X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Cedrob kusi akcjonariuszy Gobarto wyższą ceną w wezwaniu

Opublikowano: 2017-01-10 15:19:53

Omawiane walory:

Największy producent mięsa w Polsce podniósł cenę w wezwaniu na akcje Gobarto (d. PKM Duda) do 7,25 zł. Nowa oferta jest wyższa od poprzedniej o 8 proc., a od poniedziałkowej wyceny na GPW o zaledwie 2 proc.

Na niecały tydzień przed zakończeniem wezwania Cedrob kusi inwestorów wyższą ofertą. Większościowy akcjonariusz podniósł cenę z 6,70 zł do 7,25 zł za każdą zgłoszoną akcję Gobarto. Różnica między propozycją Cedrobu a wyceną na GPW jest niewielka, ponieważ w poniedziałek na zamknięciu sesji za akcje producenta mięsnego płacono 7,10 zł.

Wzywający za pakiet 34 proc. akcji Gobarto chce zapłacić 68,5 mln zł. Zapisy trwają do 16 stycznia. Prezes Cedrobu liczy, że nowa cena przekona inwestorów. Docelowo główny akcjonariusz chce wycofać spółkę z GPW i rozwijać ją poza rynkiem.

– Cedrob, jako większościowy udziałowiec w Gobarto, ma ambitne i dalekosiężne plany związane z tą firmą. Przygotowujemy szeroko zakrojony, kilkuletni plan inwestycyjny, szacowany na kilkaset milionów złotych. Chcemy rozwinąć m.in. fermy tuczowe i zarodowe, a także rozwinąć i zintegrować łańcuch dostaw, chociażby w obszarze pasz. Wspomniane inwestycje są kapitałochłonne i charakteryzują się długą stopą zwrotu. Stąd uważamy, że optymalnym rozwiązaniem będzie przejęcie spółki w całości przez inwestora branżowego i wycofanie jej z giełdowego parkietu. – przypomina Andrzej Goździkowski, prezes Cedrob.

Wezwanie trwa już 1,5 miesiąca. Podwyższenie oferty o kilka procent może okazać się niewystarczające, bo drobni akcjonariusze od początku krytycznie podchodzą do planów Cedrobu. W dyskusji na forum StockWatch.pl najczęściej podnoszonym argumentem jest niska cena. Inwestorzy łączą też siły, by wspólnie przeciwstawić się scenariuszowi squeeze out’u oraz delistingu, czyli przymusowego wykupu akcji oraz zdjęcia spółki z giełdy. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Gobarto

We wtorek akcje spółki drożeją o 1,5 proc. i niemal równają do oferty Cedrobu. Serwisowe automaty nadal sygnalizują niedowartościowanie akcji. Zdaniem analityka StockWatch.pl, nowa oferta Cedrobu jest mało atrakcyjna.

– Przy proponowanej cenie mamy wyceną spółki nadal niższą niż skorygowana o wartości niematerialne wartość księgowa. Relatywnie są też niskie wskaźniki oparte o zyski, jak C/Z, C/EBIT czy EV/EBITDA, znacznie niższe od spółek porównywalnych. – zwraca uwagę Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl.

>> Okiełznaj rynki finansowe. Zapisz się na bezpłatne szkolenie w Twoim mieście

Gobarto (d. PKM Duda) jest notowany na GPW od 2002 r. W 2014 r. Cedrob nabył 33 proc. akcji spółki, a w 2015 r., w drodze kolejnego wezwania, zwiększył swój udział do 66 proc.

wykres_gobarto

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Gobarto)

 • Cedrob ma drobnych akcjonariuszy Gobarto na widelcu

  Walne GOBARTO głosami akcjonariusza większościowego przyjęło niekorzystną z punktu widzenia drobnych inwestorów uchwałę w sprawie upoważnienia zarządu do emisji nowych akcji z opcją wyłączenia prawa poboru. Tym samym Cedrob otworzył sobie furtkę do przekroczenia progu 90 proc., a następnie ogłoszenia przymusowego wykupu akcji i wycofania spółki z giełdy.

 • Ważne NWZA Gobarto. Jeden z projektów dotyczy strategicznej emisji akcji

  Andrzej Goździkowski, prezes Cedrobu tuż przed kluczowym walnym deklaruje, że nie planuje wykupu akcjonariuszy mniejszościowych GOBARTO w celu wycofywania spółki z GPW.

 • Trzy Wiedźmy zdecydują o losach sesji. Wyprzedaż na Gobarto i Vistalu

  Początek piątkowej sesji upływa pod znakiem umiarkowanych wzrostów na GPW, co kontrastuje ze spadkami na europejskich parkietach. Losy sesji rozstrzygną się jednak dopiero w końcówce notowań. Zdecydują o tym dane z USA, a przede wszystkim rozliczenie kontraktów terminowych na WIG20.

 • Przecena na kursie Gobarto. Zarząd chce emitować akcje bez PP

  Akcjonariusze GOBARTO zdecydują o upoważnieniu zarządu do podwyższania kapitału poprzez emisję nowych akcji, wynika z projektów uchwał na walne zgromadzenie zwołane na 18 października. W piatek rano notowania spółki mięsnej spadają o ponad 15 proc.

 • Grupa Gobarto wypracowała ponad 20 mln zysku netto w I połowie 2017 r.

  W I półroczu 2017 roku Grupa GOBARTO wypracowała 21,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto przy przychodach w wysokości 847,8 mln zł. Zysk operacyjny Grupy wyniósł ponad 30 mln zł, a zysk EBITDA (zysk powiększony o amortyzację) – 43,2 mln zł.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku