wfwzkkji

Obligatariuszom Ganta pozostaje żmudna walka o pieniądze

Omawiane walory:

Decyzja o umorzeniu postępowania upadłościowego wobec wrocławskiego dewelopera skomplikowała sytuację posiadaczy niespłaconych obligacji. Z pomocą eksperta z zakresu dochodzenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym podpowiadamy, co w tej sytuacji mogą zrobić obligatariusze, jeśli chcą powalczyć o odzyskanie przynajmniej części zainwestowanych środków.

Wydarzenia z początku tygodnia w Gant Development odbiły się szerokim echem. O poniedziałkowym wyroku oraz mocnej huśtawce notowań dewelopera mówiły nawet mainstreamowe media. Nic dziwnego, bo po głośnej aferze z gdańskim Amber Gold, gdzie setki osób straciły swoje oszczędności, tym razem mamy do czynienia z jeszcze większymi liczbami poszkodowanych i zdefraudowanymi kwotami. Co ciekawe, oprócz tzw. ulicy, czyli akcjonariuszy, obligatariuszy i niedoszłych posiadaczy mieszkań, stratę na Gancie zaliczyły instytucje finansowe. Z dostępnych informacji wiadomo, że na koniec 2012 r. obligacje Ganta figurowały w portfelach kilku renomowanych funduszy oraz banków spółdzielczych. Kilka z nich pojawiło się w radzie wierzycieli, która jednogłośnie domagała się likwidacji spółki – Bank Polskiej Spółdzielczości, BPS 4 Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny FIZ, Copernicus FIO.

Znacznie dłuższa jest lista inwestorów indywidualnych, którzy brali udział w emisjach publicznych obligacji spółki lub kupowali papiery na rynku wtórnym na Catalyst. Szacuje się, że w tej grupie jest nawet 2,5 tys. osób. Poniedziałkowa decyzja o zmianie trybu upadłości układowej na likwidacyjny i jednoczesne umorzenie postępowania oznacza, że każdy z wierzycieli będzie musiał na własną rękę dochodzić sowich należności. Syndyk, który obecnie jest w spółce straci swoje umocowanie, gdy uprawomocni się decyzja sądu o umorzeniu postępowania. Obowiązuje 7-dniowy termin na wniesienie zażalenia od daty doręczenia Gantowi postanowienia z uzasadnieniem. W momencie uprawomocnienia decyzji Gant będzie mógł dalej funkcjonować, a zarząd odzyska swobodę w rozporządzaniu pozostałym majątkiem. >> O poniedziałkowej decyzji sądu informowaliśmy tutaj

Gant według akt sprawy jest winny obligatariuszom ponad 250 mln zł. Część z tych papierów w ogóle nie posiadała zabezpieczenia. Największą grupę stanowią obligacje zabezpieczone zastawem rejestrowym na certyfikatach Gant FIZ, których wartość niestety jest bardzo wątpliwa. Obligatariusze w zależności od posiadanych papierów, w celu odzyskania przynajmniej części zainwestowanych środków, będą musieli podjąć różne kroki. Mecenas Michał Hajduk, reprezentujący część wierzycieli obligacyjnych w sprawie Ganta i członek zastępczy rady wierzycieli tłumaczy, co mogą w obecnej sytuacji zrobić drobni inwestorzy.

– Obligatariusze posiadający obligacje zabezpieczone powinni skontaktować się odpowiednio z administratorem hipoteki lub zastawu i dowiedzieć się na jakim etapie jest postępowanie zmierzające do zaspokojenia z przedmiotu zabezpieczenia, o ile zostało one już zainicjowane. W takim wypadku mogą niejako podłączyć się do procedury. Rolą administratora polega na spieniężeniu przedmiotu zabezpieczenia, o ile środków na zaspokojenie wierzytelności obligatariuszy nie da się pozyskać w inny sposób. Jeżeli stosowane postępowanie nie zostało przez administratora jeszcze wszczęte, obligatariusze powinni zlecić mu jego przeprowadzenie, przy czym będzie się to wiązało z koniecznością pokrycia pewnych kosztów, chodzi tu głównie o opłaty sądowe. – mówi adwokat Michał Hajduk, właściciel kancelarii prawnej specjalizującej się m.in. dochodzeniu wierzytelności w postępowaniu upadłościowym, autor bloga www.wupadłości.pl.

  • Administrator hipoteki AX, H, D – Kancelaria Prawnicza Koziński Rosicki i Wspólnicy.
  • Administrator hipoteki F, J – radca prawny Miłosz Borowiecki.
  • Administrator zastawu AW, F, J – radca prawny Miłosz Borowiecki.

>> Listę wszystkich obligacji wyemitowanych i wprowadzonych na Catalyst znajdziesz tutaj

Trudniejsza ścieżka czeka posiadaczy papierów niezabezpieczonych, ponieważ przed nimi postępowanie komornicze i poszukiwanie majątku, z którego mogliby zostać zaspokojeni. Sytuacja jest o tyle trudna, że jak wiadomo, Gant nie miał gotówki nawet na opłaty związane z postępowaniem likwidacyjnym.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany obligacjom Ganta

– Posiadacze obligacji niezabezpieczonych są w gorszej sytuacji. Każdy z nich musi na własną rękę dochodzić swoich wierzytelności. Oznacza to konieczność uzyskania przeciwko Gantowi stosownego wyroku sądu zaopatrzonego w klauzule wykonalności i wszczęcia na podstawie takiego tytułu wykonawczego postępowania egzekucyjnego. Co do zasadny komornikowi należy wskazać majątek dłużnika, z które ma być prowadzona egzekucja, ewentualnie można mu zlecić jego poszukiwanie, wiąże się to jednak z konieczności poniesienia dodatkowych kosztów. Niestety cały problem w tym, że majątku spółki, z której mogłaby być prowadzone egzekucja w zasadzie nie ma. – dodaje adwokat Michał Hajduk.

W środę Giełda przyznała akcjom Ganta szczególne oznaczenie. Obecnie informacje podawane w Cedule Giełdy oraz na stronie internetowej GPW dotyczące notowań akcji spółki będą zawierały dodatkowo odnośnik w postaci liczby porządkowej oznaczającej: sąd wydał postanowienie o zmianie sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego z postępowania z możliwością zawarcia układu na postępowanie obejmujące likwidację majątku upadłego oraz sąd wydał postanowienie o umorzeniu postępowania upadłościowego. Zgodnie z regulaminem GPW, szczególne oznaczenie jest przyznawane w sytuacjach, gdy wymaga tego bezpieczeństwo obrotu giełdowego lub interes jego uczestników.

>> Historię Ganta śledzimy na bieżąco >> Wszystkie najważniejsze informacje na temat spółki znajdziesz tutaj

W czwartek notowania Ganta zakończyły sesję wzrostem o 5 proc. Jeden walor wyceniono na 0,21 zł. Wcześniej kurs akcji mocno spadł po doniesieniach z wrocławskiego sądu.

wykres_Gant

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

Na podobny temat
  • Inwestorzy wstrzymują oddech przed FOMC, w grze Energa i Lotos

    Obserwowana w ostatnich dniach duża zmienność cen na światowych rynkach finansowych to przejaw nerwowości przed wynikiem środowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku. Kluczową kwestią jest termin pierwszej po dłuższej przerwie podwyżki stóp procentowych w USA. 

  • Giełda zawiesiła notowania akcji sześciu spółek z głównego parkietu

    Na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego zarząd Giełdy za brak raportów rocznych zawiesił obrót akcjami sześciu emitentów. Ukarane spółki od dłuższego czasu znane były z problemów finansowych oraz "groszowego" kursu akcji.

  • Euforia na kursie akcji Ganta, Ipopema pomoże w restrukturyzacji

    Ipopema TFI wyciągnęła pomocną dłoń do giełdowego dewelopera. Fundusz nieodpłatnie przejmie pod zarządzanie GANT FIZ i pomoże w restrukturyzacji. W piątek akcje GANTa rosną w dwucyfrowym tempie. 

  • Rada wierzycieli Ganta ma twardy orzech do zgryzienia

    Ostatnie spotkanie największych wierzycieli GANTa z Michałem Kamińskim i Ireneuszem Radaczyńskim nie dało odpowiedzi na pytania o reprezentację spółki oraz charakteru lipcowej umowy z inwestorem. Rada postanowiła dać sobie czas i wyznaczyła kolejny termin posiedzenia na koniec miesiąca.

  • 4 września wierzyciele Ganta rozstrzygną losy umowy z inwestorem

    Na kolejne posiedzenie rady zaproszenie ma otrzymać obecny prezes GANTa Marcin Kamiński oraz były wiceprezes Ireneusz Radaczyński. Wierzyciele liczą, że wyjaśnienia obu stron pozwolą ustalić faktyczny charakter umowy z inwestorem gotowym wesprzeć proces restrukturyzacji. Podczas wtorkowego posiedzenia dyskutowano też nad opcją zmiany administratora hipoteki obligacji serii F i zastawu serii AW.




Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy Forex Kursy walut Akcje Giełda Waluty Kryptowaluty
Trading jest ryzykowny i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Treści publikowane w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej. Portal StockWatch.pl nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści.
peek-a-boo
cookie-monstah

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania i realizacji niektórych funkcjonalności takich jak automatyczne logowanie powracającego użytkownika czy odbieranie statystycznych o oglądalności. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, lub dostosować ich ustawienia.

Dostosuj   Ukryj komunikat