X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Aplisens błysnął wysokimi przepływami operacyjnymi za II kwartał

Opublikowano: 2013-08-20 11:33:49

Omawiane walory:

Producent aparatury kontrolno-pomiarowej skutecznie oparł się spowolnieniu gospodarczemu i w II kwartale zwiększył zyski. Na podkreślenie zasługuje także wysoki przyrost cash flow operacyjnego.

Sprzeczne sygnały płyną z rynku aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki (AKPiA). W poniedziałek Relpol przestawił słabe wyniki, w których raził mocny spadek przychodów i zysków. Natomiast we wtorek inwestorzy poznali raport półroczny spółki Aplisens, z którego wynika, że w II kwartale nastąpił przyrost zysków. W ubiegłym okresie EBIT wyniósł 4,7 mln zł i wzrósł o 2,4 proc. r/r. Na czysto spółka zarobiła 3,8 mln zł (+4,4 proc.). Wzrostowi zysków towarzyszył niespełna 1-proc. spadek przychodów.>> Komunikat wraz z raportem znajdziesz tutaj.

W całym I półroczu zysk netto zwiększył się o 7,1 proc. do 6,8 mln zł, a EBIT o 2,9 proc. do 8,1 mln zł. Przychody udało się powiększyć o 6,3 proc. do 38,2 mln zł. Decydujący wpływ na wzrost sprzedaży miał eksport. W I półroczu sprzedaż na rynki WNP wzrosła o blisko 20 proc. w ujęciu r/r, a do UE o ponad 28 proc. Natomiast o 10,6 proc. obniżyły się uzyskane wpływ na rynku krajowym. Jeśli chodzi o zysk netto, to o jego poziomie zdecydowały trzy główne czynniki. Pierwszy to wspomniany wzrost sprzedaży, drugi dotyczy spadku marży na sprzedaży wynikający ze wzrostu udziału eksportu, a kolejny ograniczenia kosztów sprzedaży i zarządu o 7,6 proc.

>> Zobacz analizę wskaźnikową spółki uwzględniającą wyniki za II kwartał. >> Wszystkie najważniejsze informacje na temat grupy Aplisens znajdziesz na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

W wynikach zwraca uwagę także dobry cash flow z działalności operacyjnej. W I połowie tego roku przepływy na tym poziomie wyniosły 6,4 mln zł i były wyższe o 3,5 mln zł analogicznym okresie 2012 roku. Wzrost wynikał głównie z wypracowanego zysku oraz ze spadku poziomu należności grupy. Na koniec czerwca spółka posiadała ponad 26,1 mln zł środków pieniężnych oraz płynnych aktywów finansowych oraz nie korzystała z żadnych linii kredytowych. W lipcu 2013 roku stan środków zmniejszył się w związku z wypłatą dywidendy za rok 2012 w kwocie 3,4 mln zł.

Z raportu wynika, że w kontekście planowanych na najbliższe lata wydatków zarząd przewiduje akumulowanie wypracowywanych zysków na potrzeby inwestycji i nie przewidywał wypłaty dywidendy w latach objętych przyjętą strategią. Na okres 2011-2013 zaplanowano nakłady inwestycyjne w wysokości 54,9 mln zł, a w tym wydatki na inwestycje w nowy zakład w kwocie 30 mln zł.

Wtorkowe notowania grupy Aplisens rozpoczęły sesję po zielonej stornie rynku. W ostatnich tygodniach kurs kontynuował kilkunastoprocentowe wybicie. Od początku roku akcje spółki zyskały 12 proc.>> Techniczną stronę waloru znajdziesz też w ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o aplisens)

 • Aplisens rekomenduje 0,28 zł dywidendy na akcję za 2017 r.

  Zarząd APLISENS podjął uchwałę o rekomendowaniu walnemu zgromadzeniu przeznaczenie 3,53 mln zł na wypłatę dywidendy z zysku za rok 2017 r., tj., 0,28 zł na akcję.

 • Lotos i Orlen usiadły za kierownicą rajdu na WIG20

  Pozytywne nastroje na światowych giełdach, w tym nowe rekordy na Wall Street, wspierają we wtorek GPW. Tym razem blue chipów podążyły parkietowe średniaki. Rynkowym outsiderem pozostaje sWIG80.  

 • 9 spółek królujących w portfelach maklerów

  Nawet na mocno niepewnym rynku biura maklerskie widzą okazje inwestycyjne. StockWatch.pl wybrał dziewięć takich propozycji z ostatnich dni oraz zestawił spółki, wobec których analitycy ostrzegają przed spadkami.

 • 6 polskich spółek podrapanych pazurami rosyjskiego niedźwiedzia

  Ofiarami nierozpoczętej jeszcze wojny już padły kursy akcji spółek działających za wschodnią granicą. Skalę przeceny będzie można odnieść do fundamentów dopiero po wynikach za I kwartał. StockWatch.pl z wyprzedzeniem sprawdził, czego spodziewają się rynkowi eksperci po nadchodzących sprawozdaniach sześciu znanych spółek istotnie zaangażowanych na Wschodzie.

 • Sześć najważniejszych raportów finansowych tego tygodnia

  Akcjonariusze spółek budzących ostatnio duże emocje szykują się na kolejne przeżycia. Pod koniec tygodnia na rynek trafi solidna porcja wyników finansowych za ostatni kwartał. StockWatch.pl sprawdził, czego można się spodziewać po raportach sześciu ciekawych spółek, które śledzą tysiące oczu.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku