Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Surowce: Pierwsze informacje o cięciu dostaw saudyjskiej ropy do Azji

Opublikowano: 2017-01-11 10:44:02

Po poniedziałkowych dynamicznych spadkach, wtorkowa sesja przyniosła na rynku ropy naftowej powtórkę z przecen. We wtorek notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły o niemal 2 proc., schodząc na koniec dnia poniżej poziomu 51 USD za baryłkę. Dzisiaj rano cena ropy w USA delikatnie odbija w górę, jednak wzrost ten jest symboliczny w obliczu rosnącej siły strony podażowej.

Pewnym wsparciem dla kupujących dzisiaj są informacje o zmniejszeniu dostaw ropy naftowej przez Arabię Saudyjską do części jej azjatyckich konsumentów, m.in. Indii i Malezji. Niemniej, brakuje szczegółów dotyczących tego cięcia, a dodatkowo pojawiły się informacje o tym, że zwiększone zostały zamówienia na dostawę ropy naftowej z Morza Północnego oraz Azerbejdżanu właśnie do klientów azjatyckich. Widać więc, że cięcie eksportu ropy naftowej przez kraje OPEC jest wykorzystywane przez innych dostawców. To natomiast sprawia, że pojawiają się wątpliwości, czy porozumienie w sprawie cięcia produkcji ropy przez OPEC i niektóre kraje spoza kartelu faktycznie istotnie przyczyni się do zniwelowania globalnej nadpodaży ropy naftowej.

Wyższe ceny ropy naftowej już obecnie zachęcają spółki wydobywcze do uruchomiania kolejnych wiertni m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dodatkowo, obecnie prognozy zakładają wzrost globalnych inwestycji w sektorze naftowym w 2017 roku, po dwóch latach kurczenia się tego rynku. To z kolei sprawia, że w perspektywie średnio- i długoterminowej potencjał do wzrostu cen ropy naftowej jest ograniczony.

>> Handlujesz instrumentami surowcowymi? Śledź raporty i opinie analityków z tego rynku, które na bieżąco zbieramy w jednym miejscu

wykres_oil

Raport przygotowała: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • W grudniu Unimot wypracował ponad 370 mln zł przychodów

  Unimot zaliczył udaną końcówkę 2016 roku. Przychody za grudzień były wyższe od listopadowych o 12,5 proc., a w ujęciu r/r podskoczyły o ponad 160 proc.

 • Surowce: Cena miedzi lekko w dół mimo dobrych danych z Chin

  Jeszcze w czwartek kupujący na rynku miedzi próbowali odwrócić spadkową tendencję, jednak ostatecznie im się to nie udało. Wczoraj cena miedzi spadła po raz czwarty z rzędu, a dzisiejszy poranek przynosi na razie kontynuację zniżki i zejście notowań miedzi w USA poniżej poziomu 2,60 USD za funt. Ogólnie sytuacja techniczna na rynku miedzi nie jest […]

 • PKN Orlen ciągnie WIG20 w dół, w grze PKP Cargo i Unibep

  Ponad 5-proc. wyprzedaż na kursie akcji paliwowego giganta spycha indeks WIG20 w kierunku wsparcia na 2.000 pkt. Notowania płockiego koncernu tąpnęły po informacji o pośrednim zwiększeniu zaangażowania Skarbu Państwa w akcjonariat.

 • Polski Bank Komórek Macierzystych podbija europejskie rynki

  W ubiegłym roku PBKM był najszybciej rosnącym podmiotem pod względem nowo pozyskiwanych próbek. Na koniec grudnia liczba przechowywanych próbek kwi pępowinowej oraz tkanek wzrosła do 140 tys.

 • Komentarz walutowy: Idzie nowe

  EUR/USD stoi dziś pomiędzy starym a nowym. Stare - to wczorajsze posiedzenie EBC podkreślające stateczne podejście tego banku centralnego, pomimo, wydawałoby się, powiewu świeżości w danych strefy euro. Nowe - to dzisiejsze zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta USA, mające być początkiem rewolucyjnych zmian i w zakresie polityki gospodarczej i samego stylu rządzenia tym krajem.Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com