Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Przemysł i energetyka

 • 17 stycznia 2017

  Dariusz Kaśków odwołany z funkcji prezesa grupy Energa

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Rada nadzorcza Energi oddelegowała do pełnienia obowiązków prezesa zarządu Jacka Kościelniaka, członka rady, eksperta z zakresu audytu i finansów. Ze składu zarządu odwołano Dariusza Kaśków, Mariusza Rędaszka i Przemysława Piesiewicza.

 • 20 grudnia 2016

  Mocne przetasowania w najnowszych rekomendacjach dla PGE, Enei, Energi i Tauronu

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , ,

  Biuro w raporcie z 19 grudnia podniosło zalecenia i ceny docelowe akcji PGE i Tauronu. Z kolei w odniesieniu do spółek zaangażowanych w rozbudowę elektrowni w Ostrołęce eksperci nie tylko utrzymali zalecenie sprzedaj, ale także przycięli wyceny walorów o kilkanaście procent.

 • 15 grudnia 2016

  Lotos do 2022 r. chce mieć 4 mld zł EBITDA Lifo i sieć 550 stacji paliw

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Paliwowa grupa opublikowała strategię na kolejnych sześć lat. Wśród celów finansowych jest podwojenie średniorocznego wyniku EBITDA Lifo w latach 2019-2022 do poziomu około 4 mld zł i obniżenie współczynnika zadłużenia do 1,5.

 • 05 grudnia 2016

  Analiza techniczna 4 zdołowanych spółek energetycznych

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , ,

  Rekordowo tanie akcje czołowych koncernów energetycznych kuszą, choć są bardzo ryzykowne. Ekspert StockWatch.pl sprawdził, jak od strony technicznej wygląda pomysł łapania dołków na akcjach Energi, Tauronu, Enei i PGE.

 • 22 listopada 2016

  Raport: 3 ciekawe spółki przemysłowe na IV kwartał

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , ,

  W tym roku spółki przemysłowe z ekspozycją na eksport idą jak burza. Pomaga im słaby złoty, dobra koniunktura gospodarcza w Europie Zachodniej oraz niskie ceny surowców. Eksperci StockWatch.pl rozejrzeli się za kandydatami na mocną końcówkę roku w giełdowym sektorze przemysłowym.

 • wczoraj

  Kopex i Famur razem zbudują szyb za 228 mln zł

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Giełdowi producenci maszyn i urządzeń górniczych zacieśniają współpracę na polu biznesowym. Najnowsze zlecenie dotyczy budowy szybu wraz z infrastrukturą powierzchniową dla Tauronu Wydobycie.

 • 16 listopada 2016

  Energa w nowej strategii przy dywidendzie postawiła znak zapytania

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  W nowej strategii grupa energetyczna stawia przede wszystkim na rozwój infrastruktury. Polityka dywidendowa będzie uzależniona od potrzeb inwestycyjnych, które do roku 2025 mogą przekroczyć 20 mld zł.

 • 11 października 2016

  DM mBanku w branży energetycznej stawia na Energę i Tauron

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , ,

  Biuro zaleca przeważanie akcji Energi i Tauronu kosztem Enei i PGE. Dwie pierwsze spółki energetyczne dostały zalecenia inwestycyjne kupuj z wycenami o ponad 20 proc. wyższymi od giełdowych kursów.

 • 30 września 2016

  Kurs Enei po publikacji nowej strategii zbliża się do historycznego dołka

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Nowy plan grupy energetycznej zakładający m.in. optymalizację kosztów o blisko 700 mln zł oraz wzrost wskaźników ROE i ROA nie przekonał akcjonariuszy do zatrzymania akcji w portfelach. Języczkiem u wagi okazała się zapowiedź mocnego zwiększenia nakładów inwestycyjnych w nowe moce produkcyjne. W piątek notowania Enei spadają o 2 proc. (8,82 zł). Do historycznego dołka brakuje już tylko 28 groszy.

 • 22 września 2016

  To nie jest giełda dla drobnych akcjonariuszy, w dół m.in. PGE i Enea

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , ,

  Czwartkowe wypowiedzi ministra energii, które wywołały mocną przecenę akcji czołowych koncernów energetycznych, skłaniają do refleksji, czy w obecnych czasach warto być drobnym inwestorem w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

 • Zielona fala omija WIG20, mocno tanieją Alior Bank, PGE i Enea

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , ,

  Łagodny ton Rezerwy Federalnej zapewnił rynkom akcji kolejną falę wzrostów. Wyjątkiem jest dzisiaj warszawski WIG20, który znów pokutuje za pomysły polityków na inżynierię finansową w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

 • 07 września 2016

  Prognozy fundamentalne dla siedmiu spółek energetycznych

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , ,

  W tym roku z powodu transformacji branży, akcje spółek energetycznych oficjalnie stają spekulacyjne. Państwowe koncerny rezygnują z profilu dywidendowego na rzecz inwestycji w nowe moce produkcyjne i zdaniem ekspertów, tracą status bezpiecznych przystani.

 • 11 sierpnia 2016

  Raport: Odpisy i inwestycja w PGG utopiły wynik kwartalny Energi

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Branżowy lider w segmencie zielonej energii ma za sobą fatalny kwartał. Ponad 120 mln zł netto na minusie to efekt odpisów, mniejszej produkcji energii oraz pierwszych strat na inwestycji w sektor górniczy.

 • 20 lipca 2016

  8 ciekawych spółek napędzanych hossą w przemyśle

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , ,

  Spółki przemysłowe kwitną na koniunkturze gospodarczej, którą dodatkowo podkręca słaby złoty i program 500+. StockWatch.pl rozejrzał się za potencjalnymi beneficjentami tej hossy, z perspektywą dobrych wyników finansowych za II kwartał 2016 r.

 • 14 lipca 2016

  Rafako blisko podpisania kontraktu o wartości 660 mln zł

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Litewski kontrakt może być poważnym wzmocnieniem backlogu budowlanej grupy. Do tej pory większą część portfela zamówień stanowił projekt Jaworzno.

 • 07 lipca 2016

  Polenergia tanieje przez odpisy i odwołane prognozy wyników

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Wartość odpisów sięga 55 mln zł i ma związek z nowymi regulacjami prawnymi w zakresie farm wiatrowych. W konsekwencji spółka odwołała tegoroczną prognozę wyników i nie planuje publikacji prognoz na kolejne lata.

 • 06 lipca 2016

  PGE szykuje odpisy na kwotę 0,8 mld zł w segmencie farm wiatrowych

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Kolejna fala dużych odpisów w branży energetycznej to efekt zmian cen zielonych certyfikatów oraz wzrostu obciążeń podatkowych, wynikający z ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. Kwota będzie miała charakter niegotówkowy, ale analitycy podkreślają, że środowisko niskich cen energii elektrycznej potwierdza wymagające warunki funkcjonowania spółek energetycznych, z ekspozycją na segment wytwarzania.

 • 05 lipca 2016

  JSW sprzeda wszystkie udziały w SEJ za ponad 370 mln zł

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Giełdowa kopalnia podpisała z PGNiG Termika przedwstępną umowę sprzedaży Spółki Energetycznej Jastrzębie (SEJ). W ramach zaliczki JSW otrzyma prawie 280 mln zł.

 • 29 czerwca 2016

  Energa w raporcie półrocznym pokaże ćwierć miliarda złotych odpisów

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Zapowiadane odpisy są efektem zmian regulacyjnych dotyczących inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych. Operacja ma charakter niegotówkowy i obciąży wynik operacyjny grupy pozostając bez wpływu na wynik EBITDA. 

 • 03 czerwca 2016

  ZA Puławy zainwestują ponad 1 mld zł w segment nawozowy

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Spółka chemiczna przeprowadzi dwie inwestycje - pierwsza pochłonie 385 mln zł, a druga 700 mln zł. Dzięki nim Puławy poszerzą ofertę produktową i podniosą jakość.

 • 24 maja 2016

  Energa odmraża projekt budowy bloku energetycznego w Ostrołęce

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Zarząd Grupy Energa uchylił decyzję z 2012 r. o wstrzymaniu budowy bloku energetycznego w Ostrołęce. Decyzja pozwoli na prowadzenie prac przygotowawczych w celu osiągnięcia gotowości przetargowej. Rada nadzorcza grupy pozytywnie zaopiniowała ten kierunek działania.

 • 20 maja 2016

  Ceny akcji Energi, Tauronu, Enei i PGE pod presją kryzysu w górnictwie

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , ,

  Analitycy Haitong Banku w najnowszym raporcie utrzymali negatywne stanowisko odnośnie całego sektora energetycznego. Biuro zaleca obecnie sprzedaż akcji Enei, Energi i Tauronu. Wśród czynników ryzyka wskazano spadające ceny energii i dalsze inwestycje w sektor węglowy.

 • 19 maja 2016

  Polityczny szach-mat na GPW, tanieją JSW, Energa, PGE i Enea

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , , , ,

  Powracające jak bumerang czynniki ryzyka o podłożu politycznym znów przekreślają szanse na trwalsze odbicie warszawskiego parkietu. Tym razem punktem zapalnym okazała się wypowiedź ministra energii w sprawie dokapitalizowania JSW, która rykoszetem odbiła się na wycenach dużych koncernów energetycznych.

 • Panika na JSW po sygnałach o emisji akcji i redukcji zaangażowania SP

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  W środę notowania JSW tąpnęły o 13 proc., a dzisiaj pogłębiają przecenę o kolejnych kilka procent. Paniczna wyprzedaż to efekt wypowiedzi szefa resortu energii na temat potrzeby dokapitalizowania spółki emisją nowych akcji z PP. Krzysztof Tchórzewski dodał, że nie jest to jeszcze przesądzone i nie jest przekonany, czy Skarb Państwa uczestniczyłby w tej emisji.

 • 11 maja 2016

  Energa ostro tnie dywidendę, tegoroczna propozycja to 0,49 zł na akcję

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Gdańska spółka rekomenduje akcjonariuszom wypłatę niższej dywidendy niż to wynika z polityki dywidendowej. Zarząd Energi tłumaczy, że cięcie tegorocznej dywidendy pozytywnie wpłynie na sytuację finansowo-płynnościową grupy, możliwości realizacji bieżących planów inwestycyjnych oraz strategię rozwoju.

 • 09 maja 2016

  Kurs akcji PGNiG rośnie po świetnym raporcie za I kwartał

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Gazowy gigant jest dziś liderem wzrostów wśród blue chipów. Grupa PGNiG wypracowała prawie 1,4 mld zł czystego zysku, co dało rezultat lepszy aż o 44 proc. od oczekiwań rynkowych ekspertów.

 • 05 maja 2016

  Prognozy wyników za I kwartał trzynastu gorących spółek

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , , , , , ,

  Maj upłynie inwestorom na lekturze ponad 500 sprawozdań finansowych, które trafią na rynek w najbliższych tygodniach. StockWatch.pl sprawdził, na jakie wyniki za pierwszy kwartał 2016 roku zanosi się wśród ciekawych firm będących ulubieńcami inwestorów indywidualnych.

 • W I kwartale Bogdanka poprawiła zysk netto o 67 proc.

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Trudna sytuacja w branży wydobywczej nie przeszkodziła lubelskiej kopalni w osiągnięciu dwucyfrowej dynamiki na poziomie zysków operacyjnych. Wstępne wyniki okazały się także niespodzianką dla analityków.

 • 26 kwietnia 2016

  Polska Grupa Górnicza: Jest porozumienie inwestorów i banków

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , ,

  26 kwietnia 2016 r. zawarto porozumienie w sprawie rozpoczęcia działalności Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Inwestorzy angażują się w PGG na warunkach rynkowych i będą konsekwentnie nadzorować realizację biznesplanu spółki. Przeprowadzone analizy wskazują, że inwestycja generuje dodatnie stopy zwrotu dla inwestorów.

 • PGE w I kwartale zarobiła na czysto 900 mln zł

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Wstępne szacunki zysków energetycznej grupy za miniony kwartał są zgodne z oczekiwaniami rynku. Jednak w porównaniu do ubiegłorocznych osiągnięć widać 18-proc. spadek na poziomie EBITDA i zysku netto.


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP
Współpraca
logo Equity Magazine Biuro Maklerskie Alior Bank
Bossa PayU Szukam-Inwestora.com