X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Gospodarka

 • 20 sierpnia 2018

  Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lipca wyniosło ok. 947 mld zł

  Opublikowano:

  Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lipca 2018 r. spadło o 1 proc. m/m do ok. 947 mld zł, podało Ministerstwo Finansów (MF), prezentując szacunkowe dane. Od początku roku zadłużenie wzrosło o 2 proc.

 • Bank Pekao pracuje nad ofertą dla Polonii

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Bank Pekao prowadzi prace nad ofertą dla Polaków mieszkających za granicą i szuka innowacyjnych rozwiązań na rynku europejskim, poinformował prezes Pekao Michał Krupiński. 

 • Czerwińska: Planujemy wzrost dochodów budżetu o ok. 5 proc. w projekcie na 2019 r.

  Opublikowano:

  Ministerstwo Finansów zakłada, że wzrost dochodów budżetowych wyniesie w 2019 r. ok. 5 proc., zaś w tym roku dochody budżetu będą o ponad 10 mld zł wyższe od założonych w ustawie budżetowej na 2018 r., poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Rada Ministrów zajmie się projektem przyszłorocznego budżetu na posiedzeniu we wtorek, 21 sierpnia.

 • 10 sierpnia 2018

  Inteligentne specjalizacje to szansa dla regionów. Lotnictwo, informatyka, motoryzacja oraz jakość życia napędzają rozwój Podkarpacia

  Opublikowano:

  Lotnictwo i kosmonautyka, informatyka oraz motoryzacja to trzy z czterech inteligentnych specjalizacji, które napędzają rozwój Podkarpacia. Wizytówką regionu jest przede wszystkim przemysł lotniczy. To właśnie tu znajduje się najważniejszy klaster lotniczy w Europie Środkowo-Wschodniej, który odpowiada nawet za 90 proc. krajowej produkcji w tej branży. Inteligentne specjalizacje to szansa dla regionów. Mogą zapewnić wzrost konkurencyjności, a w konsekwencji szybszy rozwój – przekonuje Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. 

 • 01 sierpnia 2018

  Emperia po 16 latach żegna się z warszawską giełdą. Kolejne spółki idą w jej ślady

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  W 2017 r. po raz pierwszy od 14 lat więcej spółek zniknęło z głównego parkietu GPW, niż się na nim pojawiło. W tym roku może być jeszcze gorzej, a polska giełda może pobić ten niechlubny rekord.

 • 31 lipca 2018

  Stopa bezrobocia w Polsce spadła do 3,7 proc. w czerwcu

  Opublikowano:

  Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,7 proc. w czerwcu br. wobec 3,8 proc. w poprzednim miesiącu, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W czerwcu 2017 r. wynosiła 5 proc.

 • 23 lipca 2018

  Liczba fuzji i przejęć w Polsce będzie rosnąć. Rekordowej transakcji można się spodziewać w energetyce

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , ,

  Ten rok ma być dla rynku fuzji i przejęć równie udany jak poprzednie 2–3 lata. Sprzyja temu dobra koniunktura gospodarcza – spółki mają kapitał do przejęć, z drugiej strony finansowanie tego typu transakcji jest tanie przy obecnym historycznie niskim poziomie stóp procentowych. Jak prognozują eksperci Instytutu Staszica, ze względu na konieczność wielomiliardowych inwestycji oraz dalszej konsolidacji kolejnych transakcji na rynku M&A można wypatrywać w sektorze energetycznym. I będą to rekordowe transakcje.  

 • Polska gospodarka przez najbliższych 30 miesięcy będzie rosła szybciej niż inne kraje UE

  Opublikowano:

  Dalszy wzrost konsumpcji oraz stopniowe przejmowanie ciężaru inwestycji przez prywatne przedsiębiorstwa od państwowych i samorządowych inwestorów to tendencje, jakich Narodowy Bank Polski spodziewa się do końca dekady. Mimo lekkiego osłabienia eksportu i realnych dochodów konsumentów poważnych zagrożeń dla polskiej gospodarki na horyzoncie nie widać. W kolejnych 30 miesiącach będzie ona rosnąć szybciej niż gospodarki państw unijnych.

 • 20 lipca 2018

  Firmy finansują wzrost gospodarczy, ale na nim nie zarabiają. Wzrost kosztów i nowe prawo powoduje rekordową liczbę bankructw

  Opublikowano:

  Według lipcowego raportu Euler Hermes, liczba niewypłacalności firm w Polsce wzrosła o 1/5 r/r. W samym czerwcu opublikowano informacje o niewypłacalności 105 przedsiębiorstw, co jest nowym rekordem w skali miesiąca, przy równie rekordowej skali wzrostu o 48 proc. w skali roku.

 • Warszawska giełda ma szanse na odbicie jeszcze w tym roku. Spółkom pomogłaby wyższa inflacja

  Opublikowano:

  Wysoki wzrost gospodarczy w Polsce i korzystna koniunktura na amerykańskich giełdach powinny się przełożyć jeszcze w tym roku na wzrost wartości firm na warszawskim parkiecie. Pierwsza połowa roku nie była jednak dla inwestorów korzystna. Według dyrektora Departamentu Inwestycji w Investors TFI pesymizm inwestorów na GPW sięgnął już tak głębokich poziomów, że teraz sytuacja może się odwrócić tylko na dobre.

 • 16 lipca 2018

  Nakładane cła w USA zmieniają światowy handel

  Opublikowano:

  Stany Zjednoczone są jednym z dziesięciu najważniejszych partnerów handlowych Polski i trzecim wśród państw spoza Unii Europejskiej. Zdaniem ekspertów nowe uwarunkowania handlu z USA i wprowadzenie taryf celnych na stal i aluminium mogą, ale nie muszą, oznaczać wyhamowania polskiego eksportu.

 • W nowej projekcji nieco niższa inflacja

  Opublikowano:
 • 13 lipca 2018

  Polska i Świat: 200 mld dolarów na stole. Stopy nam nie podskoczą!

  Opublikowano:
 • 12 lipca 2018

  Kandydaci na prezydentów największych polskich miast boją się inwestować na giełdzie

  Opublikowano:

  Inwestowanie własnych pieniędzy zdecydowanie nie jest domeną kandydatów na prezydentów największych miast w nadchodzących wyborach samorządowych. Z danych opublikowanych w oświadczeniach majątkowych wynika, że większość z nich najchętniej trzyma gotówkę na kontach lub inwestuje w nieruchomości. Na inwestycje w papiery wartościowe decyduje się niewielu z nich.

 • KE podniosła prognozę wzrostu PKB Polski do 4,6 proc. w 2018 r.

  Opublikowano:

  Komisja Europejska (KE) podwyższyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski o 0,3 pkt proc. wobec szacunków z maja br. do 4,6 proc. (wobec 4,6 proc. odnotowanych w 2017 r.). Prognoza na 2019 r. została podtrzymana na poziomie 3,7 proc. 

 • 11 lipca 2018

  Zimny prysznic

  Opublikowano:

  W środę na rynkach akcyjnych ponownie zagościła czerwień. Po kilku dniach odprężenia, które zostało zbudowane w dużej mierze na „odwlekaniu” nieuniknionych ryzyk, na rynek w końcu została zrzucona wiadomość o dalszej eskalacji konfliktu handlowego.

 • Glapiński: Projekcja wzmacnia sąd o braku potrzeby zmiany stóp do końca 2020 r.

  Opublikowano:

  Lipcowa projekcja Narodowego Banku Polskiego (NBP) wzmacnia przekonanie, że do końca 2020 r. nie będzie zmiany poziomu stóp procentowych, uważa prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Z kolei członek RPP Łukasz Hardt wskazał, że drugim - oprócz zarysowanego przez Glapińskiego - scenariuszem ścieżki stóp procentowych jest możliwość ich podniesienia np. pod koniec 2019 r.

 • W czerwcu sprzedaż obligacji skarbowych najwyższa od 15 lat. Obligacje 10-miesięczne przyciągnęły rekordową liczbę Polaków

  Opublikowano:

  Polacy szukają alternatywnych dla bankowych lokat sposobów na lokowanie swoich oszczędności. Obligacje skarbowe notują rekordowe wyniki sprzedaży. Przez pierwsze pół roku sprzedano obligacje za blisko 5,8 mld zł. To więcej niż w całym 2016 roku. W czerwcu jak woda szły wprowadzone do sprzedaży 10-miesięczne obligacje premiowe. Oszczędzający zdecydowanie częściej preferują krótkie terminy, co pokazuje stosunkowo mała popularność 6- i 12-letnich obligacji dla beneficjentów programu 500 plus.

 • 10 lipca 2018

  Prognozy Saxo na III kwartał: Jedynie Chiny mogą nas ocalić

  Opublikowano:
 • 09 lipca 2018

  Brak podwyżek stóp procentowych uderza w oszczędzających na lokatach. Szukają więc bardziej zyskownych form inwestycji

  Opublikowano:

  Podwyżek stóp procentowych nie należy się spodziewać jeszcze przez co najmniej rok - tak uważa prezes NBP Adam Glapiński, sugerując, że być może nie wzrosną one nawet w 2020 roku. To dobra wiadomość dla kredytobiorców, ale zła dla osób, które oszczędzają na lokatach.

 • 06 lipca 2018

  Kolejne cła w światowym handlu. Na razie napięcia na linii USA-Chiny nie powinny zaszkodzić Polsce

  Opublikowano:

  W życie wchodzą kolejne zapowiadane przez administrację amerykańską cła na towary chińskie i zapowiadane przez władze Chin cła na towary amerykańskie. To nie pierwsze bariery w wymianie handlowej między tymi krajami, a zapowiadane są następne. Napięcia w światowym handlu nie omijają też UE, która w czerwcu w odwecie na środki wprowadzone przez Donalda Trumpa nałożyła cła na niektóre amerykańskie towary. Na razie nie wpływa to znacząco na światowy handel, ale w długiej perspektywie może to mieć znaczenie dla europejskich gospodarek, również polskiej.

 • 02 lipca 2018

  Morawiecki: Wzrost PKB spowolni poniżej 4 proc. ‚w jakiejś perspektywie’

  Opublikowano:

  Wzrost PKB spowolni poniżej 4 proc. "w jakiejś perspektywie" ze względu na brak siły roboczej, uważa premier Mateusz Morawiecki.

 • 28 czerwca 2018

  Minutes: Większość RPP za utrzymaniem stóp procentowych bez zmian przez najbliższe kwartały

  Opublikowano:

  Podczas czerwcowego posiedzenia członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) ocenili, że stopy procentowe powinny obecnie pozostać niezmienione, także w kolejnych kwartałach wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP). Większość członków RPP stwierdziła, że za utrzymaniem obecnego poziomu stóp procentowych w kolejnych kwartałach przemawia także konieczność uwzględnienia warunków monetarnych w najbliższym otoczeniu polskiej gospodarki, w tym prawdopodobnie nadal ujemnego poziomu stóp w strefie euro. 

 • wczoraj

  Czy polska konsumpcja osiąga cykliczne maksimum?

  Opublikowano:
 • 20 czerwca 2018

  Brak rąk do pracy i wzrost cen materiałów budowlanych windują ceny mieszkań

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Produkcja budowlano-montażowa rośnie w tempie dwucyfrowym od miesięcy, a firmy z branży budowlanej odczuły poprawę koniunktury. Gwałtowny wzrost popytu na materiały budowlane wywołał jednak skok w ich cenach. Sytuację dodatkowo pogarsza wzrost cen gruntów i brak rąk do pracy. Branża posiłkuje się pracownikami zza wschodniej granicy - szacuje się, że już teraz na polskich budowach pracuje ponad milion Ukraińców i Białorusinów.

 • 15 czerwca 2018

  W przyszłym tygodniu rząd może przyjąć specustawę mieszkaniową. Dzięki niej inwestycje mają być prostsze, a lokale tańsze

  Opublikowano:

  Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, czyli tzw. specustawy mieszkaniowej. Ma ona zwiększyć podaż mieszkań oddawanych rocznie do użytku i spowodować spadek cen na rynku. Dzięki niej program Mieszkanie Plus zyska dostęp do atrakcyjnych lokalizacji.

 • 13 czerwca 2018

  Fed podniósł główną stopę procentową do 1,75-2 proc.

  Opublikowano:

  Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił podnieść poziom głównej stopy procentowej do 1,75-2 proc. z 1,5-1,75 proc. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku.

 • 12 czerwca 2018

  Erste Group podniosło prognozę wzrostu PKB Polski do 4,6 proc. w 2018 r.

  Opublikowano:

  Erste Group podwyższyło prognozę wzrostu PKB Polski do 4,6 proc. w tym roku i podtrzymało prognozę na przyszły rok na poziomie 3,3 proc. 

 • 11 czerwca 2018

  Fitch oczekuje podwyżek stóp proc. o 50 p.b. w 2019 r. i o 50 p.b. w 2020 r.

  Opublikowano:

  Fitch Ratings spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podwyższy stopy procentowe o 50 punktów bazowych w 2019 r. - do 2 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej - i o kolejne 50 punktów bazowych w 2020 r., poinformował ISBnews Paul Gamble - senior director z działu ratingów państw w agencji Fitch Ratings.

 • 07 czerwca 2018

  Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 6,1 proc. w maju

  Opublikowano:

  Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,1 proc. w maju 2018 r. wobec 6,3 proc. w poprzednim miesiącu, szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy. Wskaźnik ten okazał się o 1,2 pkt proc. niższy niż rok wcześniej. 


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku