X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

GPW łapie świąteczny klimat. Gorąco na JSW, Handlowym i Neuce

Opublikowano: 2017-04-10 12:29:47

Przedświąteczny tydzień na warszawskiej giełdzie rozpoczął się w spokojnej atmosferze. Brak nowych impulsów sprawia, że do końca dnia sytuacja ta prawdopodobnie nie ulegnie zmianie.

Po udanym dla posiadaczy akcji poprzednim tygodniu, który przyniósł wzrosty indeksów, w tym obronę przez WIG i WIG20 dołków z pierwszej połowy marca, a w drugim przypadku również obronę ważnej strefy wsparcia 2.167-2.200 pkt., ten tydzień inwestorzy rozpoczęli w spokojnej atmosferze. Brak nowych silnych impulsów, ale przede wszystkim przedświąteczny charakter tygodnia, który na GPW będzie ograniczony do czterech dni sesyjnych sprawia, że na początku poniedziałkowych notowań niewiele się dzieje.

O godzinie 11:32 indeks WIG20 testował poziom 2.249,37 pkt., rosnąc o śladowe 0,05 proc. W tym samym czasie WIG miała wartość 59.264,3 pkt. (-0,04 proc.), mWIG40 4.758,4 pkt. (-0,33 proc.), a sWIG80 16.546,2 pkt. (+0,06 proc.). Równie niewiele się dzieje na europejskich parkietach, gdzie pomijając giełdy w Turcji (+1,9 proc.) i Rosji (-2,4 proc.), wahania zamykają się w przedziale od -0,5 do +0,5 proc., a liczba rosnących i spadających indeksów jest do siebie zbliżona.

Nieco ciekawiej niż to opisują poranne zmiany polskich indeksów jest już na poszczególnych spółkach. Wśród tych największych (z WIG20) wciąż o sobie nie daje zapomnieć gwiazda poprzedniego tygodnia, czyli Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Po tym jak w czwartek i piątek wybroniła się ona przed realizacją dużych zysków z dni poprzednich, w poniedziałek jej akcje drożeją o 1,6 proc. do 76,20 zł. Sama skala wzrostów może nie jest zbyt imponująca, ale zwraca uwagę fakt, że kurs wybił się powyżej lokalnych maksimów z końca lutego i pierwszej połowy marca, co może zwiastować kontynuację zwyżki w kierunku listopadowego maksimum na poziomie 88,70 zł.

Andrea Unger – 4-krotny mistrz świata w inwestowaniu oraz Krzysztof Piróg jeden z najlepszych inwestorów giełdowych już 22 kwietnia w Warszawie >>>

Rano wśród spółek z indeksu WIG20 ponad jednoprocentowe wzrosty notują jeszcze akcje Asseco Poland, a ponad jednoprocentowe spadki są udziałem walorów KGHM Polska Miedź i Lotosu. Wśród pozostałych spółek na uwagę zasługuje Ursus (+6 proc.), Polimex-Mostostal (+5,2 proc.), Neuca (+4,3 proc.), Integer.pl (+4,2 proc.), Work Service (+4,1 proc.; wybicie z 1,5 miesięcznej stabilizacji), Astarta (+2,8 proc.; reakcja na wyniki finansowe), Asbis (-3 proc.), PCC Rokita (-3,2 proc.), Pelion (-5,5 proc.) i Bank Handlowy (-6,7 proc.).

Polimex-Mostostal: Cena w wezwaniu odbiega od wartości godziwej (Fot. spółka)

Poniedziałkowe kalendarium jest praktycznie puste. Jedynym wartym uwagi wydarzeniem jest wieczorne wystąpienie Janet Yellen (godz. 22:10), które będzie analizowane przez pryzmat kolejnych decyzji Rezerwy Federalnej (Fed) ws. stóp procentowych. Rodzimi gracze będą mogli jednakże zareagować na nie dopiero we wtorek. Stąd też w godzinach popołudniowych nieco więcej emocji na giełdach może być tylko około godziny 15:30, gdy będzie startować sesja na Wall Street.

W tym tygodniu, pomijając fakt, że w przypadku sporej grupy giełd piątek jest dniem wolnym, w centrum uwagi znajdą się przede wszystkim dane o inflacji w USA (czwartek i piątek), Polsce (wtorek i środa), Wielkiej Brytanii (wtorek) i Chinach (środa), a także bilans handlowy Chin (czwartek). Potencjalnym impulsem mogą też być raporty finansowe spółek z Wall Street, gdzie startuje sezon publikacji wyników kwartalnych. Szczególnie, że raportami pochwalą się takie tuzy jak Citigroup, JP Morgan Chase i Wells Fargo. Nie można też zapominać o zbliżających się wyborach prezydenckich we Francji, a także o amerykańskiej polityce.

W poniedziałek nieco ciekawiej niż na warszawskiej giełdzie jest na rodzimym rynku walutowym. Godziny przedpołudniowe upłynęły tam pod znakiem słabszego złotego. W efekcie za euro trzeba było zapłacić ponad 4,23 zł, szwajcarski frank kosztował 3,96 zł, a dolar próbuje wrócić powyżej psychologicznej bariery 4 zł. Tym samym złoty już nie korzysta na umocnieniu czeskiej korony, po tym jak w poprzednim tygodniu Bank Czech uwolnił jej kurs, rezygnując z walki o utrzymanie EUR/CZK w okolicy 27 koron, a reaguje przede wszystkim na kontynuację spadków pary EUR/USD.

Mając na uwadze jak wciąż mocno wykupiona jest polska waluta w relacji do przede wszystkim euro i szwajcarskiego franka, a także dostrzegając zmianę układu sił na wykresie USD/PLN (zakończenie trendu spadkowego), kolejne dni mogą stać pod znakiem wzrostu kursów tych walut. Następstwem takiego scenariusza będzie ich wzrost o minimum 5 gr w perspektywie najbliższych dwóch tygodni.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o asbis, assecopol, astarta, handlowy, integerpl, jsw, kghm, Lotos, NEUCA, PCCRokita, PELION, Polimexms, ursus)

 • Święto w USA i flauta na GPW. Wyróżniają się PKO BP i Ursus

  Pod znakiem niewielkich wzrostów i ospałego handlu upływa poniedziałkowa sesja na GPW. Do końca dnia jej obraz prawdopodobnie już nie ulegnie zmianie. Ciekawie za to będzie w kolejnych dniach.

 • WIG20 odrabia straty, gorąco na BZ WBK i KGHM

  W piątkowy poranek emocje na GPW rozgrzewają mocno taniejące akcje BZ WBK i drożejące w ślad za miedzią akcje KGHM. Sam WIG20 rośnie, odrabiając straty z czwartku. Kalendarz sprawia jednak, że w drugiej połowie dnia nastroje w Warszawie mogą się pogorszyć.

 • Skarb Państwa chce zmian w radzie nadzorczej KGHM

  Skarb Państwa reprezentowany przez ministra energii żąda umieszczenia w porządku obrad nadzwyczajnego walnego KGHM Polska Miedź, zwołanego na 15 marca, dodatkowego punktu dotyczącego zmian w składzie rady nadzorczej w celu wzmocnienia kontroli nad działalnością spółki.

 • JSW pracuje nad inteligentną kopalnią

  Proces automatyzacji i cyfryzacji ma pomóc Jastrzębskiej Spółce Węglowej zwiększyć efektywność wydobycia węgla do około 870 ton rocznie na pracownika. Zaawansowane technologie pomogą rozpoznać złoża, ich grubość i jakość, zautomatyzują wydobycie, wspomogą logistykę, transport oraz monitoring. Trwają prace nad tym, by takie rozwiązania zainstalować w jednej z kopalni północnych – w Knurowie, Szczygłowicach lub Budryku. Jeszcze w tym roku w jednym z rejonów wydobywczych JSW chce wprowadzić nowy w polskim górnictwie węgla kamiennego, tzw. kotwiowy, typ obudowy wyrobisk.

 • Czarne konie sezonu wyników za IV kwartał 2017 r. wg DM mBanku

  DM mBanku w odtajnionym niedawno raporcie przestawił listę faworytów trwającego obecnie sezonu wyników. Według prognoz, największe dynamiki zysków pokażą spółki finansowe, deweloperskie oraz chemiczne.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku