X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

DM BDM podniósł zalecenie dla Kruka i wycenę akcji do ponad 300 zł

Opublikowano: 2018-04-16 12:28:51

Omawiane walory:

DM BDM zmienił nastawienie do akcji lidera branży windykacyjnej. Biuro w raporcie z 12 kwietnia - mając na uwadze na skalę przeceny licząc od szczytów z 2017 roku oraz przyjętą perspektywę budowy wyników w kolejnych okresach - podniosło zalecenie do kupuj i wyznaczyło cenę docelową na 301 zł za akcję.

– Zakładamy, że okres krótkotrwałych turbulencji spółka ma już za sobą. Mamy na uwadze, że w minionych miesiącach obserwowaliśmy efekt zderzenia zbyt wysokich oczekiwań rynku wobec Kruka (po wyjątkowo mocnych odczytach wynikowych za 1H’17) z pewnymi, w naszej ocenie przejściowymi, trudnościami związanymi z budową organizacji we Włoszech. – tłumaczą analitycy DM BDM.

Dodatkowo, impulsem dla zmiany rekomendacji okazała się obserwowana „racjonalizacja” polskiego rynku po wcześniejszych „dziwnych” kwartałach. Kruk podał wstępne dane na temat wpłat od osób zadłużonych oraz o wartości nabytych portfeli w 1Q’18. Dane szacunkowe wskazują, że wpłaty wyniosły 362 mln zł (z czego na Polskę i Rumunię przypadło łącznie niespełna 290 mln zł), jest to o 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku oraz jednocześnie mniej o 3,4 proc. względem dotychczas rekordowego pod tym względem 4Q’17. Szacunkowa wartość inwestycji w 1Q’18 wyniosła 125 mln zł (nominał ok 600 mln zł).

– Zauważamy jednak, że Kruk w tych danych nie ujmuje dwóch raportowanych już komunikatów o kolejnych nabytych portfelach. Tym samym licząc od początku roku, nominał zakupionych przez spółkę wierzytelności wynosi już ok. 1,3 mld zł. – zaznacza biuro.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

W swoim modelu biuro zakłada, że w całym 2018 roku wartość inwestycji na nowe pakiety osiągnie pułap 1,35 mld zł. W kolejnych dwóch latach analitycy przyjęli, że spółka utrzyma ekspansję na rynkach zagranicznych, co wpłynie na wartość akwizycji portfeli.

– Jednocześnie zakładamy, że w kolejnych kwartałach br. Kruk będzie notował dalszy przyrost spłat z rynków zagranicznych. Zatem w modelu przyjęliśmy, że w całym 2018 roku spółka otrzyma od dłużników ponad 1,5 mld zł. Docelowo lepsza efektywność projektu włoskiego wg nas powinna skutkować poprawą spłat do kwoty ponad 1,75 mld zł w 2019 roku. – czytamy w raporcie.

DM BDM obniżył prognozę zysku netto na 2018 rok względem symulacji z września u.br. do 338 mln zł (zakładana efektywna stopa podatkowa na poziomie 15 proc.). Wynik wciąż będzie oznaczać wysoką dynamikę wzrostu eps na poziomie przekraczającym 14 proc. r/r (blisko parametrów strategii). Analitycy spodziewają się, że również lata 2019-2020 przyniosą wzrost zysku netto rzędu 15 proc. r/r.

W poniedziałek akcje Kruka zyskują blisko 1 proc. W południe za jeden walor spółki trzeba zapłacić 247,40 zł.

notowania

Raport powstał 12 kwietnia. Autorem rekomendacji jest Maciej Bobrowski z Domu Maklerskiego BDM SA. Raport do pobrania jest TUTAJ

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Kruk)Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku