X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

CD Projekt, Techland i 11 bit studios zarobiły krocie na Steam Winter Sale

Opublikowano: 2017-01-10 08:43:23

Omawiane walory: , , , , ,

Trzecia odsłona Wiedźmina była jednym z dwunastu bestsellerów 2016 r. na platformie Steam. W dostaniu się do platynowej kategorii mocno pomogła zimowa wyprzedaż, w której gra zajęła trzecie miejsce pod względem wygenerowanych przychodów. W świątecznej promocji dużym powodzeniem cieszyły się także Dying Light oraz This War of Mine.

22 grudnia 2016 r. ruszyła zimowa wyprzedaż w największym cyfrowym sklepie z grami – czyli The 2016 Steam Winter Sale. Przez dwa tygodnie na platformie należącej do Valve można było kupić znane tytuły z upustem sięgającym nawet do 80-90 proc. Dla producentów gier zimowa wyprzedaż to po premierze tytułu druga największa okazja do generowania przychodów.

Królem zimowego polowania okazał się amerykański Take-Two Interactive, właściciel Rockstar Games oraz 2K Games. Według szacunkowych danych steamspy.com, najlepiej sprzedającą się grą była piąta część Grand Theft Auto. Gangsterska przygodówka produkcji Rockstar rozeszła się w ponad 350 tys. egzemplarzy. Tak wysoki wynik to zasługa 50-proc. obniżki ceny do 29,99 USD (ok. 130 zł). Po uwzględnieniu 30-proc. prowizji Steam, Take-Two Interactive zainkasowało ok. 7,7 mln USD.

Drugą pozycję na podium pod względem wartości sprzedaży zdobyła szósta odsłona Cywilizacji. Turowa strategia wyprodukowana przez 2K Games sprzedała się w trakcie Winter Sale w ponad 160 tys. egzemplarzy. Trzeba jednak dodać, że miało to miejsce przy zaledwie 10-proc. obniżce ceny (z 59,99 USD do 53,99 USD). Choć liczba sprzedanych kopii nie rzuca na kolana, to gra po odjęciu prowizji przyniosła 2K Games około 6 mln USD przychodu.

Wiedźmin podbija świat

Zimowa promocja na Steam miała też mocny polski akcent. Trzecim najlepiej sprzedającym się tytułem w Winter Sale 2016 był Wiedźmin 3: Dziki Gon. Z opublikowanych danych wynika, że w trakcie promocji CD Projekt sprzedał w cyfrowym sklepie ok. 277 tys. kopii, co daje drugi wynik pod względem liczby egzemplarzy wśród gier w cenie powyżej 10 USD. Do wejścia w świat Geralta z Rivii skutecznie zachęcił 50-proc. upust. Przy cenie 19,99 USD można szacować, że spółka kierowana przez Adama Kicińskiego uzyska przychód w okolicy 3,9 mln USD. Rzeczywisty wynik CD Projektu z wyprzedaży będzie jeszcze lepszy z dwóch powodów. Po pierwsze, promocją objęte były także dwie pierwsze części gry, z których przychód można szacować na ponad 200 tys. USD. Po drugie, steamspy liczy tylko podstawową wersję gry i edycję Game of the Year bez uwzględniania sprzedaży samych DLC (Krew i Wino oraz Serce z Kamienia). Produkcja CD Projektu wyprzedziła takie tytuły jak Dark Souls III, Counter Strike: GO, Doom czy Fallout 4. >> Więcej na temat zysków z Wiedźmina przeczytasz w naszym raporcie

Sprzedaż gry Wiedźmin 3: Dziki Gon (Źródło: steamspy.com)

Sprzedaż gry Wiedźmin 3: Dziki Gon (Źródło: steamspy.com)

Wysoką pozycję na liście zimowych bestsellerów zajął Dying Light. Produkcja wrocławskiego Techlandu rozeszła się w 130 tys. egzemplarzy, co przy cenie 23,99 USD (104 zł) daje ok. 2,2 mln USD przychodów i drugie miejsce wśród najlepiej zarabiających polskich gier.

::: 7 Okazji Inwestycyjnych w 2017 roku ::: Sprawdź >>

11 bit studios w dwa tygodnie zarobiło 2 mln zł

Po ponad dwóch latach od premiery dużym powodzeniem cieszy się This War of Mine, bestsellerowa produkcja 11 bit studios. Gra w wersji na PC w ciągu dwóch tygodni rozeszła się w ponad 160 tys. egzemplarzy. Za każdy trzeba było zapłacić niecałe 4 USD, co łącznie daje 650 tys. USD, a po uwzględnieniu prowizji Steam – 459 tys. USD. Przeliczając po kursie USD/PLN 4,21 warszawskie studio jest bogatsze o 1,93 mln zł. Wartość ta nie uwzględnia dodatku The Little Ones, który na Steamie sprzedawany jest oddzielnie. >> Zobacz szczegółowe omówienie sprawozdania finansowego 11 bit studios

The 2016 Steam Winter Sale

The 2016 Steam Winter Sale

Około 100 tys. USD przychodów wygenerował Layers of Fear, wyprodukowany przez Bloober Team. Niestety, w tym wypadku ciężko oszacować ostateczny zysk spółki, ponieważ cześć kwoty zgarnie Aspyr, wydawca gry. Z podobnym problemem mamy do czynienia w wypadku ubiegłorocznych debiutantów: PlayWay i Artifex Mundi. Pierwsza spółka sprzedała 20 tys. sztuk Car Mechanic Simulator 2015, co przekłada się na kwotę po prowizji w wysokości 70 tys. USD. Część trafi na konto twórców gry, czyli studia Red Dot Games. Pozostałych 8 gier objętych wyprzedażą, dla których PlayWay także był w większości przypadków tylko wydawcą (poza Profesjonal Lumberjack 2015, gdzie był deweloperem i Diner Manią, gdzie pełnił obie funkcje) sprzedało się w liczbie około 20 tys. sztuk. Przy założeniu pełnych wpływów do PlayWay’a mamy łącznie nie więcej niż 200 tys. USD przychodów z wyprzedaży. We wspomnianym gronie ośmiu gier jest także Farm Expert 2017, z którego szacunkowe wpływy to 50 tys. USD w podziale na PlayWay i dewelopera Silden.

Artifex Mundi wystawił na Winter Sale aż 19 tytułów. Łącznie sprzedało się prawie 2 razy więcej egzemplarzy niż w wypadku PlayWay’a, ale kwota wygenerowana przez gry (220 tys. USD) jest bardzo podobna z racji znacznie niższej półki cenowej. Oczywiście, tu również mowa o przychodzie do podziału między dewelopera i producenta.

CI Games poskąpił Lords of the Fallen

Słabo wypadł za to CI Games, którego przychód można szacować na 160 tys. USD. Co prawda Sniper: Ghost Warrior 2 znalazł ponad 100 tys. nabywców po cenie 0,99 USD za sztukę. Stosunkowo niski przychód z dwóch odsłon firmowego FPS’a nie jest niespodzianką. Dziwi natomiast nieobecność Lords of the Fallen, który jak na polską produkcję sprzedał się do momentu promocji w całkiem przyzwoitej liczbie 470 tys. egzemplarzy.

Wiedźmin 3 i Dying Light w elitarnym gronie

W trakcie promocji, a dokładnie w Nowy Rok Valve opublikował listę TOP 100 najlepiej zarabiających gier w 2016 r. Wiedźmin znalazł się w prestiżowym gronie 12 gier kategorii platynowej razem z takimi pozycjami jak GTA V, Dark Souls III, czy Counter Strike: GO. Na srebrną kategorię załapał się Dying Light. Choć to dwie kategorie niżej niż Wiedźmin 3, to nadal towarzystwo jest bardzo zacne: Watch Dogs 2, Pay Day 2, Skyrim, czy Deus Ex.

TOP 100 Steam 2016. Źródło: Steam

TOP 100 Steam 2016. Źródło: Steam

W tym miejscu trzeba dodać, że do pierwszej setki załapała się także gra Farming Simulator 17 autorstwa Giants Software, czyli największy konkurent PlayWay’a. Polski producent z kretesem przegrał rywalizację w segmencie rolniczych symulatorów. Konkurent nie dość, że załapał się do TOP 100, to jeszcze w samej wyprzedaży sprzedał 10-krotnie więcej egzemplarzy gry.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o 11bit, Artifex, BLOOBER, CDPROJEKT, CIgames, playway)

 • 20 najciekawszych raportów przyszłego tygodnia

  Szczyt sezonu jest już za nami, ale wyniki kwartalne jeszcze do końca listopada będą ważnym czynnikiem kształtującym nastroje na warszawskiej giełdzie. W porównaniu do ubiegłego tygodnia, gdy na rynek trafiło ponad pół tysiąca sprawozdań, najbliższe dni zapowiadają się znacznie spokojniej. Wśród ponad 50 zaplanowanych na ten tydzień publikacji jest kilka ze szczególnie ważnych dla warszawskiego rynku firm.

 • Mocne odbicie na GPW. Po wynikach gorąco na JSW i 11 bit studios

  Poprawa nastrojów na globalnych giełdach stała się przyczynkiem do wzrostowego odbicia w Warszawie. W piątek rosną wszystkie polskie indeksy. Negatywnym bohaterem sesji jest spadająca o kilka procent Jastrzębska Spółka Węglowa.

 • 11 bit studios w III kwartale zanotowało 0,83 mln zł straty netto

  11 bit studios odnotowało 0,83 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2017 r. wobec 1,34 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

 • Łabędzi śpiew na GPW, w grze PGE, CD Projekt i Maxcom

  Poprawa nastrojów w Europie i Azji, a także naturalna próba łapania dołków po silnych spadkach, przekładają się na zielony początek sesji w Warszawie. Odbicie jest jednak dość kruche i wobec wygenerowanych wczoraj sygnałów sprzedaży na indeksach, nie ma gwarancji, że zostanie ono dowiezione do końca sesji.

 • Trzeszczą wsparcia na polskich indeksach, w grze KGHM, XTB i CD Projekt

  Silna przecena akcji KGHM-u i minorowe nastroje na zagranicznych rynkach ciążą indeksom w Warszawie. Po wynikach drożeje natomiast PZU, a XTB i CD Projekt odreagowują spadki z poprzednich sesji.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku