X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

GPW znów bije rekordy. Szalony rajd na PKN Orlen, PGNiG i Lotosie

Opublikowano: 2017-02-16 17:11:28

Omawiane walory: , , , , ,

Inwestorzy z warszawskiej GPW mają powody do świętowania. WIG20 w świetnym stylu rozprawił się z oporem na 2.200 pkt., a segmenty małych i średnich spółek poprawiły wieloletnie rekordy. 

CDPROJEKT
86,00 +2,38 (+2,85%)
Lotos
55,00 +1,34 (+2,50%)
Mabion
96,78 +0,04 (+0,04%)
PGNiG
6,55 +0,05 (+0,77%)
PKNOrlen
117,00 -0,75 (-0,64%)

Czwartkowa sesja okazała się przełomowa. WIG20 po trzydniowym postoju w końcu rozprawił się z technicznym i psychologicznym oporem na 2.200 pkt. Na zamknięciu indeks dwudziestu największych spółek warszawskiej giełdy wzrósł o 1,42 proc. do 2.215 pkt. Warto odnotować, że rajd odbył się mimo kiepskich nastrojów na pozostałych europejskich parkietach. Kwadrans po 17:00 niemiecki DAX tracił 0,5 proc., francuski CAC 40 spadał o 0,4 proc., a brytyjski FTSE 100 zniżkował o 0,3 proc.

Udaną sesję, zwieńczoną nowymi wieloletnimi rekordami, mają za sobą segmenty małych i średnich spółek. Indeks mWIG40 zyskał 0,89 proc. i jest najwyżej od października 2007 roku. Z kolei sWIG80 podskoczył o 0,92 proc. i wyrównał do szczytów ze stycznia 2008 roku. Warto zaznaczyć, że dzisiejszym wzrostom towarzyszyły wysokie obroty, które na koniec sesji wyniosły blisko 1,5 mld zł.

Wystartował konkurs inwestycyjny !! Graj na CFD na akcje i indeksy i wygraj MILION w zarządzanie – Dołącz >>>

Motorem napędowym warszawskiego parkietu były dzisiaj spółki paliwowe. Subindeks WIG-Paliwa urósł dziś o 4,8 proc. i osiągnął historyczne maksimum 6.208 pkt (w cenach zamknięcia). Największy wkład w śrubowanie rekordu miały akcje PGNiG. Inwestorzy rzucili się na walory gazowego giganta po publikacji świetnych wyników finansowych. Grupa szacuje, iż osiągnęła w IV kwartale 2016 roku 690 mln zł zysku netto i 1,82 mld zł zysku EBITDA. Wstępne szacunki spółki są lepsze od prognoz analityków średnio o 13 proc.

Spółki z branży paliwowej

Udana sesja PKN Orlen i Lotosu to zasługa dwóch czynników. Rano wzrosty na kursach giełdowych rafinerii napędzały nowe rekomendacje Vestor DM. Biuro w raporcie z 15 lutego podniosło zalecenie inwestycyjne dla akcji Orlenu z neutralnie do akumuluj, a cenę docelową z 72 zł do 96 zł. W wypadku Lotosu analitycy podtrzymali zalecenie akumuluj ceną docelową podniesioną z 33 zł do 48 zł. Po czwartkowym rajdzie potencjał wzrostowy wynosi odpowiednio 2,7 proc. i 4,3 proc.

– Uważamy, że globalne otoczenie makro dla sektora rafineryjnego pozostaje korzystne, gdyż rynek ropy naftowej wygląda na zbilansowany, pomimo cięcia wydobycia przez OPEC. Zakładamy cenę ropy Brent 57-58 USD/bbl w latach 2017-18F i prognozujemy lekkie pogorszenie modelowych marż rafineryjnych PKN Orlen i Grupy Lotos. Jednakże, uważamy że wyższe marże i wolumeny w hurcie skompensują trochę gorsze makro, ponieważ obie spółki powinny dalej korzystać z ostatnio wprowadzonych regulacji ograniczających szarą strefę paliw w Polsce. (…) W naszych prognozach 2017F EV/EBITDA PKN Orlen i Grupy Lotos wynosi odpowiednio 5.3x i 4.7x, poniżej historycznych średnich. Uważamy, że mnożniki obu spółek są atrakcyjne. – uważają eksperci z Vestor DM.

Wzrosty na kursach rafinerii przyspieszyły po południu po wypowiedziach przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Henryk Kowalczyk stwierdził, że rząd powinien rozważyć wzrost udziału Skarbu Państwa w PKN Orlen, a jednym ze sposobów może być połączenie z Lotosem.

– Poziom udziału Skarbu Państwa w PKN Orlen jest bezpieczny, kiedy pozostały akcjonariat jest rozproszony. Jednak gdyby pozostały akcjonariat był bardziej skupiony, wówczas nie jest to poziom bezpieczny. Tutaj musimy pracować nad tym, bo ten poziom 27 proc. to jest niewiele. Trzeba to podnieść. Stopniowe przejmowanie to też sposób do podniesienia udziału skarbu państwa – to przede wszystkim Orlen i Grupa Azoty, narażona na wrogie przejęcia – powiedział Kowalczyk, cytowany w portalu telewizjarepublika.pl.

Na szerokim rynku z uwagą śledzone były dzisiaj notowania Mabionu, Ronsona i CD Projektu. Akcje biotechnologicznej spółki, zgodnie ze styczniową prognozą techniczną, po przełamaniu oporu na poziomie 89,89 zł dynamicznie ruszyły na północ. Równolegle akcjonariusze Mabionu zdecydowali dziś o upoważnieniu zarządu spółki do podwyższenia kapitału spółki o maks. 4,5 mln akcji – po cenie nie niższej niż 84 zł. Akcje mogą zostać zaoferowane w ramach oferty publicznej i mogą być notowane na GPW, lub innej giełdzie w Europie lub też w USA. W czwartek kurs Mabionu podskoczył o 9,7 proc.

W podobnym tempie urosły dziś akcje Ronson Europe (+9,6 proc.). Deweloper w IV kwartale minionego roku wypracował 53 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost o 212 proc. r/r. Z kolei zysk operacyjny podskoczył o 231 proc. do 61 mln zł. Podczas konferencji prasowej Tomasz Łapiński, dyrektor finansowy nie wykluczył wypłaty dwóch dywidend z zysku za 2016 rok.

Na kursie CD Projektu obserwowaliśmy dziś czwartą z rzędu potyczkę z okrągłym poziomem 70 zł. Według DM BOŚ, w następnym miesiącu akcje CD Projektu będą zachowywać się lepiej od rynku. Biuro umieściło walory producenta gier komputerowych na swojej liście top picks. >> Zobacz: DM BOŚ dodał CD Projekt, Comarch, Idea Bank i Tower Investments do listy top picks

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o CDPROJEKT, Lotos, Mabion, PGNiG, PKNOrlen, ronson)

 • Banki ciągną w górę indeksy, Pekao na celowniku analityków

  Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się od mocnego uderzenia. Indeksy w górę ciągnie sektor bankowy, który pozytywnie reaguje na wieści z Włoch. Liderem wzrostów są akcje Pekao, których kurs podbija dodatkowo rekomendacja od analityków JP Morgan.

 • WIG20 wybronił się na 2.300 pkt. Mocne wzrosty na Echo i Calatravie

  Piątkowa sesja na giełdzie w Warszawie upłynęła pod znakiem niewielkich zmian indeksów, przy nieco większych wahaniach samych spółek. To wszystko wpisywało się w obraz całego tygodnia, który nie przyniósł zmian układu sił na wykresach.

 • Komentarz giełdowy: Huśtawka nastrojów trwa dalej

  Czwartek nie przyniósł przełomu. Na większość europejskich indeksów giełdowych w Europie powrócił pesymizm, a ponadto otwarcie na Wall Street także było czerwone. Inwestorzy prawdopodobnie ograniczają ekspozycję swoich portfeli przed startem okresu wakacyjnego, sprzedając część rekordowo drogich akcji.

 • Maklerzy obniżyli zalecenia dla akcji Grupy Kęty, Orlenu i Emperii

  Analitycy DM BDM zaktualizowali zalecenia i ceny docelowe dla walorów trzech znanych spółek z GPW. Największy potencjał wzrostowy widzą w akcjach Emperii.

 • Ciąg dalszy przeceny na GPW. Tanieją Orlen, Lotos i LPP, odbija Alior

  Szybko taniejąca ropa, obawy związane z polityką Fed i realizacja zysków na Wall Street, psują nastroje na światowych giełdach. W tym również w Warszawie. Indeksy w dół ciągną przede wszystkim spółki paliwowe. Na cenzurowanym jest też LPP. Po serii ostatnich spadków odbijają natomiast akcje Alior Banku.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku