X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Euro-Tax.pl: Zarobki polskich emigrantów w Unii Europejskiej spadają

Opublikowano: 2017-07-26 13:00:09

W 2016 roku Polacy pracujący w krajach Unii Europejskiej zarobili mniej niż rok wcześniej - wynika z raportu Grupy Euro-Tax.pl. Ich średnie zarobki wyniosły 6.697 zł, czyli o 315 zł mniej niż w 2015 r. Tymczasem w Polsce średnie wynagrodzenie wzrosło w ubiegłym roku o 3,8 proc. (148 zł) do 4.047 zł.

(Fot. stockwatch.pl)

Tylko w sześciu krajach członkowskich (Austria, Belgia, Holandia, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania), Polacy zarobili łącznie 77 mld zł, podczas gdy w całej Europie ich dochody wyniosły 119,5 mld zł. W rekordowym 2015 roku Polacy zarobili o 0,1 mld zł więcej. W ciągu 13 lat w strukturach UE nasi rodacy zarobili łącznie ponad 1.247 mld zł.

W ubiegłym roku zdecydowanie najwięcej zarobiliśmy w Niemczech – ponad 42 mld zł, czyli aż o 46 proc. więcej niż w 2015 r. Co ciekawe, odwrotną tendencję możemy zauważyć w przypadku Wielkiej Brytanii. Tam łączny dochód Polaków w zeszłym roku osiągnął blisko 22 mld zł, czyli o 20 proc. mniej niż rok wcześniej. W Irlandii zarobiliśmy 4,2 mld zł, w Holandii 4,1 mld zł, a w Austrii i Belgii ponad 2 mld zł.

– Porównując kwoty zarobione przez Polaków w Niemczech i Wielkiej Brytanii wyraźnie widać, że w 2016 r. doszło do wyjątkowej sytuacji. Podczas gdy na Wyspach pracuje o ponad 60 tys. więcej naszych rodaków niż za naszą zachodnią granicą, w Niemczech Polacy zarobili łącznie prawie 2 razy więcej. Jednym z kluczowych czynników takiej sytuacji była silna deprecjacja funta – komentuje Adam Powiertowski, Prezes Zarządu Euro-Tax.pl.

Z badań grupy wynika, że w zeszłym roku wyrażone w złotych średnie zarobki statystycznego Polaka w większości krajów UE były niższe niż w roku poprzednim. Szczególnie spadły dochody pracujących w Wielkiej Brytanii – do 5.450 zł miesięcznie (w 2015 r. było to 7.113 zł). Na terenie Holandii obywatel Polski zarabiał średnio 6.184 zł, w Irlandii ponad 6.420 zł, a w Belgii 6.816 zł. Najwięcej zarabiali nasi rodacy pracujący w Austrii i Niemczech – odpowiednio 12.197 zł i 10.891 zł miesięcznie. W tych krajach wynagrodzenia zdecydowanie rosły. W Niemczech płace w przeliczeniu na polską walutę były wyższe o ponad 45 proc. w porównaniu do 2015 r., z kolei w Austrii rosły o ponad 25 proc. W Polsce w ubiegłym roku średnie miesięczne wynagrodzenie wynosiło 4.047 zł brutto.

W ciągu 13 lat naszego członkostwa w UE, polscy emigranci zarabiali na miesiąc średnio 5.980 zł. W roku 2004 statystycznie Polak zarabiał 4.964 zł na osobę, podczas gdy w 2016 roku średni jego dochód wynosił ponad 6.697 zł. Ubiegły rok był jednym z trzech, w których średnie miesięczne płace Polaków w Europie były niższe niż rok wcześniej. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce w 2009 i 2013 roku.

W zeszłym roku spośród krajów Unii Europejskiej nadal najwięcej osób przebywało w Wielkiej Brytanii (720 tys.), Niemczech (655 tys.), Holandii (112 tys.) oraz w Irlandii (111 tys.). Wielkość polskiej emigracji w Belgii i Austrii to odpowiednio 52 tys. i 36 tys.

Źródło: Euro-Tax.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Rząd przyjął ustawy o KAS, które m.in. podniosą ściągalność podatków

  Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), zgodnie z którą 1 stycznia 2019 r. nastąpi przejęcie przez Centrum Informatyki Resortu Finansów (CI RF) całości zadań związanych z dostarczaniem usług informatycznych wszystkim podmiotom funkcjonującym w obszarze działania Ministerstwa Finansów, w tym także jednostkom organizacyjnym KAS, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

 • Deloitte: W I półroczu wzrosły przychody 10 największych firm budowlanych z GPW

  Dziesięć największych spółek budowlanych notowanych na GPW zanotowało 2-proc. wzrost r/r przychodów w I półroczu 2017 roku, wynika z raportu Deloitte "Polskie spółki budowlane 2017 - najważniejsi gracze, kluczowe czynniki wzrostu i perspektywy rozwoju branży".

 • Lisala sprzeda połowę swojego pakietu akcji Echo Investment

  Echo Investment oraz główny akcjonariusz - Lisala (akcjonariusz sprzedający) - zawarli umowę w sprawie oferty i plasowania akcji z Kempen & Co N.V., Pekao Investment Banking oraz Wood & Company Financial Services (globalni koordynatorzy) na potrzeby przeprowadzenia przez akcjonariusza sprzedającego oferty nie więcej niż 136,19 mln akcji.

 • Warszawskie indeksy w odwrocie, tanieją KGHM i CD Projekt

  Nowe rekordy na Wall Street już nie wystarczają, żeby pchać w górę warszawską giełdę. Rynek się trochę cofnął i czeka na nowe silne impulsy. Piętą achillesową indeksu WIG20 jest dzisiaj KGHM, a mWIG40 - CD Projekt.

 • ZM Henryk Kania chcą przejąć za dług Staropolskie Specjały

  Zakłady Mięsne Henryk Kania zawarły przedwstępną umowę przeniesienia przedsiębiorstwa Staropolskie Specjały w celu zwolnienia go z długu względem siebie. Wartość nabywanego przedsiębiorstwa oszacowana została na 293 mln zł. Warunkiem zawarcia umowy przyrzeczonej jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku