X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

JP Morgan: Przejęcie Pekao wzmocni potencjał dywidendowy PZU

Opublikowano: 2017-01-11 10:31:11

Omawiane walory: ,

Biuro w raporcie z 5 stycznia wystawiło zalecenie neutralnie dla akcji ubezpieczyciela z ceną docelową o blisko 8 proc. wyższą od wtorkowego zamknięcia na GPW.

Pekao
127,30 +0,40 (+0,32%)
PZU
45,60 +0,30 (+0,66%)

JP Morgan wycenił jeden walor PZU na 37 zł. Zdaniem analityków, inwestycja w bank Pekao zwiększy wartość dywidend ubezpieczyciela w kolejnych latach. Prognoza biura dla wypłaty z zysku za 2017 rok wzrosła do 1,82 zł z 1,70 zł oczekiwanych wcześniej, a za 2018 rok do 1,97 zł z 1,80 zł.

W ubiegłym roku największy polski ubezpieczyciel wypłacił 2,08 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniosła 7,5 proc. i była najwyższa wśród blue chipów.

Na początku grudnia 2016 roku PZU i Polski Fundusz Rozwoju (PFR) uzgodniły warunki przejęcia 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł. Cena za jedną akcję banku wyniosła 123 zł. Ubezpieczyciel za pakiet 20 proc. akcji zapłaci 6,46 mld zł, a PFR za 12,8 proc. – 4,1 mld zł. Rynkowi eksperci pozytywnie oceniają fuzję. Bank Pekao słynie z regularnych i wysokich dywidend. W 2016 roku drugi co do wielkości bank w kraju podzielił między akcjonariuszy kwotę 2,28 mld zł. Wypłata 8,70 zł na akcję dała stopę 5,92 proc. i była czwartą z rzędu dywidendą banku o stopie przekraczającej 5 proc. Gdyby transakcja z Unicredit odbyła się rok wcześniej (przed ustaleniem prawa do dywidendy Peako), PZU w ramach 20-proc. udziału otrzymałoby 456 mln zł z zysku banku za 2015 r. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom PZU

W tym tygodniu prezes PFR w wywiadzie prasowym dla DGP przyznał, fundusz może sprzedać w ciągu najbliższych lat swój udział w Pekao. Dodał, że sprzedaż akcji mogłaby się odbyć w drodze oferty publicznej dla drobnych inwestorów.

>> Okiełznaj rynki finansowe. Zapisz się na bezpłatne szkolenie w Twoim mieście

W środę akcje PZU krążą wokół poziomu odniesienia na 34,30 zł. Dzień wcześniej notowania ubezpieczyciela zyskały blisko 1,6 proc. i przebiły szczyt z marca 2016 roku.

wykres_pzu

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Pekao, PZU)

 • Nowe rekomendacje dla sześciu spółek z sektora bankowego

  Analitycy Noble Securities podtrzymali rekomendacje dla 4 banków - Alior Banku, ING Banku Śląskiego, Banku Millennium oraz Banku PEKAO i obniżyli zalecenia dla mBanku i PKO Banku Polskiego, wynika z raportu datowanego na 21 czerwca. W ich ocenie, trwająca od początku roku dobra passa banków jeszcze się nie skończyła. 

 • Banki ciągną w górę indeksy, Pekao na celowniku analityków

  Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się od mocnego uderzenia. Indeksy w górę ciągnie sektor bankowy, który pozytywnie reaguje na wieści z Włoch. Liderem wzrostów są akcje PEKAO, których kurs podbija dodatkowo rekomendacja od analityków JP Morgan.

 • WIG20 wybronił się na 2.300 pkt. Mocne wzrosty na Echo i Calatravie

  Piątkowa sesja na giełdzie w Warszawie upłynęła pod znakiem niewielkich zmian indeksów, przy nieco większych wahaniach samych spółek. To wszystko wpisywało się w obraz całego tygodnia, który nie przyniósł zmian układu sił na wykresach.

 • Komentarz giełdowy: Huśtawka nastrojów trwa dalej

  Czwartek nie przyniósł przełomu. Na większość europejskich indeksów giełdowych w Europie powrócił pesymizm, a ponadto otwarcie na Wall Street także było czerwone. Inwestorzy prawdopodobnie ograniczają ekspozycję swoich portfeli przed startem okresu wakacyjnego, sprzedając część rekordowo drogich akcji.

 • Nowe rekomendacje dla siedmiu znanych spółek z sektora bankowego

  Analitycy DM PKO BP zajmujący się sektorem bankowym są pozytywnie nastawieni jedynie do akcji ING Banku Śląskiego, neutralnie do akcji Banku PEKAO i Millennium, natomiast negatywnie - do walorów BZ WBK, mBanku, Handlowego oraz Alior Banku, wynika z raportu datowanego na 12 czerwca.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku