X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

CD Projekt, Dino Polska i Play wejdą do indeksu MSCI Standard

Opublikowano: 2017-11-14 10:28:13

Omawiane walory: , , , ,

Akcje CD Projektu, Dino Polska i Play jeszcze w tym roku dołączą do jednego z najważniejszych indeksów na świecie, stanowiącego benchmark dla dużych inwestorów zagranicznych. We wtorek rano notowania tegorocznych debiutantów świecą na zielono, a producenta gier wideo walczą z przeceną.

Firma MSCI Inc., która od 1988 r. oblicza i publikuje MSCI Emerging Markets (MSCI EM) w poniedziałek ogłosiła zmiany w segmencie indeksu dedykowanym spółkom z warszawskiej giełdy. Zgodnie z komunikatem, do MSCI Poland trafią aż trzy spółki: CD Projekt, który awansuje z segmentu Small Cap, oraz tegoroczni debiutanci: Dino Polska i Play. Miejsce w indeksie traci Eurocash.

– Zmiany oczekiwane w CD Projekcie i Eurocashu. Zaskoczeniem, dla nas, in plus jest wejście Dino Polska i Play do MSCI Poland. – komentuje Sobiesław Kozłowski z Raiffeisen Brokers.

>> Nie masz czasu samodzielnie inwestować? Powierz pieniądze ekspertom – sprawdź nasze wyniki >>

Z kolei do MSCI Poland Small Cap, czyli indeksu małych spółek zakwalifikowano spadające z wyższej ligi akcje Eurocashu oraz Stalprodukt. Zmiany w indeksach MSCI nastąpią po sesji 30 listopada 2017 r.

MSCI EM jest najważniejszym indeksem na świecie stanowiącym benchmark dla inwestorów lokujących aktywa, które wynoszą około 1,5 biliona USD, w akcjach z rynków rozwijających się. W skład MSCI EM wchodzą duże i średnie spółki z 24 krajów.

Awans w międzynarodowych indeksach to niewątpliwie dobra wiadomość dla akcjonariuszy. Obecność w benchmarkach MSCI EM czy FTSE EM to nie tylko prestiż i zwiększenie rozpoznawalności spółki za granicą, ale też pozytywny impuls dla notowań akcji i obrotów. Analitycy Wood & Company oceniają, że poniedziałkowa decyzja wygeneruje dodatkowy popyt na akcje CD Projektu w wysokości ok. 120 mln USD (ok. 435 mln zł wg kursu NBP z 14 listopada 2017 r.). Z kolei Trigon DM szacuje popyt na zamknięciu sesji 30 listopada na 320 mln zł, co dopowiada 9-krotności dziennego obrotu.

Warto dodać, że niedawno akcje CD Projektu awansowały także w FTSE Global Equity Index Series – Emerging Europe. Po sesji 15 września spółkę przeniesiono z segmentu Small Cap do Mid Cap.

We wtorek rano notowania producenta gier o przygodach Wiedźmina początkowo zareagowały 1,5-proc. wzrostem, ale zieleń nie utrzymała się długo. Po 1,5 h handlu akcje CD Projektu tanieją o 8,4 proc. do 105,30 zł. Dzień wcześniej kurs akcji spółki spadał o ponad 10 proc. za sprawą doniesień nt. problemów z odchodzącymi programistami i postępów w pracach na grą Cyberpunk 2077.

notowania

W wypadku Play szacunki Wood mówią o popycie na poziomie 70 mln USD. Trigon DM prognozuje 220 mln zł (blisko 13-krotność dziennego obrotu). We wtorek akcje telekomu drożeją o 1,4 proc. do 36,82 zł.

notowania

W wypadku Dino Polska popyt z tytułu wejścia w skład MSCI Poland szacowany jest 150 mln zł, czyli 12,5-krotność dziennego obrotu. Rano akcje operatora sieci supermarketów rosną o 1,8 proc. do 65,57 zł.

notowania

Informacja o spadku do niższej ligi pogłębiła przecenę na kursie Eurocashu. Trigon DM szacuje, że podaż akcji na zamknięciu sesji 30 listopada wyniesie ok. 100 mln zł.

notowania

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o CDPROJEKT, dinopl, eurocash, play, Stalprod)

 • WIG20 odrabia straty, gorąco na BZ WBK i KGHM

  W piątkowy poranek emocje na GPW rozgrzewają mocno taniejące akcje BZ WBK i drożejące w ślad za miedzią akcje KGHM. Sam WIG20 rośnie, odrabiając straty z czwartku. Kalendarz sprawia jednak, że w drugiej połowie dnia nastroje w Warszawie mogą się pogorszyć.

 • Czarne konie sezonu wyników za IV kwartał 2017 r. wg DM mBanku

  DM mBanku w odtajnionym niedawno raporcie przestawił listę faworytów trwającego obecnie sezonu wyników. Według prognoz, największe dynamiki zysków pokażą spółki finansowe, deweloperskie oraz chemiczne.

 • Rynki globalne kontra luka bessy. Na GPW rośnie KGHM i Pekao

  Poprawa nastrojów na globalnych giełdach wspiera ceny akcji w Warszawie. Utrzymanie zwyżek może być jednak trudnym zadaniem, gdyż rodzime indeksy wkroczyły w obszar luk bessy z ubiegłego tygodnia, co powinno prowokować realizację zysków.

 • Inwestorzy robią dobrą minę do złej gry, spadki na JSW i CD Projekcie

  Po spadkach na otwarciu piątkowych notowań, warszawska giełda stara się odrabiać straty. Jednak coraz bardziej skomplikowana sytuacja na Wall Street oraz słabość małych i średnich spółek nie wróżą niczego dobrego.

 • Europa zachowuje zimną krew po tąpnięciu na Wall Street [MAPA RYNKU]

  Kolejna odsłona silnej wyprzedaży akcji w Stanach zafundowała nerwową sesję w Azji i spadkowy początek handlu Europie. Co ciekawe, tym razem reakcja inwestorów na europejskich parkietach jest bardziej powściągliwa. Na GPW w pierwszych minutach sesji WIG20 traci zaledwie 0,5 proc. i jedynie segmenty małych i średnich spółek notują ponad 1-proc. spadki. Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku