X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Burza wokół GetBack. Quercus nie dostał pieniędzy za obligacje, a PFR i PKO BP dementują rewelacje dot. rzekomego finansowania

Opublikowano: 2018-04-16 09:13:15

Omawiane walory: , ,

GetBack znów znalazł się w ogniu krytyki. W poniedziałek rano windykator pochwalił się, że prowadzi rozmowy z PFR i PKO BP w sprawie finansowania, jednak oba podmioty błyskawicznie zareagowały dementując te doniesienia. Na dodatek spółka przemilczała kwestię niewykupionych obligacji Quercusa.

Fot. GPW

Jako pierwszy komunikat opublikował GetBack. Windykator „po uzgodnieniu ze wszystkimi zaangażowanymi stronami” poinformował o pozytywnym zaangażowaniu w rozmowy Banku PKO BP oraz Polskiego Funduszu Rozwoju. Negocjacje miały dotyczyć udzielania ćwierć miliarda złotych finansowania. Spółka dodała, że finansowanie ma charakter mieszany, tj. kredytowo-inwestycyjne.

Łączna kwota finansowania udzielonego przez Bank i PFR wyniesie do 250 mln zł. Strony prowadzą negocjacje mające na celu ustalenie pozostałych warunków finansowania. Strony przewidują zakończenie negocjacji oraz podpisanie stosownych umów dotyczących finansowania w jak najszybszym terminie. – czytamy w porannym komunikacie GetBack.

Spółka nie wspomniała jednak słowem o tym, że wcześniej nie wykupiła obligacji w wartości nominalnej 10 mln zł od Quercus TFI. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

Zarząd Quercus TFI SA informuje, że został poproszony przez zarząd GetBack SA o zmianę terminu wykupu obligacji o wartości nominalnej 10 mln zł, których pierwotny termin zapadalności upływał 13 kwietnia br. na dzień 18 kwietnia br. i wyraził na to zgodę. Wszystkie dotychczasowe zobowiązania wynikające z wyemitowanych obligacji GetBack SA uregulował terminowo. Quercus Ochrony Kapitału, ani żaden inny subfundusz Quercus Parasolowy SFIO nie posiada już ani obligacji, ani akcji GetBack SA. – czytamy w komunikacie Quercusa.

Taką informację kilka minut po GetBacku podał fundusz Sebastiana Buczka, który notabene przygotował się na negatywny scenariusz i wytransferował posiadane obligacje windykatora do nowego funduszu, w którym połowę mają akcjonariusze Quercusa, a drugą połowę fundusz Q1 należący do prezesa Quercusa. W ten sposób Sebastian Buczek uchronił swoje sztandarowe fundusze inwestycyjne przed defaultem GetBacka, za co został ostro skrytykowany przez Konrada Kąkolewskiego.

Kwota niewykupionych obligacji – mając na uwadze skalę biznesu GetBack – jest niewielka, ale już sam fakt problemu z płatnością tak małej kwoty mówi wiele na temat aktualnej kondycji finansowej spółki.

Czarę goryczy przelały jednak oświadczenia Polskiego Funduszu Rozwoju i PKO BP wydane kilkanaście minut po GetBacku. Oba podmioty jednoznacznie odcięły się od porannych doniesień i zaprzeczyły, że prowadzą jakiekolwiek rozmowy w kwestii finansowania ze spółką windykacyjną. PFR złożył też zawiadomienie do Komisji Nadzoru Finansowego w tej sprawie.


W poniedziałek rano handel akcjami GetBack trwał tylko chwilę, ale kurs zdążył spaść o 17 proc. Obecnie handel znów jest przerwany równoważeniem. Ostatnie transakcje na akcjach spółki windykacyjnej zawarto po 3,75 zł.

notowania

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o getback, pkobp, quercus)Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku