X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Ile trzeba mieć kapitału, by inwestować w obligacje?

Opublikowano: 2017-11-24 13:12:04

Jan Karczewski, ekspert z Michael/Ström DM przekonuje, że brak znaczącego kapitału nie musi być przeszkodą w inwestycjach. Kluczem do sukcesu jest systematyczne odkładanie nawet niewielkich sum i osiąganie regularnych stóp zwrotu.

Teoretycznie do zakupu obligacji na rynku wtórnym lub na rynku pierwotnym w ramach emisji publicznych wystarczy 100 zł. Tyle tylko, że taka inwestycja ma niewielki sens – odsetki od 100 zł wyniosą ok. 5 zł brutto, czyli nieco ponad 4 zł netto przez rok. To raczej niskie wynagrodzenie za trud związany z analizą emitenta i samym złożeniem zapisu. Między innymi dlatego w praktyce średnia wartość składanych zapisów jest wyższa i z reguły przekracza 100 tys. zł (w emisjach publicznych).

Nie każdy jednak dysponuje takim kapitałem, co nie oznacza jeszcze, że inwestycje w obligacje tracą sens. Zamiast kapitału można bowiem wykazać się systematycznością. Obligacje odpłacą się regularnie wypłacanymi zyskami, których wysokość da się w przybliżeniu oszacować.

To ostatnie zastrzeżenie ma kluczowe znaczenie. Co prawda w przypadku inwestycji o zmiennych stopach zwrotu, takich jak akcje, jesteśmy w stanie wyznaczyć historyczne średnie stopy zwrotu, lecz nie ma żadnych gwarancji, że w kolejnych latach będą one takie same. Poszukując regularności musimy zwrócić się w stronę instrumentów dających stałe stopy zwrotu takich jak lokaty, obligacje czy mieszkania pod wynajem. Te ostatnie wymagają jednak posiadania istotnych zasobów kapitałowych, pozostają więc lokaty i obligacje – tu zainwestować można nieomal dowolnie niską kwotę.

Wrogiem stałych stóp zwrotu jest przy tym inflacja, która niepostrzeżenie przejada znaczną część wypracowanych zysków. W przypadku lokat, może to być nawet całość zysków, choć zdarzają się też okresy, w których zyski z lokat przekraczają wysokość inflacji (zwłaszcza wtedy, gdy inflacja spada lub zamienia się w deflację). Równie często oprocentowanie lokat nie pokrywa inflacji, także z tego powodu, że od uzyskanych odsetek pobierany jest podatek od dochodów kapitałowych.

Chcąc osiągać regularne stopy zwrotu, które w długim okresie są wyższe niż inflacja i nie wymagają angażowania dużego kapitału, trzeba więc skierować się w stronę obligacji. Najlepiej takich, których konstrukcja zabezpiecza wysokość odsetek powyżej inflacji. Dla inwestorów indywidualnych dostępne są dwa rodzaje takich papierów – detaliczne obligacje skarbowe oraz większość obligacji korporacyjnych, czyli emitowanych przez firmy. W ofercie Ministerstwa Finansów stale obecne są obligacje, których oprocentowanie ustalane jest według wzoru „inflacja plus marża”. „Inflacja” oznacza tu bieżący poziom wskaźnika cen monitorowanego przez GUS, co nie daje gwarancji, że naliczone po roku odsetki faktycznie pobiją inflację (np. gdyby miała ona wzrosnąć w tym czasie), ale przy systematycznych inwestycjach ryzyko to będzie niwelowane sytuacją odwrotną (gdy inflacja spadnie do czasu wypłaty odsetek).

>> Rentowności obligacji notowanych na Catalyst sprawdzisz w StockWatch.pl

W przypadku obligacji korporacyjnych oprocentowanie ustala się najczęściej w oparciu o formułę WIBOR plus marża. W tym przypadku oprocentowanie zmieniane jest zazwyczaj co kwartał lub co pół roku (zależnie od zapisów w warunkach emisji). Oprocentowanie obligacji podąża więc za WIBOR-em, zaś historycznie WIBOR utrzymuje się zwykle powyżej inflacji, za wyjątkiem krótkich okresów, w których inflacja zaczyna rosnąć, a Rada Polityki Pieniężnej jeszcze nie podwyższa stóp procentowych.

Kluczową sprawą jest oczywiście także wysokość możliwego do osiągnięcia zysku. W tabelce poniżej przedstawiliśmy wypracowane zyski (netto) z inwestycji, na którą złożyły się regularnie odkładane kwoty inwestowane co rok. Następnie porównaliśmy osiągnięte zyski, z tymi, które można byłoby osiągnąć na lokacie bankowej „oprocentowanej” przez nas na 2 proc. w tym samym czasie i przy tym samym założeniu (inwestowaniu co roku takich samych kwot).

Źródło: Opracowanie własne

Jak można się przekonać, wybierając bezpieczne inwestycje takie jak obligacje skarbowe, albo obligacje dużych firm o najwyższej wiarygodności (takie jak PKN Orlen czy Giełda Papierów Wartościowych), nawet przy inwestycjach trwających kilkadziesiąt lat tylko nieznacznie uda się poprawić wynik, który udałoby się w tym czasie osiągnąć na lokatach bankowych. Jeszcze mniejsza byłaby ich przewaga względem inflacji, gdyby ta również wynosiła 2 proc., ponieważ zyski z lokat także obłożone są podatkiem, a inflacja „jest kosztem” nieopodatkowanym. Dlatego najbezpieczniejsze formy inwestycji przypominają raczej oszczędzanie niż inwestowanie i choć mogą okazać się przydatne w pewnych warunkach rynkowych, to w istocie ich walorem nie jest przynoszenie dochodu, lecz tylko zabezpieczanie kapitału. >> Odwiedź najpopularniejsze w Polsce forum dedykowane obligacjom notowanym na Catalyst

Jeśli więc zależy nam na tym, by zysk był i regularny, i zauważalnie wyższy od inflacji optymalnym wyborem wydają się obligacje korporacyjne o zmiennym oprocentowaniu, w istocie przewyższającym inflację o mniej więcej stałą wysokość. W obecnych warunkach obligacje oprocentowane na 5-6 proc. (WIBOR plus 3-4 pkt proc.) stanowią większość rynkowej oferty w przypadku firm, które można uznać za wypłacalne także w sytuacji, gdyby doszło do istotnego pogorszenia koniunktury gospodarczej. Taka rentowność dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na głębokość portfela, a regularnie wypłacane odsetki wspomogą przyrost kapitału. Jak dużego? To już zależy od inwestowanych kwot. Dla lepszego wyobrażenia niżej umieszczono symulację dla inwestowanych co roku 10 tys. zł. Uzyskane wyniki można łatwo przekalkulować dla innej wysokości inwestycji.

Źródło: Opracowanie własne

Przygotował: Jan Karczewski, ekspert Michael/Ström Dom Maklerski

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Novaturas odnotował wzrost przychodów o 43 proc. r/r w I półroczu 2018 r.

  Tegoroczny debiutant odnotował wzrost przychodów o 43 proc. r/r do 80,2 mln euro w pierwszym półroczu 2018 r. Od początku br. z oferty grupy Novaturas skorzystało łącznie 134,5 tys. klientów, co oznacza wzrost o 42 proc. w skali roku.

 • XTB ma zgodę KNF na wypłatę dywidendy za 2018 rok

  X-Trade Brokers Dom Maklerski otrzymał od Departamentu Firm Inwestycyjnych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) ocenę nadzorczą (BION) wynoszącą 2 (2,61) na dzień 30 grudnia 2017 r., co oznacza, że ewentualna wypłata dywidendy za obecny rok obrotowy byłaby w zgodzie z zalecanymi przez KNF kryteriami.

 • Trump z Putinem w Helsinkach, Tusk i Juncker z Keqiangiem w Pekinie

  Wprawdzie amerykańska giełda zamknęła się w piątek minimalnie nad kreską (S&P500: +0,11 proc., Nasdaq: +0,03 proc.), ale nie wystarczyło to, by giełdy azjatyckie kontynuowały wzrosty. Pod nieobecność Tokyo spadają na chwilę obecną wszystkie pozostałe ważne rynki: Hong Kong, Szanghaj, Bombaj i Singapur. Jest to częściowo efekt opublikowanych w nocy danych z Chin. Wprawdzie wzrost gospodarczy w 2Q2018 wyniósł zgodnie z oczekiwaniami 6,7 proc. r/r, ale analitycy przeszacowali produkcję przemysłową za czerwiec (6 proc. r/r vs konsensus 6,5 proc. r/r).

 • Celon Pharma wnioskuje o zgodę na II fazę badania leku na depresję dwubiegunową

  Celon Pharma złożyła do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wniosek o zgodę na rozpoczęcie II fazy klinicznej badania nad lekiem opartym na esketaminie w depresji lekoopornej dwubiegunowej. Spodziewa się ona otrzymania decyzji w ciągu 60 dni.

 • Kruk wygrał przetarg na zakup portfela wierzytelności na rynku hiszpańskim o wartości nom. 230 mln euro

  InvestCapital Ltd., spółka zależna Kruka, została wybrana jako preferowany nabywca portfela detalicznych niezabezpieczonych wierzytelności na rynku hiszpańskim. Wartość nominalna portfela wierzytelności wynosi ok. 230 mln euro (1 mld zł). Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku