X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Gospodarka

 • 28 marca 2017

  Morawiecki: Wzrost PKB sięgnie zapisanych w budżecie 3,6 proc. w tym roku

  Opublikowano:

  Ocena polskiej gospodarki, dokonana przez Moody's Investors Service, który podniósł prognozę wzrostu PKB na ten rok o 0,3 pkt proc. do 3,2 proc., jest nadal zbyt ostrożna, uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Oczekuje on, że wzrost gospodarczy osiągnie poziom zakładany w dokumentach rządowych - w budżecie zapisano wzrost PKB w br. w wysokości 3,6 proc.

 • 27 marca 2017

  Moody’s podniósł prognozę wzrostu PKB Polski do 3,2 proc. na 2017 r.

  Opublikowano:

  Moody's Investors Service podniósł prognozę tempa wzrostu PKB dla Polski z 2,9 proc. do 3,2 proc. na 2017 r, wynika z raportu Credit Outlook

 • 01 marca 2017

  To będzie dobry rok dla polskich firm z ekspozycją na rynek niemiecki

  Opublikowano:

  Niemiecki eksport i import prawdopodobnie przyspieszy w 2017 r., co jest dobrą informacją dla polskich firm, uważa główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Piotr Soroczyński.

 • 22 lutego 2017

  W 2016 r. Polska pobiła nowy rekord w produkcji prawa

  Opublikowano:

  Liczba stron maszynopisu aktów prawnych, które weszły w życie sięgnęła łącznie 31.906 w 2016 roku. To o 7,5 proc. więcej niż w rekordowym roku 2015, wynika z badania "Barometr stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce" przeprowadzonego przez Grant Thornton. Jednocześnie jest to największa "produkcja" prawa od 1918 r.

 • 20 lutego 2017

  Komentarz: Dobre dane nie wsparły złotego, to niepokojący sygnał

  Opublikowano:

  Opublikowane w ostatni piątek bardzo dobre dane z polskiej gospodarki nie pomogły złotemu, który osłabił się do głównych walut. To zły znak. Nie tylko pokazuje, że dobre wiadomości z kraju są już w cenach, a rynek pozostaje pod głównym wpływem czynników globalnych, ale też może zapowiadać osłabienie złotego.

 • Polskie miasta chcą przesiąść się na autobusy elektryczne

  Opublikowano:

  Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Energii, Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i 41 miast podpisały listy intencyjne w sprawie rozwoju elektromobilności. Miasta, reprezentujące 45 proc. taboru autobusowego w Polsce, zadeklarowały chęć zakupu w sumie 780 autobusów elektrycznych.

 • 17 lutego 2017

  Świetne dane z polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa mocno przyspieszyła

  Opublikowano:

  Po południu GUS opublikował dane z polskiej gospodarki. Pozytywną niespodzianką okazał się najwyższy od pięciu lat odczyt produkcji przemysłowej oraz znacznie lepsza od prognoz analityków sprzedaż detaliczna.

 • 15 lutego 2017

  M. Morawiecki: Sektor energetyczny może być częściowo repolonizowany

  Opublikowano:

  Rząd szuka możliwości realizacji kolejnych repolonizacji po niskim koszcie, w tym również z w branży energetycznej, wynika z wypowiedzi wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. 

 • 09 lutego 2017

  GUS sprawdził, o ile w 2016 roku wzrosło przeciętne wynagrodzenie w gospodarce

  Opublikowano:

  Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło realnie o 4,2 proc. r/r i wyniosło w ub.r. 4.047,21 zł, podał Główny Urząd Statystyczny.

 • 25 stycznia 2017

  Raport: Kto najwięcej zyskał, a kto stracił na dobrej zmianie wg PiS

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  Od zwycięstwa Andrzeja Dudy minęło już 1,5 roku, a od zaprzysiężenia Beaty Szydło ponad 14 miesięcy. W tym czasie na warszawskim parkiecie sporo się zmieniło. Sprawdziliśmy, jakie trendy na giełdzie wykreowały sztandarowe programy socjalne, nowe ustawy oraz polityka fiskalna rządu Prawa i Sprawiedliwości.

 • 14 stycznia 2017

  Inwestorzy z GPW mogą odetchnąć z ulgą. Moody’s i Fitch utrzymały ratingowy status quo

  Opublikowano:

  Moody's nie zaktualizował ratingu, a Fitch podtrzymał ocenę A- Polski ze stabilną perspektywą. Utrzymanie dotychczasowych ocen to świetny pretekst do nadrabiania piątkowych zaległości giełdy w Warszawie.

 • 03 grudnia 2016

  Włosi zadecydują o losach strefy euro

  Opublikowano:

  Benvenuti czy Arrivederci? Które z tych dwóch słów będzie częściej używane w kontekście premiera Matteo Renziego i jego rządu? O tym przekonamy się już w najbliższą niedzielę. W oczekiwaniu na ostatnie z wielkich głosowań, które zaplanowane były na ten rok, traciły giełdy, a także dolar amerykański. W przypadku tego ostatniego nie pomogły dane z rynku pracy, które pozostawiły po sobie uczucie niedosytu.

 • 24 czerwca 2016

  Brexit zafundował giełdom armagedon, wszystkie blue chipy na minusie

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Na GPW tąpnęło. Wystraszeni Brexitem inwestorzy rzucili się do wyprzedaży dużych, średnich i małych spółek. Fatalnie panikę znoszą kursy akcji banków, spółek przemysłowych czy handlowych. Maklerzy już podają pierwsze typy bezpiecznych przystani wśród spółek.

 • 02 czerwca 2016

  Jest decyzja EBC w sprawie polityki pieniężnej

  Opublikowano:

  Komunikat prasowy, 2 czerwca 2016 r. Na dzisiejszym posiedzeniu, które odbyło się w Wiedniu, Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz ‑0,40 proc. Jeśli chodzi o niestandardowe środki […]

 • 14 maja 2016

  Moody’s utrzymał rating Polski, ale obniżył perspektywę do negatywnej

  Opublikowano:

  Inwestorzy i kredytobiorcy mogą odetchnąć z ulgą. W sobotnim komunikacie agencja Moody's potwierdziła rating Polski, ale zmieniła jego perspektywę ze stabilnej do negatywnej.

 • 06 maja 2016

  Rodzina 500 plus – dobra zmiana dla windykatorów?

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , ,

  1 kwietnia 2016 roku wszedł w życie rządowy program Rodzina 500 plus. Jego strategia w swoich założeniach ma wpłynąć na sytuację demograficzną w Polsce, jednak w rzeczywistości może zmienić także wiele aspektów życia gospodarczego naszego kraju, w tym m.in. wpłynąć na działalność spółek windykacyjnych.

 • 07 marca 2016

  Wartość transakcji na globalnym rynku chemicznym bije kolejne rekordy

  Opublikowano:

  W 2015 roku na rynku fuzji i przejęć w globalnym przemyśle chemicznym doszło do 612 transakcji, których wartość wyniosła 145,8 mld dolarów, niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej. Zdaniem autorów raportu „2016 Global chemical industry mergers and acquisitions outlook. A quest for focus”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, w tym roku aktywność ta powinna się utrzymać na podobnym, wysokim poziomie. W 2016 r. Deloitte oczekuje kolejnych spektakularnych transakcji w ramach konsolidacji sektora oraz dalszego pozbywania się aktywów przez koncerny chemiczne, w celu upraszczania ich struktur.

 • 18 lutego 2016

  Negatywny układ kalendarza namieszał w styczniowych danych makro

  Opublikowano:

  Zgodnie z naszymi oczekiwaniami negatywny układ kalendarza istotnie wpłynął na wyniki produkcji przemysłowej w styczniu prowadząc do wyhamowania jej tempa wzrostu z 6,7 proc. r/r w grudniu do 1,4 proc. r/r, a więc zdecydowanie poniżej rynkowego konsensusu (3,5 proc. /r) i w pobliżu naszej prognozy (0,9 proc. r/r). Po wyeliminowaniu efektów sezonowych wynik produkcji był lepszy (3,3 proc. r/r), jednak także słabszy niż miesiąc wcześniej.

 • 16 lutego 2016

  Raport: 11 spółek, które obłowią się na programie Rodzina 500+

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , , , ,

  Kształt flagowego programu nowego rządu 500+ jest już znany. Teraz czas na dzielenie łupów. Sprawdziliśmy, które giełdowe spółki zyskają na wsparciu rodzin wielodzietnych, a które będą musiały się dorzucić do jego sfinansowania.

 • 12 lutego 2016

  Dobre dane z gospodarki wspierają giełdę, w grze Getin Noble Bank

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , ,

  W piątek przed południem główne indeksy europejskich giełd energicznie odrabiają straty. W wypadku warszawskiego parkietu mocnym wsparciem jest odczyt polskiego PKB za IV kwartał. Dane lepsze od oczekiwań potwierdziły, że polska gospodarka wciąż ma się bardzo dobrze.

 • 09 lutego 2016

  19 mocnych spółek do gry w 2016 roku wg DM mBanku

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , , , , , , , , ,

  W tym roku biuro stawia na akcje eksporterów, deweloperów, spółek handlowych i płacących solidne dywidendy. Scenariusz bazowy zakłada wzrost cen ropy naftowej do poziomu 50 USD/baryłkę, co przy stabilizacji gospodarczej w Chinach powinno stymulować napływ kapitału do funduszy surowcowych i wzrost cen metali przemysłowych i szlachetnych.

 • 25 stycznia 2016

  18 faworytów na 2016 rok wg Noble Securities

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  Strategia inwestycyjna biura zakłada, że w drugiej połowie roku sytuacja na rynkach akcji ulegnie mocnej poprawie, a indeksy WIG i WIG20 wyjdą na plus. Do portfela na 2016 rok analitycy zabierają przecenione akcje banków i spółek energetycznych. W gronie top picks znalazły się także popularne misie z branży budowlanej, przemysłowej, handlowej i IT.

 • 18 stycznia 2016

  Polskie akcje tanieją po historycznej decyzji agencji Standard & Poor’s

  Opublikowano:

  Ryzyko polityczne znów materializuje się na GPW, a indeks WIG20 od pierwszych minut poniedziałkowej sesji walczy z przeceną. Tym razem powodem do wyprzedaży akcji jest obniżka długoterminowego ratingu polskiego długu.

 • 04 stycznia 2016

  Raport: Perspektywy na 2016 r. dla akcji deweloperów mieszkaniowych

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , ,

  Niskie stopy procentowe, program MDM i wzmożona akcja kredytowa sprawiły, że miniony rok był najlepszy w historii polskiego rynku mieszkaniowego, a akcje deweloperów przyniosły wysokie stopy zwrotu. Sprawdzamy, czy w 2016 r. spółki te nadal będą w stanie równie dużo budować, sprzedawać i zarabiać.

 • 30 grudnia 2015

  Raport: 8 warunków koniecznych hossy w Nowym Roku

  Opublikowano:

  Optymistyczne scenariusze kreślone przez ekspertów dopuszczają wzrosty na polskiej giełdzie nawet przez sześć miesięcy 2016 roku. StockWatch.pl sprawdził, jakie warunki muszą być spełnione, aby na GPW wreszcie zakwitła prawdziwa hossa.

 • 17 grudnia 2015

  Raport GUS: Przeciętny Polak zarabia na rękę tylko 1.787 zł

  Opublikowano:

  Grudniowy raport Głównego Urzędu Statystycznego obala mit średniego wynagrodzenia w gospodarce na poziomie ponad 4 tys. zł. Według bardziej miarodajnych wskaźników, aż 2/3 Polaków zarabia mniej niż popularna średnia krajowa, a najczęściej pobierana kwota to jedynie 1.787 zł.

 • 27 listopada 2015

  Raport: Polityczny skok złupi banki na 70 mld zł

  Opublikowano:

  Pod nóż idzie ostatni zdrowy sektor - banki, które już teraz muszą szykować na dodatkowe wydatki 70 mld złotych. Państwo wprawdzie nie wyciągnęło z nich jeszcze ani złotówki, ale inwestorów spadki kursów akcji kosztowały w tym roku już 57 mld złotych.

 • 19 listopada 2015

  Siedem postulatów prezesów spółek giełdowych dla nowego rządu

  Opublikowano:

  PiS wygrał wybory głosami obywateli, ale w sprawach gospodarczych musi dopuścić do głosu przedsiębiorców. W planach nowego rządu kryją się zarówno szanse jak i zagrożenia, które już kształtują spółkom nową rzeczywistość. Sprawdziliśmy, jakie kwestie najbardziej leżą na sercu prezesom i akcjonariuszom wiodących firm giełdowych.

 • 13 listopada 2015

  9 powodów, dla których rządy PiS nie zagrożą giełdzie

  Opublikowano:

  Prawo i Sprawiedliwość powoli wycofuje się z najniebezpieczniejszych dla polskiego rynku kapitałowego zapowiedzi, za to sprawnie organizuje mechanizmy nowej władzy. StockWatch.pl sprawdził, jakie perspektywy zaczynają się rysować przed warszawską giełdą.

 • 09 listopada 2015

  Prezes BZ WBK wicepremierem w rządzie B. Szydło, WIG20 odbija

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Warszawski parkiet pozytywnie zareagował na ogłoszony w godzinach popołudniowych skład rządu Beaty Szydło. Największą niespodzianką okazała się teka wicepremiera i ministra rozwoju regionalnego dla Mateusza Morawieckiego, obecnego prezesa BZ WBK.


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com