X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Gospodarka

 • 15 czerwca 2018

  W przyszłym tygodniu rząd może przyjąć specustawę mieszkaniową. Dzięki niej inwestycje mają być prostsze, a lokale tańsze

  Opublikowano:

  Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, czyli tzw. specustawy mieszkaniowej. Ma ona zwiększyć podaż mieszkań oddawanych rocznie do użytku i spowodować spadek cen na rynku. Dzięki niej program Mieszkanie Plus zyska dostęp do atrakcyjnych lokalizacji.

 • 13 czerwca 2018

  Fed podniósł główną stopę procentową do 1,75-2 proc.

  Opublikowano:

  Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił podnieść poziom głównej stopy procentowej do 1,75-2 proc. z 1,5-1,75 proc. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku.

 • 12 czerwca 2018

  Erste Group podniosło prognozę wzrostu PKB Polski do 4,6 proc. w 2018 r.

  Opublikowano:

  Erste Group podwyższyło prognozę wzrostu PKB Polski do 4,6 proc. w tym roku i podtrzymało prognozę na przyszły rok na poziomie 3,3 proc. 

 • 11 czerwca 2018

  Fitch oczekuje podwyżek stóp proc. o 50 p.b. w 2019 r. i o 50 p.b. w 2020 r.

  Opublikowano:

  Fitch Ratings spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podwyższy stopy procentowe o 50 punktów bazowych w 2019 r. - do 2 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej - i o kolejne 50 punktów bazowych w 2020 r., poinformował ISBnews Paul Gamble - senior director z działu ratingów państw w agencji Fitch Ratings.

 • 07 czerwca 2018

  Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 6,1 proc. w maju

  Opublikowano:

  Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,1 proc. w maju 2018 r. wobec 6,3 proc. w poprzednim miesiącu, szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy. Wskaźnik ten okazał się o 1,2 pkt proc. niższy niż rok wcześniej. 

 • 06 czerwca 2018

  Glapiński nie widzi powodów do zmieniania poziomu stóp procentowych nawet w 2020 r.

  Opublikowano:

  Poziom stóp procentowych w Polsce nie zmieni się "na pewno" do końca tego roku, z ogromnym prawdopodobieństwem - w 2019 r., zaś trudno obecnie powiedzieć, co miałoby spowodować konieczność zmieniania ich poziomu także w 2020 r., uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

 • 05 czerwca 2018

  Europa dalej spowalnia, wyhamowanie wzrostu w Stanach Zjednoczonych

  Opublikowano:
 • MF: Luka w VAT zmniejszyła się o 6 p.p. r/r do ok. 25 mld zł w 2017 r.

  Opublikowano:

  Luka podatkowa w podatku od towarów i usług (VAT) zmniejszyła się w ub.r. o 6 pkt proc. do ok. 25 mld zł, tj. ok. 14 proc. potencjalnych wpływów, podało Ministerstwo Finansów.

 • 30 maja 2018

  OECD podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2018 r. do 4,6 proc.

  Opublikowano:

  Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje, że wzrost PKB Polski wyniesie 4,6 proc. w 2018 r. i 3,8 proc. w 2019 r., podano w majowym raporcie "OECD Economic Outlook".

 • 22 maja 2018

  Presja płacowa nie ustępuje, polski przemysł łapie oddech

  Opublikowano:
 • 27 kwietnia 2018

  Orbis: Wzrost RevPAR w I kw. nastraja nas pozytywnie na dalszą część roku

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Gościem piątkowego czatu w StockWatch.pl był członek zarządu i dyrektor finansowy Orbisu, Marcin Szewczykowski. Podczas spotkania na gorąco omówiono wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2018 roku oraz perspektywy na dalszą część roku.

 • 11 kwietnia 2018

  Wojenna retoryka płoszy inwestorów. Rosyjskie akcje i rubel w odwrocie

  Opublikowano:

  Wojenna retoryka przybiera na sile. Inwestorzy pozbywają się ryzykownych akcji na rzecz tzw. bezpiecznych przystani. W środę największe spadki obserwujemy na giełdzie w Moskwie oraz rublu.

 • 23 marca 2018

  Perspektywy dla globalnej hossy

  Opublikowano:

  Hossa na globalnych rynkach kapitałowych rozpoczęła się w marcu 2009 roku, a więc trwa już niemalże 9. lat. To relatywnie długo jak na historyczne standardy. Poprzedni okres ekspansji cen ryzykownych aktywów nie przekroczył okresu pięciu lat i z hukiem zakończył się na przełomie 2007 i 2008 roku.

 • Inflacja w centrum uwagi polskiej gospodarki. W najbliższych miesiącach istotne będzie też przygotowanie budżetu na spadek koniunktury

  Opublikowano:

  Zarówno Rada Polityki Pieniężnej, jak i Europejski Bank Centralny nie spieszą się z zaostrzaniem polityki monetarnej. Kwestia inflacji będzie jednak w najbliższym czasie najistotniejszym tematem w polskiej gospodarce. W dalszej perspektywie natomiast liczyć się będzie stabilność budżetu w razie ewentualnego pogorszenia koniunktury. Na to się na razie nie zanosi, bo ekonomiści zgodnie przyznają, że i w tym, i w przyszłym roku wzrost gospodarczy będzie powyżej 4 proc.

 • Kuczyński: Donald Trump rozkręca wojnę z Chinami

  Opublikowano:

  Jak pisałem wczoraj rynki finansowe w USA często prawidłowo reagują na decyzje Fed dopiero na drugi dzień po tej decyzji. Poza tym czekano na to, jakie nowe cła na chińskie produkty zapowie Donald Trump. Dlatego też sesja czwartkowa miała spore znaczenie prognostyczne.

 • 22 marca 2018

  Trump idzie na wojnę handlową z Chinami. Kapitał ucieka z Wall Street

  Opublikowano:

  W czwartek na giełdzie w Nowym Jorku polała się krew, po tym jak prezydent Donald Trump ogłosił rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem ceł na towary warte dziesiątki miliardów dolarów z Chin. Inwestorzy obawiają się, że to początek wojny handlowej między dwiema największymi gospodarkami na świecie.

 • 21 marca 2018

  Fed podniósł główną stopę procentową do 1,5-1,75 proc.

  Opublikowano:

  Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił podnieść poziom głównej stopy procentowej do 1,5-1,75 proc. z 1,25-1,5 proc. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku.

 • 19 marca 2018

  Cognor pokazał najlepsze wyniki od 6 lat i zaproponował pierwszą dywidendę

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Tak dobrych wyników hutniczy holding nie notował już od dawna. Skonsolidowany zysk netto Cognoru wyniósł 47,6 mln zł wobec 4,01 mln zł zysku rok wcześniej. Skokowa poprawa wzmocniona deklaracją dywidendy podziałały na notowania. Kurs spółki rośnie w poniedziałek o ponad 5 proc.

 • 09 marca 2018

  Notowania PCC Rokity bliżej szczytu po wynikach za 2017 rok

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Spółka chemiczna z Brzegu Dolnego ma za sobą kolejny udany rok. W piątek notowania akcji PCC Rokity podskoczyły o ponad 5 proc. i są o krok od historycznych szczytów.

 • Trump wprowadził cła na stal i aluminium. Na wojnie cenowej ucierpi światowa gospodarka

  Opublikowano:

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał rozporządzenie, które wprowadza cła na import stali i aluminium do USA. To może wywołać decyzję o wprowadzeniu kolejnych barier w handlu, co może być poważnym ciosem dla wielu branż. Prowadzenie wojny handlowej pomiędzy Stanami a Europą to dla globalnej gospodarki poważny czynnik ryzyka – komentuje Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.  

 • 08 marca 2018

  Moody’s: Zyski polskich banków pod presją stóp proc., podatku i ustawy o CHF

  Opublikowano:

  Fundamenty polskich banków są dobre - korzystają one z mocnych kapitałów i dobrego finansowania, co pozwoliło niektórym z nich powrócić do wypłacania dywidendy, jednak zyskowność sektora jest pod presją ze względu na podatek bankowy oraz przygotowywaną ustawę o walutowych kredytach hipotecznych, ocenia Moody's Investors Service w raporcie.

 • Działalność KAS przyniosła budżetowi państwa ok. 42,5 mld zł wpływów w 2017 r.

  Opublikowano:

  Dzięki działalności Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) do budżetu państwa wpłynęło około 42,5 mld zł, w tym 30 mld zł stanowiły dodatkowe wpływy z podatku VAT, w całym 2017 r., poinformował szef KAS Marian Banaś.

 • Brak podwyżki stóp procentowych do końca 2020 r? Skrajnie gołębia RPP

  Opublikowano:
 • 06 marca 2018

  S&P Global Ratings: Innowacje, zrównoważony rozwój i demografia to 3 słabe punkty polskiej gospodarki

  Opublikowano:

  Polska gospodarka rozwija się najszybciej od sześciu lat. Korzystne są także perspektywy na najbliższe kwartały, bo gospodarka globalna, a zwłaszcza istotna dla Polski strefa euro, wydaje się zapominać o kryzysie. Według przedstawicieli agencji S&P Global Ratings w Polsce istnieje jednak kilka zagrożeń, którym należy przeciwdziałać już dziś. Wśród nich największe są wyzwania związane z innowacyjnością, zrównoważonym rozwojem i demografią.

 • 27 lutego 2018

  Wpływy budżetu z VAT spadły o 17 proc. r/r do ok. 18,2 mld zł w styczniu

  Opublikowano:

  Wpływy budżetowe z podatku od towarów i usług (VAT) spadły o 17 proc. r/r do ok. 18,2 mld zł w styczniu br., wynika z nieoficjalnych informacji "Dziennika Gazety Prawnej". Informatorzy DGP twierdzą, że styczeń przyniósł budżetowi więcej z podatków dochodowych, a kasa państwa zamknęła miesiąc nadwyżką.

 • 26 lutego 2018

  MF: Strategia dla rynku kapitałowego będzie gotowa jeszcze w tym roku

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK) ma być ukończona do końca 2018 r. i wdrażana sukcesywnie do końca 2024 r., poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak.

 • Dziś ostatni dzień dla mikroprzedsiębiorców na złożenie JPK

  Opublikowano:

  Dziś mija termin, w którym mikroprzedsiębiorcy muszą wysłać Jednolity Plik Kontrolny. Od stycznia 2018 r. obowiązek ten obejmuje już wszystkich przedsiębiorców – w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. W Polsce na 1,5 mld wystawianych co roku faktur jedynie 30 proc. powstaje online, a 15 mln jest nadal wypisywanych na papierowym bloczku.

 • 20 lutego 2018

  Prezes PFR: Banki w Polsce czeka dalsza konsolidacja

  Opublikowano:

  Polski sektor bankowy czeka konsolidacja - prognozuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Część banków może trafić na sprzedaż, małe banki mogą się zaś decydować na fuzje, żeby mieć większe szanse w starciu z większymi konkurentami. Z perspektywy bezpieczeństwa klientów i rynku może wystarczyć, jeśli na rynku pozostanie 6-7 największych graczy.

 • 14 lutego 2018

  Polska gospodarka przyspiesza, ale warto zachować ostrożność

  Opublikowano:

  Dziś przed południem GUS opublikował wstępne szacunki polskiego PKB w IV kw. 2017 r. Nasza gospodarka przyspieszyła do 5,1 proc. r/r. To rezultat nieco niższy od przewidywań ekonomistów (prognozy zakładały 5,2 proc. r/r), ale tempo i tak jest imponujące.

 • Deweloperzy przeżyją ewentualny kryzys

  Opublikowano:

  Sprzedaż mieszkań rośnie tak szybko, że co bardziej zapobiegliwi inwestorzy zastanawiają się już, co może się wydarzyć, gdy koniunktura się odwróci. Wydarzenia sprzed dekady pomagają odpowiedzieć na te pytania.


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku