X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Energa walczy o setki milionów złotych z właścicielami farm wiatrowych

Opublikowano: 2017-09-12 14:34:29

Omawiane walory:

Energa szacuje, że może dochodzić ok. 600 mln zł z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia jej kontrahentów w czasie realizacji 22 ramowych umów sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia z wytwórcami energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE), poinformował prezes Daniel Obajtek. Łącznie spółka uznaje ponad 150 tego rodzaju umów za nieważne.

– Uznaliśmy 150 umów z farmami wiatrowymi za nieważne. Nie wypowiadamy ich, tylko uznajemy za nieważne, bo nie były zawarte zgodnie z prawem, nie były zastosowane wymogi ustawy o zamówieniach publicznych – powiedział Obajtek podczas konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że 130 spośród tych umów ma odniesienie do cen rynkowych, natomiast 22 umowy są skrajnie niekorzystne dla grupy. Są to umowy zawierane na 15-20 lat, niewypowiadalne.

– Grupa traciła ok. 260 mln zł [rocznie] na tych umowach. Do końca ich trwania byłoby to ponad 2 mld zł. Informowaliśmy, że pozytywny wpływ ustawy o OZE to 150 mln zł. Jeśli uznajemy te umowy za nieważne, to dodatkowy pozytywny wpływ to 110 mln zł. Jeśli spojrzymy trzy lata wstecz, to spółka straciła 600 mln zł – powiedział prezes.

>> TMS ogłosił darmowy konkurs giełdowy [ 35.000 zł ]. Dowiedz się więcej >>

Umowy były zawierane w latach 2007-2013.

W przypadku 22 umów uznanych za zawarte na nierynkowych zasadach spółka złożyła pozwy o stwierdzenie nieważności i wysłała wezwania do zawarcia próby ugodowej do tych kontrahentów. Wysłanie takiego wezwania wstrzymuje bieg przedawnienia, dzięki czemu spółka będzie mogła dochodzić roszczeń z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia za ostatnie trzy lata.

– Jeśli chodzi o okres trzech lat, to jest to kwota ok. 600 mln zł – powiedział Obajtek.

W przypadku pozostałych umów Energa-Obrót stara się o ich konwalidowanie, co oznaczać może współpracę z kontrahentami na dotychczasowych zasadach, uznanych przez spółkę za rynkowe. Obecnie nie jest konieczne stosowanie wymogów prawa zamówień publicznych w przypadku takich umów.

Zarząd Energi uważa, że w okresie zawierania tych umów nie było wystarczającego nadzoru właścicielskiego w grupie.

– Jeżeli chodzi o dalsze kroki, to analizujemy, ale nie zaczynamy od wyciągania konsekwencji, w pierwszym kroku chcemy zabezpieczyć interes akcjonariuszy – powiedział prezes.

Energa podała wczoraj, że jej spółka zależna Energa-Obrót zaprzestała realizacji 22 ramowych umów sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia z wytwórcami energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) i zdecydowała o wszczęciu postępowań sądowych i arbitrażowych, których przedmiotem ma być ustalenie nieistnienia stosunków prawnych.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosiła ok. 1,3 GW na koniec 2016 roku.

notowania

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o energa)

 • Samo Pekao giełdy w górę nie pociągnie. CD Projekt poprawia rekordy

  Wyniki finansowe i zapowiedź wypłaty hojnej dywidendy przez Pekao spodobały się inwestorom. Jednak samo Pekao giełdy w górę nie pociągnie, ponieważ dziś na czerwono świecą pozostałe banki, KGHM i spółki energetyczne.

 • Odpisy obniżyły wynik kwartalny Energi. Zysk netto spadł r/r do 68 mln zł

  Gdańska spółka odnotowała 68 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2017 r. wobec 190 mln zł zysku rok wcześniej. Na wynikach zaciążyły zdarzenia jednorazowe na łączną kwotę 85,5 mln zł. W środę akcje Energi tanieją o 1,5 proc. do 12,45 zł.

 • 9 najlepszych spółek w portfelach funduszy inwestycyjnych 2017 r.

  Z tegorocznej hossy na GPW tak naprawdę skorzystała zaledwie garstka funduszy inwestycyjnych. Najlepszy na koniec września mógł pochwalić się blisko 40-proc. stopą zwrotu. Sprawdziliśmy, jakie akcje ciągnęły w górę portfele trzech najmocniejszych funduszy.

 • Orlen i energetyka na plusach. CD Projekt kontynuuje spadki

  Spółki energetyczne i PKN Orlen utrzymują WIG20 na plusie, podczas gdy taniejący CD Projekt i GPW ściągają w dół mWIG40. Zmiany są jednak niewielkie, a na warszawskiej giełdzie, podobnie jak i na innych europejskich parkietach, trwa wyczekiwanie na nowe impulsy. 

 • Amerykańska firma szacuje straty wynikające z działań rządu w kwestii OZE na 2,5 mld zł

  Invenergy i spółki z grupy złożyły m.in. do prezydenta i premiera formalne zawiadomienie o sporze na podstawie umowy o ochronie inwestycji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi (BIT) i Traktatu Karty Energetycznej (TKE) w związku ze szkodą w wysokości 700 mln USD. Amerykańska spółka ostrzega, że skieruje sprawę do arbitrażu, jeśli w ciągu sześciu miesięcy nie dojdzie do rozwiązania sporu.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku