X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

GPW łapie świąteczny klimat. Gorąco na JSW, Handlowym i Neuce

Opublikowano: 2017-04-10 12:29:47

Przedświąteczny tydzień na warszawskiej giełdzie rozpoczął się w spokojnej atmosferze. Brak nowych impulsów sprawia, że do końca dnia sytuacja ta prawdopodobnie nie ulegnie zmianie.

Po udanym dla posiadaczy akcji poprzednim tygodniu, który przyniósł wzrosty indeksów, w tym obronę przez WIG i WIG20 dołków z pierwszej połowy marca, a w drugim przypadku również obronę ważnej strefy wsparcia 2.167-2.200 pkt., ten tydzień inwestorzy rozpoczęli w spokojnej atmosferze. Brak nowych silnych impulsów, ale przede wszystkim przedświąteczny charakter tygodnia, który na GPW będzie ograniczony do czterech dni sesyjnych sprawia, że na początku poniedziałkowych notowań niewiele się dzieje.

O godzinie 11:32 indeks WIG20 testował poziom 2.249,37 pkt., rosnąc o śladowe 0,05 proc. W tym samym czasie WIG miała wartość 59.264,3 pkt. (-0,04 proc.), mWIG40 4.758,4 pkt. (-0,33 proc.), a sWIG80 16.546,2 pkt. (+0,06 proc.). Równie niewiele się dzieje na europejskich parkietach, gdzie pomijając giełdy w Turcji (+1,9 proc.) i Rosji (-2,4 proc.), wahania zamykają się w przedziale od -0,5 do +0,5 proc., a liczba rosnących i spadających indeksów jest do siebie zbliżona.

Nieco ciekawiej niż to opisują poranne zmiany polskich indeksów jest już na poszczególnych spółkach. Wśród tych największych (z WIG20) wciąż o sobie nie daje zapomnieć gwiazda poprzedniego tygodnia, czyli Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Po tym jak w czwartek i piątek wybroniła się ona przed realizacją dużych zysków z dni poprzednich, w poniedziałek jej akcje drożeją o 1,6 proc. do 76,20 zł. Sama skala wzrostów może nie jest zbyt imponująca, ale zwraca uwagę fakt, że kurs wybił się powyżej lokalnych maksimów z końca lutego i pierwszej połowy marca, co może zwiastować kontynuację zwyżki w kierunku listopadowego maksimum na poziomie 88,70 zł.

Andrea Unger – 4-krotny mistrz świata w inwestowaniu oraz Krzysztof Piróg jeden z najlepszych inwestorów giełdowych już 22 kwietnia w Warszawie >>>

Rano wśród spółek z indeksu WIG20 ponad jednoprocentowe wzrosty notują jeszcze akcje Asseco Poland, a ponad jednoprocentowe spadki są udziałem walorów KGHM Polska Miedź i Lotosu. Wśród pozostałych spółek na uwagę zasługuje Ursus (+6 proc.), Polimex-Mostostal (+5,2 proc.), Neuca (+4,3 proc.), Integer.pl (+4,2 proc.), Work Service (+4,1 proc.; wybicie z 1,5 miesięcznej stabilizacji), Astarta (+2,8 proc.; reakcja na wyniki finansowe), Asbis (-3 proc.), PCC Rokita (-3,2 proc.), Pelion (-5,5 proc.) i Bank Handlowy (-6,7 proc.).

Polimex-Mostostal: Cena w wezwaniu odbiega od wartości godziwej (Fot. spółka)

Poniedziałkowe kalendarium jest praktycznie puste. Jedynym wartym uwagi wydarzeniem jest wieczorne wystąpienie Janet Yellen (godz. 22:10), które będzie analizowane przez pryzmat kolejnych decyzji Rezerwy Federalnej (Fed) ws. stóp procentowych. Rodzimi gracze będą mogli jednakże zareagować na nie dopiero we wtorek. Stąd też w godzinach popołudniowych nieco więcej emocji na giełdach może być tylko około godziny 15:30, gdy będzie startować sesja na Wall Street.

W tym tygodniu, pomijając fakt, że w przypadku sporej grupy giełd piątek jest dniem wolnym, w centrum uwagi znajdą się przede wszystkim dane o inflacji w USA (czwartek i piątek), Polsce (wtorek i środa), Wielkiej Brytanii (wtorek) i Chinach (środa), a także bilans handlowy Chin (czwartek). Potencjalnym impulsem mogą też być raporty finansowe spółek z Wall Street, gdzie startuje sezon publikacji wyników kwartalnych. Szczególnie, że raportami pochwalą się takie tuzy jak Citigroup, JP Morgan Chase i Wells Fargo. Nie można też zapominać o zbliżających się wyborach prezydenckich we Francji, a także o amerykańskiej polityce.

W poniedziałek nieco ciekawiej niż na warszawskiej giełdzie jest na rodzimym rynku walutowym. Godziny przedpołudniowe upłynęły tam pod znakiem słabszego złotego. W efekcie za euro trzeba było zapłacić ponad 4,23 zł, szwajcarski frank kosztował 3,96 zł, a dolar próbuje wrócić powyżej psychologicznej bariery 4 zł. Tym samym złoty już nie korzysta na umocnieniu czeskiej korony, po tym jak w poprzednim tygodniu Bank Czech uwolnił jej kurs, rezygnując z walki o utrzymanie EUR/CZK w okolicy 27 koron, a reaguje przede wszystkim na kontynuację spadków pary EUR/USD.

Mając na uwadze jak wciąż mocno wykupiona jest polska waluta w relacji do przede wszystkim euro i szwajcarskiego franka, a także dostrzegając zmianę układu sił na wykresie USD/PLN (zakończenie trendu spadkowego), kolejne dni mogą stać pod znakiem wzrostu kursów tych walut. Następstwem takiego scenariusza będzie ich wzrost o minimum 5 gr w perspektywie najbliższych dwóch tygodni.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o asbis, assecopol, astarta, handlowy, integerpl, jsw, kghm, Lotos, NEUCA, PCCRokita, PELION, Polimexms, ursus)

 • Ursus zmienił termin publikacji raportu za I kwartał

  Producent maszyn rolniczych przyspieszył publikację skonsolidowanego raportu za I kwartał. Raport URSUSa pojawi się w najbliższy piątek.

 • WIG20 szykuje się do obrony wsparcia na 2.200 pkt., spadki na JSW i KGHM

  Pogorszenie nastrojów na światowych giełdach, kolejne sygnały spowolnienia gospodarczego w Europie, z każdym dniem silniejszy dolar, sytuacja w Turcji, a także silna przecena złotego. To wszystko dołuje w środę warszawską giełdę. Indeks WIG20 przygotowuje się do obrony 2.200 pkt., a mWIG40 jest najniżej od stycznia 2017 roku.

 • KGHM pierwszy raz od 2004 r. bez dywidendy

  Akcjonariusze miedziowej spółki pierwszy raz od wielu lat mogą nie dostać dywidendy. Zarząd KGHM-u zarekomendował, aby cały zysk netto za 2017 r. zatrzymać w spółce.

 • Wyniki rządzą GPW, wciąż nie dają o sobie zapomnieć spółki gamingowe

  Początek sesji na GPW upływa pod znakiem doniesień ze spółek. Po wynikach rosną akcje Famuru i Getinu, natomiast na JSW rozpoczęła się realizacja zysków. Niezmiennie dużo dzieje się też na spółkach gamingowych. W drugiej części notowań pierwszoplanową rolę powinny zacząć odgrywać tematy globalne.

 • LPP tanieje po wynikach, JSW drożeje w oczekiwaniu na nie

  Rynki akcji na chwilę przestały martwić się najwyższymi od lat rentownościami amerykańskiego długu, koncentrując się na innych czynnikach. Ten temat jednak prędzej czy później wróci, wywołując spadki na giełdach. W tym także, a może nawet przede wszystkim, na GPW.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku