X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Dobre nastroje na giełdach. Inwestorzy czekają na nowego prezesa GPW

Opublikowano: 2017-06-19 10:30:30

Omawiane walory: , , , ,

Mocny początek poniedziałkowej sesji na giełdzie w Warszawie. KGHM, CCC, PGE, a także odbijający Alior Bank prowadzą indeks WIG20 na północ. Pomagają dobre nastroje na giełdach w Azji i Europie oraz nadzieje na nowe rekordy na Wall Street.

Rodzimi inwestorzy wrócili z długiego weekendu w dobrych nastrojach i rzucili się na akcje. Zwłaszcza dużych spółek. Indeks WIG20, krótko po otwarciu poniedziałkowej sesji, zyskiwał 1 proc., tym samym kończąc 3-sesyjną mini konsolidację w okolicach 2.300 pkt. W górę rynek ciągną przede wszystkim akcje CCC (+2,58 proc.), KGHM (+2,44 proc.) i PGE (+2,04 proc.). W sumie, 3 kwadranse po rozpoczęciu notowań, drożały akcje 17 spółek tworzących indeks WIG20, a tylko trzech pozostawały na minusie.

Po piątkowej przecenie akcji Alior Banku o 4,05 proc. i wyznaczeniu nowego ponad 4-miesięcznego minimum, dziś walory te drożeją o 1,37 proc. do 62,25 zł. Sytuacja na wykresie nie wygląda jednak dobrze. Strona podażowa ma zdecydowaną przewagę, a dzisiejszy wzrost trudno traktować inaczej, niż tylko jako ruch korekcyjny. Dlatego ryzyko kontynuacji trwających od początku maja spadków jest bardzo duże.

Dobre nastroje na warszawskiej giełdzie są pochodną utrzymujących się dobrych nastrojów na globalnych rynkach akcji. Wzrostami zakończyły się poniedziałkowe sesje na prawie wszystkich parkietach azjatyckich. Od wzrostów dzień rozpoczęły też giełdy w Europie, gdzie liderem jest parkiet w Paryżu. Tamtejszy indeks CAC 40 rośnie o 1,1 proc., reagując na niedzielne wyniki drugiej tury wyborów parlamentarnych we Francji, które zakończyły się zwycięstwem partii prezydenta Macrona. Ponadto pozytywne impulsy napłynęły też z Wall Street, gdzie w czwartek i piątek amerykańskie indeksy wybroniły się przed głębszą korektą, co w przypadku S&P 500 i DJIA może zapowiadać rychły atak na nowe historyczne maksima.

Poniedziałek jest ubogi w wydarzenia, które mogłyby w dalszej części dnia istotnie wpłynąć na nastroje na rynkach akcji. Takim wydarzeniem nie będą, ani rozpoczynające się o godzinie 11:00 negocjacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską ws. Brexitu, ani też wydarzeniem lokalnym nie będzie zaplanowana na godzinę 14:00 publikacja majowych danych o płacach i zatrudnieniu w Polsce. Dlatego też poranne dobre nastroje na giełdach mają szanse utrzymać się do końca dnia. Szczególnie, gdyby w równie optymistycznych nastrojach rozpoczęła się sesja za oceanem.

W poniedziałek o godzinie 11:00 rozpoczyna się zgromadzenie akcjonariuszy Giełdy Papierów Wartościowych (GPW). W porządku obrad znajduje się decyzja ws. podziału zysku za 2016 rok, ale przede wszystkim jest wybór prezesa tej instytucji. W ubiegłym tygodniu Minister Rozwoju i Finansów, działając w imieniu Skarbu Państwa, formalnie zgłosił na to stanowisko kandydaturę dr Marka Dietla, który od 23 lutego 2016 roku pełni rolę doradcy ekonomicznego Prezydenta Andrzeja Dudy. I to on prawdopodobnie zasiądzie w fotelu prezesa.

Inwestorzy dość ostrożnie podchodzą do tej kandydatury. Przynajmniej jeżeli ocenić to przez pryzmat ostatniego zachowania kursu GPW. Dziś akcje drożeją o 0,8 proc., po tym jak w piątek potaniały one o 2,5 proc. do 46,20 zł, naruszając tym samym roczną linię hossy. Ten piątkowy spadek przekreśla szanse na nowe rekordy w najbliższym czasie i wybicie powyżej psychologicznej bariery 50 zł, co jeszcze na początku miesiąca wydawało się dość prawdopodobnym scenariuszem. Obecnie natomiast istotnie wzrosło ryzyko powrotu do dołka z przełomu marca i kwietnia br., czyli spadku do 43,51 zł.

Na samą giełdę wybiera się natomiast kolejna spółka. Jutro wystartuje oferta publiczna firmy GetBack. Rozpocznie się ona od publikacja aneksu do prospektu z ceną maksymalną. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje w dniach 26 czerwca – 3 lipca. Giełdowy debiut zaś zaplanowany jest około 17 lipca.

Właściciel sieci Play ogłosił plan przeprowadzenia IPO i debiutu na GPW >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Na giełdę już od długiego czasu wybiera się za to Play Communications, właściciel P4, czyli operatora sieci komórkowej Play. Plany te wreszcie zaczynają się konkretyzować. Spółka poinformowała o zamiarze przeprowadzenia IPO i debiucie na warszawskim parkiecie. Stanie się to w najbliższych miesiącach. Póki co jednak, żadne terminy nie padły.

Poranne wzrosty indeksu WIG20 nie wpływają na zmianę układu sił na wykresie. W dalszym ciągu, po spadku w pierwszej połowie maja, indeks ten znajduje się w konsolidacji. Co więcej, mając na uwadze obserwowaną od maja relatywną słabość warszawskiego parkietu na tle innych giełd europejskich, to konsolidacja ta raczej stanowi przystanek przed dalszymi spadkami. Celem są okolice 2.200 pkt. Dopiero tam można oczekiwać większej aktywności kupujących.

Rozpoczynający się tydzień nie ma tak ważnych pozycji w kalendarium, jak dwa poprzednie, gdy uwagę rynków finansowych absorbowały m.in. posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB), amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), czy przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Jednakże na kilka pozycji należy zwrócić uwagę. Dziś rozpoczynają się, wspomniane już wcześniej, oficjalne negocjacje ws. Brexitu. W piątek zostaną opublikowane wstępne odczyty czerwcowych indeksów PMI od Japonii, przez Europę, aż po USA. Po zeszłotygodniowym posiedzeniu FOMC z pewnością warto też obserwować i analizować wystąpienia licznych przedstawicieli Fedu. Ponadto, zostanie opublikowana cała seria danych z polskiej gospodarki. O godzinie 14:00 inwestorzy poznają majowe dane o płacach i zatrudnieniu. We wtorek będą to raporty o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i cenach producentów. W czwartek i piątek zaś, już mniej znaczące, raporty o koniunkturze konsumenckiej i gospodarczej.

Mapa rynku – stan na godzinę 10:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Alior, ccc, gpw, kghm, PGE)Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku