energetycznych, pomagała GPW. Niestety, to może być krótkotrwały impuls, a ta sama energetyka może zatopić indeksy. Sporo dziś dzieje się też na akcjach JSW, T-Bull, Altus TFI i Gino Rossi.

 • Rosną szanse na techniczne odbicie, w grze JSW i rekordowo tanie spółki energetyczne

  We wtorek przed południem WIG20 traci ponad 1 proc., ale spora w tym zasługa odcięcia dywidend od akcji PZU i Lotosu. W szerszej perspektywie rynek jest już mocno wyprzedany, a to stwarza dobrą okazję do przynajmniej korekcyjnego odbicia na GPW.

 • mWIG40 przerwał czarną serię, gorąco na JSW i Polimeksie-Mostostalu

  Tylko dzięki ofensywie popytu w ostatniej godzinie sesji WIG20 i mWIG40 zakończyły sesję na plusie. Giełdowym średniakom udało się przerwać trwającą już niemal dwa tygodnie serię spadków. W poniedziałek w centrum uwagi były przede wszystkim akcje JSW i Polimeksu-Mostostalu.

 • Coraz ciemniejsze chmury nad rynkiem

  Wprawdzie już od dobrych kilku dni NYSE straciło ochotę do wybijania kolejnych szczytów, a akcje poruszały się tak naprawdę w trendzie bocznym, ale jeszcze do środy reakcja na postępujące na całym świecie spadki była tak naprawdę symboliczna. Wczorajsze zamknięcie na poziomie niższym o 0,9 proc. niż dzień wcześniej w połączeniu z minusowym otwarciem dzisiaj zaczyna już budzić podejrzenia, że wyczekiwana od dłuższego czasu korekta się rozpoczęła.

 • TFI Energia ma porozumienie z Altus TFI dot. zawieszenia zgody na zarządzanie częścią portfela

  Altus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) zawarło dziś porozumienie dotyczące zawieszenia zgody na zarządzanie częścią portfela inwestycyjnego należącego do Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Energia funduszu JSW Stabilizacyjny FIZ oraz uprawnień do pobierania z tego tytułu wynagrodzenia. Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku