X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Inwestorzy wyprzedają akcje przed weekendem, w grze PBG i Agora

Opublikowano: 2017-08-11 12:27:46

Omawiane walory: , , , , , , , ,

Na światowych rynkach wciąż utrzymuje się risk-off. W piątek inwestorzy wolą dmuchać na zimne i z obawy, że w weekend dojdzie do dalszej eskalacji napięć na linii USA-Korea, skracają pozycje na akcjach.

Giełdy na całym świecie żyją doniesieniami na temat napięć na linii USA-Korea (Źródło: Okładka The Economist)

Giełda w Warszawie kończy tydzień na czerwono. Na wartości tracą wszystkie indeksy. U źródeł przeceny, podobnie jak to miało miejsce w ostatnich dniach, stoi geopolityka. Wzrost napięcia na linii USA-Korea Północna stał się silnym bodźcem do realizacji zysków. Wczoraj mocno dotknęło to Wall Street, gdzie indeks S&P 500 zanotował spadek o 1,45 proc., a Nasdaq Composite aż o 2,13 proc., co może zwiastować początek większej korekty. Tak silna przecena, która następnie popsuła dziś nastroje w Azji i Europie, to jasny sygnał, jak istotny jest obecnie czynnik ryzyka geopolitycznego. Szczególnie, że w tej chwili nie sposób wykluczyć, iż w weekend dojdzie do dalszej eskalacji napięć na linii USA-Korea.

W piątek po trzech godzinach handlu indeks WIG20 tracił 0,4 proc. i testował poziom 2.372 pkt., WIG znajdował się na poziomie 62.106,4 pkt. (-0,55 proc.), mWIG40 na 4.817,8 pkt. (-0,6 proc.), a sWIG80 15.387,7 pkt. (-0,3 proc.). O 12:00 obroty na całym rynku wyniosły 280 mln zł i były zbliżone do czwartkowych. >> Zobacz także: DAX cofa się na nowe minima po świeżych komentarzach Trumpa

W przypadku dużych spółek piątek jest trzecim z rzędu dniem spadków. W efekcie wtorkowy dynamiczny atak na majowe maksima ostatecznie okazał się pułapką zastawioną na giełdowe byki, co może zapowiadać powrót do minimum 2.300 pkt. Szczególnie jeżeli przyjąć, że właśnie rozpoczęła się większa i dłuższa korekta na Wall Street. Układ sił nie zmienił się natomiast na wykresie indeksu sWIG80. Niezmiennie indeks ten spisuje się fatalnie, osuwając się już od kwietnia. Dziś znalazł się na najniższych poziomach od lutego. Słabość sWIG80 jest tak duża, że pomimo obserwowanego już pewnego wyprzedania, wciąż utrzymuje się duże ryzyko silnego załamania indeksu.

notowania

W gronie największych spółek najlepiej radzą sobie przedstawiciele branży energetycznej. Akcje Energi drożeją o 2,2 proc. do 12,39 zł, PGE o 1,5 proc. do 13,23 zł, a Tauron Polska Energia o 0,5 proc. do 3,72 zł. Nie należy z tego jednak wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Wzrosty są tylko odreagowaniem silnych spadków z ostatnich dwóch dni, gdy akcje te taniały w reakcji na rozczarowujące raporty kwartalne.

Liderami spadków wśród spółek z indeksu WIG20 są BZ WBK (-2,8 proc.) i JSW (-1,8 proc.). Słabo spisuje się też KGHM, którego akcje taniały o 1,3 proc. do 119 zł, spadając trzeci kolejny dzień i wracając do lokalnego dołka z początku miesiąca. W tym przypadku spadki są skorelowane z zachowaniem cen miedzi na świecie. Ta również tanieje. Jedynym pozytywem jest to, że póki co sytuację na miedzi można określać jako realizację zysków. Dziś na wartości łącznie traciło 16 z 20 spółek WIG20.

Na spadającym rynku można też znaleźć zielone wyjątki. Jednym z nich jest Agora. Akcje właściciela „Gazety Wyborczej” drożeją o 4,8 proc. do 16,45 zł, czemu towarzyszą wyższe obroty. W efekcie akcje Agory przełamały lokalne maksima z końca lipca i są najdroższe od marca br. Ten wzrost popytu jest reakcją na pozytywnie przyjęty przez inwestorów raport finansowy spółki za II kwartał br. Podjęte działania restrukturyzacyjne sprawiły, że Agora wypracowała 0,4 mln zł zysku netto, podczas gdy analitycy oczekiwali straty na poziomie 0,9 mln zł. Zysk EBITDA w tym okresie wzrósł o 37 proc. w relacji rocznej do 31,4 mln zł i był o 19 proc. wyższy od prognoz. Przychody zaś ukształtowały się na poziomie 282,7 mln zł, co oznacza spadek o niespełna 5 proc. w stosunku do II kwartału 2016 roku i jest wynikiem nieznacznie słabszym od oczekiwań. Wyniki Agory potwierdzają niedany optymizm analityków Domu Maklerskiego mBanku wobec tej spółki, którzy zalecali kupno jej akcji z ceną docelową na poziomie 18,80 zł.

W reakcji na wyniki kwartalne dobrze też spisuje się Serinus, którego akcje drożeją o 2,8 proc. do 1,09 zł, przejściowo rosną do 1,15 zł. Tym samym na wykresie tej spółki pojawiła się szansa na zakończenie konsolidacji i nieco mocniejszy ruch w górę.

Gorącym tematem pozostają akcje PBG. W piątek notowania spółki spadają o 11,1 proc. do 0,32 zł, wyznaczając nowe historyczne minima. Przecena to niezmiennie efekt wprowadzenia do obrotu w poniedziałek nowych akcji o wartości 0,02 zł i stanowiących blisko 97 proc. wszystkich notowanych akcji. Decyzja ta była wynikiem układu z wierzycielami. W efekcie akcje PBG w tydzień potaniały o 88 proc. Jedyną pozytywną wiadomością jest to, że wraz z kolejnymi spadkami maleją obroty na spółce. To może sugerować, że potencjał spadkowy powoli się wyczerpuje. Aczkolwiek, PBG to wciąż bardzo spekulacyjny walor.

notowania

Koncentracja uwagi na geopolityce sprawia, że nieco traci na znaczeniu główne wydarzenie obecnego tygodnia. Mianowicie, zaplanowana na godzinę 14:30, publikacja amerykańskich danych o inflacji konsumenckiej. W lipcu prognozowany jest wzrost inflacji CPI do 1,8 proc. w relacji rocznej z 1,6 proc. miesiąc wcześniej, przy jednoczesnej stabilizacji inflacji bazowej na poziomie 1,7 proc. Dane te będą analizowane w kontekście przyszłych decyzji Fed ws. stóp procentowych. Dlatego też wyższa inflacja zwiększy szanse na podwyżkę stóp w grudniu (już trzecią w tym roku), dając tym samym kolejny bodziec do sprzedaży akcji. Niższa od prognoz inflacja powinna wywołać zaś odwrotną reakcję.

Uzupełnieniem powyższych danych będą wystąpienia publiczne przedstawicieli Fed. O godzinie 15:40 rozpocznie się wystąpienie Roberta Kaplana z Fed w Dallas, a o 17:30 wypowie się Neel Kashkari z Fed w Minneapolis.

Po południu zostaną też opublikowane dane z polskiej gospodarki. Inwestorzy poznają finalny odczyt lipcowych danych o inflacji CPI (prognoza: 1,7 proc. r/r) oraz czerwcowy raport o saldzie rachunku bieżącego (prognoza: -695,5 mln EUR). Obie te „figury” tradycyjnie jednak nie powinny wywołać większych emocji wśród graczy giełdowych. Krajowe dane będą przez nich mocniej obserwowane dopiero w przyszłym tygodniu, gdy m.in. zostanie opublikowane PKB oraz raporty o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Wzrost ryzyka geopolitycznego i dalsze pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie ciąży nie tylko warszawskiej giełdzie, ale również złotemu. Traci on do wszystkich głównych walut. Za euro trzeba zapłacić 4,29 zł, czyli najwięcej od 5. miesięcy. Dolar drożeje o 1,3 gr i kosztuje 3,6490 zł. Szwajcarski frank natomiast, który jeszcze przed tygodniem kosztował 3,6765 zł, dziś wrócił powyżej 3,80 zł i jest najdroższy od ponad dwóch tygodni.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Agora, bzwbk, energa, jsw, kghm, PBG, PGE, serinus, TAURONPE)

 • Amerykańskie banki otwierają sezon wyników. W Warszawie CD Projekt rośnie jak na drożdżach

  Pierwsza połowa piątkowej sesji na GPW upłynęła pod znakiem umiarkowanych spadków. Ot, kolejna wakacyjna sesja, połączona z wyczekiwaniem na wyniki amerykańskich banków. W tym czasie w centrum uwagi pozostawał CD Projekt i nowe rekordy cenowe na jego kursie akcji.

 • Haitong Bank ściął wyceny akcji ośmiu banków

  Biuro w raporcie z 10 lipca zaktualizowało rekomendacje dla ośmiu czołowych reprezentantów sektora bankowego. Faworytami Haitong Banku są obecnie PKO BP, Pekao, Alior, BZ WBK i Handlowy.

 • Trump dał pretekst do wyprzedaży akcji. Mocne spadki na KGHM-ie i Budimeksie

  W środę giełda w Warszawie żyje tematem kolejnej odsłony wojny handlowej między USA a Chinami oraz wynikami finansowymi rodzimych spółek. W centrum uwagi znalazł się KGHM i Budimex. 

 • Rynki łapią oddech

  Poniedziałkowa sesja zakończyła się wzrostami na większości parkietów azjatyckich. Hang Seng zyskał 1,3 proc., natomiast Nikkei 1,2 proc. Zjawisko to potwierdza, że dotychczasowe decyzje w kontekście wojny handlowej zostały już uwzględnione w cenach. Nie zmienia to jednak faktu, że przed nami wiele ryzyk, które poważnie mogą zachwiać globalnymi nastrojami. Nie ulega wątpliwości, że atmosfera wokół rynków wschodzących wciąż pozostaje daleka od idealnej.

 • Nieśmiałe wzrosty na starcie tygodnia, w centrum uwagi KGHM i Ciech

  Temat wojen handlowych chwilowo zszedł na dalszy plan, a inwestorzy powoli zerkają w kierunku zbliżającego się dużymi krokami sezonu wyników. Na GPW z poprawy nastrojów korzystają przede wszystkim KGHM i Ciech. Niestety, perspektywy na kolejne sesje nie są zbyt optymistyczne. Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku