X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

JP Morgan: Przejęcie Pekao wzmocni potencjał dywidendowy PZU

Opublikowano: 2017-01-11 10:31:11

Omawiane walory: ,

Biuro w raporcie z 5 stycznia wystawiło zalecenie neutralnie dla akcji ubezpieczyciela z ceną docelową o blisko 8 proc. wyższą od wtorkowego zamknięcia na GPW.

JP Morgan wycenił jeden walor PZU na 37 zł. Zdaniem analityków, inwestycja w bank Pekao zwiększy wartość dywidend ubezpieczyciela w kolejnych latach. Prognoza biura dla wypłaty z zysku za 2017 rok wzrosła do 1,82 zł z 1,70 zł oczekiwanych wcześniej, a za 2018 rok do 1,97 zł z 1,80 zł.

W ubiegłym roku największy polski ubezpieczyciel wypłacił 2,08 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniosła 7,5 proc. i była najwyższa wśród blue chipów.

Na początku grudnia 2016 roku PZU i Polski Fundusz Rozwoju (PFR) uzgodniły warunki przejęcia 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł. Cena za jedną akcję banku wyniosła 123 zł. Ubezpieczyciel za pakiet 20 proc. akcji zapłaci 6,46 mld zł, a PFR za 12,8 proc. – 4,1 mld zł. Rynkowi eksperci pozytywnie oceniają fuzję. Bank Pekao słynie z regularnych i wysokich dywidend. W 2016 roku drugi co do wielkości bank w kraju podzielił między akcjonariuszy kwotę 2,28 mld zł. Wypłata 8,70 zł na akcję dała stopę 5,92 proc. i była czwartą z rzędu dywidendą banku o stopie przekraczającej 5 proc. Gdyby transakcja z Unicredit odbyła się rok wcześniej (przed ustaleniem prawa do dywidendy Peako), PZU w ramach 20-proc. udziału otrzymałoby 456 mln zł z zysku banku za 2015 r. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom PZU

W tym tygodniu prezes PFR w wywiadzie prasowym dla DGP przyznał, fundusz może sprzedać w ciągu najbliższych lat swój udział w Pekao. Dodał, że sprzedaż akcji mogłaby się odbyć w drodze oferty publicznej dla drobnych inwestorów.

>> Okiełznaj rynki finansowe. Zapisz się na bezpłatne szkolenie w Twoim mieście

W środę akcje PZU krążą wokół poziomu odniesienia na 34,30 zł. Dzień wcześniej notowania ubezpieczyciela zyskały blisko 1,6 proc. i przebiły szczyt z marca 2016 roku.

wykres_pzu

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Pekao, PZU)

 • Rekomendacja KNF ws. obligacji uderzy głównie w Getin Noble Bank

  Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje, aby wartość nominalna pojedynczej podporządkowanej obligacji we wszystkich kolejnych emisjach banków wynosiła co najmniej 400 tys. zł. Wysoki próg wejścia ma chronić drobnych inwestorów, ale już dla Getin Noble Banku, który w ostatniej ofercie ustalił minimalny zapis na 25 tys. zł, to może oznaczać spore problemy z pozyskaniem kapitału.

 • Trzeszczą wsparcia na polskich indeksach, w grze KGHM, XTB i CD Projekt

  Silna przecena akcji KGHM-u i minorowe nastroje na zagranicznych rynkach ciążą indeksom w Warszawie. Po wynikach drożeje natomiast PZU, a XTB i CD Projekt odreagowują spadki z poprzednich sesji.

 • PZU podtrzymuje, że chce wypłacić wyższą r/r dywidendę na akcję za 2017 r.

  Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) wypłaci w tym roku dywidendę na akcję wyższą od ubiegłorocznej, poinformował prezes Paweł Surówka. 

 • PZU miał 700 mln zł zysku netto w III kwartale 2017 r.

  Powszechny Zakład Ubezpieczeń odnotował 700 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2017 r. wobec 649 mln zł zysku rok wcześniej. W środę rano akcje największego polskiego ubezpieczyciela rosną o 1,4 proc. i są najsilniejszym ogniwem w segmencie blue chipów.

 • Raportowy rozkład jazdy na szczyt sezonu wyników za III kwartał

  To będzie wyjątkowo pracowity tydzień dla inwestorów z GPW. Według wyliczeń StockWatch.pl, w ciągu pięciu najbliższych dni na rynek trafi ponad pół tysiąca raportów. Sprawdziliśmy, jakie znane i lubiane przez drobnych inwestorów firmy opublikują dane finansowe za III kwartał.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku