X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Giełda zawiesiła handel akcjami i obligacjami GetBack. Jutro ciąg dalszy NWZA

Opublikowano: 2018-04-16 14:57:55

Omawiane walory: ,

W poniedziałek akcje windykatora w zaledwie kilkadziesiąt sekund straciły 17 proc. i zawisły na dolnych widełkach. Straty zanotowali także obligatariusze. Notowania najpłynniejszych serii na Catalyst spadły poniżej 50 proc. wartości nom. Ostatecznie giełda z uwagi na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu zawiesiła handel instrumentami GetBack do końca dnia.

Decyzja giełdy to efekt nieprawdziwych informacji opublikowanych przez GetBack, które mogły zostać potraktowane jako próba manipulacji kursem. Przypomnijmy, rano windykator pochwalił się, że prowadzi rozmowy z PFR i PKO BP w sprawie finansowania w kwocie 250 mln zł. Radość z pozytywnej informacji nie trwała długo, ponieważ oba podmioty jeszcze przed startem handlu na GPW zdementowały doniesienia GetBack. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i PKO BP ogłosiły, że nie prowadziły i nie prowadzą żadnych negocjacji ze spółką. PFR złożył też zawiadomienie do Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji.

GetBack przemilczał sprawę niewykupionych obligacji

To nie koniec problemów spółki kierowanej przez Konrada Kąkolewskiego. GetBack całkowicie przemilczał kwestię niewykupionych obligacji od Quercus TFI za 10 mln zł. O sprawie inwestorzy dowiedzieli się od giełdowego funduszu, który rano poinformował, że zamiast środków otrzymał prośbę o przełożenie terminu spłaty o 5 dni. Po południu Quercus zaktualizował status spłaty i podał, że GetBack spłacił papiery warte 4,5 mln zł. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

– Zarząd Quercus TFI SA informuje, że w dniu dzisiejszym na rachunki funduszy Q1 FIZ oraz QUERCUS Absolute Return FIZ wpłynęło po 2.250.000 zł (łącznie 4.500.000 zł) tytułem kwoty wykupu obligacji GetBack SA. Zgodnie z informacją z raportu, pozostała część kwoty wykupu obligacji GetBack SA ma być zapłacona do dnia 18 kwietnia 2018 r. – czytamy w najnowszym komunikacie Quercusa.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Jeszcze do niedawna Quercus TFI miał w swoich funduszach obligacje GetBack warte ok. 86 mln zł. Na początku miesiąca Sebastian Buczek z obawy o spłatę długu utworzył specjalny fundusz, do którego odsprzedał posiadane papiery. Środki na odkup obligacji GetBack po 100 proc. wartości nominalnej w połowie pochodziły od samego prezesa, a w połowie od spółki. W ten sposób Quercus zdecydował się ratować renomę swoich flagowych funduszy.

Tarcia między spółkami spotęgowała propozycja ratowania spółki złożona za pośrednictwem mediów. Sebastian Buczek wyraził gotowość m.in. do obniżenia oprocentowania posiadanych papierów dłużnych. Działania Quercusa i propozycja zmiany warunków nie spodobała się prezesowi Kąkolewskiemu. Podczas spotkania z dziennikarzami podsumował je jako „absurdalne i chore”. Podkreślił, że funduszom Buczka zawsze oferował atrakcyjne warunki, zawsze spłacał długi na czas i że nie zamierza zmieniać oprocentowania.

– Z profesorem Buczkiem znamy się od wielu lat, cenimy się. Jest moim mentorem. Cenimy jego rady i będziemy rozmawiali, natomiast nie będziemy obcinali żadnego oprocentowania. Jeśli magister może dać radę profesorowi, to niech on zacznie wypłacać dywidendę swoim akcjonariuszom, a nie skupować akcje z pokrzywdzeniem praw mniejszościowych akcjonariuszy. – powiedział prezes GetBack, Konrad Kąkolewski. >> Czytaj więcej

Na poranne wydarzenia szybko zareagował DM mBanku, czyli jedna z ośmiu instytucji, która publikowała rekomendacje dla GetBacku. Biuro w specjalnym raporcie poinformowało o zawieszeniu swojego zalecenia inwestycyjnego do czasu wyjaśnienia sytuacji. Zdaniem analityka Michała Konarskiego, sprzeczne informacje płynące ze spółki oraz brak sprawozdania finansowego za rok 2017 uniemożliwiają obecnie rzetelną analizę sytuacji GetBack. Przypomnijmy, że sprawozdanie za 2017 r. ma pojawić się dopiero 30 kwietnia.

We wtorek ciąg dalszy NWZA

Poranne wydarzenia wstrząsnęły rynkiem. Inwestorzy na forach nie pozostawiają suchej nitki na zachowaniu władz GetBack. Tymczasem już jutro o 10:30 ruszy trzecia część NWZA, podczas której ma być głosowany projekt uchwały w sprawie emisji do 50 mln nowych akcji. Do przegłosowania emisji główny akcjonariusz potrzebuje 80 proc. głosów obecnych na spotkaniu. Poprzednim razem walne przerwano, ponieważ DNLD Holdings dysponował 78,43 proc. liczby głosów uczestniczących w walnym. Powodzenie głosowania w dużej mierze zależy od frekwencji na NWZA i tego, czy mimo sprzedaży akcji na spotkaniu pojawi się Nationale-Nederlanden OFE (formalnie wciąż może głosować pakietem 5 proc. akcji). Redakcja StockWatch.pl będzie prowadziła relację z wtorkowego walnego.

W poniedziałek rano handel akcjami GetBack trwał tylko chwilę, ale kurs zdążył spaść o 17 proc. do 3,75 zł. Od 9:04 handel był przerwany z powodu równoważenia. Spadki pogłębiły także obligacje firmy na Catalyst. Notowania najpłynniejszych serii spadły poniżej 50 proc. wartości. Ostatecznie giełda z uwagi na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu zawiesiła obrót akcjami i obligacjami GetBack do końca dnia. W sumie giełda zawiesiła 28 rodzajów instrumentów.

notowania

Mocne spadki zalicza dziś także Quercus. Przy dużo wyższych niż zazwyczaj obrotach notowania funduszu Sebastiana Buczka tracą -8,7 proc. i są najniżej od 2013 roku.

notowania

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o getback, quercus)

 • Sprawa GetBack: CBA zatrzymało biznesmena, który próbował nasłać służby specjalne na Abris

  Agenci CBA zatrzymali biznesmena, który powoływał się na wpływy w służbach specjalnych i miał doprowadzić do rozpowszechnienia przez media informacji kompromitujących większościowego akcjonariusza GETBACKu. To już 10. zatrzymany w ciągu ostatnich czterech tygodni śledztwa dotyczącego licznych nieprawidłowości w działaniu wrocławskiej spółki.

 • Obligatariusze dopięli swego. Prokuratura przyjrzy się firmom oferującym obligacje GetBack

  Setki zawiadomień składanych przez poszkodowanych inwestorów do UOKiK, KNF i prokuratury przynoszą efekty. W środę RMF FM poinformował, że śledczy sprawdzą, czy podmioty oferujące feralne obligacje wrocławskiej spółki działały zgodnie z prawem.

 • Zobowiązania GetBacku urosły do 3,32 mld zł

  Wartość zobowiązań wrocławskiego windykatora urosła w ciągu niecałych dwóch miesięcy o 0,5 mld zł. Jeszcze na początku maja GETBACK składając wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego szacował zobowiązania na 2.815,6 mln zł. Według aktualizacji spisu wierzytelności z 21 czerwca, wartość długów urosła do 3.322 mln zł.

 • 5 kolejnych osób usłyszy zarzuty w sprawie afery GetBack

  Agenci warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali dziś troje byłych członków zarządu GETBACKu oraz dwie osoby współdziałające z nimi w popełnianiu przestępstw. W sumie w toku śledztwa dot. nieprawidłowości we wrocławskiej firmie windykacyjnej śledczy zatrzymali już 9 osób. 

 • Raport GetBacku ujawnił grzechy Deloitte

  Sprawozdanie roczne GETBACKu ujawniło brzydką prawdę na temat pracy audytora. Z raportu wynika, że w sprawozdaniu za rok 2016 zabrakło bardzo istotnych wyjaśnień, które na etapie IPO diametralnie odmieniłyby postrzeganie windykatora w kontekście wartości i zdolności do obsługi długu. Dodatkowo obecny zarząd wskazuje, że nieprawidłowości księgowe i malowanie wyników miało miejsce jeszcze przed debiutem spółki na GPW, a prospekt zawierał sfałszowane dane.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku