Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Surowce: Pierwsze informacje o cięciu dostaw saudyjskiej ropy do Azji

Opublikowano: 2017-01-11 10:44:02

Po poniedziałkowych dynamicznych spadkach, wtorkowa sesja przyniosła na rynku ropy naftowej powtórkę z przecen. We wtorek notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły o niemal 2 proc., schodząc na koniec dnia poniżej poziomu 51 USD za baryłkę. Dzisiaj rano cena ropy w USA delikatnie odbija w górę, jednak wzrost ten jest symboliczny w obliczu rosnącej siły strony podażowej.

Pewnym wsparciem dla kupujących dzisiaj są informacje o zmniejszeniu dostaw ropy naftowej przez Arabię Saudyjską do części jej azjatyckich konsumentów, m.in. Indii i Malezji. Niemniej, brakuje szczegółów dotyczących tego cięcia, a dodatkowo pojawiły się informacje o tym, że zwiększone zostały zamówienia na dostawę ropy naftowej z Morza Północnego oraz Azerbejdżanu właśnie do klientów azjatyckich. Widać więc, że cięcie eksportu ropy naftowej przez kraje OPEC jest wykorzystywane przez innych dostawców. To natomiast sprawia, że pojawiają się wątpliwości, czy porozumienie w sprawie cięcia produkcji ropy przez OPEC i niektóre kraje spoza kartelu faktycznie istotnie przyczyni się do zniwelowania globalnej nadpodaży ropy naftowej.

Wyższe ceny ropy naftowej już obecnie zachęcają spółki wydobywcze do uruchomiania kolejnych wiertni m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dodatkowo, obecnie prognozy zakładają wzrost globalnych inwestycji w sektorze naftowym w 2017 roku, po dwóch latach kurczenia się tego rynku. To z kolei sprawia, że w perspektywie średnio- i długoterminowej potencjał do wzrostu cen ropy naftowej jest ograniczony.

>> Handlujesz instrumentami surowcowymi? Śledź raporty i opinie analityków z tego rynku, które na bieżąco zbieramy w jednym miejscu

wykres_oil

Raport przygotowała: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Maluchy szaleją na pustym parkiecie, w grze Quercus, Stalexport i Rainbow Tours

  Nieobecność inwestorów z USA oraz pusty kalendarz makro skutkują flautą na europejskich rynkach. W Warszawie pozytywnym wyjątkiem jest indeks sWIG80, który rośnie o 0,7 proc. i kontynuuje tegoroczną ofensywę.

 • Komentarz: Dobre dane nie wsparły złotego, to niepokojący sygnał

  Opublikowane w ostatni piątek bardzo dobre dane z polskiej gospodarki nie pomogły złotemu, który osłabił się do głównych walut. To zły znak. Nie tylko pokazuje, że dobre wiadomości z kraju są już w cenach, a rynek pozostaje pod głównym wpływem czynników globalnych, ale też może zapowiadać osłabienie złotego.

 • W styczniu Unimot podwoił przychody do 215 mln zł

  Unimot osiągnął w styczniu br., w ujęciu jednostkowym, przychody netto ze sprzedaży w wysokości 215,09 mln zł, co oznacza wzrost o 116 proc. r/r oraz spadek o ok. 42 proc. w ujęciu miesięcznym, poinformowała spółka, prezentując wstępne dane.

 • Polskie miasta chcą przesiąść się na autobusy elektryczne

  Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Energii, Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i 41 miast podpisały listy intencyjne w sprawie rozwoju elektromobilności. Miasta, reprezentujące 45 proc. taboru autobusowego w Polsce, zadeklarowały chęć zakupu w sumie 780 autobusów elektrycznych.

 • Dziennik tradera – szansa na złoty szczyt

  DZIENNIK TRADERA jest serią edukacyjną, pokazującą jak inwestować na rynku Forex. W każdym odcinku pokazujemy, jak teorię analizy technicznej przełożyć na transakcje o parametrach stwarzających szansę na atrakcyjny zysk przy ograniczeniu ryzyka. Inwestycje odbywają się na platformie TMS Connect dostarczonej przez Dom Maklerski TMS Brokers SA.  >> Zobacz poprzednie analizy Ubiegły tydzień zamknąłem złotym strzałem. […]Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com