X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

DM BDM podniósł zalecenie dla Kruka i wycenę akcji do ponad 300 zł

Opublikowano: 2018-04-16 12:28:51

Omawiane walory:

DM BDM zmienił nastawienie do akcji lidera branży windykacyjnej. Biuro w raporcie z 12 kwietnia - mając na uwadze na skalę przeceny licząc od szczytów z 2017 roku oraz przyjętą perspektywę budowy wyników w kolejnych okresach - podniosło zalecenie do kupuj i wyznaczyło cenę docelową na 301 zł za akcję.

– Zakładamy, że okres krótkotrwałych turbulencji spółka ma już za sobą. Mamy na uwadze, że w minionych miesiącach obserwowaliśmy efekt zderzenia zbyt wysokich oczekiwań rynku wobec Kruka (po wyjątkowo mocnych odczytach wynikowych za 1H’17) z pewnymi, w naszej ocenie przejściowymi, trudnościami związanymi z budową organizacji we Włoszech. – tłumaczą analitycy DM BDM.

Dodatkowo, impulsem dla zmiany rekomendacji okazała się obserwowana „racjonalizacja” polskiego rynku po wcześniejszych „dziwnych” kwartałach. Kruk podał wstępne dane na temat wpłat od osób zadłużonych oraz o wartości nabytych portfeli w 1Q’18. Dane szacunkowe wskazują, że wpłaty wyniosły 362 mln zł (z czego na Polskę i Rumunię przypadło łącznie niespełna 290 mln zł), jest to o 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku oraz jednocześnie mniej o 3,4 proc. względem dotychczas rekordowego pod tym względem 4Q’17. Szacunkowa wartość inwestycji w 1Q’18 wyniosła 125 mln zł (nominał ok 600 mln zł).

– Zauważamy jednak, że Kruk w tych danych nie ujmuje dwóch raportowanych już komunikatów o kolejnych nabytych portfelach. Tym samym licząc od początku roku, nominał zakupionych przez spółkę wierzytelności wynosi już ok. 1,3 mld zł. – zaznacza biuro.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

W swoim modelu biuro zakłada, że w całym 2018 roku wartość inwestycji na nowe pakiety osiągnie pułap 1,35 mld zł. W kolejnych dwóch latach analitycy przyjęli, że spółka utrzyma ekspansję na rynkach zagranicznych, co wpłynie na wartość akwizycji portfeli.

– Jednocześnie zakładamy, że w kolejnych kwartałach br. Kruk będzie notował dalszy przyrost spłat z rynków zagranicznych. Zatem w modelu przyjęliśmy, że w całym 2018 roku spółka otrzyma od dłużników ponad 1,5 mld zł. Docelowo lepsza efektywność projektu włoskiego wg nas powinna skutkować poprawą spłat do kwoty ponad 1,75 mld zł w 2019 roku. – czytamy w raporcie.

DM BDM obniżył prognozę zysku netto na 2018 rok względem symulacji z września u.br. do 338 mln zł (zakładana efektywna stopa podatkowa na poziomie 15 proc.). Wynik wciąż będzie oznaczać wysoką dynamikę wzrostu eps na poziomie przekraczającym 14 proc. r/r (blisko parametrów strategii). Analitycy spodziewają się, że również lata 2019-2020 przyniosą wzrost zysku netto rzędu 15 proc. r/r.

W poniedziałek akcje Kruka zyskują blisko 1 proc. W południe za jeden walor spółki trzeba zapłacić 247,40 zł.

notowania

Raport powstał 12 kwietnia. Autorem rekomendacji jest Maciej Bobrowski z Domu Maklerskiego BDM SA. Raport do pobrania jest TUTAJ

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Kruk)

 • DM mBanku zaleca kupno akcji Kruka z ceną docelową 292,77 zł za sztukę

  Po wynikach za I półrocze biuro podtrzymało najwyższe zalecenie inwestycyjne i lekko skorygowało w dół cenę docelową akcji z 300,94 zł do 292,77 zł za sztukę.

 • P. Krupa: Moja wiara w Kruka jest niezmienna [RELACJA Z CZATU]

  Gościem piątkowego czatu inwestorskiego w StockWatch.pl był Piotr Krupa, prezes największej polskiej spółki na rynku zarządzania wierzytelnościami. Podczas spotkania na gorąco omówiono wyniki finansowe za I półrocze, postępy w ekspansji we Włoszech oraz plany związane z przeglądem opcji strategicznych.

 • Kruk ma umowę nabycia wierzytelności we Włoszech o wartości ok. 300 mln euro

  KRUK oraz jego spółka zależna - ItaCapital z siedzibą w Mediolanie zawarły wiążącą umowę z Findomestic Banca S.p.A., której przedmiotem jest nabycie wierzytelności z tytułu niezabezpieczonych kredytów konsumenckich o łącznej wartości nominalnej ok. 300 mln euro (wg. kursu średniego NBP z 14 września 2018 r. - 1,3 mld zł).

 • mWIG40 przerwał czarną serię, gorąco na JSW i Polimeksie-Mostostalu

  Tylko dzięki ofensywie popytu w ostatniej godzinie sesji WIG20 i mWIG40 zakończyły sesję na plusie. Giełdowym średniakom udało się przerwać trwającą już niemal dwa tygodnie serię spadków. W poniedziałek w centrum uwagi były przede wszystkim akcje JSW i Polimeksu-Mostostalu.

 • Kruk: Nasz apetyt na portfel wierzytelności GetBacku jest ograniczony

  KRUK sceptycznie podchodzi do opcji zakupu portfeli od wrocławskiego konkurenta, który od kilku miesięcy ma poważne problemy płynnościowe. Zarząd zakłada, że inwestycje grupy w II połowie roku przekroczą 500 mln zł, z czego co najmniej połowa środków będzie zainwestowana w Polsce.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku