X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Gospodarka

 • 21 czerwca 2017

  Argentyna emituje nowe 100-letnie obligacje

  Opublikowano:

  Tak, to prawda: państwo, które zbankrutowało osiem razy od uzyskania niepodległości w 1816 roku (ostatnie bankructwo w 2001 r.) oraz przeszło przez proces technicznego bankructwa w 2014 roku, zdołało znaleźć nabywców na papiery zapadające w 2117 roku!

 • 20 czerwca 2017

  Wpływy z VAT wzrosły o 1/3 do 68,5 mld zł w I-V, tj. 48 proc. rocznego planu

  Opublikowano:

  W maju wpływy budżetu z podatku od towarów i usług (VAT) wzrosły o ok. 13 proc. r/r do ok. 11,65 mld zł, a od początku roku zwiększyły się o 1/3 do 68,5 mld zł, wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej".

 • 07 czerwca 2017

  Morawiecki: Udomowienie Pekao pokazuje, że polska gospodarka się usamodzielnia

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Udomowienie Banku Pekao, poprzez zakup 32,8 proc. akcji banku przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju, to bardzo dobry sygnał dla polskiej gospodarki, że się usamodzielnia i zwiększa swoją "siłę uderzeniową" uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

 • 06 czerwca 2017

  Ministerstwo Finansów oczekuje, że wpływy do budżetu z VAT wzrosną do 151 mld zł w 2017 r.

  Opublikowano:

  Ministerstwo Finansów zakłada, że tegoroczne wpływy do budżetu z tytułu podatku VAT wyniosą 151 mld zł wobec 143,5 mld zł zapisanych w budżecie, wynika z informacji Dziennika Gazety Prawnej. Ten i przyszły rok mają dać budżetowi państwa w sumie 40 mld zł więcej z podatku od towarów i usług.

 • 18 maja 2017

  K. Białas: To dobry sygnał dla Polaków, którzy zastanawiają się nad zmianą pracy w poszukiwaniu wyższego wynagrodzenia

  Opublikowano:

  Według danych GUS, w kwietniu zatrudnienie znów przyspieszyło i było o 4,6 proc. wyższe niż rok wcześniej. Nieco słabiej wypadł odczyt dot. przeciętnego wynagrodzenia brutto, ale zdaniem Konrada Białasa, głównego ekonomisty Domu Maklerskiego TMS Brokers, osłabienie płac nie jest niepokojące.

 • Kowalczyk: Płaca minimalna wzrośnie o więcej niż 43 zł w 2018 r.

  Opublikowano:

  Rząd chce, aby płaca minimalna wzrosła w przyszłym roku o więcej niż wynikające z inflacji 43 zł, poinformował przewodniczący Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk.

 • 17 maja 2017

  Morawiecki: Uszczelnianie VAT powinno przynieść dodatkowo do 30 mld zł w 2018 r.

  Opublikowano:

  Uszczelnianie systemu podatku od towarów i usług (VAT) powinno przynieść budżetowi państwa co najmniej kilkanaście miliardów dodatkowych dochodów w tym roku, a w przyszłym roku - do 30 mld zł, uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

 • 16 maja 2017

  Morawiecki: Dane o PKB za I kw. potwierdzają, że wzrost przyspieszy już w tym roku

  Opublikowano:

  Wzrost PKB w I kw. br. w wysokości 4 proc. r/r to rezultat zarówno dużego optymizmu Polaków, jak i poprawy dynamiki aktywności inwestycyjnej, uważa wicepremier, ministra rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Według niego, dane te potwierdzają zapowiadane wyraźne przyspieszenie tempa wzrostu PKB w Polsce już w tym roku.

 • 10 maja 2017

  Morawiecki: Planujemy dalszych kilkanaście regulacji uszczelniających podatki

  Opublikowano:

  Rząd planuje przygotowanie w najbliższych miesiącach kolejnych kilkunastu regulacji, które przyczynią się do uszczelnienia podatków, zapowiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

 • 05 maja 2017

  Morawiecki: Decyzja KNF ws. repolonizacji Pekao to bardzo dobra wiadomość dla całej polskiej gospodarki

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Czwartkowa jednogłośna decyzja Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o stwierdzeniu braku podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR) akcji Banku Pekao to bardzo dobra wiadomość dla całej polskiej gospodarki, uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

 • 24 kwietnia 2017

  Morawiecki: Nie chcemy obecnie zmieniać podatków, podniesiemy kwotę wolną

  Opublikowano:

  Rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) nie chce obecnie "ruszać podatków", ponieważ uważa, że dla gospodarki i dla obywateli ważna jest ich stabilność, poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

 • 13 kwietnia 2017

  Analitycy NBP prognozują, że w 2017 roku PKB wzrośnie o 3,4 proc.

  Opublikowano:

  Prognoza centralna dotycząca dynamiki PKB, przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski (NBP) wśród 25 analityków w okresie marzec-kwiecień br. zakłada wzrost na poziomie 3,4 proc. w 2017 r. i 3,5 proc. w 2018 r. oraz 3,4 proc. w 2019 r. wynika z raportu NBP.

 • 12 kwietnia 2017

  Ministerstwo Finansów podsumowało marzec: Dochody z VAT wzrosły o 40 proc.

  Opublikowano:

  Dochody z podatku od towarów i usług (VAT) wzrosły o ok. 40 proc. r/r w marcu, natomiast w kolejnych miesiącach należy spodziewać się wolniejszego ich wzrostu, poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba.

 • wczoraj

  Morawiecki: Wzrost PKB sięgnie zapisanych w budżecie 3,6 proc. w tym roku

  Opublikowano:

  Ocena polskiej gospodarki, dokonana przez Moody's Investors Service, który podniósł prognozę wzrostu PKB na ten rok o 0,3 pkt proc. do 3,2 proc., jest nadal zbyt ostrożna, uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Oczekuje on, że wzrost gospodarczy osiągnie poziom zakładany w dokumentach rządowych - w budżecie zapisano wzrost PKB w br. w wysokości 3,6 proc.

 • 27 marca 2017

  Moody’s podniósł prognozę wzrostu PKB Polski do 3,2 proc. na 2017 r.

  Opublikowano:

  Moody's Investors Service podniósł prognozę tempa wzrostu PKB dla Polski z 2,9 proc. do 3,2 proc. na 2017 r, wynika z raportu Credit Outlook

 • 01 marca 2017

  To będzie dobry rok dla polskich firm z ekspozycją na rynek niemiecki

  Opublikowano:

  Niemiecki eksport i import prawdopodobnie przyspieszy w 2017 r., co jest dobrą informacją dla polskich firm, uważa główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Piotr Soroczyński.

 • 22 lutego 2017

  W 2016 r. Polska pobiła nowy rekord w produkcji prawa

  Opublikowano:

  Liczba stron maszynopisu aktów prawnych, które weszły w życie sięgnęła łącznie 31.906 w 2016 roku. To o 7,5 proc. więcej niż w rekordowym roku 2015, wynika z badania "Barometr stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce" przeprowadzonego przez Grant Thornton. Jednocześnie jest to największa "produkcja" prawa od 1918 r.

 • 20 lutego 2017

  Komentarz: Dobre dane nie wsparły złotego, to niepokojący sygnał

  Opublikowano:

  Opublikowane w ostatni piątek bardzo dobre dane z polskiej gospodarki nie pomogły złotemu, który osłabił się do głównych walut. To zły znak. Nie tylko pokazuje, że dobre wiadomości z kraju są już w cenach, a rynek pozostaje pod głównym wpływem czynników globalnych, ale też może zapowiadać osłabienie złotego.

 • Polskie miasta chcą przesiąść się na autobusy elektryczne

  Opublikowano:

  Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Energii, Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i 41 miast podpisały listy intencyjne w sprawie rozwoju elektromobilności. Miasta, reprezentujące 45 proc. taboru autobusowego w Polsce, zadeklarowały chęć zakupu w sumie 780 autobusów elektrycznych.

 • 17 lutego 2017

  Świetne dane z polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa mocno przyspieszyła

  Opublikowano:

  Po południu GUS opublikował dane z polskiej gospodarki. Pozytywną niespodzianką okazał się najwyższy od pięciu lat odczyt produkcji przemysłowej oraz znacznie lepsza od prognoz analityków sprzedaż detaliczna.

 • 15 lutego 2017

  M. Morawiecki: Sektor energetyczny może być częściowo repolonizowany

  Opublikowano:

  Rząd szuka możliwości realizacji kolejnych repolonizacji po niskim koszcie, w tym również z w branży energetycznej, wynika z wypowiedzi wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. 

 • 09 lutego 2017

  GUS sprawdził, o ile w 2016 roku wzrosło przeciętne wynagrodzenie w gospodarce

  Opublikowano:

  Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło realnie o 4,2 proc. r/r i wyniosło w ub.r. 4.047,21 zł, podał Główny Urząd Statystyczny.

 • 25 stycznia 2017

  Raport: Kto najwięcej zyskał, a kto stracił na dobrej zmianie wg PiS

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  Od zwycięstwa Andrzeja Dudy minęło już 1,5 roku, a od zaprzysiężenia Beaty Szydło ponad 14 miesięcy. W tym czasie na warszawskim parkiecie sporo się zmieniło. Sprawdziliśmy, jakie trendy na giełdzie wykreowały sztandarowe programy socjalne, nowe ustawy oraz polityka fiskalna rządu Prawa i Sprawiedliwości.

 • 14 stycznia 2017

  Inwestorzy z GPW mogą odetchnąć z ulgą. Moody’s i Fitch utrzymały ratingowy status quo

  Opublikowano:

  Moody's nie zaktualizował ratingu, a Fitch podtrzymał ocenę A- Polski ze stabilną perspektywą. Utrzymanie dotychczasowych ocen to świetny pretekst do nadrabiania piątkowych zaległości giełdy w Warszawie.

 • 03 grudnia 2016

  Włosi zadecydują o losach strefy euro

  Opublikowano:

  Benvenuti czy Arrivederci? Które z tych dwóch słów będzie częściej używane w kontekście premiera Matteo Renziego i jego rządu? O tym przekonamy się już w najbliższą niedzielę. W oczekiwaniu na ostatnie z wielkich głosowań, które zaplanowane były na ten rok, traciły giełdy, a także dolar amerykański. W przypadku tego ostatniego nie pomogły dane z rynku pracy, które pozostawiły po sobie uczucie niedosytu.

 • 24 czerwca 2016

  Brexit zafundował giełdom armagedon, wszystkie blue chipy na minusie

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Na GPW tąpnęło. Wystraszeni Brexitem inwestorzy rzucili się do wyprzedaży dużych, średnich i małych spółek. Fatalnie panikę znoszą kursy akcji banków, spółek przemysłowych czy handlowych. Maklerzy już podają pierwsze typy bezpiecznych przystani wśród spółek.

 • 02 czerwca 2016

  Jest decyzja EBC w sprawie polityki pieniężnej

  Opublikowano:

  Komunikat prasowy, 2 czerwca 2016 r. Na dzisiejszym posiedzeniu, które odbyło się w Wiedniu, Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz ‑0,40 proc. Jeśli chodzi o niestandardowe środki […]

 • 14 maja 2016

  Moody’s utrzymał rating Polski, ale obniżył perspektywę do negatywnej

  Opublikowano:

  Inwestorzy i kredytobiorcy mogą odetchnąć z ulgą. W sobotnim komunikacie agencja Moody's potwierdziła rating Polski, ale zmieniła jego perspektywę ze stabilnej do negatywnej.

 • 06 maja 2016

  Rodzina 500 plus – dobra zmiana dla windykatorów?

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , ,

  1 kwietnia 2016 roku wszedł w życie rządowy program Rodzina 500 plus. Jego strategia w swoich założeniach ma wpłynąć na sytuację demograficzną w Polsce, jednak w rzeczywistości może zmienić także wiele aspektów życia gospodarczego naszego kraju, w tym m.in. wpłynąć na działalność spółek windykacyjnych.

 • 07 marca 2016

  Wartość transakcji na globalnym rynku chemicznym bije kolejne rekordy

  Opublikowano:

  W 2015 roku na rynku fuzji i przejęć w globalnym przemyśle chemicznym doszło do 612 transakcji, których wartość wyniosła 145,8 mld dolarów, niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej. Zdaniem autorów raportu „2016 Global chemical industry mergers and acquisitions outlook. A quest for focus”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, w tym roku aktywność ta powinna się utrzymać na podobnym, wysokim poziomie. W 2016 r. Deloitte oczekuje kolejnych spektakularnych transakcji w ramach konsolidacji sektora oraz dalszego pozbywania się aktywów przez koncerny chemiczne, w celu upraszczania ich struktur.


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku