zbicdony
rpwrfzss

Gospodarka

  • dzisiaj
    Koniec epoki w Japonii
    Koniec epoki w Japonii

    W godzinach porannych Bank Japonii po raz pierwszy od 2007 r. podwyższył stopy procentowe, ustalając stopę krótkoterminową w przedziale 0,0-0,1 proc. Gołębi wydźwięk konferencji prezesa Uedy sprawia jednak, że jen osłabia się o niemal 1 proc., zbliżając się do tegorocznych dołków, Nikkei zamknęło się wzrostem o 0,66 proc. Tracą inne rynki azjatyckie, lekko korygują się również notowania kontraktów futures na europejskie i amerykańskie indeksy.

  • 15 marca 2024
    GUS: Inflacja wyniosła 2,8 proc. r/r w lutym; konsensus: 3,2 proc. r/r
    GUS: Inflacja wyniosła 2,8 proc. r/r w lutym; konsensus: 3,2 proc. r/r

    Inflacja konsumencka wyniosła 2,8 proc. w ujęciu rocznym w lutym 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,3 proc.

  • Niewłaściwy moment na ogłoszenie obniżek?
    Niewłaściwy moment na ogłoszenie obniżek?

    W kontekście danych za ostatnie dwa miesiące marzec byłby bardzo niefortunnym momentem na ogłaszanie zbliżających się obniżek stóp procentowych, a Jerome Powell zostanie zmuszony, by zrobić krok w tył względem swoich wypowiedzi przed Senatem. Wystarczy, żeby zaledwie dwóch członków FOMC zmieniło swoją opinię dotyczącą tegorocznej ilości obniżek z 3 na 2, by skorygowany został nowy "dot-plot" i dokładnie tak się naszym zdaniem stanie.

  • 14 marca 2024
    Lekka korekta po niezwykłym wtorku
    Lekka korekta po niezwykłym wtorku

    Środowa sesja w Europie nie należała do najciekawszych, Stoxx600, DAX czy FTSE 100 jedynie marginalnie odchylały się od poziomów otwarcia. Dość solidnie rosły natomiast CAC40 (+0,62 proc.) i IBEX (+1,65 proc.). W pierwszym przypadku była to zasługa spółek energetycznych (Schneider Electric, Total Energies) i BNP Paribas, w drugim przede wszystkim Inditexu (+7,74 proc.), który wyznaczył nowy rekord.

  • 13 marca 2024
    Oferta nowych mieszkań wzrosła, ale to za mało, aby zatrzymać rosnące ceny
    Oferta nowych mieszkań wzrosła, ale to za mało, aby zatrzymać rosnące ceny

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają jednak uwagę, że coraz większym wyzwaniem jest znalezienie mieszkania z ceną poniżej 10 tys. zł za metr kwadratowy.

  • 12 marca 2024
    Inflacja w USA trzyma się mocno. Ceny w lutym wzrosły o 3,2 proc. r/r
    Inflacja w USA trzyma się mocno. Ceny w lutym wzrosły o 3,2 proc. r/r

    Wskaźnik cen konsumenckich (CPI) niewyrównany sezonowo w USA wyniósł 3,2 proc. w ujęciu r/r w lutym 2024 r., podał Urząd Statystyki Rynku Pracy. Konsensus rynkowy wynosił 3,1 proc. r/r.

  • MF zdecydowało o nieprzedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność po 31 marca br.
    MF zdecydowało o nieprzedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność po 31 marca br.

    W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0 proc., Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31 marca 2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze.

  • Oczekiwanie na inflację w USA
    Oczekiwanie na inflację w USA

    Wtorkowa sesja będzie całkowicie zdeterminowana przez publikację amerykańskiego CPI. Spodziewane jest utrzymanie inflacji na poziomie 3,1 proc. r/r, ale po publikacjach europejskich bilans ryzyk wydaje się lekko przesunięty w górę.

  • 11 marca 2024
    Ebury: Złoty najsilniejszy od czterech lat
    Ebury: Złoty najsilniejszy od czterech lat

    Złoty w poniedziałkowy poranek sięgnął najwyższych od lutego 2020 r. poziomów względem referencyjnego euro. Wśród czynników korzystnych dla polskiej waluty w ostatnim czasie uwaga koncentruje się na kwestii różnicy w perspektywach stóp procentowych między Polską a głównymi gospodarkami.

  • Projekcja NBP: W scenariuszu bez tarcz wzrost cen energii może przejściowo przebić 20 proc. r/r
    Projekcja NBP: W scenariuszu bez tarcz wzrost cen energii może przejściowo przebić 20 proc. r/r

    Według projekcji inflacyjnej w scenariuszu zakładającym wycofanie działań antyinflacyjnych przez rząd wzrost cen energii może przejściowo przekroczyć 20 proc. r/r, a ceny żywności wzrosną w IV kw. br. o 6 proc. r/r, podał Narodowy Bank Polski (NBP).

  • Projekcja NBP: Inflacja bazowa to 4,7 proc. w 2024, 4,5 proc. w 2025, 4,1 proc. w 2026 w scen. z tarczami
    Projekcja NBP: Inflacja bazowa to 4,7 proc. w 2024, 4,5 proc. w 2025, 4,1 proc. w 2026 w scen. z tarczami

    Inflacja bazowa (CPI po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniesie - według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej - w scenariuszu zakładającym, że antyinflacyjne działania osłonowe będą kontynuowane w całym horyzoncie projekcji: 4,7 proc. w 2024 r., 4,5 proc. w 2025 r. i 4,1 proc. w 2026 r., podał Narodowy Bank Polski (NBP). Natomiast w scenariuszu wycofania działań antyinflacyjnych wskaźniki średnioroczne kształtowałyby się następująco: 4,7 proc. w 2024 r., 4,5 proc. w 2025 r. i 3,8 proc. w 2026 r.

  • 08 marca 2024
    Łagodniejsi Lagarde i Powell
    Łagodniejsi Lagarde i Powell

    Piątkowy handel w drugiej połowie dnia może okazać się chaotyczny - po wczorajszych wypowiedziach J. Powell’a trudno się spodziewać, by jakikolwiek odczyt spowodował gwałtowny wzrost rentowności, ale różnice między prognozami zatrudnienia różnych instytucji są olbrzymie, wahając się od 140 tys. do niemal 300 tys.

  • 07 marca 2024
    Glapiński: Rozpoczęcie obniżek stóp przez Fed i EBC nie byłoby przesłanką dla decyzji RPP
    Glapiński: Rozpoczęcie obniżek stóp przez Fed i EBC nie byłoby przesłanką dla decyzji RPP

    Spodziewane rozpoczęcie obniżek stóp procentowych przez Fed i Europejski Bank Centralny (EBC) nie stanowiłoby przesłanki dla decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP), ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński.

  • Glapiński: Jesteśmy prawdopodobnie w celu inflacyjnym
    Glapiński: Jesteśmy prawdopodobnie w celu inflacyjnym

    Inflacja w Polsce znalazła się obecnie prawdopodobnie w celu inflacyjnym, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

  • 06 marca 2024
    RPP: Projekcja NBP zakłada inflację 2,8-4,3 proc. w br., 2,2-5 proc. w 2025 r. i 1,5-4,3 proc. w 2026 r.
    RPP: Projekcja NBP zakłada inflację 2,8-4,3 proc. w br., 2,2-5 proc. w 2025 r. i 1,5-4,3 proc. w 2026 r.

    Projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) zakłada, że inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,8-4,3 proc. w 2024 r. (wobec 3,2-6,2 proc. w projekcji z listopada 2023 r.), 2,2-5 proc. w 2025 r. (wobec 2,2-5,3 proc.) oraz 1,5-4,3 proc. w 2026 r., podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). W bieżącej rundzie projekcja inflacji jest obarczona znaczną niepewnością, w tym co do horyzontu, w jakim będą obowiązywać działania osłonowe w zakresie cen żywności i energii, a także ich kształtu.

  • Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej stopniowo „jastrzębieje”
    Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej stopniowo „jastrzębieje”

    Bez niespodzianki. W środę Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

  • Polskie kredyty hipoteczne wciąż są jednymi z najdroższych w Europie
    Polskie kredyty hipoteczne wciąż są jednymi z najdroższych w Europie

    Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali zestawienie dotyczące średniego oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych w UE. Z poprzedniego porównania wynikało, że w czerwcu minionego roku Polska cechowała się drugim najwyższym oprocentowaniem "hipotek". Większe odsetki płacili tylko mieszkańcy Węgier.

  • PKO BP: RPP utrzyma stopy proc. bez zmian, inflacja trwale powróci do celu w II poł. 2026
    PKO BP: RPP utrzyma stopy proc. bez zmian, inflacja trwale powróci do celu w II poł. 2026

    Rada Polityki Pieniężnej (RPP) prawdopodobnie pozostawi dziś stopy procentowe bez zmian, choć możliwe jest zaskoczenie, prognozują analitycy PKO Banku Polskiego. Według ekonomistów banku, nowa, marcowa projekcja Narodowego Banku Polskiego (NBP) powinna pokazać, że inflacja konsumencka CPI trwale powróci do celu na końcu swego horyzontu - tj. w II poł. 2026 r.

  • Obniżka stóp w marcu wykluczona. Czy to znaczy, że inwestorzy mogą wrócić do drzemki?
    Obniżka stóp w marcu wykluczona. Czy to znaczy, że inwestorzy mogą wrócić do drzemki?

    Aby dostrzec zmienność na głównych parach walutowych, potrzebne było w ostatnich tygodniach solidne szkło powiększające. Najbliższe posiedzenie EBC niekoniecznie wyrwie rynek z letargu, komunikaty banku centralnego mogą być jednak istotne.

  • 05 marca 2024
    Tusk: Rozważamy powrót do 5 proc. VAT na żywność i utrzymanie osłon na rynku energii
    Tusk: Rozważamy powrót do 5 proc. VAT na żywność i utrzymanie osłon na rynku energii

    Rząd pracuje nad możliwością utrzymania działań ochronnych w zakresie cen energii, poinformował premier Donald Tusk. Jednocześnie nie wykluczył przywrócenia stawki VAT na żywność na poziomie 5 proc.

  • Lekkie zawahanie
    Lekkie zawahanie

    Poniedziałkowa sesja upłynęła w delikatnie korekcyjnych nastrojach. Europejskie giełdy otwierały się przeważnie na plusach, ale na większości z nich przewagę miała podaż. Spadki nie były jednak duże – najsłabsze spośród głównych indeksów FTSE100 straciło 0,55 proc. Najsilniejszy CAC40 zyskał 0,28 proc. W trakcie dnia, choć wyraźniej dopiero w jego drugiej części, korygowała się ropa, która rano kosztuje 78,3 USD/b (WTI). Wzrosty kontynuowało natomiast złoto, które przetestowało poziom 2120 USD/ou.

  • 04 marca 2024
    Nieposkromiony apetyt na ryzyko
    Nieposkromiony apetyt na ryzyko

    Apetyt na ryzyko wydaje się nieposkromiony i nie dotyczy już tylko giełd i kryptowalut. O wybicie poziomu 80 USD/b po mocnych piątkowych wzrostach walczy cena baryłki ropy WTI, mimo że ostatnie działania OPEC (wydłużenie cięć do końca czerwca) były całkowicie zgodne z oczekiwaniami, a w ubiegłym roku takie sytuacje wywoływały wyprzedaże.

  • 28 lutego 2024
    PIE: KPO podniesie PKB o 1,2 pkt proc., w efekcie wzrost gospodarczy sięgnie ok. 4 proc. w 2025
    PIE: KPO podniesie PKB o 1,2 pkt proc., w efekcie wzrost gospodarczy sięgnie ok. 4 proc. w 2025

    Napływ środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) najsilniejszy wpływ będzie miał na wzrost gospodarczy w przyszłym roku, natomiast "kluczowym czynnikiem sukcesu warunkującym wpływ KPO na gospodarkę Polski jest jak najszybsze rozpoczęcie wydatkowania środków", ocenia Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

  • 26 lutego 2024
    ING BSK: KPO zwiększy inwestycje w l. 2025-2026, zmniejszy zagraniczne potrzeby budżetu
    ING BSK: KPO zwiększy inwestycje w l. 2025-2026, zmniejszy zagraniczne potrzeby budżetu

    Dzięki napływowi środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) gospodarka uniknie ujemnej dynamiki inwestycji w br., natomiast ich przełożenie na aktywność inwestycyjną zwiększy się w latach 2025-2026, oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego. Według ich szacunków, napływ z KPO wyniesie ok. 17,8 mld euro w br. i wraz z innymi środkami unijnymi zmniejszy zapotrzebowanie gospodarki na zagraniczne źródła finansowania.

  • Kotecki z RPP: Dopóki inflacja bazowa trwale nie sięgnie 2,5 proc., nie należy obniżać stóp
    Kotecki z RPP: Dopóki inflacja bazowa trwale nie sięgnie 2,5 proc., nie należy obniżać stóp

    Nie będzie przestrzeni do obniżek stóp procentowych, dopóki inflacja bazowa (bez cen żywności i nośników energii) na trwałe nie sięgnie 2,5 proc., uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki.

  • 23 lutego 2024
    BM Reflex: Ceny paliw na stacjach powinny spaść o kilka groszy na litrze
    BM Reflex: Ceny paliw na stacjach powinny spaść o kilka groszy na litrze

    W najbliższych dniach ceny detaliczne paliw będą prawdopodobnie lekko spadać: do 3 groszy na litrze benzyn i do 5 gr/l oleju napędowego, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.

  • 277 mld USD droższa nVIDIA, euforia w USA
    277 mld USD droższa nVIDIA, euforia w USA

    W czwartek S&P500 zyskał 2,11 proc., a NASDAQ 2,96 proc. nVIDIA praktycznie podwoiła zwyżki z handlu posesyjnego, drożejąc o 16,4 proc., przekładające się na największy w historii jednodniowy wzrost kapitalizacji jakiejkolwiek spółki, wynoszący 277 mld USD. Potężne zwyżki notowały inne spółki półprzewodnikowe.

  • 21 lutego 2024
    Spółki z GPW i zagraniczne ETF-y, które dają ekspozycję na inwestycje w dekarbonizację
    Spółki z GPW i zagraniczne ETF-y, które dają ekspozycję na inwestycje w dekarbonizację

    Dekarbonizacja to globalny trend, który dotyka sporą część gospodarki, branż i konkretnych spółek. StockWatch.pl sprawdził, które firmy z GPW i zagraniczne ETF dają ekspozycję na inwestycje prowadzące do zmniejszania śladu węglowego.

  • Dąbrowski z RPP: Wzrost płac może się przełożyć na osłabienie procesów dezinflacyjnych
    Dąbrowski z RPP: Wzrost płac może się przełożyć na osłabienie procesów dezinflacyjnych

    Płace realne zwiększyły się w styczniu znacznie powyżej wzrostu wydajności pracy i może się przełożyć na osłabienie procesów dezinflacyjnych, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ireneusz Dąbrowski.

  • 20 lutego 2024
    ING BSK: Ryzykiem dla polskiej gospodarki w br. jest słaby popyt w niemieckim przemyśle
    ING BSK: Ryzykiem dla polskiej gospodarki w br. jest słaby popyt w niemieckim przemyśle

    Ryzykiem dla wzrostu gospodarczego w Polsce w 2024 r. jest słaby popyt obserwowany w niemieckim przemyśle oraz mocny kurs złotego, oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego. Ekonomiści wskazują, że niemiecki przemysł jest w gorszej kondycji niż światowy, "ma wiele strukturalnych problemów (uzależnienie od taniej energii z Rosji, konkurencja tanich aut z Chin)".



Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy Forex Kursy walut Akcje Giełda Waluty Kryptowaluty
Trading jest ryzykowny i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Treści publikowane w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej. Portal StockWatch.pl nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści.
peek-a-boo
cookie-monstah

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania i realizacji niektórych funkcjonalności takich jak automatyczne logowanie powracającego użytkownika czy odbieranie statystycznych o oglądalności. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, lub dostosować ich ustawienia.

Dostosuj   Ukryj komunikat