X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

9 dużych spółek, które nie poskąpią dywidendy w 2013 r.

Opublikowano: 2012-10-17 15:53:01

Omawiane walory: , , , , , , , ,

Inwestorzy zniesmaczeni zapowiedzią ścięcia dywidendy rzucili się do masowej wyprzedaży akcji TPSA. Do tej pory to była jedna z najpopularniejszych spółek dywidendowych na GPW. Sprawdziliśmy jak w 2013 r. inne spółki z WIG20 będą dzieliły się zyskami.

Ścięcie prognoz finansowych i okrojenie przyszłorocznej dywidendy wywołało wodospad na akcjach TPSA przy znacznych obrotach. Telekom zapowiedział, że w 2013 roku na dywidendę będzie chciał przeznaczyć 1 zł, a nie 1,5 zł jak było to w ostatnich latach. Na rynku od razu podniosło się larum, że proponowana wypłata jest znacznie niższa od oczekiwań rynkowych. Brokerzy wyliczyli, że średnia stopa dywidendy dla koszyka spółek europejskich wynosi obecnie 7,5 proc., a dla TPSA przy cenie z wczorajszego zamknięcia wynosiła 6,2 proc. (poprzednio 9,3 proc.). Jednak po dzisiejszej przecenie stopa zrównała się ze średnią europiejską. >> Zobacz jak inwestorzy zareagowali na komunikat TPSA.

Aż 20-proc. przecena na jednej sesji spółki, której akcje postrzegane były jako stabilizator portfela, jest ogromnym zaskoczeniem. To może być nauczka na przyszłość, że koniecznie należy dywersyfikować swoje portfele inwestycyjne.

 – TPSA była postrzegana jako typowa spółka dywidendowa. Stąd spadek 33 proc. wartości płaconej dywidendy podziałał na mocną przecenę kursu. Oczywiście nie bez znaczenia jest także fakt, że kurczenie się stacjonarnego sektora telekomunikacyjnego przyśpieszyło. Niemniej przy okazji silnego spadku notowań TPSA nasuwa się ważne spostrzeżenie. Spółka do tej pory postrzegana była jako względnie bezpieczna o charakterze defensywnym. Tymczasem okazało się, że tak naprawdę żadna spółka nie jest wolna od ryzyk. Dlatego należy dywersyfikować portfel. – mówi Wojciech Dąbrowski, analityk DM BZ WBK.

Czarna środa na akcjach TPSA i związana z tym zapowiedź niższej dywidendy każe zastanowić się nad tym, jak w przyszłym roku będzie wyglądała polityka dywidendowa największych spółek z GPW. W tym roku wypłacono naprawdę sowite premie. Z wyliczeń brokerów wynika, że w 2012 roku na dywidendy dla akcjonariuszy innych niż strategiczni pójdzie ponad 11 mld zł. W zeszłym roku było to około 9,6 mln zł. W 2013 roku trudno spodziewać się śrubowania kolejnych rekordów, bo spółkom kurczą się zyski. Tylko w II kwartale całkowita kwota zysku netto emitentów z głównego parkietu stopniała aż o 56 proc. w ujęciu r/r. Tymczasem na początku września resort skarbu zapowiedział, że chce w 2013 roku pobrać wyższe wypłaty ze spółek giełdowych niż obecnie. Minister Mikołaj Budzanowski wówczas poinformował, że wypłaty ze spółek Skarbu Państwa będą analizowane pod kątem inwestycji, a srednio od spółek giełdowych resort będzie chciał pobrać ponad 63 proc. zysku w formie dywidendy, tak aby osiągnąć poziom 5 mld zł. W 2012 roku wpływy do budżetu z tytułu dywidend mają wynieść 8,2 mld zł ze wszystkich spółek, nie tylko giełdowych.

– W tym roku na dywidendy dla akcjonariuszy innych niż strategiczni poszło ponad 11 mld zł. Spodziewam się, że w przyszłym roku może to być mniej o 15-20 proc. Decydować mogą o tym niższe dywidendy w bankach i KGHM. Do tego należy spodziewać się generalnie spadku sumarycznego zysku w spółkach giełdowych. – ocenia Michał Marczak, dyrektor działu analiz DI BRE Banku.

>> Śledzimy dla ciebie terminy, kwoty i stan wypłat dywidend. >> Odwiedź dedykowaną podstronę w serwisie StockWatch.pl

W tym roku absolutnym liderem w rankingu spółek dywidendowych reprezentujących WIG20 był KGHM. Spółka z ekstra zysków z 2011 rok, które są nie do powtórzenia w tym roku, wypłaciła ponad 28 zł premii na każdą akcję (stopa blisko 20 proc.). Wysoko w tej klasyfikacji są także PGE (9,20 proc.), TPSA (8,7 proc.), Synthos (prawie 8 proc.) oraz PZU (6,2 proc.).

– Decyzja TPSA o niższej dywidendzie nie wpłynie na politykę dywidendową innych dużych firm. Z naszych założeń wynika, że KGHM może w przyszłym roku wypłacić 10 zł dywidendy na akcję, podobnie zresztą jak JSW. W bankach przewidujemy, że PKO BP przeznaczy 1,70 zł, Pekao SA ponad 8 zł, a Handlowy 4,90 zł. Około 30 zł na akcję może wypłacić PZU. Natomiast PKN Orlen, który w tym roku nie płacił dywidendy, mógłby desygnować 2 zł.  – prognozuje Michał Hulbój, Dyrektor Departamentu Analiz w Erste Securities.

Przypomnijmy, że w tym roku JSW wypłacił 5,38 zł, PZU 22,43 zł, a banki odpowiednio Handlowy 2,76 zł, PKO BP 1,27 zł i Pekao SA 5,38 zł. Wśród blue chipów jest więcej spółek, które powinny w podzielić się z akcjonariuszami tegorocznym zyskiem. Pytanie tylko, które mogą najbardziej skorzystać na odwrocie od TPSA, postrzeganej jako spółki dywidendowej.

– Należy spodziewać się, że przyszły rok będzie ostatnim, w którym spółki energetyczne będą płaciły wysoką dywidendę. Z racji wysokich nakładów inwestycyjnych poziom dywidend w kolejnych latach może być ograniczony, a w wypadku Tauronu nawet zawieszony. Niemniej szacujemy, że z tegorocznych zysków PGE może wypłacić 1,3 zł na akcje, a Tauron teoretycznie mógłby przeznaczyć nawet 50 proc. zysków (około 43 gr na akcje), ale bilans mu na to nie pozwala i sądzimy, że mogłoby to być 30 gr na walor. Ciekawie pod kątem przyszłorocznych dywidend wyglądają spółki wydobywcze. W naszej ocenie KGHM może wypłacić 12-15 zł na akcje, JSW 7-8 zł, a Bogdanka 10-12 zł. – mówi Tomasz Duda, analityk Ipopema Securities.

Dla przypomnienia, w tym roku PGE przeznaczyło na wypłatę dywidendy 1,83 zł na walor, Tauron 0,31 zł, a Bogdanka 4 zł.

>> Dywidendy trafiające do funduszy, wracają na rynek w postaci zakupów nowych akcji do portfeli. >> Zobacz co mówi się na ten temat na rynku.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o bogdanka, handlowy, jsw, kghm, Pekao, PGE, pkobp, PZU, TAURONPE)Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
Dom Maklerski TMS Brokers logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku