X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Gospodarka

 • 16 sierpnia 2017

  GUS: Wzrost PKB to 3,9 proc. r/r w II kw. 2017 wg szybkiego szacunku

  Opublikowano:

  Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 3,9 proc. r/r w II kw. 2017 r. wobec 4 proc. wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

 • 09 sierpnia 2017

  KAS: Dochody z VAT wyniosą co najmniej 150 mld zł w tym roku

  Opublikowano:

  Dochody państwa z poboru podatku od towarów i usług (VAT) wyniosą w tym roku co najmniej 150 mld zł, poinformował dyrektor departamentu poboru podatku w Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Tomasz Strąk. Według ustawy budżetowej na 2017 r., dochody z VAT zaplanowano w tym roku na poziomie 143,48 mld zł.

 • 07 sierpnia 2017

  Wpływy z VAT wzrosły o 1/4 do ok. 94,7 mld zł w okresie styczeń-lipiec

  Opublikowano:

  Tegoroczne wpływy budżetu państwa z podatku od towarów i usług (VAT) wzrosły o prawie 25 proc. r/r i wyniosły ok. 94,7 mld zł w okresie styczeń-lipiec br., wynika z nieoficjalnych informacji Dziennika Gazety Prawnej. Stanowi to 2/3 planu na cały rok, wynoszącego 143,5 mld zł, podkreśliła gazeta.

 • 03 sierpnia 2017

  MF: Tegoroczne wpływy z VAT będą wyższe niż zaplanowane w budżecie

  Opublikowano:

  Tegoroczne wpływy z podatku od towarów i usług (VAT) powinny być wyższe od poziomu założonego w ustawie budżetowej na 2017 r., poinformował wiceminister finansów Paweł Cybulski.

 • 02 sierpnia 2017

  M. Morawiecki: Deficyt budżetu wyniesie poniżej 50 mld zł w 2017 r.

  Opublikowano:

  Deficyt budżetu centralnego prawdopodobnie wyniesie w tym roku poniżej 50 mld zł, czyli 2,5 proc. PKB, poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Według ustawy budżetowej, deficyt w br. miał wynieść 59,35 mld zł.

 • 01 sierpnia 2017

  Fitch Ratings: Napięcia na linii z UE podwyższają średniookresowe ryzyka dla Polski

  Opublikowano:

  Pogarszające się relacje z Unią Europejską mogą negatywnie wpłynąć na wzrost PKB Polski oraz finanse publiczne w średnim okresie, uważa Fitch Ratings.

 • 31 lipca 2017

  Raport: Co przyniesie III kwartał 2017 r. w Polsce i na świecie?

  Opublikowano:

  Czy wzrost gospodarczy w strefie euro utrzyma się na poziomie 1,8 proc? W jaki sposób będzie przebiegał proces zmniejszania bilansu Fed do 2,5 bln USD? Jakim wyzwaniom będą musiały stawić czoła rynki wschodzące? Między innymi na te pytania odpowiedzi udzielają eksperci z Departamentu Zarządzania Aktywami DM TMS Brokers, w opublikowanym właśnie raporcie Analiza i założenia makroekonomiczne. Opracowanie dotyczy III kwartału 2017 r. 

 • 21 czerwca 2017

  Argentyna emituje nowe 100-letnie obligacje

  Opublikowano:

  Tak, to prawda: państwo, które zbankrutowało osiem razy od uzyskania niepodległości w 1816 roku (ostatnie bankructwo w 2001 r.) oraz przeszło przez proces technicznego bankructwa w 2014 roku, zdołało znaleźć nabywców na papiery zapadające w 2117 roku!

 • 20 czerwca 2017

  Wpływy z VAT wzrosły o 1/3 do 68,5 mld zł w I-V, tj. 48 proc. rocznego planu

  Opublikowano:

  W maju wpływy budżetu z podatku od towarów i usług (VAT) wzrosły o ok. 13 proc. r/r do ok. 11,65 mld zł, a od początku roku zwiększyły się o 1/3 do 68,5 mld zł, wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej".

 • 07 czerwca 2017

  Morawiecki: Udomowienie Pekao pokazuje, że polska gospodarka się usamodzielnia

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Udomowienie Banku Pekao, poprzez zakup 32,8 proc. akcji banku przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju, to bardzo dobry sygnał dla polskiej gospodarki, że się usamodzielnia i zwiększa swoją "siłę uderzeniową" uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

 • 06 czerwca 2017

  Ministerstwo Finansów oczekuje, że wpływy do budżetu z VAT wzrosną do 151 mld zł w 2017 r.

  Opublikowano:

  Ministerstwo Finansów zakłada, że tegoroczne wpływy do budżetu z tytułu podatku VAT wyniosą 151 mld zł wobec 143,5 mld zł zapisanych w budżecie, wynika z informacji Dziennika Gazety Prawnej. Ten i przyszły rok mają dać budżetowi państwa w sumie 40 mld zł więcej z podatku od towarów i usług.

 • 18 maja 2017

  K. Białas: To dobry sygnał dla Polaków, którzy zastanawiają się nad zmianą pracy w poszukiwaniu wyższego wynagrodzenia

  Opublikowano:

  Według danych GUS, w kwietniu zatrudnienie znów przyspieszyło i było o 4,6 proc. wyższe niż rok wcześniej. Nieco słabiej wypadł odczyt dot. przeciętnego wynagrodzenia brutto, ale zdaniem Konrada Białasa, głównego ekonomisty Domu Maklerskiego TMS Brokers, osłabienie płac nie jest niepokojące.

 • Kowalczyk: Płaca minimalna wzrośnie o więcej niż 43 zł w 2018 r.

  Opublikowano:

  Rząd chce, aby płaca minimalna wzrosła w przyszłym roku o więcej niż wynikające z inflacji 43 zł, poinformował przewodniczący Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk.

 • 17 maja 2017

  Morawiecki: Uszczelnianie VAT powinno przynieść dodatkowo do 30 mld zł w 2018 r.

  Opublikowano:

  Uszczelnianie systemu podatku od towarów i usług (VAT) powinno przynieść budżetowi państwa co najmniej kilkanaście miliardów dodatkowych dochodów w tym roku, a w przyszłym roku - do 30 mld zł, uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

 • 16 maja 2017

  Morawiecki: Dane o PKB za I kw. potwierdzają, że wzrost przyspieszy już w tym roku

  Opublikowano:

  Wzrost PKB w I kw. br. w wysokości 4 proc. r/r to rezultat zarówno dużego optymizmu Polaków, jak i poprawy dynamiki aktywności inwestycyjnej, uważa wicepremier, ministra rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Według niego, dane te potwierdzają zapowiadane wyraźne przyspieszenie tempa wzrostu PKB w Polsce już w tym roku.

 • 10 maja 2017

  Morawiecki: Planujemy dalszych kilkanaście regulacji uszczelniających podatki

  Opublikowano:

  Rząd planuje przygotowanie w najbliższych miesiącach kolejnych kilkunastu regulacji, które przyczynią się do uszczelnienia podatków, zapowiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

 • 05 maja 2017

  Morawiecki: Decyzja KNF ws. repolonizacji Pekao to bardzo dobra wiadomość dla całej polskiej gospodarki

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Czwartkowa jednogłośna decyzja Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o stwierdzeniu braku podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR) akcji Banku Pekao to bardzo dobra wiadomość dla całej polskiej gospodarki, uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

 • 24 kwietnia 2017

  Morawiecki: Nie chcemy obecnie zmieniać podatków, podniesiemy kwotę wolną

  Opublikowano:

  Rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) nie chce obecnie "ruszać podatków", ponieważ uważa, że dla gospodarki i dla obywateli ważna jest ich stabilność, poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

 • 13 kwietnia 2017

  Analitycy NBP prognozują, że w 2017 roku PKB wzrośnie o 3,4 proc.

  Opublikowano:

  Prognoza centralna dotycząca dynamiki PKB, przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski (NBP) wśród 25 analityków w okresie marzec-kwiecień br. zakłada wzrost na poziomie 3,4 proc. w 2017 r. i 3,5 proc. w 2018 r. oraz 3,4 proc. w 2019 r. wynika z raportu NBP.

 • 12 kwietnia 2017

  Ministerstwo Finansów podsumowało marzec: Dochody z VAT wzrosły o 40 proc.

  Opublikowano:

  Dochody z podatku od towarów i usług (VAT) wzrosły o ok. 40 proc. r/r w marcu, natomiast w kolejnych miesiącach należy spodziewać się wolniejszego ich wzrostu, poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba.

 • 28 marca 2017

  Morawiecki: Wzrost PKB sięgnie zapisanych w budżecie 3,6 proc. w tym roku

  Opublikowano:

  Ocena polskiej gospodarki, dokonana przez Moody's Investors Service, który podniósł prognozę wzrostu PKB na ten rok o 0,3 pkt proc. do 3,2 proc., jest nadal zbyt ostrożna, uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Oczekuje on, że wzrost gospodarczy osiągnie poziom zakładany w dokumentach rządowych - w budżecie zapisano wzrost PKB w br. w wysokości 3,6 proc.

 • 27 marca 2017

  Moody’s podniósł prognozę wzrostu PKB Polski do 3,2 proc. na 2017 r.

  Opublikowano:

  Moody's Investors Service podniósł prognozę tempa wzrostu PKB dla Polski z 2,9 proc. do 3,2 proc. na 2017 r, wynika z raportu Credit Outlook

 • 01 marca 2017

  To będzie dobry rok dla polskich firm z ekspozycją na rynek niemiecki

  Opublikowano:

  Niemiecki eksport i import prawdopodobnie przyspieszy w 2017 r., co jest dobrą informacją dla polskich firm, uważa główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Piotr Soroczyński.

 • wczoraj

  W 2016 r. Polska pobiła nowy rekord w produkcji prawa

  Opublikowano:

  Liczba stron maszynopisu aktów prawnych, które weszły w życie sięgnęła łącznie 31.906 w 2016 roku. To o 7,5 proc. więcej niż w rekordowym roku 2015, wynika z badania "Barometr stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce" przeprowadzonego przez Grant Thornton. Jednocześnie jest to największa "produkcja" prawa od 1918 r.

 • 20 lutego 2017

  Komentarz: Dobre dane nie wsparły złotego, to niepokojący sygnał

  Opublikowano:

  Opublikowane w ostatni piątek bardzo dobre dane z polskiej gospodarki nie pomogły złotemu, który osłabił się do głównych walut. To zły znak. Nie tylko pokazuje, że dobre wiadomości z kraju są już w cenach, a rynek pozostaje pod głównym wpływem czynników globalnych, ale też może zapowiadać osłabienie złotego.

 • Polskie miasta chcą przesiąść się na autobusy elektryczne

  Opublikowano:

  Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Energii, Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i 41 miast podpisały listy intencyjne w sprawie rozwoju elektromobilności. Miasta, reprezentujące 45 proc. taboru autobusowego w Polsce, zadeklarowały chęć zakupu w sumie 780 autobusów elektrycznych.

 • 17 lutego 2017

  Świetne dane z polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa mocno przyspieszyła

  Opublikowano:

  Po południu GUS opublikował dane z polskiej gospodarki. Pozytywną niespodzianką okazał się najwyższy od pięciu lat odczyt produkcji przemysłowej oraz znacznie lepsza od prognoz analityków sprzedaż detaliczna.

 • 15 lutego 2017

  M. Morawiecki: Sektor energetyczny może być częściowo repolonizowany

  Opublikowano:

  Rząd szuka możliwości realizacji kolejnych repolonizacji po niskim koszcie, w tym również z w branży energetycznej, wynika z wypowiedzi wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. 

 • 09 lutego 2017

  GUS sprawdził, o ile w 2016 roku wzrosło przeciętne wynagrodzenie w gospodarce

  Opublikowano:

  Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło realnie o 4,2 proc. r/r i wyniosło w ub.r. 4.047,21 zł, podał Główny Urząd Statystyczny.

 • 25 stycznia 2017

  Raport: Kto najwięcej zyskał, a kto stracił na dobrej zmianie wg PiS

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  Od zwycięstwa Andrzeja Dudy minęło już 1,5 roku, a od zaprzysiężenia Beaty Szydło ponad 14 miesięcy. W tym czasie na warszawskim parkiecie sporo się zmieniło. Sprawdziliśmy, jakie trendy na giełdzie wykreowały sztandarowe programy socjalne, nowe ustawy oraz polityka fiskalna rządu Prawa i Sprawiedliwości.


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku