X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

CD Projekt, Dino Polska i Play wejdą do indeksu MSCI Standard

Opublikowano: 2017-11-14 10:28:13

Omawiane walory: , , , ,

Akcje CD Projektu, Dino Polska i Play jeszcze w tym roku dołączą do jednego z najważniejszych indeksów na świecie, stanowiącego benchmark dla dużych inwestorów zagranicznych. We wtorek rano notowania tegorocznych debiutantów świecą na zielono, a producenta gier wideo walczą z przeceną.

Firma MSCI Inc., która od 1988 r. oblicza i publikuje MSCI Emerging Markets (MSCI EM) w poniedziałek ogłosiła zmiany w segmencie indeksu dedykowanym spółkom z warszawskiej giełdy. Zgodnie z komunikatem, do MSCI Poland trafią aż trzy spółki: CD Projekt, który awansuje z segmentu Small Cap, oraz tegoroczni debiutanci: Dino Polska i Play. Miejsce w indeksie traci Eurocash.

– Zmiany oczekiwane w CD Projekcie i Eurocashu. Zaskoczeniem, dla nas, in plus jest wejście Dino Polska i Play do MSCI Poland. – komentuje Sobiesław Kozłowski z Raiffeisen Brokers.

>> Nie masz czasu samodzielnie inwestować? Powierz pieniądze ekspertom – sprawdź nasze wyniki >>

Z kolei do MSCI Poland Small Cap, czyli indeksu małych spółek zakwalifikowano spadające z wyższej ligi akcje Eurocashu oraz Stalprodukt. Zmiany w indeksach MSCI nastąpią po sesji 30 listopada 2017 r.

MSCI EM jest najważniejszym indeksem na świecie stanowiącym benchmark dla inwestorów lokujących aktywa, które wynoszą około 1,5 biliona USD, w akcjach z rynków rozwijających się. W skład MSCI EM wchodzą duże i średnie spółki z 24 krajów.

Awans w międzynarodowych indeksach to niewątpliwie dobra wiadomość dla akcjonariuszy. Obecność w benchmarkach MSCI EM czy FTSE EM to nie tylko prestiż i zwiększenie rozpoznawalności spółki za granicą, ale też pozytywny impuls dla notowań akcji i obrotów. Analitycy Wood & Company oceniają, że poniedziałkowa decyzja wygeneruje dodatkowy popyt na akcje CD Projektu w wysokości ok. 120 mln USD (ok. 435 mln zł wg kursu NBP z 14 listopada 2017 r.). Z kolei Trigon DM szacuje popyt na zamknięciu sesji 30 listopada na 320 mln zł, co dopowiada 9-krotności dziennego obrotu.

Warto dodać, że niedawno akcje CD Projektu awansowały także w FTSE Global Equity Index Series – Emerging Europe. Po sesji 15 września spółkę przeniesiono z segmentu Small Cap do Mid Cap.

We wtorek rano notowania producenta gier o przygodach Wiedźmina początkowo zareagowały 1,5-proc. wzrostem, ale zieleń nie utrzymała się długo. Po 1,5 h handlu akcje CD Projektu tanieją o 8,4 proc. do 105,30 zł. Dzień wcześniej kurs akcji spółki spadał o ponad 10 proc. za sprawą doniesień nt. problemów z odchodzącymi programistami i postępów w pracach na grą Cyberpunk 2077.

notowania

W wypadku Play szacunki Wood mówią o popycie na poziomie 70 mln USD. Trigon DM prognozuje 220 mln zł (blisko 13-krotność dziennego obrotu). We wtorek akcje telekomu drożeją o 1,4 proc. do 36,82 zł.

notowania

W wypadku Dino Polska popyt z tytułu wejścia w skład MSCI Poland szacowany jest 150 mln zł, czyli 12,5-krotność dziennego obrotu. Rano akcje operatora sieci supermarketów rosną o 1,8 proc. do 65,57 zł.

notowania

Informacja o spadku do niższej ligi pogłębiła przecenę na kursie Eurocashu. Trigon DM szacuje, że podaż akcji na zamknięciu sesji 30 listopada wyniesie ok. 100 mln zł.

notowania

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o CDPROJEKT, dinopl, eurocash, play, Stalprod)

 • Krwawy początek sesji na GPW. Mocna przecena Lotosu i KGHM-u

  Amerykańsko-chińska wojna na cła psuje nastroje na światowych giełdach, ściągając tym samym w dół również GPW. Widoki na przyszłość nie są najlepsze. I to niezależnie od tego, czy oceniamy je na podstawie przesłanek fundamentalnych, czy też sytuacji na wykresach warszawskich indeksów. Jedyną nadzieją jest to, że rynek jest mocno wyprzedany, więc na koniec dnia skala przeceny zostanie zredukowana.

 • CD Projekt bije rekordy, reszta patrzy na kontrakty

  Nowy dzień i nowy rekord kursu CD Projektu. Gwiazda targów E3 nie przestaje błyszczeć. Reszta dużych spółek wpatruje się w rynek terminowy, gdzie dziś wygasają czerwcowe kontrakty. To one zdecydują o losach dzisiejszej sesji na GPW. Zwłaszcza o losach indeksu WIG20, który w pierwszej połowie dnia traci na wartości.

 • Co dalej z programem QE? Cyfrowy Polsat próbuje odreagować spadki

  Po środowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej, dziś uwaga inwestorów koncentruje się na Europejskim Banku Centralnym. Języczkiem u wagi w wystąpieniu prezesa EBC będą sygnały dotyczące dalszych losów programu QE.

 • Cyfrowy Polsat ciągnie GPW w dół, wciąż gorąco na CD Projekcie

  Dobre zachowanie CD Projekt to za mało, żeby warszawskie indeksy ruszyły do góry. Mocna przecena Cyfrowego Polsatu, taniejący PKN Orlen i słabe zachowanie sektora finansowego ciągnie GPW w dół. To może być jednak dopiero początek jej kłopotów. Byki może dobić jeszcze Fed.

 • CD Projekt zdominował sesję na GPW, w tle decyzje Fed i ECB

  Cyberpunk 2077 budzi emocje nie tylko wśród miłośników gier, ale również wśród inwestorów. CD Projekt to obecnie najgorętsza spółka na GPW. Reszta w zasadzie robi za tło. Inwestorzy czekają na decyzje Fed-u i ECB.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku