X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

GPW, PFR i BIK uruchomią wspólną agencję ratingową w II połowie 2018 r.

Opublikowano: 2017-11-28 11:43:42

Omawiane walory:

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), Polski Fundusz Rozwoju (PFR) oraz Biuro Informacji Kredytowej (BIK), przy udziale Instytutu Analiz i Ratingu (IAiR), podpisały dziś porozumienie dotyczące współpracy w zakresie rozwoju wspólnej agencji ratingowej. Jej celem będzie przede wszystkim ocena emitentów obligacji.

– Głównym celem porozumienia jest budowanie w Polsce kultury ratingu poprzez zapewnienie uczestnikom rynku dostępu do krajowego ratingu, analiz ekonomicznych i ocen ryzyka w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Działanie agencji ma służyć również zwiększeniu znaczenia rynku długu w finansowaniu gospodarki oraz poprawie jakości polskiego rynku kapitałowego poprzez ułatwienie wyceny ryzyka inwestorów giełdowych – czytamy w komunikacie.

– Cieszę się, że PFR i BIK chcą dołączyć do twórców polskiej agencji ratingowej – powiedział prezes GPW Marek Dietl podczas konferencji prasowej.

– Oczekiwania są duże, agencja będzie przede wszystkim nastawiona na współpracę z sektorem MSP. W momencie, gdy agencja uzyska rejestrację ESMA, pojawi się z ratingami publicznymi – taki jest plan i harmonogram pierwszego etapu działalności – powiedział prezes IAiR Wojciech Lipka podczas konferencji.

Dodał, że agencja rozpocznie działalność operacyjną w II połowie 2018 r. Jednak ostateczny termin pojawienia się ratingów zależy od procesu rejestracji w ESMA. Natomiast już wcześniej chce dostarczać uczestnikom rynku analizy i raporty.

Prezes PFR Paweł Borys zwrócił uwagę, że obecnie brak jest na rynku lokalnym silnej agencji ratingowej, która mogłaby świadczyć usługi ratingowe w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw.

– Ustanowienie polskiej agencji ratingowej zwiększy przejrzystość rynku i bezpieczeństwo inwestorów oraz powinno ułatwić dostęp do kapitału mniejszym emitentom. Rozwój rynku obligacji korporacyjnych, w tym listów zastawnych, jest ważny z perspektywy całej gospodarki. Przyczyna się on do wzmocnienia bazy finansowania sektora przedsiębiorstw – powiedział Borys.

Lipka przyznał, że początkowe nakłady są „bardzo wysokie” – są one związane z budową systemu informatycznego, który będzie korzystał z różnych baz danych.

Borys podkreślił, że struktura właścicielska agencji to po 1/3 udziałów dla GPW, PFR i BIK.

– Nie ma tutaj ryzyka konfliktu interesów. Udziałowcy nie będą ingerowali, jak i dla kogo będą nadawane ratingi. Będziemy się starać zapewnić ład korporacyjny agencji – podsumował prezes PFR.

Rozwój agencji ratingowej jest jednym z elementów „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, podkreślono w komunikacie.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o gpw)

 • GPW zapewnia, że jest gotowa na konkurencję z MTF

  GPW zakłada, że utrzyma stabilny 80 proc. udział w rynku obrotu akcjami, pomimo planowanego wejścia do Polski platformy handlu elektronicznego (MTF), poinformował prezes Marek Dietl.

 • Giełda ucina zabawę w splity z finałem poniżej 1 grosza

  GPW łata regulaminową lukę, z której chciała skorzystać spółka Damiana Patrowicza. Od 5 października emitenci, którzy zdecydują się na split w stosunku, który skutkowałby ustaleniem kursu odniesienia po wymianie poniżej 0,01 zł, będą automatycznie zawieszani.

 • Udział inwestorów indywidualnych na głównym rynku spadł do 12 proc. r/r w I poł.

  Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) spadł o 4 pkt proc. r/r do 12 proc. w I poł. 2018 r. Na rynku NewConnect inwestorzy indywidualni nadal odgrywali dominującą rolę, odpowiadając za 80 proc. obrotów (wzrost o 3 pkt proc. r/r).

 • Analiza techniczna 4 gorących spółek z indeksu mWIG40

  Pogrążony w bessie indeks giełdowych średniaków ma ochotę na rewanż. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku sprawdził szanse na kontynuację lipcowych wzrostów na kursach akcji czterech znanych spółek z mWIG40.

 • Handel akcjami na GPW zamiera

  W lipcu obrót na głównym rynku GPW spadł r/r o 12 proc. do 14,74 mld zł. Jeszcze gorzej prezentuje się statystyka za okres styczeń-lipiec, gdzie wynik jest o ponad 1/4 niższy niż przed rokiem.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku