X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

GPW, PFR i BIK uruchomią wspólną agencję ratingową w II połowie 2018 r.

Opublikowano: 2017-11-28 11:43:42

Omawiane walory:

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), Polski Fundusz Rozwoju (PFR) oraz Biuro Informacji Kredytowej (BIK), przy udziale Instytutu Analiz i Ratingu (IAiR), podpisały dziś porozumienie dotyczące współpracy w zakresie rozwoju wspólnej agencji ratingowej. Jej celem będzie przede wszystkim ocena emitentów obligacji.

– Głównym celem porozumienia jest budowanie w Polsce kultury ratingu poprzez zapewnienie uczestnikom rynku dostępu do krajowego ratingu, analiz ekonomicznych i ocen ryzyka w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Działanie agencji ma służyć również zwiększeniu znaczenia rynku długu w finansowaniu gospodarki oraz poprawie jakości polskiego rynku kapitałowego poprzez ułatwienie wyceny ryzyka inwestorów giełdowych – czytamy w komunikacie.

– Cieszę się, że PFR i BIK chcą dołączyć do twórców polskiej agencji ratingowej – powiedział prezes GPW Marek Dietl podczas konferencji prasowej.

– Oczekiwania są duże, agencja będzie przede wszystkim nastawiona na współpracę z sektorem MSP. W momencie, gdy agencja uzyska rejestrację ESMA, pojawi się z ratingami publicznymi – taki jest plan i harmonogram pierwszego etapu działalności – powiedział prezes IAiR Wojciech Lipka podczas konferencji.

Dodał, że agencja rozpocznie działalność operacyjną w II połowie 2018 r. Jednak ostateczny termin pojawienia się ratingów zależy od procesu rejestracji w ESMA. Natomiast już wcześniej chce dostarczać uczestnikom rynku analizy i raporty.

Prezes PFR Paweł Borys zwrócił uwagę, że obecnie brak jest na rynku lokalnym silnej agencji ratingowej, która mogłaby świadczyć usługi ratingowe w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw.

– Ustanowienie polskiej agencji ratingowej zwiększy przejrzystość rynku i bezpieczeństwo inwestorów oraz powinno ułatwić dostęp do kapitału mniejszym emitentom. Rozwój rynku obligacji korporacyjnych, w tym listów zastawnych, jest ważny z perspektywy całej gospodarki. Przyczyna się on do wzmocnienia bazy finansowania sektora przedsiębiorstw – powiedział Borys.

Lipka przyznał, że początkowe nakłady są „bardzo wysokie” – są one związane z budową systemu informatycznego, który będzie korzystał z różnych baz danych.

Borys podkreślił, że struktura właścicielska agencji to po 1/3 udziałów dla GPW, PFR i BIK.

– Nie ma tutaj ryzyka konfliktu interesów. Udziałowcy nie będą ingerowali, jak i dla kogo będą nadawane ratingi. Będziemy się starać zapewnić ład korporacyjny agencji – podsumował prezes PFR.

Rozwój agencji ratingowej jest jednym z elementów „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, podkreślono w komunikacie.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o gpw)

 • Prezes GPW: Na wprowadzeniu PPK skorzysta cały rynek kapitałowy

  Wprowadzenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) rozpocznie nową epokę rozwoju rynku kapitałowego, znacząco poprawi warunki do pozyskania kapitału w Polsce, a uczestnicy PPK skorzystają z owoców wzrostu gospodarczego, ocenił prezes GPW Marek Dietl w rozmowie z ISBnews.

 • Ciąg dalszy sprawy prywatyzacji Ciechu. CBA zatrzymało Pawła T., byłego prezesa GPW

  Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało sześć osób, w tym Pawła T., byłego wiceministra Skarbu Państwa w rządzie PO-PSL oraz byłego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych. Sprawa dotyczy głośnej prywatyzacji z 2014 r. spółki chemicznej Ciech, na czym Skarb Państwa, zdaniem śledczych, miał stracić nawet ponad 100 mln zł.

 • GPW trzecia w Europie pod względem liczby IPO w 2017 r.

  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) zajęła 3. miejsce pod względem liczby ofert pierwotnych (IPO) w Europie w 2017 r., wynika z najnowszego raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Dało to najlepszy wynik od 2011 roku.

 • Asseco wdrożyło na GPW nowoczesny system tradingowy

  W pierwszym dniu sesyjnym 2018 roku, Asseco Poland wdrożyło na GPW system PROMAK TS. Dzięki zmianie klienci Giełdy Papierów Wartościowych mogą korzystać z dedykowanej aplikacji pod nazwą TradeApp oraz w wersji internetowej jako WebTradeApp.

 • GPW jest o włos od historycznego rekordu, w grze KGHM i Alior

  Warszawskie indeksy nieznacznie rosną w piątek, co przybliża WIG do historycznych rekordów z 2007 roku. Na rynku jednak wyraźnie brakuje impulsów, żeby ten powolny marsz ku górze zamienić w sprint.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku