X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Best zainwestował w nowe portfele 150 mln zł w I półroczu

Opublikowano: 2017-07-13 18:00:22

Omawiane walory:

W pierwszym półroczu 2017 roku spłaty z zarządzanych portfeli wierzytelności w Grupie BEST wyniosły 131,7 mln zł wobec 111,6 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku, oznacza to wzrost o 18 proc. r/r. 

W tym samym czasie Grupa przeznaczyła 148,8 mln zł na inwestycje i pozyskała nowe portfele wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 965,9 mln zł. To blisko o 450 mln zł więcej niż wartość nominalna portfeli wierzytelności pozyskanych przez Grupę Best w pierwszym półroczu 2016 r.

– Od początku 2017 r. obserwujemy dynamiczny wzrost spłat z zarządzanych przez nas wierzytelności. Wpływ na to miała poprawiająca się sytuacja ekonomiczna Polaków, ale także wzrost zrealizowanych przez nas inwestycji, jak również wciąż rosnące możliwości SIGMY, na której pracujemy od grudnia 2016 r. Dynamiczny wzrost spłat potwierdza, że nasze ostatnie inwestycje w portfele wierzytelności były udane, a ich efekty przekroczyły nasze pierwotne oczekiwania. Cieszy nas w szczególności wzrost spłat z wierzytelności w funduszach w pełni należących do Grupy, na których dynamika w pierwszym półroczu wyniosła 38 proc.. Spłaty z wierzytelności w funduszach BEST I, BEST II i BEST IV NSFIZ wyniosły w I półroczu 86,7 mln zł i odpowiadały za 2/3 całości spłat w zarządzanych przez nas funduszach – mówi Krzysztof Borusowski, prezes zarządu Best.

– Wysoki poziom spłat i silna pozycja kapitałowa pozwala nam na realizację ambitnych planów rozwojowych. W zeszłym roku na rynku polskim zainwestowaliśmy w nowe portfele ponad ćwierć miliarda złotych – w tym roku planujemy zainwestować jeszcze więcej. W samym II kwartale kwota naszych inwestycji w nowe portfele przekroczyła 70 mln zł. Jesteśmy również po debiutanckiej, zakończonej sukcesem emisji obligacji w EUR, która daje nam komfort realizacji pierwszych inwestycji na rynku włoskim. Ponadto sukcesywnie pozyskujemy środki z emisji obligacji w złotówkach – od stycznia 150 mln zł – a także zasililiśmy spółkę kwotą 19 mln zł poprzez emisję akcji. Warto podkreślić, że publiczne emisje naszych obligacji każdorazowo cieszą się ogromnym powodzeniem wśród inwestorów, co – w połączeniu z pozyskaniem do akcjonariatu instytucji finansowej w maju br. – potwierdza, że jesteśmy wiarygodnym partnerem, cenionym za wieloletnie doświadczenie, znakomite wyniki i doskonałe perspektywy dalszego rozwoju – dodaje Krzysztof Borusowski.

– Dane o spłatach oraz osiągane wyniki finansowe, odzwierciedlające dynamiczny wzrost skali działalności BEST potwierdzają, że jesteśmy w pełni przygotowani kapitałowo i operacyjnie do konsolidacji, z jaką mamy obecnie do czynienia na rynku zarządzania wierzytelnościami. Chcemy aktywnie uczestniczyć w tym trendzie, aby w dalszym ciągu zwiększać skalę działalności i budować coraz silniejszą pozycję rynkową. Temu zadaniu ma służyć ogłoszone 10 lipca wezwanie na akcje Kredyt Inkaso. – podsumowuje Krzysztof Borusowski.

BEST zamierza dokupić do 4.269.961 szt. akcji Kredyt Inkaso i zwiększyć swój udział do 66% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu tej spółki. BEST traktuje nabycie akcji Kredyt Inkaso jako długoterminową inwestycję strategiczną, której celem jest stworzenie silnej grupy podmiotów działających na rynku wierzytelności w Europie. Przejęcie kontroli nad Kredyt Inkaso umożliwi optymalizację źródeł pozyskiwania kapitału, wzmocnienie oferty skierowanej do wierzycieli i dłużników oraz udoskonalenie procesów windykacji, także w oparciu o nowoczesne rozwiązania IT.

Informacja prasowa, 13 lipca 2017 r.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o best)Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku